ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.03.2007 | 22:25
Avatar REONxsp Ubuntu 7.10  Používateľ
Tak mi napadlo, ze cas od casu je nutne "upratat" si aj v Linuxe, a tak som zacal odstranovat balicky, ktore som nepouzival a zaroven od nich neboli zavysle ine balicky. Ale stane sa, ze uzivatel sa tiez dostane k balicku, ktory nepouziva, zaroven od neho niesu zavisle ine balicky, no aj tak je v systeme uzitocny (a ani si to najprv neuvedomi, napr. taky cdialog, xdialog...). Preto mi napadla taka otazka. Existuje nejaky rozumny sposob, ako odinstalovat nepotrebne balicky a zaroven neuskodit systemu? Preberanie balicka po balicku je totiz vycerpavajuce a zaberie niekolko dni, pricom este nemusi byt jasne, ze ta praca prinesie aj ziadane ovocie...pripadne z opacneho konca...existuje zoznam balickov (konkretne pre Mandrivu 2007), ktore by urcite mali byt nainstalovane (bez ohladu na zavislosti)?
(napr. odkedy som si robil takyto poriadok v systeme, chovanie URPMI sa mi trochu zmenilo...uz nevypisuje percento stiahnuteho balicka v 1 riadku, ale vypisuje riadok za riadkom asi kazdu sekundu za sebou...mozno to s tymto nema nic spolocne, ale ako prve mi napadlo, ci som neodinstaloval nieco, co ovplyvnilo jeho spravanie aj napriek tomu, ze vsetky zavislosti su voci nemu dodrzane)
    • Re: ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)? 04.03.2007 | 23:01
      Avatar srigi   Používateľ
      No ked som bol na Ubuntu fore s podobnou otazkou, odporucili mi nainstalovat si ubuntu-server CD, ktore neobsahuje GUI a system si dostavat. Cize odporucam tebou spominanu druhu moznost (zoznam balikov, ktore su nevyhnutne).

      BTW ak kces mat "cisty" Linux-system, mal by si siahnut po light-weight distribucii.
    • Re: ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)? 05.03.2007 | 10:16
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      Linux nie je Windows!!

      Pokial nieco odinstalujes a suvisia s tym balicky, ktore nikto iny nepotrebuje, tak su automaticky odstranene. Sorry, ale citi od teba Windows myslenie, necudujem sa :-)
      • Re: ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)? 05.03.2007 | 11:06
        REONxsp   Návštevník
        Windows myslenie!? Neviem ako dlho pracujes s Linuxom Ty, ale ja som sa uz stretol minimalne s 20 balickami, ktorych popis mi vobec nic nepovie, odstranil som ich (co sa zavislosti tykalo, boli uplne samostatne, teda bez zavislosti) a po restarte som zistil, ze mi akosi chybaju niektore funkcie interactive firewallu. Tomu Ty hovoris windows myslenie? Preco si asi myslis, ze sa na taketo veci pytam?! Asi preto, ze nechcem bezhlavo odstranovat vsetko, co je mi nezname. Ako uzivatel Linuxu chcem mat prehlad o vsetkom, co tu mam nainstalovane a preco to tam mam (resp. pre co je dobre, aby som to tam mal). Je to otazka rychlosti systemu, volneho miesta na disku a bezpecnosti. Vo Windowse takuto kontrolu nad systemom mat nikdy nikto nebude. V Linuxe to mozne je. Verim, ze niesom jediny, kto sa o svoj system pravidelne stara (teda nedovoli, aby sa bezhlavo rozrastal pri instalacii softwaru sposobom pokus/omyl=uninstall). Ako priklad tiez uvediem instalaciu nastrojov PHP (a Apache). Nainstaluje to hromadu balickov. Akonahle vsak nic z toho nepotrebujem, musel som doteraz rucne odstranovat vsetky balicky jeden po druhom, pripadne som narazil na nejaky, ktory mal viacero zavislosti. Ak by som vedel celu skupinu tychto balickov odstranit jednym krokom, tiez by som to uvital. Nemusel by som potom takto preliezat celym systemom.
        • Re: ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)? 05.03.2007 | 11:18
          Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
          Jedna vec je instalacia, druha konfiguracia a bezpecnost. Pokial to xes mat max. pod kontrolou, tak nainstaluj minimum a potom si rucne instaluj sluzby a mas to vsetko pod kontrolou. Nova Mandriva 2007 alebo 2007.1 ta pekne upozornuje, co sa naisntaluje spolu s vybratym balickom, pripadne odinstaluje. A tiez to mam pod kontrolou :-)
          Priznam sa, ze az takeho pedanta som doteraz nestretol :-)
          Stretol som kopec ludi, administratorov, ktori po nainstalovani nastavia firewall a otestuju novu sluzbu na DoS a pod veci.
          • Re: ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)? 05.03.2007 | 13:08
            REONxsp   Návštevník
            Priznavam, obcas sa k systemu staviam az prilis puntickarsky. Linux pouzivam asi iba 2 roky a som nim vlastne nadseny prave vdaka stromovej strukture a vysokej flexibilite.
            Zabudol som spomenut, ze som sa pokusal zistit, ci URPMI vytvara LOGy o instalacii balickov ale bez uspechu (nenachadzam /var/log/urpmi.log). Tieto zaznamy by mi mohli pomoct v pripade, ze sa rozhodnem balicek odstranit (vratane zavislosti, ktore museli byt doinstalovane).
            • Re: ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)? 05.03.2007 | 14:09
              Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
              Priznavam, aj ja som bol taky :-) fakt ...

              Dnes uz asi na to nemam cas .. teda aspon si to vzdy poviem, alebo sa mi nexe ..

              urpmi by mal robit log, len neviem, ci k tomu nie je potrebny prepinac a mam pocit, ze ho aj robi, ale po uspesnom nainstalovani (download+ kontrola+intalacia) ho zmaze .. ale toto uz hadam :-)

              S tou zmenou distra, co uvaza kolega, suhlasim .. Mandriva nie je na to .. Dokonca mi dnes uz prekaza na nej vela veci a radsej si stiahnem zdrojaky a zkompilujem si ich sam .. a smeruje to k tomu, co si pisal ;-)

              Gentoo je dobra volba .. len je tam vsetko "tazkopadne" a zdlhave .. ale zas je tam len to, co xes mat
              • Re: ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)? 05.03.2007 | 14:42
                REONxsp   Návštevník
                Gentoo je pre mna zalezitostou buducnosti. Keby som bol uzivatelom s vysokorychlostnym pripojenim na internet (min. 1024 kbps, idealne tak 4 mbps), urcite mu pred Mandrivou (tiez Ubuntu,Suse,Fedorou...) dam prednost.
                No tak sa aspon pokusim zistit este daco o tych logoch. Ak ich neodchytim, tak si asi budem pri "multizavislostiach" robit logy sam kopirovanim z konzole :-))
                • Re: ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)? 05.03.2007 | 15:30
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Lepsie je sa na tie nevyhnutne potrebne baliky popytat na specialyzovanom fore. Teda na ofiko Mandriva fore. Tu Ti to nikto nevypise ako nejaky pekny zoznam.
        • Re: ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)? 05.03.2007 | 13:38
          Avatar srigi   Používateľ
          Ked kces mat takuto kontrolu na systemom, fakt zvol inu distribuciu (Gentoo alebo Arch). Ak mas Mandrivu, palces na nespravnom hrobe, lebo je to moloch distr.
          • Re: ako odstranujete zbytocne balicky z Mandrake/Mandrivy (2007)? 05.03.2007 | 16:34
            skywaker   Návštevník
            Zdravim. V Mandrive sa dá pekne nainštalovať holý systém s IceWm... Odporúčam túto volbu. Potom si doinštalovať pripadne balicky ako KDE minimal task nie je problem. Ovsem !!! Treba si uvedomit ze Mandriva pouziva Gtk-Perl na svoje konfiguracne nastroje to znamena ze Aj ked das instalovat len KDE bez Gnome tak sa ti Gtk kniznice aj tak nainstaluju koli tym nastrojom. Tusim gurpmi pouziva uz Gtk2-Perl... Teda nikdy neodtranovat Gtk2 kniznicu alebo si sat Gnome a system bude jednodliaty. Alebo Xfce4.4 s SoS repozitarov. Dalsou moznostou je nainstalovat si system cez siet. (tato moznost je na zaciatku instalacie pri vybere zdrovov cdciek).

            Ja momentalne bezim na slackware, ktory ma len KDE (instaloval som z DVD 11.0) ale uz taham Mandrivu 2007.1 free dvd (kodove označenie "wei") takze sa uz tesim. mandriva je linux od ktoreho mam vestky cd verzie 8.0 a musim povedat ze som skusal aj arch a tiez aj crux aj vela inych distier ale mandrivu by som nedal prec.