KMail a zalamovanie riadkov

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.03.2007 | 14:37
Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
Donedávna som používal na elektronickú poštu výhradne webové rozhranie Gmailu, nedávno som sa ale rozhodol skúsiť pracovať s nejakým mailovým klientom. Používam Kubuntu 6.06 a KDE, tak som siahol po KDE aplikácií KMail. Problém, na ktorý som pri jej používaní narazil, je ale zrejme spoločný pre veľa mailovych klientov, lebo si to dávnejšie všímam na mnohích mailoch, ktoré mi chodia. Preto to píšem do sekcie internet a nie Linux.

Problém je so zarovnaním textu. Mám rozlíšenie monitora na šírku 1280 bodov a keď si v maximalizovanom okne prehliadača otvorim gmail a pozrem mail, ktorý som odolal, alebo niektoré maily, ktoré mi prišli (berme maili dlhšie ako jeden riadok), sú široké iba asi do polovice okna. To znamená že riadok nejde z jednej strany okna na druhú, ako keď pošlem mail z webového rozhrania gmailu, ale asi v polovičke strany sa sekne a pokračuje o riadok nižšie. Ako som povedal, veľa mailov, ktoré mi chodia sú takto prapodivne formátované. Verím, že ste sa s tým už určite stretli. Viete mi povedať, prečo to tak je a ako sa to rieši? Príp. je možne docieliť, aby sa formátovanie nie len na mnou odoslaných, ale aj prijatých malioch opravilo?

Existuje možnosť nezalamovať riadky, ale potom zas celý text ostáva v jednom riadku, pokým nedám enter. Prečo to nie je tak, ako pri každom normálnom formulárovom okne na nejakej stránke resp, webovom rozhraní gmailu, ked sa mi text zalamuje podľa toho, alé veľké okno mám otvorené a čitateľovi sa zalamuje tiež iba podľa toho. Priznám sa že som nečakal, že budem musieť riešiť práve takéto niečo.
    • Re: KMail a zalamovanie riadkov 08.03.2007 | 21:34
      Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
      Vtip je v tom ze v pripade weboveho rozhrania sa jedna o vygenerovane (X)HTML zobrazenie. Kde sa konce riadku zapisane klientom ignoruju.

      Naopak emailovy klient v textovom zobrazeni standardne nastaveny na dlzku riadka tusim 72 znakov tieto konce riadkov do uvahy berie + berie do uvahy aj html tagy. Inak povedane, emailovy klient pri pisani spravy je nieco ako textovy editor a nie ako html formular.

      Ak ti tato vlastnost prekaza, myslim ze by sa to dalo nastavit v options v zavislosti akeho klienta pouzivas. Alebo preusporiadat okna klienta, tak aby sa ti spravy zobrazovali v jednom zo stlpcov.
      • Re: KMail a zalamovanie riadkov 09.03.2007 | 01:34
        Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
        Oh, ďakujem, konečne som sa dostal odpovede, akú som potreboval. Preusporiadanie okna nepomôže, nejde iba o mňa, chcem aby dostávali "normálne" formátované maili všetci, komu píšem. Ako som povedal, používam KMail, stačí, keď napíšeš, čo mám vlastne hľadať... už to tam niekde pohľadám.

        Píšeš, že sa program správa viac ako textový editor než ako html formulár. Ale prečo zrovna takáto úprava? Je na to nejaký dôvod? Mne to príde ako dosť čudný nápad...
        • Re: KMail a zalamovanie riadkov 09.03.2007 | 02:40
          Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
          KMail nepouzivam, tak len podla toho co som videl v jeho konfiguracii:

          V sekcii Zabezpecenie -> karta Citanie zaklikni moznost "Preferovat HTML pred cistym textom", tym docielis, ze posta v html sa ti bude zobrazovat ako stranka v prehliadaci. Vo Windows to ma tusim standardne zapnute vercina email klientov. Ale pozor, je to bezpecnostne riziko, nebezpecny kod sa moze nachadzat aj v grafickom formate a mozes to potom sirit dalej, prip. si to zaniest na particiu s Win...

          V sekcii Editor sprav -> karta vseobecne, mozes upravit standardnu hodnotu v pripade zalamovania v textovom rezime. Ak si ju nemenil, mal by si tam mat 78 a nie 72 ako som pisal vyssie. Tato hodnota je ale spravna a potrebna hlavne pre email klientov, ktori bezia v terminali, napr. Mutt.. Je to skratka standard.

          Ak chces docielit kompatibilitu zobrazovania so svojimi kamosmi beziacimi na Win, mas na tej istej karte moznost aktivovat externy editor. Tam napis cestu k nejakemu wysiwyg editoru, ktory ti to bude formatovat do html, standardne je tam totiz cesta ku Kate (tam ale budes musiet zadavat tagy rucne). Ak teda uz priamo KMail moznost pisat priamo v html neobsahuje, ale ako pisem KMail nepouzivam a maily posielam a prijmam iba textove so zalamovanim na 78. riadku.
          • Re: KMail a zalamovanie riadkov 09.03.2007 | 02:56
            Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
            Len doplnim,
            skus otvorit emailovu spravu pisanu v Outlooku v nejakom textovom editore a potom spravu pisanu trebars v KMaili bez html balastu, a hned zbadas ten rozdiel ;)
            • Re: KMail a zalamovanie riadkov 09.03.2007 | 12:59
              Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
              Pokročil som. Vyskúšal som Evolution a tam, keď v okne správy zapnem podporu html, robí to presne to, čo ja chcem. Riadky vždy zalamuje na konci okna, podľa toho, aké veľké ohno nastavím. Možnosť zapnúť podporu html je aj v okne v KMaili, ale akurát tam pridá rozšírené monosti formátovania, ale riadky nezalamuje. Teda zalamuje ich, iba ak zapnem zalomovanie riadkov, a vtedy to robí na tých 78 znakov, inak pokračuje text daľej za okno.

              Keď som v GMaili pozeral správy, ktoré som takto napísal, tie, čo som nedal zalomovať vôbec si prispôsobil tak ako treba. Tj, mohol by som teoreticky celý mail písať v jednom nezalomenom riadku a GMail by si to prispôsobil správe, jasné že tak to ale robiť nebudem ;) Inak ten externý editor tiež veľmi nepomohol, každopádne i keby aj hej, príde mi to ako dosť neohrabané riešenie. Čiže zostávame pri starom. Jediné, čo potrebujem dosiahnuť je pri vypnutom zalamovaní na 78 riadkov presvedčiť KMail zalomiť riadok na konci okna (opatrenie len pre mňa, aby sa mi lepšie písalo, lebo maili na druhej strane si to už upravia - tak ako GMail).

              A ako sa v termináloch zobrazujú maili, ktoré niekto pošle napr. z GMailu? Tam žiadne zalomovanie riadkov nie je, takže si to asi musí terminál sám prispôsobiť nie? Dosť ľudí aj tak píše maili takto, čiže aj také opatrenie mi tak či tak príde ako prežitok.
              • Re: KMail a zalamovanie riadkov 10.03.2007 | 18:20
                Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                Možno viete o nejakej KMail podpore, kde by sa tomu boli ochotní povenovať...
                • Re: KMail a zalamovanie riadkov 10.03.2007 | 18:33
                  WlaSaTy   Návštevník
                  zaujimalo by ma ako sa uvedeny email zobrazi uzivatelovi ktory si nepotrpi na html ci uz z bezpecnostnych alebo pragmatickych dovodov.

                  ps.: podpora pre kmail bude s najvecsiou pravdepodobnostou uvedena na domovskej stranke projektu.
                  • Re: KMail a zalamovanie riadkov 10.03.2007 | 23:56
                    Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                    Vipni si podporu HTML a uvidíš ;) Okrem toho myslím že väčšina ľudí aj tak nepoužíva emailové klienty ale webové rozhrania freemailov, ktoré aj tak posielajú HTML formátované maily, nehovoriac o rôznych firmách atď... ktoré majú celé obrazové reklamy v každom maily. Asi ťažko si niekto ešte dnes ponechá zobrazovanie holého textu.
                    • Re: KMail a zalamovanie riadkov 11.03.2007 | 00:29
                      plaintext   Návštevník
                    • Re: KMail a zalamovanie riadkov 11.03.2007 | 01:34
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Vecsina emailovych klientov je v podnikovej sfere, skus sa zamysliet nad pojmom "produktivny vek" a ci su tie emaily aj vyuzivane zamestnancami je druha vec.

                      Mimochodom, ja preferujem holy text ktory sa zobrazuje neproporcionalnym fontom, mam na to ako sukromne tak aj pracovne dovody a niesom sam. Rozne emailove konfery mi davaju za pravdu.

                      ps.: Rozny emailovy klienti nakladaju s formatovanym (html) textom rozne, staci si pozriet ako vyzera posta z Lotus Notes v textovom rezime. Podobnych ficr u roznych klientov sa vyskytuje strasna kopa a tu citam o dalsej vymozenosti. Za chcilu nebude mozne rozlisit v emailovej konferencii kto co zaslal pocas diskusie.
    • Re: KMail a zalamovanie riadkov 15.03.2007 | 21:53
      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
      Tak tento problém bol ohlásený ako bug už v roku 2001. Od vtedy sa k nemu hlásia stále daľší ľudia ale podľa všetkého to vývojový tým stále ignoruje.

      http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=31951
      • Re: KMail a zalamovanie riadkov 15.03.2007 | 22:01
        WlaSaTy   Návštevník
        This is not a bug, this is a feature.

        A to je dovod preco to ignoruju.Ono sa sice moze jednat o peknu novu vlastnost ale bez toho ze by to pouzivali vsetky klienti to bude iba strpcovat zivot. No ale nech si pouziva kto chce co chce. upravit zdrojaky si tiez moze ako chce.
        • Re: KMail a zalamovanie riadkov 15.03.2007 | 23:13
          Tilk   Návštevník
          Ale veď oni to všetky klienty aj používajú, akurát KMail nie. Resp. aj KMail, pretože HTML formátovanie vie, prichádzajúce maily zobrazí dobre, akurát v okne novej správy nevie zalamovať riadky, akoby sa na to niekde počas písania kódu zabudlo. HTML podpora tam priamo je a je možné ju používať problém je iba s tými riadkami takže tažko hovoriť o nejakom zámere.
          • Re: KMail a zalamovanie riadkov 15.03.2007 | 23:25
            WlaSaTy   Návštevník
            aha, takze to pouziva aj pine, elm, mutt a dalsi emailovy klienti. myslim ze z daleka nemas pravdu.

            mimochodom, ked si uz videl postu kde klient preformatuje odsek tak asi vies ako jednoduche je identifikovat v texte kto co pisal. dost bolo ironie, kto chce co chce to moze mat.
            • Re: KMail a zalamovanie riadkov 16.03.2007 | 00:22
              Tilk   Návštevník
              No napr. v GMaili je možné ňiečo ako !ukázať pôvodnú správu" kde otvorí .txt súber s čisto textovým formátovaním, a občas je to teda pekný bordel (dokonca pár mailov mi ukázalo ako zhluk znakov, vôbec tam neboli slová - ale to asi bola nejaká hlúposť) ale aj tak si myslím, že toto je už za nami, keď mám na výber čistý text a mail, ktorý obsahuje rôzne veľkosti písma, fonty, odrážky atď. tak si vyberiem to druhé a klienty sa tomu majú prispôsobiť (hlavne ak tie lepšie to už robia). Ale takto to ´vidím ja, dá sa pochopiť že niekto, kto sa s tým zaoberá hlbšie, prípadne dokonca profesionálne by bol najradšej, keby tam bol iba text a bol by pokoj s nejakým formátovaním a jeho podporou.
              • Re: KMail a zalamovanie riadkov 16.03.2007 | 01:46
                --   Návštevník
                tu nejde o to ci to robia TIE LEPSIE KLIENTY ale o to ci to robia VSETKY KLIENTY. a kedze existuju klienty ktore to nerobia tak nie je vhodne to pouzivat. ako vies ze tvoj firemny mail ktory odosles s outlooku si prijemca (napr tvoj potencialny zakaznik ktoreho este nepoznas a toto je tvoj prvy email pre neho) necita v mutte, pine apod???
                mail ma byt iba v neformatovanom ascii texte. ak pocitujes potrebu ho formatovat tak by si mal vazne pouvyzaovat nad tym ze to treba poslat ako prilohu (ako dokument ODF, HTML apod). ak to nestoji za to aby si to poslal ako prilohu tak to zanemena ze vypovedna hodnota formatovania v tom texte je nulova. mail sluzi na odovzdanie spravy. na odovzdanie formatovaneho dokumentu/formatovaneho textu) sluzi priloha mailu. skus nad tym porozmyslat.

                tu nejde o to ci mas pravdu alebo nie ani nejde o to ci sa to tebe zda krajsie alebo nie ale ide o najlepsie riesenie pre 100% _bezproblemovu_ komunikaciu :-)
                • Re: KMail a zalamovanie riadkov 16.03.2007 | 02:11
                  Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                  "kedze existuju klienty ktore to nerobia tak nie je vhodne to pouzivat"
                  Práve tohto som sa obával, risuje ta tu flame, na ktorý tá diskusia vôbec nemala byť. Ale nedá sa nereagovať. Ako môžeš naísať takú vetu? Mám to chápať tak, že si za úplné zastavenie vývoja štandardov, aby sa náhodou nedostali do konfliktu so sofrwarom, ktorý by na ne nebol pripravený? Žiadna z fukncií, ktoré denne používaš na internete by tu pri takomto prístupe nebola a čítali by sme akurát tak holý text. A hrali by sme pre istotu iba 2D hry, aby náhodou nebol nejaký starý hardware na ktorom by nemuseli ísť (lebo tým by distribútor prišiel o potencionálneho zákazníka).

                  Klienty ako Mutte alebo Pine určite nebude používať nejaký lama. Tá pravdepodobnosť je minimálna. Lamy používajú webové rozhranie alebo majú v práci nainštalovaný Outlook, prípadne Thunderbird. A čo myslíš že takéhoto zákazníka viac zaujme? Monotónny text do polovice strany alebo text formátovaný, s fatebne odlíšenými, prípadne iným fontom napísanými dôležitými vecami? (prečo asi väčšina veľkých firiem má vo svojich mailoch také zložité formátovanie)
                  Takže ak to nebude lama, určite bude vedieť čo s takým mailom robiť, lebo keďže používa klient aký používa, stretáva sa s nimi denne.
                  • Re: KMail a zalamovanie riadkov 16.03.2007 | 06:44
                    --   Návštevník
                    kedze vidim ze po precitani ziadneho z vyssie uvedenych prispevkov a webovych stranok nemas zaujem ani pripustit ze tvoj postoj moze byt aspon trocha nespravny a pravdepodobne nemaz zaujem pochopit o co ide v podstate problemu tak dalej argumentovat nemienim.

                    windows, proprietarne formaty, virusy, nekompatibilita... ta s radostou ocakavaju. hoci velmi nerad ale myslim si ze najlepsim e-mailovym klientom pre teba bude m$ outlook.
                  • Re: KMail a zalamovanie riadkov 16.03.2007 | 07:08
                    --   Návštevník
                    ex post som si vsimol take "mensie" protirecenie v tvojich prispevkoch, napr.:

                    "Problém, na ktorý som pri jej používaní narazil, je ale zrejme spoločný pre veľa mailovych klientov, lebo si to dávnejšie všímam na mnohích mailoch, ktoré mi chodia."

                    a v nasledujucom uryvku nasleduje jedno protirecenie ze druhym:

                    "Klienty ako Mutte alebo Pine určite nebude používať nejaký lama. Tá pravdepodobnosť je minimálna. Lamy používajú webové rozhranie alebo majú v práci nainštalovaný Outlook, prípadne Thunderbird."..."Takže ak to nebude lama, určite bude vedieť čo s takým mailom robiť, lebo keďže používa klient aký používa, stretáva sa s nimi denne."
                    • Re: KMail a zalamovanie riadkov 16.03.2007 | 12:30
                      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                      Ano, no sú dve rôzne veci keď si neikto vypne / zapne HTML podporu a keď ju jeho klient nevie používať. Minimálne u mňa je cca 70% pošty HTML formátovanej. Kto má teda viac problémov s formátmi, ja keď môj klient podporuje HTML alebo ten, koho klient nie?
                      Inak MS Outlook 2003 je podľa mňa veľmi kvalitný klient, ale nie je na Linux.
                    • Re: KMail a zalamovanie riadkov 16.03.2007 | 16:30
                      WlaSaTy   Návštevník
                      :Takže ak to nebude lama, určite bude vedieť čo s takým mailom robiť

                      Aha, takže keď budem mať v pošte niečo takéto:
                      > blah blah > blah > blah blah blah > blah blah > blah > blah blah blah > blah blah > blah > blah blah blah > blah blah > blah > blah blah blah >
                      >>blah

                      Tak si budem musieť prejsť kompletnú históriu korešpondencie. Poprosím ťa, daj mi na seba email, rovno si ťa bloknem.
                      • Re: KMail a zalamovanie riadkov 16.03.2007 | 20:00
                        Tilk   Návštevník
                        Končím diskusiu na túto tému. Ak chceš, založ samostatnú diskusiu na tému: HTML formátovanie v mailoch - áno alebo nie
                        Tu by som rád ostal pri pôvodnom probléme a to, ako zalamovať riakdy v KMaili.
                        • Re: KMail a zalamovanie riadkov 16.03.2007 | 20:17
                          WlaSaTy   Návštevník
                          ta tema je skor vhodna do blogu a kazdy mame na to svoj nazor. povodny problem bol uz davno vysvetleny. ci je to mozne a ziaduce je otazkou na tvorcov daneho produktu.