Arch vs Gentoo

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.03.2007 | 21:15
Avatar Tommy Angelo   Používateľ
Dobry den, to som opet ja...rozhodujem sa medzi tymito dvoma distribuciami a neviem si vybrat...pomozete mi? Uz nejaky ten patek robim s linuxom (asi rok)...som Ubuntak, a myslim ze je cas preradit na vyssiu rychlost. Preto by som chcel aj distro ktore je lahke, hlavne RYCHLE a lahko konfigurovatelne a podstate sa stanem lepsim linuxakom. Cital som ze Arch je na tom velmi dobre s rychlostou a takisto aj Gentoo...len neviem ktore distro nahodit. Mal by splnat tieto podmienky:
  1. WINE - tento nastroj musi byt jednoznacne podporavny a mal by som po dnim spojazdnit (skoro) vsetko...(na Ubuntu som rozbehal Dreamweaver 8.A to by som chcel ja na terajsom buducom)

  2. RYCHLOST - distro by malo byt schopne rychlo bootovat, rychlo pracovat a svizne

  3. KONFIGUROVATELNOST - v Ubuntu bolo sa dalo spravit hocico...uprava jak po stranke tem a ikon a tak dalej tak aj Beryl

  4. SOURCES - v Ubuntu bol namakany balickovaci system, kedy stacilo si pridat hocake zdroje (pripadne pridat aj kluce) a mohol som si stiahnut akykolvek soft z netu. Takisto sprava balickov bola na vynikajucej urovni. A ked bolo treba vyriesit niektore zavislosti, dalo sa to velmi lahko a zrozumitelnym sposobom upravit.

  5. GNOME - som si uz zvykol na toto fajn prostredie, ale nemusi byt podmienkou..hlavne nech je to na styl MAC a nie Wirdo$a !

Tak to by bol koniec podmienok IF...than... ;) no a teraz by bolo fajn vybrat si jeden.
Vyvojari Gentoo sa v poslednom case moc nepohodli a tak mam trocha obavu o jeho buduce smerovanie a tym aj moje buduce smerovanie v pripade vyberu tejto distribucie...
Hlavna otazka je, co je najrychlesie a najlepsie na spravu systemu.
Za vase rady a namety, navody, komentare, diskusie, uvahy, polemizovanie, rozpravanie...atd dakujem ;) a dufam ze budem mat stastnu volbu.
    • Re: Arch vs Gentoo 20.03.2007 | 22:00
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      no momentalne mam na nb arch. musim povedat ze je to ovela lepsie ako *blbuntu. konfiguracia prebieha cisto v shelly, ziadne klikacky, takze je to ciste a prehladne. takisto ak nahodou nie je balicek v repozitaroch, neni problem si urobit PKGBUILD file (ako na to je na wiki, a zabere to 5 min pre jednoduche programy) a vytvorit si vlastny. gnome nepouzivam, miesto toho mam xfce, rychlost je dobra, a wine takisto nepouzivam
    • Re: Arch vs Gentoo 20.03.2007 | 22:14
      qwertz   Návštevník
      Vase podminky splnuji obe distribuce.. nezbyva, nez zkusit obe.
      Z meho pohledu / zustal jsem u archu / je arch pro me vhodnejsi..
      instalace balicku - neni tak zdlouhava jako u gentoo (protoze v archu jsou primo predkimpilovane balicky pro x86 )
      Pacman naprosto bezproblemovy .. pozor, s pacmanem zlenivite :)
      arch ma z meho pohledu jednoduchsi a prehlednejsi konfiguraky oproti gentoo , ja totiz pouzival asi 2roky slackware a arch ze slackware vychazi
      • Re: Arch vs Gentoo 21.03.2007 | 20:45
        Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
        arch vychadza z CRUXu, neviem preco si kazdy mysli ze arch vychadza zo slackware?!
    • Re: Arch vs Gentoo 21.03.2007 | 08:23
      Avatar srigi   Používateľ
      Mno tak moj nazor je taky:
      • rychlejsie bootuje Arch, fakt brutalne rychlo
      • Gentoo ma vynikajuci managment init-skriptov
      • Gento Ti dava moznost s akymi zavislostami SW nainstalovat
      • Arch ma rychle instalovanie SW (lebo je to binarne distro), ale casom sa Pacman spomali, treba spravit workaround aby nedochadzalo k tomuto spomalovaniu
      • Arch je velmi aktualny a progresivny, Gentoo nema taky aktualny SW

      Roztrziek v Gentoo devel tyme by som sa nebal, end-usera sa to skoro nedotkne (na beznom desktope - net, multimedia, LAMP a pod.) Konfigurovatelnost je v oboch distrach uplne inde ako v Ubuntu, da sa nastavit takmer cokolvek. Takisto balickovaci system, apt je vynikajuci, ale ked nie je balicek v repozitary, musis ist cestou svatej trojice, toto v Arch a Gentoo skoro nehrozi. Hlavne rozsiahlost AUR (Arch user repository) je ohromujuca.

      Mno takze tak, keby som to mal zhrnut, siel by som do Archu, hlavne koli rychlosti, Pacman-u a AUR, ale velmi by mi chybala USE z Gentoo.
      • Re: Arch vs Gentoo 21.03.2007 | 19:43
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        Pacman sa spomaluje? Lebo Ubuntu ma Synaptic a ten sa nespomaluje...ale ak je na Pacmana (alebo celkovo na Arch) nejaky subor skriptov (ktore budem JA zadavat) na vycistenie distra od nepotrebnych veci, a cache a atd. (napr. v Ubuntu to bolo apt-get autoremove, apt-get autoclean, dpkg...nieco ved viete) tak by to bolo fajn. Asi take dobre ako som bol navyknuty v Ubuntu. Tak uz som si stiahol Archieho a idem skusit nahodit...prve dojmy s rychleho BOOT-u na mne vycarovali usmev...ale instalaciou som este nepresiel. Nemal som cas....skola. Idem skusit instalovat
        • Re: Arch vs Gentoo 21.03.2007 | 19:44
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          pacman -Scc nejaky problem?
          • Re: Arch vs Gentoo 21.03.2007 | 19:49
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            nie...ja som ho este nenainstaloval..ani som sa v nom poriadne nerozhliadol, ale viem ze ked budem v nom ako doma, tak to bude lepsie...ved aj moja prva distribucia (testovacia, linuxova) bola zo zaciatku zasrana a spomalena...az potom som nasiel urcite finticky ako zostat FASTER THAN WIRDO$
            • Re: Arch vs Gentoo 22.03.2007 | 07:09
              Avatar srigi   Používateľ
              S tym Pacmanom, tam ide o tom, ze DB balickov je tvorena v samotnom file systeme, no a pri cca 500+ nainstalovanych balickoch , ked uz je fs dostatocne fragmentovany, dochadza k spomaleniu. Napr. som cital o pripade ked typek zadal prikaz na celkovy update systemu pacman -Syu a musel cakat na odozvu (potvrdenie) skoro 30 min.

              Ten workaroun je vlatne bud:
              • vyhradit si pre pacmana samostatnu partisnu
              • vyhradit si pre pacmana jeden subor ako image a ten pripajat cez loop

              Viac napr. tu a tu.
    • Re: Arch vs Gentoo 22.03.2007 | 13:58
      Peter S.   Návštevník
      no som bývalý gentoista, teraz používam arch, takže povedal by som to tak: Arch je jednoduchší na správu ale nepustí ťa tak hlboko ako gentoo. Ale odporúčam ti ho (Arch). Verím, že je obdobne konfigurovateľný ako ubuntu. A štartuje rýchlejšie ako gentoo.
      možno balíčkov bude menej, najmä keď vychádzaš z toho, že na ubuntu môžeš inštalovať aj debianovske baliky.
      • Re: Arch vs Gentoo 22.03.2007 | 17:09
        skywaker   Návštevník
        Prave včera som bol na DistroWatch a pozeram vyšiel novy Crux 2.3, čo ma potešilo ale určite to nie je distro pre začiatočnikov. Čo sa tyka Gentoo je naozaj super -- skušal som aj Lunar Linux čo je tiež source based distro ale Gentacky emrge je oveľa lepší než tie nastroje v Lunarovi - to mozem potvrdit. Ale ak človek rozmysla o prechode prec od Ubuntu musi mat na to fakt dovody lebo ubuntu je fakt pekne distro a hlavne ma siroku podporu vyvojarov. Clovek si moze vybrat medzi Kubuntu (kde), Gnome (Ubuntu), a Xfce ... a co je naj ubuntu pouziva "upstart" init paralelne init scripty takze nad rychlostou mozeme len polemizovat. Archa som mal nainstalovaneho aj ho pouziva jeden moj kamarat takze viem o com je ale neverim keby som mal v archovi tolko sluzieb pospustanych ako v Ubuntu zeby siel arch s klasickym init rychlejsie. to je vec nazoru. a dalsia vec pacman sa s apt-getom nemoze ani porovnavat.
        • Re: Arch vs Gentoo 22.03.2007 | 18:48
          Avatar srigi   Používateľ
          pacman sa nemoze porovnavat ani s emerge.
    • Re: Arch vs Gentoo 22.03.2007 | 18:23
      Avatar tristan FreeBSD  Používateľ
      Dobry den,
      mozem sa vyjadrit len ku Gentoo, pri ktorom som stravil cca 1.5 roka (momentalne FreeBSD). Hlavnym z lakadiel Gentoo je USE, pomocou ktoreho si mozete presne nastavit flagy pre kazdy balik (/etc/portage/package.use). Da sa tak optimalizovat kazdy balik a jeho zavislosti, cim neinstalujete 'nepotrebne' veci. Update systemu je tiez bezproblemovy emerge -avuDN world. Na vycistenie systemu od nepotrebnych zavislosti emerge -depclean a nasledne script dep (v repozitary scriptov pre Gentoo sa nachadza).
      Teraz sa mozno pytate, preco som vlastne presiel z Gentoo. Po tej dobe ma omrzelo kontrolovat vsetky nove flagy pre prislusne baliky a nastavovat ich v package.use (kamarat sa s tym napriklad prilis nezaobera a nechava default). Start systemu, ked som ho porovnal s FreeBSD bol prilis cas konzumujuci(a mam dojem, ze nie len pri porovnani s FreeBSD).
      Jednou z vyhod Gentoo je dostupnost sirokej dokumentacie.
      Aby som to zhrnul, Gentoo nie je zly system, prebera filozofiu z FreeBSD (co sa tyka userlandu), ma dostatocne mnozstvo balikov a vydareny portage system.
      Mozno vam tento pohlad trochu pomohol :-)
      • Re: Arch vs Gentoo 22.03.2007 | 19:24
        skywaker   Návštevník
        ako sa v gentoo odinstaluvavaju balicky? staci napisat ze chcem odinstalovat meta balicek kde a on odinstaluje kdecko aj zo zavislostami?
        • Re: Arch vs Gentoo 22.03.2007 | 23:24
          Avatar tristan FreeBSD  Používateľ
          Gentoo neodinstaluvava zavislosti, na to je potom dobre pouzit emerge -ap -depclean, ktory vypise baliky, ktore nie su zavislostami pre ziaden balik a povazuje ich za zbytocne. Dobre je nazvy tych balikov 'prehnat' cez script dep s prepinacom -L a ten checkne, ci skutocne su baliky nepotrebne (depclean sa niekedy 'unahli')
    • Re: Arch vs Gentoo 22.03.2007 | 20:46
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      No tak chcem prejst na Arch alebo Gentoo s toho dovodu, ze ma Ubuntu zacalo nudit... :D ti co sa smeju, tak opravnene. Lebo nemozem ostat spat na vavrinoch, ked viem ze z linuxu toho este moc neviem. A prave touto formou by som chcel linuxu hlbsie porozumiet. Nebojim sa prikazoveho riadku ;)
      • Re: Arch vs Gentoo 23.03.2007 | 18:32
        Mam otazku   Návštevník
        Ked taham archa co mam stiahnut? arch alebo arch-base? predpokladam ze v base je iba zaklad ale je tam aj GUI?
        • Re: Arch vs Gentoo 23.03.2007 | 20:40
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          stiahni ARCH! Lebo Arch base su len zakladne balicky do archu...ARCH (celkovy..ISO) obsahuje aj viac balikov okrem Base, aj Editors, Network, X11,..atd
          Pri instalacii si radsej pozri navod...ja ho instalujem uz 3 DEN :D a teraz ho instalujem radsej cez FTP-cko
          • Re: Arch vs Gentoo 23.03.2007 | 21:44
            qwertz   Návštevník
            staci base, pokud mas internet a nevadi, ze budes vetsinu systemu tahat pres net , stejne budes aktualizovat a budes to znova tahat uplne aktualni (treba gnome) http://wiki.archlinux.org ale prirucek k archu najdes jiste vice
            • Re: Arch vs Gentoo 23.03.2007 | 22:28
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              a este sa chcem spytat,
              1. ze ako nainstalujem sietovicu?! Lebo po prikaze ifconfig mi vypise iba zariadenie lo takisto v dostupnych zariadeniach neni..(v nejakom priecinku neviem ako sa teraz vola...)

              2. po nabootovani mi hadze error kernel panic. No ale dokazem Archieho spustit cez kernel z CD-cka Archieho, prikazom arch root=/dev/hda9 noinitrd ro
              • Re: Arch vs Gentoo 23.03.2007 | 22:32
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                sietove rozhrania sa konfiguruju v /etc/rc.conf. ale ked si bootoval bez ramdisku, tak sa pravdepodobne nanacitali ovladace. ten kernel panic ti hadze po upgrade? lebo ked hej, tak treba upravit konfig pre grub aby initrd ukazoval na spravny ramdisk (kernel26.img). upgrade to sam neupravuje.
                • Re: Arch vs Gentoo 23.03.2007 | 22:47
                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                  jo podarilo sa mi opravit komplet! Mal si pravdu...trebalo upravit iba GRUB a tam namiesto vmlinuz26.img -> kernel26.img a nabehol uvod a s nim aj ramdisk detekoval sietovicu ;) diky
            • Re: Arch vs Gentoo 23.03.2007 | 22:34
              skywaker   Návštevník
              ak mas volnu particiu a asi den casu tak skus Lunar-Linux

              www.lunar-linux.org


              ma pekne botovacie skripty a vsetko sa kompiluje ovsem je mozne pouzit textove dialogy takze kompilovanie je hracka. ale podotykam na gentacky emerge luanr nema.
    • Re: Arch vs Gentoo 24.03.2007 | 04:12
      Avatar Andrej "karči" Krajči Gentoo  Používateľ
      Ja som vyskusal aj Arch aj Gentoo a zostal som pri gentoo. ;) Obidve su podla mna vynikajuce distribucie, ktore su prehladne a rychle. Ak mas rychly PC tak by som ti asi odporucal gentoo, lebo kompilovanie v takom pripade prebehne velmi rychlo.

      Moj dovod preco som zostal pri gentoo bol taky ze:
      1. gentoo ma podla mna lepsiu dokumentaciu + rozsiahlejsiu wiki
      2. v archlinuxe som tiez dost casto kompiloval baliky ktore neboli v pacmanovi, tak som si povedal ze ked uz kompilujem tak casto tak rovno prejdem na gentoo a budem kompilovat vsetko :)

      "IB, thy name is homework." -- IB
    • Re: Arch vs Gentoo 24.03.2007 | 17:49
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      no asi som skoncil...po uspesnom doinstalovani xserveru, gnome, gnome-extra...atd dam prikaz gnome-session a nespusti sa graficke prostredie...vypise iba tieto hlasky :
      (gnome-session:5340): gtk-warning:
      locale not supported by C library.
      Using the fallback 'C' locale.
      
      (gnome-session:5340): gtk-warning:
      Cannot open display.
      

      No neviem co s tym je...postupoval som podla navodu na instalaciu ktory bol tu na linuxos...
      • Re: Arch vs Gentoo 24.03.2007 | 18:00
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        je nutne upravit /etc/rc.conf a to tak aby sa spustalo bud gdm, kdm, alebo xdm, podla toho co si si instaloval. k tym locales, do /etc/rc.conf pridaj riadok
        LOCALE="sk_SK.UTF8"

        v /etc/locale.gen odkomentuj prislusne riadky a spusti locale-gen
        • Re: Arch vs Gentoo 24.03.2007 | 18:21
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          Super díky, zabralo to! Teraz Vám už píšem z čisto nabehnutého GNOME ;) Archie je super. No ešte ho musím doladiť
          • Re: Arch vs Gentoo 24.03.2007 | 19:39
            Avatar srigi   Používateľ
            Mozes prezradit (odmerat) boot-time az po X-ka. Ale zmysel to ak pripises konfiguraciu.
            • Re: Arch vs Gentoo 24.03.2007 | 19:41
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              samozrejme zavisi aj ake/kolko sluzieb spusta