mplayer na slabom PC

Sekcia: Hardware a Drivery 29.03.2007 | 21:14
Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
Nazdar,

mám IBM Thinkpad 600E (366 MHz CPU, 128 MB RAM) a chcel by som na ňom prehrávať filmy. Teraz je na ňom Windows 2000 a keď prehrávam nejaký DVD rip na jednom CD vo formáte .avi, seká to, ale zdá sa, že by len trochu stačilo zlepšiť výkon PC a išlo by to dobre.

Uvažujem, že na toto PC pridám ďalší OS len na pozeranie filmov. Povedzme nejaký linux bez grafiky a skúsim to spraviť, aby mplayer rovno ovládal grafickú kartu. Myslíte, že to pôjde lepšie? Alebo čo keby som tam dal Windows 95 a skúsil mplayer pre windows?
    • Re: mplayer na slabom PC 29.03.2007 | 21:23
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      a co tak xubuntu? alebo nieco s XFCE, co nezerie tolko systemovych prostriedkov a pojde ti tam .avi bez sekania napriklad aj s VLC? :)
      • Re: mplayer na slabom PC 29.03.2007 | 21:58
        Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
        Myslíš, že pôjde, alebo je to otázka?
        Ja uvažujem, že iksy by som tam vôbec nedal a skúsil s mplayerom ovládať rovno grafickú kartu. Predsalen iksy trochu zaťažujú.
        • Re: mplayer na slabom PC 29.03.2007 | 22:37
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          skor tipujem, ze to pojde ako nepojde :)
    • Re: mplayer na slabom PC 29.03.2007 | 23:27
      WlaSaTy   Návštevník
      mplayer na cpu 366MHz? ano, ale jeho vykon zavisi ako si spravne postrehol aj od grafickej karty ale netusim ci ma mplayer nativne funkcie na ovladanie grafiky neomagic.

      no nic, toto vyslo ako asi treti link z google:
      http://www.abclinuxu.cz/blog/bhyblog/2006/12/26/162810
      ako prvy bol link ktory hovoril aj o hibernacii
      http://linuxfocus.org/~guido/gentoo-tp600e/

      inac aky ovladac grafickej karty pouzivas?
      • Re: mplayer na slabom PC 30.03.2007 | 22:29
        Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
        No ako som povedal, zatiaľ tam je len Windows a ovládač je nejaký Windowsový. Na tej prvej stránke, ktorú odkazuješ, sa spomína, že on prehráva filmy s 60% záťažou vo fullscreen, ale nepovedal, aké filmy (možno nejaké so slabým rozlíšením z video.google.com). Lebo inak sa mi to zdá len sen. Mne mplayer žerie 99% CPU a eešte aj tak trochu seká a musím si prepínať rozlíšenie monitora, lebo fullscreen seká ešte viac.
        • Re: mplayer na slabom PC 30.03.2007 | 23:10
          WlaSaTy   Návštevník
          ano, to je pravda. skus sa zamysliet co vsetko ti spomaluje tvol pocitac (firewall, antivirus) a kolko cpu ti ostane pre programy. a tak isto aj nad tym, ako hovoris, ake rozlisenie ma ten film a ako mas nastaveny postprocessing.

          pytal si sa ci to pojde, dostal si dolozenu odpoved ze ano. hdtv si na tom pochopitelne nepozres, a hranicu vykonu zbadas pocas pouzivania. to ze neveris vykonu programov v linuxe je dane tym ze si ho este neskusil, skus a uvidis. ak by si sa chcel vyhrat, tak si preloz mplayer zo zdrojakov, ziskas tak par velmi cennych percent navrch. takze, zazalohuj cenne data a mozes zacat ;)
          • Re: mplayer na slabom PC 02.04.2007 | 13:02
            Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
            Tak už som to skúsil, inštaloval som si Debian Etch spolu s xorg a iceWM a ide to super! Film v avi formáte na dvoch CD sa dá pozerať vo fullscreen a CPU je zaťažené asi na 60%. Jediná drobnosť, ktorá mi trochu pokazila náladu, že keď som skúsil film vo formáte .mp4 (Quicktime), tak to opäť sekalo a nepomohol ani framedrop. Zrejme ten formát Quicktime je oveľa výpočtovo náročnejší.
            • Re: mplayer na slabom PC 02.04.2007 | 13:16
              WlaSaTy   Návštevník
              :keď som skúsil film vo formáte .mp4 (Quicktime), tak to opäť sekalo

              typnem si ze si tam napchal wir32 kodeky ktore su mierne neoptimalne, ale na druhu stranu QuickTime nema plnohodnotnu opensource nahradu. je to sice mpeg4 ale mierne odlisny...

              no ale spokojnost nadovsetko :-)


      • Re: mplayer na slabom PC 30.03.2007 | 22:32
        Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
        Ešte mi napadlo, že by som dokúpil RAM-ku, no keď som si spustil toho správcu úloh počas prehrávania, zistil som, že mplayer aj tak zaberá len 12 MB RAM, tak by mi to asi nepomohlo. To vyzerá, že namiesto 128 MB by som mohol mať hoci aj 64 nešlo by to horšie.
      • Re: mplayer na slabom PC 30.03.2007 | 23:00
        Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
        Tak už som si to prečítal lepšie a teda idem nainštalovať Debian. Škoda, že Thinkpad 600E nemá sieťovku, musím si to napáliť. Podľa toho článku je grafická karta NeoMagic celkom dobrá. Asi teda problém je v M$ Window$...