Odisiel komp, co kupit?

Sekcia: Hardware a Drivery 30.03.2007 | 15:39
Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
Ahoj. Odisiel nam "rodinny" komp (zdroj, maticna, disk, napalovacka, sietova, asi aj procesor a graficka) jedine co urcite prezilo je pamat a disketova mechanika. Bol to AMD Duron 750 MHz, 256 MB Ram, 40GB disk, stara LG CD napalovacka, realtek sietovka, Riva TNT2 32 MB AGP.

Idem kupit komp ale neviem sa rozhodnut. ci 32 alebo 64 bit, atd. Nebude to komp na hry, len surfovanie po nete, pozeranie filmov, pisanie textov, skype. To co bolo doteraz vykonostne stacilo ale nechcem kupovat z bazaru takze novy komp, ale slabsiu zostavu. Moje predstavy su asi taketo (ceny su s dph, mam tu ponukovy list taze ceny su aktualne):

Zdroj EuroCase 350W ... 670,-
Maticna doska ... cca. 1500,-
Procesor ... cca. 1500,-
Disk Hitachi DeskStar 80 GB, 7200ot, 8MB S-ATA II ... 1500,-
Napalovacka ... cca. 1000,-
Grafika GeForce N6200 ... cca 1300,-
Sietovka realtek 8139D ... 170,-

Spolu cca 7650,-, Co si o tom myslite?

    • Re: Odisiel komp, co kupit? 30.03.2007 | 15:50
      ---   Návštevník
      tebe nestacilo ,ze ti uz jedem comp. odisiel? Ten zdroj to myslis zo srandy ,ze? EuroCase su najvacsie smejdy ake si dokazes predstavit. Tych 350W je tam akurat papierovych. Ak nechces riskovat ,tak nejaky Fortron (aj ked len 300W, samozrejme radsej viac ,do buducnosti aby bola rezerva)
      Kup si (ak mas zaujem) dosku s integrovanou grafikou , urcite sa hravo vyrovna Rive TNT2 ,co si mal doteraz. Ked budes mat viac penazi kupis lepsiu grafiku.
      Naco sietovka? Ta je dnes uz na vsetkych doskach integrovana.
    • Re: Odisiel komp, co kupit? 30.03.2007 | 16:47
      Elven   Návštevník
      ja by som zas poprosil vyrobcu a nejaky typ toho procaku a maticnej... uz som zazil experta, ktory sa mi stazoval ze pentium 4 sa neda dat do zakladnej dosky pre AMD k6-2 :)
      • Re: Odisiel komp, co kupit? 30.03.2007 | 17:28
        skywaker   Návštevník
        Ja som prave tento tyzden kupil toto:

        MSI PM8M3-V H za 1500sk (podpora aj pre 65nm intely s jadrom Cedar Mill)

        Celeron D EM64T 2,66Ghz za 1320sk

        takze mam 64bit + dosku s integrovanou Via Unichrome 3d pro za lacny peniaz.
        • Re: Odisiel komp, co kupit? 30.03.2007 | 23:41
          skywaker   Návštevník
          Takze dneska mi kamarat pomohol poskladat komp s tou doskou s integrovanou Via grafinou a 2.6 celeronom a uz frcim na 64bit mandrive 2007.1 vykon bogomips je 5330.70 co je super.
          • Re: Odisiel komp, co kupit? 31.03.2007 | 14:03
            Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
            sory ale bogomips je imho takt * 2 takze to nema ziadnu vypovedajucu hodnotu, radsej povedz za kolko ti nabootuje komp, kolko da glxgears atd...
            • Re: Odisiel komp, co kupit? 31.03.2007 | 14:26
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              a co ti akoze povie rychlost bootu a glxgears?
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Odisiel komp, co kupit? 31.03.2007 | 14:34
                skywaker   Návštevník
                Takze Tuxracer mi ide normalne ale trochu niekedy ponmalsie reaguje, clanbomber ide v pohode... glxgears nemam nainstalovany aky je to balicek? mesa? asi preto ze mam len 32mb povolenych, ale to by nebol problem bo mam 512mb ram
            • Re: Odisiel komp, co kupit? 01.04.2007 | 23:43
              WlaSaTy   Návštevník
              :sory ale bogomips je imho takt * 2

              mozes mi povedat ci mam teda pokazeny pocitac alebo je nieco mojmu operacnemu systemu?

              $ cat /proc/cpuinfo
              processor : 0
              cpu : 7447A, altivec supported
              clock : 1249.999995MHz
              revision : 0.2 (pvr 8003 0102)
              bogomips : 82.94
              timebase : 41620907
              platform : PowerMac
              machine : PowerMac10,1
              motherboard : PowerMac10,1 MacRISC3 Power Macintosh
              detected as : 287 (Mac mini)
              pmac flags : 00000010
              L2 cache : 512K unified
              pmac-generation : NewWorld
              • Re: Odisiel komp, co kupit? 01.04.2007 | 23:49
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                bogomips urcuje pocet nevyuztych taktov...
                • Re: Odisiel komp, co kupit? 02.04.2007 | 00:07
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  urcuje kolko krat stihne tvoj procesor urobit nic za 1 sekundu
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Odisiel komp, co kupit? 02.04.2007 | 22:57
                    WlaSaTy   Návštevník
                    presne tak a k tomu BogoMIPS je vyraz zlozeny z dvoch pojmov: bogus a MIPS
              • Re: Odisiel komp, co kupit? 02.04.2007 | 00:10
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ja by som teda povedal, ze nieco nie je v poriadku.

                pozri ratingy roznych procesorov - http://en.wikipedia.org/wiki/Bogomips

                je to slabota, ked to ani prazdne cykly nezvlada
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Odisiel komp, co kupit? 03.04.2007 | 00:57
                  WlaSaTy   Návštevník
                  dovolim si polemizovat, napriklad taky cyrix ich zvladal az tak dobre, ze na nom blbol casovac. teda ak sa bavime o instrukci nop.

                  mimochodom, nevsimol som si ze by na tej hodnote bolo nieco zle, vykon je dostatocny a bogus ma zaujima asi ako farebny odtien namornicka ruzova.
                  • Re: Odisiel komp, co kupit? 03.04.2007 | 01:04
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    a coze maju casovace spolocne s nop?

                    nevadi. sam si mozes empiricky overit, ze modernejsie procesory zvladaju prazdne cykly ovela rychlejsie nez tie stare. chces toto spochybnovat?
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Odisiel komp, co kupit? 03.04.2007 | 01:30
                      WlaSaTy   Návštevník
                      no napriklad to ma spolocne to, ze instrukcia nop robi nic a trva to dva takty procesora na intelovej architekture (pokial nemalo cpu spekulativne vykonavanie instrukcii). zial nie vzdy pracoval casovac s jiffies a z toho pramenilo zopar aj tu spomenutych problemov.

                      mimochodom aj ty si myslis ze mam pokazeny procesor pretoze bogomips su velmi male?
                      $ nbench 
                      
                      BYTEmark* Native Mode Benchmark ver. 2 (10/95)
                      Index-split by Andrew D. Balsa (11/97)
                      Linux/Unix* port by Uwe F. Mayer (12/96,11/97)
                      
                      TEST                : Iterations/sec.  : Old Index   : New Index
                                          :                  : Pentium 90* : AMD K6/233*
                      --------------------:------------------:-------------:------------
                      NUMERIC SORT        :          766.56  :      19.66  :       6.46
                      STRING SORT         :          55.116  :      24.63  :       3.81
                      BITFIELD            :      1.7854e+08  :      30.63  :       6.40
                      FP EMULATION        :          53.357  :      25.60  :       5.91
                      FOURIER             :          5871.6  :       6.68  :       3.75
                      ASSIGNMENT          :          13.535  :      51.50  :      13.36
                      IDEA                :          2248.3  :      34.39  :      10.21
                      HUFFMAN             :          1208.4  :      33.51  :      10.70
                      NEURAL NET          :          11.072  :      17.79  :       7.48
                      LU DECOMPOSITION    :          408.72  :      21.17  :      15.29
                      ==========================ORIGINAL BYTEMARK RESULTS==========================
                      INTEGER INDEX       : 30.128
                      FLOATING-POINT INDEX: 13.598
                      Baseline (MSDOS*)   : Pentium* 90, 256 KB L2-cache, Watcom* compiler 10.0
                      ==============================LINUX DATA BELOW===============================
                      CPU                 : 
                      L2 Cache            : 
                      OS                  : Linux 2.6.19-gentoo-r6
                      C compiler          : 4.1.2
                      libc                : 
                      MEMORY INDEX        : 6.881
                      INTEGER INDEX       : 8.035
                      FLOATING-POINT INDEX: 7.542
                      Baseline (LINUX)    : AMD K6/233*, 512 KB L2-cache, gcc 2.7.2.3, libc-5.4.38
                      * Trademarks are property of their respective holder.
                      

                      na 1250MHz to nie je zle, stringy sa daju pochopit na riscovej architekture rovnako aj druha strana mince ako huffman ...
                      • Re: Odisiel komp, co kupit? 03.04.2007 | 02:15
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        ako jedne zdroj casovania sa pouziva time stamp counter uz hodne dlho. takze este raz - co ma nop spolocne s casovacmi?

                        a tvoje bogomips mi moze byt akurat tak ukradnute, sam dobre viem, ze tato hodnota nic neudava a pokial sa tu ches aj nadalej bavit o nicom, tak pokracuj sam so sebou. to je z mojej strany vsetko.
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Odisiel komp, co kupit? 03.04.2007 | 13:20
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Teraz uz ma casovac s instrukciou spolocne iba jedno velke nic, ja som poukazoval na to ze sa v dnesnej dobe vykon pocitaca nemera v GHz (MHz alebo Hz pri digitalkach). A rovnako BogoMIPS je tiez len falosny udaj pretoze prevodne tabulky neplatia uz cez 5 rokov a nikomu sa nechcelo opravit prislusne howto. Rovnako je uz davno falosny udaj aj to ze instrukcia nop trva 2 clocky.

                          Ale predsa len ma dobre rozosmiala ta reakcia ze mam malo bogomipsov, no koho to zaujima?
    • Re: Odisiel komp, co kupit? 30.03.2007 | 20:30
      --   Návštevník
      32 bitove stroje pomaly odchadzaju do zabudnutia takze urcite by som kupoval iba nejaky 64 bitovy.
      • Re: Odisiel komp, co kupit? 30.03.2007 | 23:21
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
        A nehces radsej trocha zainvestovat a kupit si kvalitnejsie suciastky? Ono uz par rokov si hovorim ze ''niesom taky bohaty, aby som si kupoval lacne veci'', a vyplaca sa to. keby som si isiel kupovat comp, tak by som kupil nieco dokopy aspon za 12000
        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • Re: Odisiel komp, co kupit? 31.03.2007 | 00:14
      karol   Návštevník
      V prvom rade by som sa zameral na hardwarovú podporu v linuxe. Ja som takto pol roka rozbehával notebook a nadávam na to doteraz. To je najdôležitejšie. Ak chceš, aby si mohol na tom počítač okamžite pracovať a aby na teba zarábal, tak dbaj na to, aby si sa s ním nemusel trápiť. Inak skončíš na windowse a to by nebolo dobré, že.
    • Re: Odisiel komp, co kupit? 31.03.2007 | 21:16
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      Zdravím

      nedávno sa dakdo pítal na dajakú dosku a ja som mu tam spravil skromné mulrimediálne PC.
      tu je link

      http://www.linuxos.sk/index.php?show=forum&id=8021#link_55370

      myslím si že je to dobrá volba aj vo vašej cenovej kategórii - kúpite verziu s lacnejšou ram a nvidia grafikou na doske

      tomolc
      tomolc