Rychlost Linuxovych distribucii

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.04.2007 | 23:01
Lacky   Návštevník
Rad by som sa Vas opytal na skusenosti z roznymi distribuciami Linuxu a ich rychlostami. - "konkretne" - Pouzivam suse 10,0 a mam 64bit masinu a vedel by som si tam predstavit trosku vyssiu rychlost. Dakujem Lacky
    • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 29.04.2007 | 23:09
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      tak skus optimalizovane distribucie pre rychlost (arch, gentoo). pripadne mozes pouzit linux from scratch (LFS), kde si vsetko optimalizujes a skompilujes sam
      • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 29.04.2007 | 23:51
        Avatar srigi   Používateľ
        SuSAkovi dedoporucuj overkill ako je LFS alebo Gentoo. Nie su to user-friendly distra. Ale taky Arch je vdaka Pacmanovi vyborna distribucia. A vychadza tusim aj ako 64b verzia. Tu by som doporucil ja. Len necakaj (Lacky), ze po prvom restarte budes bootovat do nastaveneho Linuxu s 3D desktopom. S Archom sa treba vyhrat/vybudovat. Ale stoji to za to.
        • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 29.04.2007 | 23:58
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          preco? vyber je len na nom
        • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 30.04.2007 | 00:18
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          No podľa mňa každý, kto chce vyskúšať nejakú inú distribúciu, by si najprv mal zistiť nejaké info o tom distre (hlavne začiatočníci). Malo by to byť určite bežné.
          Napr. ja predtým, než stiahnem nejaké nové distro, tak si pozriem recenzie, screenshoty, čo to distro v sebe obsahuje a pod.
        • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 30.04.2007 | 11:29
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          s Archom sa treba ozaj pohrat. Ale vysledny efekt potom vecsinou stoji za to! Aj ked je to distro pre trosku pokrocilejsich userov, ktory sa neboja experimentovat. Velkou vyhodou Archu je jeho aktualnost. Skoro kazdy den vychadzaju nejake nove lepsie veci (upgrade-i) takze si vzdy aktualny a rychli. Bootovanie a vypinanie je sakra rychle. No a k tomu graf. prostrediu...asi XFCE aj ked ja osobne pouzivam GNOME =)
    • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 29.04.2007 | 23:16
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Čo sa týka rýchlosti, tak o dosť svižnejšie je grafické prostredie Xfce, ale vyzerá ináč ako KDE, podobá sa na Gnome. Ak ho chceš vyskúšať, môžeš ho nainštalovať v terajšom systéme, a uvidíš, či rýchlosť bude u teba podstatne väčšia...
      Z distier sú najrýchlejšie práve tie, ktoré používajú Xfce (môžeš však doinštalovať do každého distra navyše). Veľa skúseností však s rôznymi distrami nemám, takže viac Ti poradiť neviem, ale mierne rozdiely (pár sekúnd pri boote, pár stotín či sekúnd pri nabiehaní aplikácií náročnejších na pamäť) sú aj medzi distrami používajúcimi to isté grafické prostredie.
    • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 29.04.2007 | 23:31
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Nepoznám distrá, ktoré sa kompilujú na mieru (slabý procák a slabé nervy), ale celkovo SuSE je fakt dosť pomalé. Mne ide celkom rýchlo Ubuntu, odkedy som zdvojnásobil 256ku RAMku. Ale sú samozrejme rýchlejšie distrá a najmä "ľahšie" desktopy.
    • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 30.04.2007 | 02:03
      Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
      Mne startuje Slackware 15s, 20 do grafickeho prostredia
      asdf
    • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 30.04.2007 | 11:25
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      Rychlost napr. nabehu zavisi asi aj od sluzieb, ktore sa ti pustaju a aj od ich konfiguracie, ak ti tam nieco caka na timeout, trva to dlhsie .. Pokial uz mas OS nabehnuty, tak na 64B to skutocne frka .. skusenost Mandriva 10.2 PowerPack 64B .. radovo do 2s-4s... ... nexem nahovat, ale skus Live distro .. budes prekvapeny ;-)
      a to sme dnes uz vo verzii 2007.1
      • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 30.04.2007 | 14:15
        Avatar martin jurek xubuntu  Používateľ
        ako rychlost je velmi relatyvna. kazda distribucia sa da velmi inteligentne nastavit a pojde skvelo. napr spustanie linuxu a jeho urichlenie nastavis cez fstab a co sa tyka vnutorneho uricjhlenia sistemu tak bud ine graf rozhranie alebo vypni deamonov a budes prekvapkany ako to facha. napr na niekrotich didtibuciach bezi na pozadi apache. a vlastne co sa da povipinat otho je vela.
        • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 30.04.2007 | 17:00
          Avatar srigi   Používateľ
          SuSE moc nezrychlis, je to moloch, lepsie zmenit distro.
    • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 30.04.2007 | 17:31
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      Vyskúšal som niekoľko distribúcií, medzi nimi aj Suse. Mal som 256 MB RAM a 32 bit Suse na KDE išlo pomalšie ako čokoľvek, čo som kedy predtým videl. Štart trval asi dve minuty - za ten čas by XP dávno nabehlo. Spúšťanie akýchkoľvek aplikácií bolo ako zlý sen.
      Potom som vyskúšal Mandrivu 2007 a bolo tam citelné zrýchlenie. Ale oproti WinXP u kolegov to bol aj tak "slimák". Potom som dokúpil 1 GB RAMku a teraz tam mám 1256 MB. Ide to ako raketa. Treba vyskúšať obsadenosť RAMky a SWAPU. (príkaz free)
      Keď je málo RAMky, treba doplniť, na to je linux všeobecne veľmi citlivý. Teraz mi to ide ako raketa. Štart trvá 56s, keď hibernujem, obnovenie trvá 27s. Je to super.
      Gentoo som neskúšal, na samé nastavovanie nemám čas. Mandriva 2007 mi vyhovuje. 64 bit verziu som neskúšal, nedisponujem 64 bitovým procesorom.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
      • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 30.04.2007 | 22:29
        Lacky   Návštevník
        Mam rad Linuxovu komunitu.Paci sa mi ako dokaze poradit a pomoct. Dakujem
        P.S Zatial som si stiahol Ubuntu 7,04. Je to ovela, ovela lepsie. Skusim este Debian.
        • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 01.05.2007 | 00:18
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Neviem či sa ti oplatí vyskúšať Debian, v porovnaní s Ubuntu som postrehol minimálny rozdiel v rýchlosti. Možno by si videl rozdiel najmä pri menšej RAMke (Debian je rýchlejší). Ale súhlasím v dvoch veciach: Mať aspoň 512ku RAMku (256ka nepostačuje na plynulý chod GNOME) a mať spustené naozaj potrebné služby.
        • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 01.05.2007 | 23:57
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          lol no neviem ale s ak si začiatočník alebo velmi mierne pokročilý tak neviem... Ja by som si na tvojom mieste ten Debian nedával...
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 01.05.2007 | 00:17
      Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
      Mam jednu otazocku.

      Bude start systemu rychlejsi ked si skompilujem vlastne jadro???
      DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
      • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 01.05.2007 | 00:22
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Kompiloval som jadro asi len 3x čo používam Linux, ale podľa môjho názoru bude štart určite rýchlejší. Však si povypínaš zavádzanie modulov, ktoré nevyužívaš. Ale na to ti asi odpovedia kompetentnejší, ja som binárny Linuxák (ale to v konečnom dôsledku každý) :-)
        • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 01.05.2007 | 00:32
          Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
          No ale ktore. Vcera som si kompiloval 2.6.21.1 no ale nepodarilo sa mi to rozchodit. Nedostal som sa ani po kernel panic proste cierna obrazovka a nic. To som este nikdy predtym nevidel.
          ...cize dat do jadra napevno veci ktore potrebujem a ostatne vyhadzat a nedavat ani ako moduly?
          DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
          • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 01.05.2007 | 05:03
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            pokial nemas velmi specificke poziadavky tak to nema zmysel. navyse by si sa vzdal distibucnych security updatov...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 01.05.2007 | 10:46
              Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
              ...takze podla teba skompilovanie noveho kernelu neprinesie vyrazne zrychlenie systemu???
              DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
              • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 01.05.2007 | 12:56
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                heh, vyrazne urcite nie, to by potom nikto nepouzival distribucne jadro :)
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 02.05.2007 | 00:22
                  Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                  noooo tak s tym by som nesuhlasil. po skompilovani vlastneho jadra sa mi bootvanie skratilo minimalne o polovicu. a v dnesnej dobe nespocetneho mnozstva hardwaru a natahovanim modulov (pre neexisujuci hardware) to plati dvojnasobne. skompilovanie jadra je prva vec, ktoru robim po instalacii systemu...
                  <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                  • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 02.05.2007 | 00:39
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    ale moduly sa natahuju len pre potrebny hardware. pozri si vypis lsmod, a stopro tam nebudes mat modul pre hardware ktory nemas
                    • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 02.05.2007 | 01:11
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      tak jest :)
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Rychlost Linuxovych distribucii 02.05.2007 | 10:08
                        Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
                        tak co oplati sa kompilovat alebo nie...

                        aj tak som to skusil no mam problem ktory som blizsie popisal s threade "Kompilacia jadra-problem". PLS mrknite na to chalani.
                        DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk