ako zistim viditelnosť v sieťi?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.05.2007 | 21:10
Avatar radzimko Ubuntu 7.04  Používateľ
pls som uuuplný nováči...linux mám 5 dní konkrétne ubuntu 7.04..je to pre mna dôležité.Velmi pekne ďakujem za radu!
    • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 03.05.2007 | 23:35
      WlaSaTy   Návštevník
      hm, nieco na sposob "okolitych pocitacov" ci jak to nazvali alebo sa ma jednat o nieco ine?
      • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 04.05.2007 | 00:59
        radzimko   Návštevník
        ano okolne pocitace....chcem aby ma nebolo vidiet v sieti
    • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 04.05.2007 | 09:51
      quassimodo   Návštevník
      Mno... pokial nemas nainstalovany samba server tak ta ostatny ludia v sieti vo svojich "okolitych pocitacoch" nenajdu.
      Ak si to chces overit staci ked do konqueroru namiesto adresy das smb:/ tot vse :)
      • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 04.05.2007 | 10:25
        radzimko   Návštevník
        a este otazocka...samba je standardne na ubuntu abo treba ju doinstalovat....a konqeror nepouzivam ja len mozillu...
        • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 04.05.2007 | 11:29
          cezz   Návštevník
          Tak v Ubuntu mas nautilus. Takisto len das namiesto adresy "smb://". Pripadne Places->Network a tam najdes windows network (ak sa bojis klavesnice) ;)

          Sambu treba doinstalovat. (Najjednoduchsi sposob je cez System->Administration->Shared folders ponukne ti instalaciu samby a NFS)

          Sorry, za anglicke nazvy, mam tak nastaveny desktop a nechce sa mi to menit, myslim, ze si to v pohodicke prelozis..
          • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 04.05.2007 | 15:52
            WlaSaTy   Návštevník
            len tak mimochodom, samba/cifs je v niekolkych castiach:
            1) klient-server architektura zahrnajuca samba klienta a samba server, vyuzitelnost pre zdielanie a pripajanie diskov
            2) kniznice s fuse umoznujuce priame pristupovanie cez url smb:// na zdielane disky.

            vela ludom staci len ta dvojka ktora je vecsinou instalovana standardne priamo zo systemom :-)
            • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 04.05.2007 | 20:24
              radzimko   Návštevník
              este raz dakujem......a este nieco....mal som problem s ovladacom grafiky...no nejako som to uz rozchodil ale zaujimalo by ma preco sa mi v domovskom priecinku zobrazili zlozky drm a openchrome ktore som pred instalaciu tej grafiky nemal:-(
              • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 04.05.2007 | 22:43
                WlaSaTy   Návštevník
                preto ze si si stiahol na plochu archivy ktore si potom rozbalil pocas instalacie. to iste by ti nastalo keby si potahal v inom os nejake zip alebo rar a cez linzip ich rozbalil do aktualneho adresara. teda na plochu.
                • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 05.05.2007 | 00:02
                  radzimko   Návštevník
                  a este hlupy dotaz!:-) ako to napravim aby to tak nebolo?a pls kam to mam do buducna stahovat?
                  • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 06.05.2007 | 17:14
                    WlaSaTy   Návštevník
                    :ako to napravim aby to tak nebolo?
                    das to stahovat do homedir zvaneho domovsky priecinok a budes pracovat v nom, inac budes mat stale zasr.. desktop zvany plocha. mal si vo zvyku aj v inych operacnych systemoch pchat na plochu vsetky blbinky alebo si pouzival "moje dokumenty" ktore su pribliznou obdobou homediru, respektive jeho podadresara?
                    • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 07.05.2007 | 00:18
                      radzimko   Návštevník
                      noooo neviem ci sme sa dobre pochopili...tie ovladace som instaloval takto : http://wiki.ubuntu.cz/OpenChrome
                      • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 07.05.2007 | 01:23
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Neviem ci sme sa dobre pochopili, ale pises ze sa ti na ploche objavili dva adresare ktore pochadzaju z najvecsiou pravdepodobnostou z danej instalacie. takze ich zmaz a ked budes nabuduce nieco tahat, tak si vyber ze sa to ma ulozit niekde inde ako na plochu. to plati aj o rozbalovani archivov.

                        • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 07.05.2007 | 22:15
                          radzimko   Návštevník
                          nie v zlozke ale v domovskom priecinku z ktoreho mi to nejde vymazat.....a robil som to podla toho navodu co som ti dal hore...
                          • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 07.05.2007 | 22:16
                            Avatar borg Fedora  Administrátor
                            tak to vymaz tak ze sa prihlasis ako root. ale davaj bacha co mazes.
                            • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 00:45
                              radzimko   Návštevník
                              som laik ale myslim, ze to nemozem vymazat pokial to ma spolocne nieco s grafickou kartou....abo sa mylim?
                              • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 01:02
                                Avatar borg Fedora  Administrátor
                                ak je to v domovskom adresary, kludne to zmaz
                              • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 13:53
                                dusan   Návštevník
                                To ze si asi kompiloval ovladace ako root pridalo k tým suborom ze len root -admin- ich moze zmazat. Prihlas sa ako root a v adresary /home/uzivatel/Desktop/mena_priecinkov ktore chces zmazať.

                                Inac odporucam sa pozriet ako vyzerá linuxový adresarovy system.
                              • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 14:03
                                dusan   Návštevník
                                Zmazat to mozes preto lebo tie ovladace si nainstaloval do /lib/modules/meno_tvojeho_jadra_linuxu/kernel/drivers/video hovorim trochu si nastuduj zaklady linuxu a potom ked nebudes potrebovat extra speciality sa nemusis vobec starat o nic okrem nastavenia updatov.

                                ps. Pozor na ubgrade jadra budes muset znova instalnut tie gr. karty aby sa ti zapisali do /lib/modules/meno_tvojeho_noveho_jadra_linuxu/kernel/drivers/video
                                • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 14:27
                                  radzimko   Návštevník
                                  stve velmi mily ale ja vazne neviem ako to vymazat...pls co mam napisat do konzoly?dakujem za skoru odpoved a ps: prepacte ze vas otravujem takymito hlupostami:-(
                                  • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 14:35
                                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                                    1. spusti konzolu
                                    2. prejdi tam kde mas tie adresare (drm, openchrome) v domovskom adresary
                                    3. napis prikaz su a zadaj potom root heslo
                                    4. napis rm -rf drm openchrome
                                    • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 14:39
                                      radzimko   Návštevník
                                      pls napis mi to este jednoduchsie ako uuuuplnemu debilovi:-)pls
                                      • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 14:41
                                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                                        1. spusti nejaky emulator terminalu, xterm, aterm, konsole, kterm to je jedno
                                        ostatne kroky sa opakuju s predchadzajucej odpovede
                                        • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 14:43
                                          radzimko   Návštevník
                                          ale ako mam prejst v konzole k tym adresarom?:-( ako sa mam prihlasit ako root? pls pochop ze som uuuplny zaciatocnik
                                          • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 14:47
                                            Avatar borg Fedora  Administrátor
                                            medzi adresarmi sa pohybujes prikazom cd (man cd), prikazom su sa stanes rootom (pripadne sudo), man su, man sudo
                                            • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 14:52
                                              radzimko   Návštevník
                                              neviem co robim zle ale nejde mi to:-( inak tie ovladace mam ulozene takto /home/rado/a
                                              • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 15:22
                                                xxxx   Návštevník
                                                1. sudo rm -rf /home/rado/Desktop/meno_prveho_priecinku

                                                2. sudo rm -rf /home/rado/Desktop/meno_druheho_priecinku

                                                Keby to bolo na teba zlozite :-) mozes aj graficky. Stlac Alt + F2. Potom napis gksu nautilus. Tym spustis nautilus ako root. Bude to od teba chciet heslo. Preklikas sa do /home/rado/Desktop. Potom iba oznacit a delete(lespie bude shift+delete).

                                                Zrozumitelne?
                                                Napis ci sa podarilo.
                                                • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 08.05.2007 | 15:42
                                                  radzimko   Návštevník
                                                  tak tomuto hovorim navod pre debila:-) anoooooooooo podarilo sa!!!veeeelmi pekne dakujem!!!
                                                  • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 12.05.2007 | 16:11
                                                    radzimko   Návštevník
                                                    no tak vratim sa k tej viditelnosti v sieti...robil som si test na http://test.bezpecnosti.cz/ a zistil som ze v sieti ma mozu vsetci vidiet:-( poradte mi!!
                                                    • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 12.05.2007 | 18:17
                                                      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                                                      Ten test je nic ine iba scan portov :)). Ty mas verejnu IP abo si za nejakym NAT? Vsetko je iba vec nastavenia fw. Taze studuj netfilter http://www.netfilter.org/

                                                      iptables -nL

                                                      a co ti vypise :))
                                                      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                                                      • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 12.05.2007 | 19:32
                                                        radzimko   Návštevník
                                                        vypisalo mi toto:
                                                        WARNING: Error inserting x_tables (/lib/modules/2.6.20-15-generic/kernel/net/netfilter/x_tables.ko): Operation not permitted
                                                        FATAL: Error inserting ip_tables (/lib/modules/2.6.20-15-generic/kernel/net/ipv4/netfilter/ip_tables.ko): Operation not permitted
                                                        iptables v1.3.6: can't initialize iptables table `filter': Permission denied (you must be root)
                                                        Perhaps iptables or your kernel needs to be upgraded.
                                                        • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 12.05.2007 | 19:37
                                                          Avatar borg Fedora  Administrátor
                                                          Permission denied (you must be root)
                                                          Perhaps iptables or your kernel needs to be upgraded.
                                                          • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 12.05.2007 | 19:43
                                                            radzimko   Návštevník
                                                            Chain INPUT (policy ACCEPT)
                                                            target prot opt source destination

                                                            Chain FORWARD (policy ACCEPT)
                                                            target prot opt source destination

                                                            Chain OUTPUT (policy ACCEPT)
                                                            target prot opt source destination
                                                            • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 12.05.2007 | 20:58
                                                              Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                                                              Taze vsetko je povolene :)), ked mas verejnu IP ta si dieravy ako usta starej zeny :))
                                                              Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                                                              • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 12.05.2007 | 21:07
                                                                Avatar borg Fedora  Administrátor
                                                                ak mu nebezia ziadne sluzby, tak mu je to fuma fuk
                                                                • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 12.05.2007 | 23:18
                                                                  radzimko   Návštevník
                                                                  prosim poradte mi ako to mam spravit:-(
                                                                  • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 13.05.2007 | 10:36
                                                                    Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                                                                    To si musis napisat sam vlastny fw bo tu nikto nevie co chces mat povolene a co zakazane a aspon sa to naucis :)) na nete je spustu prikladov a linux je o citani man a howto :))

                                                                    na zaciatok ti postaci aj toto
                                                                    http://deja-vix.sk/sysadmin/firewall.html#top
                                                                    Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                                                                    • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 13.05.2007 | 12:59
                                                                      radzimko   Návštevník
                                                                      no to si ma velmi nepotesil pretoze to je pre mna spanielska dedina:-) ale mas pravdu clovek sa musi ucit cely zivot...ale najviac by ma zaujimalo ako by som to spravil aby ma nebolo vidiet vo vastnej sieti lebo net mam cez optiku a mam verejnu IP:-(
                                                                      • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 13.05.2007 | 13:19
                                                                        Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                                                                        "ale najviac by ma zaujimalo ako by som to spravil aby ma nebolo vidiet vo vastnej sieti" ked mas verejnu IP tak ta vidno zkadekolvek, ake to mas vlastne IP?
                                                                        Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                                                                        • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 13.05.2007 | 14:50
                                                                          Avatar borg Fedora  Administrátor
                                                                          ked dropne vsetky pakety na vstupe (aj icmp) a povoli na vstupe len established a related, tak by sa mal tvarit ze na sieti neni.
                                                                          • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 13.05.2007 | 14:59
                                                                            radzimko   Návštevník
                                                                            dakujem:-)ale pls ako vidite som uplne vymlety takze by som poprosil ako to mam spravit
                                                                            • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 14.05.2007 | 09:20
                                                                              radzimko   Návštevník
                                                                              ludia pls pomozte mi!!
                                                                              • Re: ako zistim viditelnosť v sieťi? 14.05.2007 | 10:39
                                                                                Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                                                                                Mal by si zalozit nove vlakno. Toto sa uz neda citat :))