Linux a PDA

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.05.2007 | 13:51
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobry den. Nechcem s PDA nic robit,ani ho nemam, len by som sa rad spytal, ako to je s PDA a Linuxom a celkovo. Viem ze do niektorych mobilov je napriklad aj windows mobile alebo ako sa to vola.. Dal by sa na PDA spustit linux dajme tomu aj s GNOME / Fluxbox / Xfce? A keby som si chcel do PDA nahodit Linux, mozem napriklad aj ubuntu s fluxboxom ( napriklad na SD/xD 5GB kartu ) alebo existuje nejaky PDA Linux?
Alebo zeby som si na pamatovu kartu ulozil liveCD a pri starte PDAcka ho nejako spustil? :D Ja sa pytam len tak zo zvedavosti :)
Dakujem
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Linux a PDA 08.05.2007 | 15:21
      WlaSaTy   Návštevník
      odpovedou je "pravdepodobne ano". *buntu tvrdi ze vyjde 7/10 aj s verziou pre mobilne zariadenia ale to si uz urcite cital v desiatkach spraviciek. dalsie dostupne prostredia pre male zariadenia na baze arm a s grafickym displayom su dostupne napriklad na strankach linuxmobile alebo openmoko, popripade ako obvykle aj gentoo ma svoj fork pre danu rodinu hw, popripade mozes zabludit na stranky tuxmobil, popripade familiar.

      ale ohladne 5Gb karty a livecd, tak to musim jednoznacne povedat nie. jednak sa pametove media robia v mocninach 2 a tam 5Gb nespada, a jednak tie malinke zariadenia nemaju dostatok RAM na spustenie LiveCD.

      skoda ze sa snazist najst komplexnu odpoved na abstraktnu otazku. ale ak ta to az tak zaujima, tak chod zo zvedavosti na brigadu a za utrzene peniaze si kup nejake PDA alebo mobil s linuxom. Ci uz nieco co ma od prirody linux (sharp zarrus alebo openmoko, popripade nejake motoroly...) alebo nieco co je podporovane komplexnou linuxovou distribuciou vhodnou na PDA.
      • Re: Linux a PDA 08.05.2007 | 16:00
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Mna PDA ani tak velmi nelaka, skor si chcem setrit na notebook, ako na PDA, predsa len... :)
        Len som chcel vediet ci sa to da.
        Tak este raz dakujem za odpoved.
        Temu nechavam nevyriesenu keby niekto nieco chcel pisat, pytat sa a podobne.
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Linux a PDA 10.05.2007 | 11:37
        bilko   Návštevník
        a co smartphone? neviete ci niekto robi linux pre smartphone?
        • Re: Linux a PDA 10.05.2007 | 20:40
          Richard   Návštevník
          Mna by zaujimalo ci sa vobec da synchronizovať PDA s windows mobailom 5 v UBUNTU
          • Re: Linux a PDA 11.05.2007 | 10:34
            Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
            Ako ktore, ale musis si to skompilovat priamo zo zdrojakov, pridat nejaky modul do jadra, zavisi od modelu. Pohladaj na nete, mne sa to nepodarilo. Ale nie je to vec, ktora by ma trapila, i ked mam WM5. Su este dve moznosti ako spojit (nie synchronizovat) Linux a PDA: nainstalujes si na PDA program, ktory ked pustis tak sa PDA bude tvarit ako USB Mass Storage, moznost cislo dve je, ze si kupis citacku kariet. Dolezite data si potom treba ukladat na kartu.
            • Re: Linux a PDA 11.05.2007 | 21:42
              Richard   Návštevník
              Super a co je to za soft aby sa to tvarilo ako USB Mass Storage?
              • Re: Linux a PDA 12.05.2007 | 01:14
                WlaSaTy   Návštevník
                Tak toto by zaujimalo aj mna. Pokial viem, tak PDA je samostatny (mini) pocitac ktory sa prepaja s pocitacom, respektive pripaja do sietovej topologie bud cez sietove rozhranie (BlueTooth, IRDA, WiFi alebo usb/com kabel s emulaciou modemu) alebo ako klientska krabicka cez nieco podobne M$ Aktive Sync. Aby sa tvarilo PDA ako usb mass storrage, to je mozne u smartphone ale pda, no aj ja by som sa nehal poucit.
                • Re: Linux a PDA 13.05.2007 | 14:58
                  GeoRW   Návštevník
                  Tuna alebo tuna je ten soft. Mne to funguje bez problemov. Existuje este plateny Card Export, ale s tymto si spojis aj interny disk, kde je nainstalovany WM5, Document and Settings atd.
                  • Re: Linux a PDA 13.05.2007 | 15:06
                    GeoRW   Návštevník
                    Keby ti to nefungovalo, stiahni si Card Export, je tam evaluation period. Ked uplynie tych 30 dni alebo kolko to je, neodinstaluj to, nastav to na card export mode a pripoj sa cez ten WM5torage, ktory by potom uz mal fungovat :))
                  • Re: Linux a PDA 13.05.2007 | 15:20
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Dik,
                    sice neviem na co to je pocas dnesnej cenovej hladiny pametovych medii (1Gb SD za menej jak 10 eur) a skutocnosti ze RAM v PDA nezvykne udrzat data pri vypadku napajania alebo reboote. Holt citacky su v dnesnej dobe vsade, ci uz interne alebo externe. A navyse to striktne vyzadovanie WM5, ... niekedy si myslim ze niektore projekty neboli vyvinute na usetrenie casu ale skor na jeho zabytie.
                    • Re: Linux a PDA 14.05.2007 | 10:31
                      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                      Ak myslis ten program, tak asi pre ludi, co nemaju citacku kariet a/alebo nemaju Windows a nemozu pouzit Active Sync. Ak to mas nainstalovane mozes PDA pripojit na (takmer) hociaky pocitac, bez toho, aby tam bol nainstalovany Active Sync. Ja to za zbytocnost nepokladam.
                      • Re: Linux a PDA 14.05.2007 | 17:25
                        WlaSaTy   Návštevník
                        zavisi od toho kde chces mat ulozene zalohy RAM (data a uzivatelsky nahodene pogramy). Pre mna je dostatocna zaloha pouzit backup na kartu ktoru si obcas zazalohujem niekde kde je citacka, pre niekoho to tak nemusi byt. Ale ak nie je mozne pouzit active sync, tak sa da nahodit napriklad fakemodem a uploadnut tie data na fake ftp server, nakonfigurovat to nie je problem.

                        No ale moj pohlad je silne specificky. Ako som pisal, tak nemam winmob2005 a ani ho do toho pda davat nemienim. Zalohy mam na karte a kartu si mozem synchronizovat v pripade potreby takmer hocikde, citacky v poslednych viac ako 5tich rokoch prebrali spolu s usb klucmi (a podobnymi hrackami) statut diskiet respektive inych renosnych medii. a dane pda nepouzivam na prehravanie multimedii (vysoka spotreba, stary i ked vykonny stroj) takze niesom tlaceny ani takymto niecim.
                        • Re: Linux a PDA 14.05.2007 | 18:03
                          Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                          Nainstalovane programy mam v internej ROM pameti, ktora ma 512 MB. Pri vypadku prudu by sa nemalo nic vymazat. RAM je iba na spustanie programov aj ked sa odporuca tie programy nechavat stale spustene v RAM a pre vyvojarov nedavat do programov moznost exit. Ked som mal este Palm, ziadna interna ROM pamat tam nebola, tak to som backupoval dost casto a este mal jednu kartu s nainstalovanym softom. Takto to mam vsetko na internom disku a pouzivam iba dve karty, kde mam filmy, hudbu, knihy a GPS mapy ... co mi staci.
                          Inak mne pride ten program ako pomerne jednoduche a rychle riesenie v danej situacii. A tiez by som chcel PDA bez WM5, ale s takymi parametrami a cenou som vtedy Palm ani ine PDA nenasiel.
                          • Re: Linux a PDA 14.05.2007 | 21:36
                            WlaSaTy   Návštevník
                            No tak to ja mam vo flash pamati len zakladny system a aj to bez akychkolvek updatov, jazykovej podpory alebo aj aplikacii. Zvysok bezi striktne v RAM a tam sa aj instaluje. Ale ako som uz spominal, pri sucastnej cene za pametove karty mi to moze byt jedno. Programy, zalohy a data mam na karte takze jedine o co mozem prijst je cache prehliadaca alebo ine temp fajly.
      • Re: Linux a PDA 12.05.2007 | 11:41
        Grawp   Návštevník
        Alebo zeby som si na pamatovu kartu ulozil liveCD a pri starte PDAcka ho nejako spustil? :D Ja sa pytam len tak zo zvedavosti
        okrem toho ze by nato ramka asi nestacila tak na 99,99% bz si tam normalnu distribuciu asi nerozbehol bo PDAcka majuuu zvycajne inu architekturu a iny hardware ako bezne pocitace na slovensku. takze by si si musel stiahnut zdrojaky a secko rekompilovat pripadne jak uz bolo povedane, zohnat si distribuciu rovno pre konkretne PDA.

        ja mam napr linux aj v ipode
        • Re: Linux a PDA 12.05.2007 | 17:24
          WlaSaTy   Návštevník
          to LiveCD si moze teoreticky vytvorit aj sam ale do RAMky sa nezmesti. no ale to nic nezmeni na tom ze sa do RAMky nemusi nacitavat cela distribucia, ono sa to moze aj v pohode spustat z karty (tato volba sa pouziva pred tym ako si clovek prepise flashku definitivne na linux) a je znama svojim sposobom aj na slax-e (pre PC, nie PDA :-)).

          PS.: obdoba dualboot na PDA je mozna a vyuzivana ...
    • Re: Linux a PDA 12.05.2007 | 20:02
      Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
      co sa tyka toho "LiveCD" preco nie, ved takto to uz funguje, staci rozdelit cf/sd kartu na dve particie, jedna bude klasika fat kde sa nachadza jadro a bootloader HaRET ktory ho zavedie priamo z wir mobilu, na druhej particii bude ext2 kde sa bude nachadzat root filesystem, neni problem stiahnut napr. uz kompletny familiar (debian-based) a pod., kamen urazu je ale v jadre ktore musi byt patricne opatchovane drivermi pre konkretne zariadenie, samozrejme po soft resete sa zase do ram naloaduje default wir mobile