Skryte subory

Sekcia: Konfigurácia 13.05.2007 | 17:12
Peter   Návštevník
Chem sa opytat, ako zrusim v Ubuntu, aby sa pri volbe Otvorit v Gnome aplikacii nezobrazovali skryte subory. Predtym mi to nerobilo a dost mi to prekaza, tazsie sa mi hlada v priecinkoch.
    • Re: Skryte subory 13.05.2007 | 17:59
      WlaSaTy   Návštevník
      uz si asi skusil kliknut pravym mysitkom a vybrat z kontextoveho menu ci chces skryt alebo ukazat skryte subory. u mna to tak fungiruje ...
      • Re: Skryte subory 13.05.2007 | 18:01
        Elven   Návštevník
        v ubuntu som na zapinanie/vypinanie skryvania suborov vzdy pouzival skratku CTRL+H
        • RE: Re: Skryte subory 21.09.2019 | 18:40
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Nie len v Ubuntu, to existuje skoro všade.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Skryte subory 13.05.2007 | 18:14
        Peter   Návštevník
        Praveze som neskusal, dakujem za radu, funguje to.
    • RE: Skryte subory 21.09.2019 | 16:22
      Avatar radoKE   Návštevník

      Mam mensi problem, otvorim si v ubuntu 1604 subory a zobrazia sa mi aj skryte, stisknem ctrlH skryte zmiznu a vsetko ok do momentu kym zavriem okno. Po znovuotvoreni skryte zas vidno. Skusal som to vypnut aj v kontextmenu ale prd pomaha. V kontextmenu je aj moznost "zobrazit/nastavit na predvolene zobrazenie" a po odkliknuti mi znova ukazu skryte. Kde sa da natvrdo nastavit to predvolene zobrazenie ?

      • RE: Skryte subory 23.09.2019 | 13:51
        Avatar ra100   Návštevník

        Odinstaluj ubuntu a hod si nieco ine.

        Ubuntu je jedno z najhorsich distier, ake poznam, s bezpecnostnymi chybam a absolutne detskymi chybami

        Vzhladom k tonu nie je odporucana jeho instalacia.

        • RE: Skryte subory 23.09.2019 | 15:11
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Citácia potrebná, aj s odporúčaním že ktoré distro zodpovedá za SW tretích strán.

        • RE: Skryte subory 23.09.2019 | 15:44
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
          Vzhladom k tonu nie je odporucana jeho instalacia

          Že o tom nevie DELL :)

          • RE: Skryte subory 23.09.2019 | 20:20
            Avatar ra100   Návštevník

            moj nazor je, ze DELL to dobre vie a kedze je to korporacia, instaluje ubuntu zamerne.

            inac, DELL su dobre PC.

            • RE: Skryte subory 23.09.2019 | 21:04
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ako že by dell úmyselne dodával platiacim zákazníkom nepodarky aby si sám sebe generoval stratu spôsobenú reklamačným procesom?

              Ty musíš byť génius. Budem ťa volať: génius krumpľa.

              • RE: Skryte subory 23.09.2019 | 23:05
                Avatar ra100   Návštevník

                volaj ma, ako chces, no odovzdavanie dat Amazonu od Ubuntu, rovnako, ako politika uzivatelsky dat na sposob mikrosoftu, rovnako, ako prerobeny slobodny softver, teda zlodejina, ktory je v sucastnosti neslobodny a zdrojovy kod je nepristupny - to su u mna prvky, ktore su alarmujuce a nebezpecne.

                ked k tomu pripojim detske chyby, teda nedokonceny a nevyladeny OS, tak tu mame pekny, korporatny bordel OS a nie slobodny linux.

                v kazdom pripade, nechcem sa nikoho dotknut a nech si kazdy instaluje, co chce, ked mu to nevadi.

                rovnako vychadzam zo informacii, ako - https://www.privacytools.io alebo - https://prism-break.org kde o neakom Ubuntu, niet ani zmienky.

                hadajme, preco.

                • RE: Skryte subory 23.09.2019 | 23:08
                  Avatar ra100   Návštevník

                  este dodam na precitanie zapalenym Ubuntakom - preco nie Ubumtu »

                  • RE: Skryte subory 24.09.2019 | 03:13
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ahoj ty génius krumpľa,

                    A rozumieš tomu čo píšu na tých linkoch ktoré si sem dal? Skús to preložiť, nech vidím či len nevyhľadávaš náhodné frázy ktoré vyzerajú odborne, a prenesú ťa do sveta veľkých hackerov.

            • RE: Skryte subory 23.09.2019 | 22:11
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Každý má nejaký názor, podľa toho si vyberie distro.

        • RE: Skryte subory 24.09.2019 | 07:13
          Avatar radoKE   Návštevník

          co by si odporucal BFUovi na tuto konfiguraciu zeleza : pentium4/3GHz, ati rv570, 2GB ram ? Podmienka je aby to chodilo rovnako rychlo ako xx samozrejme pri rovnako dobraom grafickom prostredi, ziadne light verzie s vizualom workbenchu 2.0, malo podporu, nemalo problemy s ovladacmi ?

          • RE: Skryte subory 24.09.2019 | 10:00
            Avatar ra100   Návštevník

            Linux MX ?

            Jednoznacne je dobre rozsirit ram o dalsie GB, zelezo bude pruznejsie.

            • RE: Skryte subory 24.09.2019 | 12:01
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ahoj ty génius krumpľa,

              Procesor Pentium 4 sa vyrábal v rozmedzí rokov 2000 a 2008 a vtedy kraľovali DDR prvej a druhej generácie. Bežné dosky mali vtedy 2 sloty na RAM, a odhadujem že tam už má napchané maximum RAM za tých 11 rokov čo sa ten procesor už nevyrába.

              Ako by si mu odporučil skontrolovať či je ešte možné pridať do toho stroja nejakú pamäť, a v prípade že by mu doska brala 2xDDR4, tak zainvestovať cca 15 až 30€ upgrade pamäte do toho prastarého výhrevného telesa čo je menej výkonné ako postarší mobil?

            • RE: Skryte subory 25.09.2019 | 19:46
              Avatar radoKE   Návštevník

              Nie je miesto na doske. Kazdopadne dik za tip, uz som stiahol a cez vikend vyskusam.

            • RE: Skryte subory 26.09.2019 | 22:16
              Avatar radoKE   Návštevník

              Toz som nevydrzal a pred cca. tristvrte hodinou vlozil do mechaniky live dvd. Zo zaciatku to vyzeralo slubne, pekne farebne pismenka, lepsie ako dos, lepsie ako nevkusne ubuntacke biele na ciernom, potom zacali vyskakovat nejake erory, faily, potom zas x krat Ok, nejake warningy, pekne farebne rozlisene, palec hore. Stihol som sa najest, vytrhat si chlpy z nosa, asi pat minut si dlubat v uchu ceruzkou, sledovat poblikavanie hdd a diskarne, vcelku nezazivne to blikalo. Pred par minutami som pokus vzdal a stiskol reset. Zhrniem to pokial mozno slusne, je to uplne na kokot distro. Az budem mat znovu zachvat potreby nechat si nieco odporucit skusim spustit na noc, mozno do rana nastartuje. Ak nie pridam ti na zoznam dlznych veci okrem jedneho dvd-r a hodiny totalne odjebaneho casu este dalsich par centov za spalenu energiu.

              • RE: Skryte subory 26.09.2019 | 22:46
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                Namiesto svalnatých rečí si skontroluj či je ISO správne stiahnuté, či je DVD správne vypálené, či je DVD mechanika v poriadku. BTW - LiveDVD je už chlp prežitok, používa sa LiveUSB.

                • RE: Skryte subory 27.09.2019 | 07:36
                  Avatar radoKE   Návštevník

                  Si naozaj myslis ze to nebola prva vec ktoru som po stiahnuti a vypaleni urobil ? Problem je niekde inde, tych chybovych hlasok bolo vela, samy bus error, missing hentotamto, timeout atd. Ale dobre, urobim liveusb a uvidime, napisem potom podakovanie alebo nejake dalsie svalnate reci. Este bfu otazka, postacuje na kontrolu integrity stiahnuteho suboru porovnat vysledok z md5sum s cislom na stranke vyrobcu ? Mozno je chyba v md5sum a sice generuje rovnake cislo ako vyrobca ale subor je stiahnuty zle.

                  • RE: Skryte subory 27.09.2019 | 08:24
                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                    Keď som sťahoval ISO priamo, sem-tam sa vyskytli chyby zapríčinené prenosom. Odkedy sťahujem cez torrenty, nemal som žiadny problém. Navrhujem, stiahni ISO cez Torrent, LiveUSB si urob cez Etcher a malo by to šlapať. MX je dosť dobre napísané distro. Ak sa niečo vyskytne, daj vedieť. O Etcheri tu máme článok ak by si potreboval helfnúť.

                  • RE: Skryte subory 27.09.2019 | 12:02
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Tá kontrola MD5/SHA sa používa na overenie či si korektne stiahol daný obraz. Občas zblbne prenosová linka. Je dobré to skontrolovať pred vypálením, aby človek nevytvoril ďalší zbytočný podpivník.

                    Podobnú kontrolu je vhodné urobiť aj keď z toho obrazu naštartuješ počítač. Pri štarte je obvykle na výber aj kontrola média. Tá kontrola ti supluje verifikáciu vypaľovacím programom a overí či to bolo aj dobre vypálené. Ale, aj napriek tomu môže zopár iných chýb. Môžeš to mať dobre napálené, ale ak nie je jadro a initrd pri štarte z média čitateľné na prvý šup, tak to môže zblbnúť. Rovnako to môže zblbnúť aj keď sa Ti to LiveDVD už nezmestí do RAM.

                    Ak máš naozaj len 2G RAM z ktorého si ukuslo aj hardware, tak je dosť pravdepodobné že s ti to pri štarte už nezmestilo do tej RAM.

                    S tak starým počítačom by som v dnešnej dobe už robil opatrnejšie. Stiahol by som inštalačné médium typu Minimal, zapojil ethernetový kábel a inštaloval by som to v textovom móde. Niekde pri konci inštalácie sa naštartuje program tasksel v ktorom si človek vyberie aký typ grafického sedenia chce použiť. Vybral by som len jeden typ toho sedenia, a dokončil inštaláciu.

                    Predsa len je rok 2019, a práca s muzeálnymi exponátmi vyžaduje trochu zručnosti.

                    • RE: Skryte subory 27.09.2019 | 12:38
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Pre Linux je 2 GB RAM na zmestenie sa pri štarte dosť. Malo by to ísť aj s 1 GB RAM. S 2 GB RAM doma bez problémov fachčím.

                      • RE: Skryte subory 27.09.2019 | 16:27
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Pri štarte už nainštalovaného Linuxu si vystačíš aj s menej ako 2G RAM. Problém je ale keď naštartuješ napuchnuté LiveDVD do grafického režimu, a chceš z neho inštalovať.

                        Na tom som posledne trochu zavŕzgal, virtuálke som musel dať viac keď som štartoval 64bit tradičné Ubuntu 18.04.písali 2, a nemali pravdu. Vysypalo sa mi to veľmi podobne jak tuná chalanovi. Potreboval som si nasimulovať grafickú inštaláciu keďže výber balíkov pri rôznych typoch inštalácie je mierne odlišný (minimal text+metabalík ubuntu desktop, minimal text+tasksel a v ňom task ubuntu desktop, grafické live a z neho grafická inštalácia s ubuntu desktopom).

                        Pri derivátoch a aj 32bit to môže byť podobné. A z najväčšiou pravdepodobnosťou aj je, preto som odporučil textovú inštaláciu. Tá funguje aj na 512M RAM, akurát je pohodlnejšia s káblom a nie WiFi. A aj ho vyžaduje.

                        • RE: Skryte subory 27.09.2019 | 17:29
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          Nezabúdaj, že som s tými 2 GB RAM aj inštaloval z livka v grafickom režime.

                      • RE: Skryte subory 27.09.2019 | 19:54
                        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                        MX štartuje s 1GB RAM (32b) v LiveUSB v pohode.

                        • RE: Skryte subory 27.09.2019 | 20:37
                          Avatar radoKE   Návštevník

                          Az na to ze som zistil ze moj bios nevie bootnut z usb. Toz tak nejak skoncil moj pokus vyskusat nieco lepsie jak ubuntu. Ak teda neviete poradit ako ukecam dosku aby si myslela ze liveusb je usbzip, usbfloppy alebo usbcd.

                          • RE: Skryte subory 27.09.2019 | 22:18
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Tak toto si pozrem aj ja.

                            Hint: Kedysi mal Debian maličký image ktorý umožňoval štart z USB disku aj keď to doska neumožňovala. Ale bolo to hafo rokov dozadu.

                          • RE: Skryte subory 27.09.2019 | 22:49
                            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                            Môj Bios z roku 2005 to vie, si si istý?

                            • RE: Skryte subory 28.09.2019 | 07:38
                              Avatar radoKE   Návštevník

                              First/Second/Third Boot Device (Default: Floppy/Hard Disk/LS120) This option allows you to set the boot device sequence. The available setting values are: Floppy, LS120, Hard Disk, CDROM, ZIP100, USB-FDD, USB-ZIP, USB-CDROM, LAN and Disabled. Boot Other Device (Default: Enabled) With this function set to Enabled, the system will to boot from some other devices if the first/second/third boot devices failed. The available setting values are: Disabled and Enabled.

                              skusal som vsetky moznosti usb bootu ktore su v ponuke, ani jedna nereagovala na usb kluc.

                              • RE: Skryte subory 28.09.2019 | 09:30
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                Máš zapnutý Legacy USB Support?

                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • RE: Skryte subory 28.09.2019 | 19:34
                                  Avatar radoKE   Návštevník

                                  Ak to usb legacy nema aj iny archaicky nazov tak moja doska tuto vykundifikaciu nepozna.

                                  • RE: Skryte subory 28.09.2019 | 19:43
                                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                    Vždy je to kombinácia slov USB a Legacy, plus bla bla.

                                    Bordel je aj v tom čo spomínal Livian:

                                    V praxi som sa stretol s tým, že pokiaľ pri spustení počítača máš zasunutý USB a vôjdeš do BIOSU/UEFI, tak sa ti objaví aj možnosť bootovať z USB, avšak v BIOSE musí byť táto možnosť povolená. Niekedy sa táto možnosť objaví až po kliknutí na HDD, vtedy sa ako keby rozklikne a objaví sa tam možnosť aj USB-HDD alebo tak niečo.

                                    Tých možností a rozbitých BIOS/UEFI je na mraky. Niekde netreba ni nič nastavovať, stačí stlačiť správnu klávesu F8/F9 ... niekde stačí aj ENTER, skús špecifikovať čo to máš za železo.

                                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                    • RE: Skryte subory 28.09.2019 | 19:47
                                      Avatar radoKE   Návštevník

                                      Foxconn 865M01

                              • RE: Skryte subory 28.09.2019 | 09:47
                                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                V praxi som sa stretol s tým, že pokiaľ pri spustení počítača máš zasunutý USB a vôjdeš do BIOSU/UEFI, tak sa ti objaví aj možnosť bootovať z USB, avšak v BIOSE musí byť táto možnosť povolená. Niekedy sa táto možnosť objaví až po kliknutí na HDD, vtedy sa ako keby rozklikne a objaví sa tam možnosť aj USB-HDD alebo tak niečo.

                                • RE: Skryte subory 28.09.2019 | 11:06
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Tak sa to stávalo ak mal 64bit stroj nastavený BIOS do natívneho 64bit UEFI. V móde emulácie 16bit BIOSu na také niečo nebolo miesto. Takže ak chalan stiahol 64bit Live, a BIOS nemá v Legacy móde, tak mu to môže naskočiť ako voľba ak má tú USB Flash pri zapnutí zasunutú do správneho portu. Ale aj nemusí.

                                  Podobné chovanie keď mi doska ponúkala boot z USB CDROM, USB Floppy, LS 120 ale neponúkala boot z USB HDD a ani z USB Flash Disku som zažil aj ja. Cesty boli v tom čase tri. Jednu už vyskúšal Rado vyskúšal. Druhá bola LiveCD/PXE "BootMe.In", projekt ktorý si stiahol konfiguráciu s LiveCD zopár distribúcií, a naštartoval ich priamo z internetu. Ten projekt už ale zanikol. Tretia bola použiť to Mini ISO čo spravoval Debian a skutočne slúžilo na to aby počítač naštartoval z USB aj keď mu BIOS neumožňoval štart z USB HDD/Flash.

                                  Hry s prepínaním legacy support a podobných vecí mi vtedy nepomohli, keďže to nastavenie bolo len o emulovaní USB Klávesnice do PS/2 resp. PS/1 módu.

                                  Idem si do obchodu kúpiť pukance, a nealko pivo.

                                  • RE: Skryte subory 28.09.2019 | 11:13
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                    Pardon, preklep. Nebolo to BootMe.In, ale netboot.me alebo asi ich stránka na FS.

                                    Niesom si istý či to má alternatívu netboot.xyz, dlho som to nepoužil. Tak staré dosky bez podpory štartu z USB HDD/Flash už nemám, vyhodil som.

                                  • RE: Skryte subory 28.09.2019 | 19:41
                                    Avatar radoKE   Návštevník

                                    Obavam sa ze moj stroj by mal 64 bit iba ak by som k sebe zlepil dve dosky izolepou. Stahoval som 32bit verziu.

                                    • RE: Skryte subory 29.09.2019 | 10:42
                                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                      Obávam sa, že procesor P4 bol 64 Bit. Ak si z neho polovicu bitov vysypal a zahodil, tak vysyp aj tú druhú. Tá zostava bude síce v pohode vykurovať aby ti nebolo zima na nohy, ale môže sa v nej chytiť plameňom ten hrubý nános prachu.

                                      • RE: Skryte subory 29.09.2019 | 12:29
                                        Avatar radoKE   Návštevník

                                        Obavam sa ze sa z polovice mylis. Mozno na jednu vynimku ziaden p4 v 478 nebol 64bit. Tie zacali produkovat az od soketu 775. A kedze ma moje vykurovacie teleso soket 478 tak ostava iba postup s izolepou. btw, plazivych prudov sa NE.BO.JIM.

                                        • RE: Skryte subory 29.09.2019 | 12:59
                                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                          Nejde o plazivé prúdy, ide o zápalnú teplotu prachu v počítači. To ti skutočne môže bafnúť kedykoľvek. Ale to je byt tvojich rodičov, takže mňa do nastávajúcej pohromy nič. Len, že ich pozdravujem.

                                          PS: A ak máš ten CPU skutočne 32bit, tak sa rovno poobzeraj po niečom novšom. Už to nemá kto testovať.

                                          • RE: Skryte subory 29.09.2019 | 16:13
                                            Avatar radoKE   Návštevník

                                            A preco si myslis ze raz za cas neskuknem pod dekel a nevyfukam skrinu ? Kazdopadne vratim sa k pointe celej diskusie aby sme si osviezili pamat. Na zaciatku bola kritika ubuntu, beriem bo kazdy ma svoj nazor a navyse sa ma to vobec nedotykalo kedze ako bfu chcem pocitac zapnut a pouzivat co mi ubuntu splna skvele. Niekto odporucal ine distro, reku vyskusam, vysledok si cital. Takze dakujem za rady, nepomohly, nevadi, mam rad toto forum bo ked mam problem viete mi dobre a ucinne poradit. Sem tam sa tu kamossssky popichnete tak je tu aj zabava. Toz by sme sa mohli na to cele vykaslat, pocitac ide a asi este nejake desatrocie pobezi, elyty na doske som uz dvakrat vymenil, trocha ma serie tych 32 bitov...

                                            • RE: Skryte subory 30.09.2019 | 09:38
                                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                              Ja Ubuntu používam dosť dlho, som s ním spokojný. Ubuntu má podporu 32Bit až do LTS verzie 18.04. Takže ak nepoužívaš programy z repozitárov tretích strán (vrátane universe a multiverse), tak si vyhojený do apríla 2023.

                                • RE: Skryte subory 28.09.2019 | 19:43
                                  Avatar radoKE   Návštevník

                                  Zasuval som intenzivne do kazdej diery ktora mala tvar usb ale bezvysledne. Ziaden rozklik sa nekonal.

      • RE: Skryte subory 23.09.2019 | 15:48
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
        Kde sa da natvrdo nastavit to predvolene zobrazenie ?

        Pozri toto vlákno.

    • RE: Skryte subory 23.09.2019 | 21:17
      Avatar radoKE   Návštevník

      xmery: dakujem, genialne jednoduche.