skusenosti so 64-bit distribuciami

Sekcia: Komunita 28.05.2007 | 18:28
Avatar uid0 Debian  Používateľ
ake mate skusenosti so 64-bit distribuciami? osobne ma nenapada nic okrem opery a flashu s cim by mal byt problem. nejake postrehy?

skusal niekto odmerat spotrebu na notebooku s 32 a 64-bit distrami? nic sa mi nepodarilo vygooglit, tak neviem ci to nikoho nenapadlo alebo v tom (predpokladam) nie je zasadny rozdiel (ale tak laickou uvahou by sa dala zdovodnit vacsia spotreba jedneho aj druheho :))
Debian. apt-get into it…
    • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 18:38
      Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
      Mna by skor zaujimal vyznam toho. Naprosta vacsina aplikacii mi zerie menej ako 1% vykonu, prejavuje sa niekde 64bit ako vyhoda? Alebo len na specialne ulohy (grabovanie dvd a podobne)?
      asdf
      • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 19:02
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        ja som napriklad okrem toho postrehol aj vyraznejsie obmedzenia dostupnych balikov v repozitaroch ...
        • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 19:15
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          nejaky priklad? nenapada ma nic co by nemalo byt dostupne aj pre amd64...
          Debian. apt-get into it…
          • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 21:29
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            lacie, 4L, themes a pod.
            • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 21:34
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ja nic take nemam ani v i386 repozitaroch...
              Debian. apt-get into it…
              • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 23:58
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                v debiane tusim nie su v repozitaroch. ale nejdu ani skompilovat na 64bit a ani .deb balicky nejdu instalovat
                • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 00:13
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  neviem co je themes, ale ked je to podobna konina ako lacie, tak niet co lutovat :P :)
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 03:16
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    themes som myslel dekoracie widgetov ako je napriklad QtCurve .. a Lacie? nie je kravina. nahodou vypalit lightscribe-om DVDcko je fajn, je v nich prehlad a vyzera to lepsie ako fixkou.
                    • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 10:07
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      no, nie je to nic pre mna :) naschval som ani nekupoval lightscribe napalovacku, lebo som nechcel opotrebovavat laser na takej blbosti a nikdy by som take drahe DVD nekupil. navyse to trva dlhsie. ale uznavam, ze pokial to vypalene DVD ma byt nejaky darcek, tak vtedy sa to hodi...
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 13:45
                        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                        nahodou tie DVDcka nie su o moc drahsie (o korunu kus) a napaluje porovnatelne rychlo :)
                        • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 16:01
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          som pozeral ceny v ageme a vidim, ze stoja 2x tolko nez najlacnejsie.

                          porovnatelne rychlo ako fixka?
                          Debian. apt-get into it…
                          • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 16:23
                            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                            najlacnejsie stoja za velky prd ... ja ine, nez emtec ci benz takmer ani nekupujem .. a platil som cca 260 sk s danou v ageme za 20 DVD, co nie je tak hrozne .. a ja som narazal na pecenie dat, nemyslel som potlac ... ano, trva to asi 32 minut, ale neva. stoji mi to za to
      • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 19:20
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        mna napada, ze sa moze taky program vykonavat optimalnejsie a menej zahrievat procesor? nevylucujem, ze to moze byt aj opacne.

        ja nevidim zatial vyraznejsi dovod, preco nenasadit 64-bit...
        Debian. apt-get into it…
    • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 20:21
      :-)   Návštevník
      este mi tam chyba java plugin vo web browseri
      • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 20:49
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ani ten nie je na 64-bit? esteze to nepouzivam :)
        Debian. apt-get into it…
        • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 21:01
          :-)   Návštevník
          akurat som instaloval javu 6 a nie je tam, 64 bit plugin je v blackdown java ale ta je v starsej verzii 1.4
    • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 21:46
      Avatar david Debian Lenny  Používateľ
      nepytas sa to nahodou preto lebo rozmyslas o Z61 s Core2 Duo ? :) a nevies ci tam hodit 32 ci 64 distro ? :) )
      dreamwalker
      • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 28.05.2007 | 21:53
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ja o nom nerozmyslam, ja som si ho vybral uz dost davno. BTW zajtra mi pride.

        ale dobre, ze spominas, dam tahat amd64 CD1...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 00:45
          Avatar srigi   Používateľ
          No co ja viem, mne sa tie WXGA displeje nepacia, maju malo riadkov.

          BTW skusme premyslat o spotrebe 64b systemu. Ja trvrdim ze bude vyssia, lebo v CPU sa zatazi viacej tranzistorov (sirsie registre, sirsia ALU, FPU) a aj miesto zabrane na HDD bude vyssie, cize akykolvek loading bude viac vytazovat CPU/HDD.

          Si znamy tym, ze ta Flash a Java netankuje. To o Opere ma prekvapilo (asi by som koli tomu nepresiel), skor mam pocit, ze gcc a spol je tvoja krvna skupina. V tom pripade pokojne chod do 64b.
          • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 01:10
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            pouzivam operu a flash (na videa samozrejme). uvidim ako to rozchodim, mam teraz cas sa s tym hrajkat.

            uz z principu vyskusam 64-bit a pravdepodobne pri nom aj ostanem (pripadne nebude problem spravit reinstall toho isteho s 32-bit).

            tvoja uvaha je dobra, ibaze programy prekompilovane pre 64-bit by teoreticky mohli byt lepsie a nepatrne rychlejsie spracovane a tak by vydali menej tepla. rozdiel a dopad 32 a 64-bit modu mozeme len hadat. a citanie z disku je asi len nepatrny rozdiel. ale hoci mam cas sa hrajkat s ladenim 64-bit, nechce sa mi vsetko zahodit a skusit 32-bit ked to pojde... nakoniec to vsetko moze byt len nepatrny rozdiel (a pravdepodobne aj bude, ale chcem dokaz ;)).
            Debian. apt-get into it…
            • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 11:12
              Avatar srigi   Používateľ
              Rozdiel vykonu je naozaj nepatrny. Snad sa to v buducnosti zlepsi.
              • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 15:05
                Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
                aha takze 32-bitove su rychlejsie ?!
                asdf
              • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 29.05.2007 | 16:04
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                mne tu vobec nejde o vykon, optimalne spracovanie sa moze prejavit prave na tej teplote a nie rychlosti. ale to su vsetko len kecy, dohady...
                Debian. apt-get into it…
    • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 14.06.2007 | 00:22
      Avatar Tomáš Mandriva 2007.1 Spring  Používateľ
      Tak so spotrebou elektriny - výdrže batérie nemám zlé skúsenosti, zhruba som mal rovnakú spotrebu ako v "inom" OS.
      Problémy sa týkajú skôr pridania softu, ktorý by som pre zjednodušenie rád užíval - napr. Krusader v M2007.1/64 - to som zatiaľ nedokázal
      nechcem dýchací prístroj s windowsom
      • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 14.06.2007 | 00:31
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        coze? krusader musi byt v 64-bit verzii.

        elektrika je v pohode, ale windows dokaze dosahovat vacsie minima (ale dlhodobo a pri normalnej zatazi neviem ci to dokaze udrzat). ale na 64-bit je celkom dost nutnost svojpomocne aplikovat hrt patch (NO_HZ, HIGH_RES_TIMERS) a USB_SUSPEND, potom to je o nieco lepsie (ale oproti tomu sa mi system so spustenym X.org/XFCE budi z C3/C4 stavu stale ovela viac nez co spominaju ludia). ale od vydania powertop sa okolo spotreby objavila dost velka aktivita, momentalne sa tesim na agresivny SATA power saving :)
        Debian. apt-get into it…
        • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 23.06.2007 | 21:50
          Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
          krusader v 64-bit verzii je len som mal tiez dost problemov pri kompilacii zdroja. kedysi nebol v repozitaroch fedory (<FC4)
          • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 30.06.2007 | 00:42
            Ladik   Návštevník
            Mam 64bit-ovu masinu na ktorej som mal nahodene Ubuntu 64bit aj 32bit-ovu verziu. Mozno si niekto povie, ze medzi nimi niesu v rychlosti ziadne rozdiely, no skutocne je 64-ka sviznejsia. Nebyt toho nestastneho 64 bitoveho Flashu, tak je to uplne super . Pokusil som sa to nainstalovat podla navodu z casopisu LINUX 06/2007 strana 46, no ten zaver sa mi nepodaril. Java mi isla rozbehat, no 64 bitovu verziu CINERELLA som nerozbehal a ostatne aplikacie na upravu videa mi nejako nesedia.V celku system hodnotim kladne a v ubuntu packages je dostatok softu na plnohodnotne rozbehanie systemu.
            S pozdravom L.G
    • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 30.06.2007 | 13:26
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      No na 64bit strojoch nefunguju vraj 32 bit win kodeky pre mplayer. Mozno budu neake problemy aj s wine.
      • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 30.06.2007 | 13:33
        skywaker   Návštevník
        taktiez neviem ako je to s Qemu alebo inymi virtualnymi masinami ak chces spustit 32bit system v 64bit linuxe. ma niekto skusenost>? co tak skusit FreeBSD amd64 em64t
        • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 30.06.2007 | 13:35
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          preco by nemalo fungovat qemu?
          Debian. apt-get into it…
      • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 30.06.2007 | 13:36
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ffmpeg prehra windows media a mplayer ma aj nativne real media kodeky
        Debian. apt-get into it…
        • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 30.06.2007 | 14:37
          Ladik   Návštevník
          Neviem o com v skutocnosti pisete, ved ten M Player funguje normalne, wine normalne. Napiste s cim mate naozaj problemy. Viem ze Skype som nerozbehal, ale cez Wine to islo.
          • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 30.06.2007 | 14:41
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ale wine je aj tak 32-bitove :)

            chyba mi 64bit opera a flash (tak nechyba, ale bolo by to pekne). obe naraz, inac to nema velmi cenu.

            inac niektore veci sa nedaju skompilovat a mam podozrenie na nefunkcnost niektorych real-mode call na BIOS. ale vacsinou vsetko v pohode.
            Debian. apt-get into it…
    • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 22.07.2007 | 07:38
      :-)   Návštevník
      problem pri spustani niektorych 32bit aplikacii (napr. originalny 32 bit firefox kvoli tomu ma problemy s pismom v open/save dialogu) je ze /usr/lib ukazuje na 64 bitove kniznice a na 32 bitove je /usr/lib32 o com obycajne 32 bit aplikacie nevedia.
      • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 22.07.2007 | 07:41
        :-)   Návštevník
        toto plati len pre niektore distra - napr. debian. slamd64 ma napr. na 32 bit kniznice link oznaceny /usr/lib a nie je s tym ziaden problem
        • Re: skusenosti so 64-bit distribuciami 22.07.2007 | 11:05
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          v debiane je to opacne - /usr/lib ma "nativne" kniznice a lib64 je symlink
          amd64 howto
          quick way funguje dobre (mam operu a flash)

          a tiez:
          While architectures like sparc64 or powerpc64, which provide lib for default 32bit libraries and lib64 for extra 64bit libraries, default to executing 32bit applications, amd64 defaults to 64bit binaries because of the performance benefits it offers in 64bit mode. Thus, not wanting to rewrite virtually every binary-arch package's creation rules to install libs in lib64 not lib, and wanting to find a solution for all multiarch capable platforms debian supports, various people are working on so-called multiarch support.
          Debian. apt-get into it…