Distro?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.05.2007 | 18:37
Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
Cawte,
chcel by som sa spytat, ake Distro by ste mi doporucili. Teraz mam Kubuntu 7,04. Chcel by som vyskusat nieco ine, ale nie prilis narocne (ako napr. debian), lebo este nemam az take skusenosti s Lin. Pouzivam Lin na hlavne na net, a dokumenty a pocuvanie -deskop user. Je nejake distro predinstallovanym berylom?
Hardware:
1024 MB RAM
Intel Pentium 4 - 3 200
HDD 200 GB
Uprednostnil by som KDE a na balicky si necham doporucit- .rpm/.deb
Rozmyslal som nad PCLinuxOS, Gentoo a Knoppix. Je naozaj PCLinuxOS 2007 taky dobry?
Viete mi prosim poradit?DIK
    • Re: Distro? 29.05.2007 | 18:46
      vvv   Návštevník
      nechces debian ,ale uvazujes o gentoo? trochu divna taktika.
      O knoppixe by som ani neuvazoval ,je to live DVD a nie je primarne urcene na instalaciu.
      Rozhodne by som zacal s niecim co je postavene na deb. balikoch. Moznosti je zopar. napr. Mepis , Freespire , Mint linux... Zase ani PCLinuxOS nie je zla volba ,akurat to ma menej balikov ako distra zalozene na debiane. Recenzie na PCLOS su vsetky pozitivne ,tak kludne zacni tam. Je to live CD a nemusis ho hned instalovat
      • Re: Distro? 29.05.2007 | 19:09
        archlinux   Návštevník
        no ten knoppix je sice live , ale jde taky instalovat (vice info na strankach knoppixu)
        treba s berylem bych doporucil sabayon (je zalozeny na gentoo) takze balicku taky spousta. ja osobne jsem spokojen s archlinuxem ....
        na distrowatch je z ceho vybirat, nejen podle oblibenosti
        • Re: Distro? 29.05.2007 | 21:26
          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
          Arch je dost zlozity na installaciu, ako som pocul, ale potom ide max rychlo. Na Arch by som necel ist. Mrknem sa na Sabayon. Nebdem mat problemy s ovladacmy a s kodekmi? A co ohladom narocnosti? Gentoo? Nie je zlozity? .deb?
          • Re: Distro? 29.05.2007 | 21:31
            Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
            ahoj podľa mňa ak sa ti zdá debian náročný prečo chceš gentoo resp. na ňom založené distrá... inak čo je zlé na Kubuntu? ;)
            ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
            • Re: Distro? 29.05.2007 | 21:47
              Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
              Tak co je zle?mhm...chyba mi uz len beryl. Moja zvedavost ma dost znacny podiel na tomto vymysle celom. Chcem sa naucit nieco viac a vyskusat nove veci :-)
        • Re: Distro? 29.05.2007 | 21:33
          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
    • Re: Distro? 29.05.2007 | 22:27
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      Nasiel som tento clanok, ktory ma viac pritiahol k PCLinuxOS. Nechcem sa ale bezhlavo rutit do vsetkeho, tak mi viete povedat, ci je dobry a stoji za to? Cital som, ze mozem pouzivat balicky .deb aj .rpm. Ma KDE a Beryl. Takze splna moje poziadavky. Viete mi k nemu blizsie nieco povedat? Ale je vraj jednoduchy a ja sa chcem naucit nieco viac :-( Je Sabayon fakt taky narocny na zivanie? Pouzivam Kubuntu asi 5 mesiacov a som v nom uz celko doma :-)
      • Re: Distro? 29.05.2007 | 23:22
        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
        Sabayon uz asi nie. Takze neexistuje nic ine, co by ma uspokojilo? :-(
        mrknem asi na ARCH....nic ine mi nezostava...
        • Re: Distro? 30.05.2007 | 15:13
          Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
          no ties osm sa nad tym pozastavil.. ze debian je prenho narocny ale chcel by gentoo :-D ... ked sa chces nieco naucit tak si praveze daj narocnejsie distro ako je napr. debian.. ked sa bydes stale "skrivat" v distre ktore ti vsetko naserviruje na zlatom podnose naucis sa akurat velke ... Sam som zacinal rovno na debiane.. ziadne ubuntu ani ine "jednoduche" distra.. rovno som sa hodil do debiana a ucim sa stale.. a kedze som tvrdohlavy ste som ho instaloval z konzoly rovno z netu aby som to nemal celkom jednoduche.. trosku mi to trvalo ale zvladol som to..

          takze moje odporucanie? distro si vyberas ty ale rozhodne by som sa nezchyloval k nejakemu ktore je co najjednoduchsie..

          .. na zaciatok by som odporucil ubuntu aby si sa do toho dostal a ked sa budes citit na nieco narocnejsie tak skus ine distro...

          nehladaj jednoduchost lebo takouto cestou sa k "poznaniu linuxu" nedostanes..

          .. tot moj nazor na vec.
          Vela stastia.
          < GENTOO FOREVER >
        • Re: Distro? 30.05.2007 | 16:09
          init_daemon   Návštevník
          vidno, ze ten clanok/blog o sabayon pisal "odbornik"
        • Re: Distro? 30.05.2007 | 18:31
          Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
          Ked sa chces nieco naucit, tak IMHO RTFMs. Najdi si nejake knihy, manualy a pod. V Ubuntu mozes robit, co len chces, nemusis hned instalovat nejaku dalsiu distribuciu.
        • Re: Distro? 30.05.2007 | 18:46
          Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
          ahoj pozri ... ja keď som xel nahodiť konečne linux na ten svoj porazený NB ... som prešiel asi ... zo 10 distrami ... cez Mandrivy, (K)Ubunťákov, skúšal som aj Knoppixy, Danixy, SuSE, Slackware, Red Hata, gentoo ... neviem čo všetko ešte ... nateraz som spokojný veľmi s 7.04 ... skrátka ak máš chuť skúšať a učiť a net ktorý ti to dokáže stiahnuť ... nemáš sa čoho báť ... try-try-try :-) veľa zdaru (len pred inštaláciou gentoo a podobnými distrami zálohuj dôležité dokumenty ;) )
          ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
          • Re: Distro? 30.05.2007 | 19:10
            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
            Myslel som to tak, ako nejake ,,levely,,. Najprv *ubuntu a postupne sa prepracovat k narocnejsim distribuciam. Newedel som, ze tam je hned taky velky skok... Ked sa mam uz rozhodnut medzi Gentoo a Debian porovnate mi ich tu niekto, ktore by bolo pre mna asi lepsie? A ohladom zalohovania tych dokumentov - Ake dolezite dokumenty myslite?
            • Re: Distro? 30.05.2007 | 20:52
              Devil   Návštevník
              Distro s berylom? Ja by som si na tvojom mieste vybral Sabayon. Splna tvoje poziadavky (KDE a Beryl) a naucil by si sa nieco viac. Sabayon ma aj svoje muchy - aspon, co som pocul. Je pomaly a neodporuca sa ho mat na HDD - je proste urcene len na ukazku buducnosti - live distro. Nemam vsak s nim osobne skusenosti, tak ti neviem poradit, ci si ho mas dat. To nech sa vyjadria ti, co maju s nim skusenosti a nieco o lin aj vedia...
              • Re: Distro? 20.06.2007 | 17:06
                Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
                Keď už tak strašne hľadáš inú distribúciu, lebo sa chceš niečo naučiť, tak prečo neskúšaš rozbehnúť Beryl pod KUbuntu? Nehovorím že sa naučiš niečo špeciálne, ale aspoň trochu..

                Ak sa chceš naučiť niečo, môžeš aj v KUbuntu, daj si tam FluxBox - tým pádom si viac odkázaný na shell a môžeš sa hrabať v konfiguráčných súboroch koľko len chceš...

                KUbuntu je jednoduchšia distribúcia, ale to neznamená, že sa nedá ísť hlbšie a skúmať...
                • Re: Distro? 20.06.2007 | 17:21
                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                  tak toto je svata pravda...ked sa pokusas za kadu cenu rozbehat vsemoznymi aj nemoznymi sposobmi beryla a este s grafarnou ATI tak je to Mission Impossible a naucis sa viac o systeme...aspon pre zaciatok ;)
                • Re: Distro? 20.06.2007 | 18:25
                  Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                  On tu niekde vyššie aj písal, že Beryl pod kubuntu rozbehal. Teraz však hľadal nejaké distro, kde by beryl bol už pri inštalácii a aby sa mohol v tom distre viac naučiť pracovať s Linuxom...
            • Re: Distro? 31.05.2007 | 01:35
              Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
              ahoj ... no myslel som dokumenty resp. veci kt. nemáš zálohované a by si sa veľmi hneval keby si ich stratil ... (ja keď som prvý krát inštaloval gentoo tak som si vymazal celú partíciu (či ako sa to vraví) skrátka som prišiel kompletne o disk ... windows/data/linux ...)
              ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
        • Re: Distro? 31.05.2007 | 21:35
          necron99   Návštevník
          SimplyMEPIS
    • Re: Distro? 30.05.2007 | 21:00
      :-)   Návštevník
      • Re: Distro? 30.05.2007 | 23:50
        Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
        neviem ci mala zmysel tato otazka bo na 200GB disku si mozes pomaly vyskusat naraz vsetky distra :D
        skus pozriet sem
        http://polishlinux.org/choose/comparison/?distro1=Ubuntu&distro2=Gentoo
        lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
        • Re: Distro? 31.05.2007 | 01:07
          Avatar 13th. Mandriva 2008  Používateľ
          Preco si vlastne nedoinstalujes Beryl do Kubuntu? Nemam dojem ze by to mohlo byt tazke.
          • Re: Distro? 31.05.2007 | 01:14
            --   Návštevník
            nainstalovat si ovladac grafickej karty ak treba a potom zadat aptitude install beryl :-)
            • Re: Distro? 31.05.2007 | 01:41
              Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
              ono he to troška problém pýtať sa ľudí, že aké distro ... každý má svoje obľúbené distrá ... a tie ti bude odporúčať ... aspoň podľa mňa ... a tiež si myslím že by si sa mal trošku s tým Kubuntu pohrať ... napr. aj ten beryl ako sa píše vyššie ...
              ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
            • Re: Distro? 31.05.2007 | 14:59
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              sudo apt-get install beryl beryl-manager emerald-themes
              • Re: Distro? 31.05.2007 | 17:36
                Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                Beryl mam nainstallovany v Kubuntu...
    • Re: Distro? 31.05.2007 | 14:13
      TOmáš Hanzel   Návštevník
      S tým Metal 4ever súhlasím...In Sorte Diaboli!

      na inú tému...

      Vie nenáročné ako Debian, prečo myslíš že Debian je náročný? Vôbec nieje, má grafický inštalátor, ľahké ovládanie, KDE,Gnome a dost iných wm, kopec programov, Podpora mp3, či video formátov, je tu tiež od základu, proste som i ja v "mladosti" bol prekvapený, prečo sa Debian radí medzi distrá ktoré sú náročnejšie.... a zostava nieje problém...
      • Re: Distro? 31.05.2007 | 17:48
        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
        Tak Debian nie je narocny?? Ved vsade je pisane aky je narocny (ale zato stabilny ;-) ) My to nejako nejde do hlavy. Tak ja (ako som uz spominal) by som chcel nejaku distribuciu, ktora ma nieco nauci, lebo ja nemam comp na Pokec a hry. Teraz sa my vyber zuzil na Gentoo a prave Debian. Debian je asi klasika. Vlastne aj moje Kubuntu je zalozene na nom a ja som ako tak spokojny s Kubu. Gentoo ma zaujima aj z pohladu, ze je narocnejsi. A je samozrejme, ze kazdy ma svoju distibuciu, ale napisal som preto, ci nema niekto Distro, ktore mu sedi a ma priblizne podobne poziadavky na distro ako ja a newedel mi poradit. Zatial ste ma kusok zviedli z cesty, z ktorej som chcel ist, ale myslim si, ze tato cesta je lepsia :-P
        • Re: Distro? 31.05.2007 | 18:48
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          Výber je na tebe,
          avšak momentálne ja na svojom mieste (možno aj tvojom), by som si Gentoo ešte nevybral (nemal by som veľa času, ktorý tomu treba venovať). Najskôr by som siahol po Debiane, príp. po Arch Linuxe alebo Slackware. Neviem ako sú na tom ešte nejaké iné distrá (napr. Fedora,...).
          • Re: Distro? 31.05.2007 | 18:58
            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
            Mno tak podla mna Arch linux zaberie dost casu. Asi myslis kompilaciu. Ake to je asi zdlhave? Arch nie...urcite a Slackware je podla recenzie co som cital...mhm...asi nie
            Som len nejako lama z platforiem na Gentoo...viete mi niekto poradit?
            KDE treba doinstallovat na Gentoo?
            • Re: Distro? 31.05.2007 | 19:19
              archlinux   Návštevník
              nezbyva Ti nez zkouset pekne jedno po druhem a pak budes vedet vic
              myslim , ze vetsina z nas tim prosla .. redhat mandrake fedora suse ubuntu debian vidalinux mepis centos slackware gentoo arch (a treba ze zvedavosti jeste neco navic)
            • Re: Distro? 31.05.2007 | 19:27
              Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
              Mno ja som presiel Ubuntu od 6.10, Kubuntu 7.04, PCLinuxOS 2006-2007 a teraz rozmyslam nad Gentoo. Je to asi taka Linuxova MANIA :-) droga - skusis a ides:-D
              Uz som si zistil ohladom toho KDE na Gentoo. CD ma Gnome a DVD ma KDE a Xfce (namam skusenosti s Xfce - len som videl - je to dobre?) Takze asi CD a stiahnem potom KDE ;-)
              Ale ohladom tych platforiem som este stale lama a neviem nic najst...ktore na moje PC?
              • Re: Distro? 31.05.2007 | 20:07
                archlinux   Návštevník
                zalezi na jake prostredi si clovek zvykne KDE,Gnome,Xfce a dalsi (xfce by melo byt mene narocne na pamet, takze snad rychlejsi)
                pokud jde jeste o ty distra zalozene na gentoo, tak vidalinux.. ma instalator podobny (mebo snad stejny) s fedorou ale nevim , jestli se stale vidalinux vyviji..
                a ceska saxana, taky se jednoduse instalovala, ale je to vic nez pul roku co jsem ji zkousel..
              • Re: Distro? 31.05.2007 | 20:16
                Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                Ohľadom tých platforiem: vyber podľa toho, aké máš PC.
                T.j. ak máš obyčajný 32-bitový procesor, vyber x86. Toto môžeš tuším použiť aj na 64-bitové procesory, avšak nebudú fungovať 64-bitové programy.
                Ak máš 64-bitový procesor a chceš mať aj 64-bitové programy, tak potom amd64.
                • Re: Distro? 31.05.2007 | 20:24
                  Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                  Diki...a ta kompilacia kde-meta bude fakt trvat okolo 20 hodin? :-O a pri nejakych mensich programoch to bude trvat cca kolko?(to ma asi na tomto distre asi najviac sokovalo...)
                  • Re: Distro? 31.05.2007 | 20:31
                    Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                    Gentoo som síce ešte neskúšal, ale viem, že jeho inštalácia/kompilácia zaberie oveľa viac času ako inštalácia "bežných" distribúcií. Najprv si teda určite ešte o ňom čo-to pozisťuj a pozri si aj inštalačné návody, aby si potom nebol šoknutý :).
                    • Re: Distro? 31.05.2007 | 20:52
                      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                      mno to ma dost odradilo od Gentoo. Takze Arch nie, Slackware nie, pomaly Gentoo nie...nasiel som este FreBSD. Co vravite na tuto distribuciu?
                      Klady: Rýchle a stabilné; viac ako 15 000 aplikácii v tzv. "ports" pre inštaláciu; veľmi dobrá dokumentácia
                      Zápory: Býva pozadu oproti Linuxu v podpore exotického hardvéru; limitovaná použiteľnosť komerčných aplikácii; chýbajú grafické konfiguračné nástroje
                      Inštalácia softvéru: Kompletná textová správa softvéru s použitím binárok alebo zdrojových portov (TBZ)
                      Prítomné edície: Inštalačné CD pre procesory Alpha, AMD64, i386, IA64, PC98 a SPARC64
                      Uz potom ak toto nie, tak neviem....take distro pre mna nenasli (zostava mi Debian)
                      • Re: Distro? 31.05.2007 | 20:59
                        --   Návštevník
                        zober debian, nainstaluj ho a nepytaj sa zbytocne otazky :-P zistis ze je to dost v pohode distro a "general purpose".
                        • Re: Distro? 31.05.2007 | 21:03
                          --   Návštevník
                          beryl do etcha doinstalujes jednoducho stiahnutim a nainstalovanim prislusnych balikov z http://debian.beryl-project.org/dists/etch/main/ (predtym samozrejme nainstalujes nvidia/ati obvladac ak je to potrebne)
                          • Re: Distro? 31.05.2007 | 21:07
                            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                            Mno skusim asi Debian. Ak to nebude ono, asi sa vratim k MS-DOS. To je operacny system nad vsetky!! :-D
                            • Re: Distro? 31.05.2007 | 21:14
                              Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                              PCLinuxOS mam stiahnuty...tu lezi vedla mna na stole, ale ma nejako velmi neuchvatil. Charakterizoval by som ho takto: Je to Kubuntu na .rpm balickoch.Co??? Debian je aj na CD? Co mam tahat? CD/DVD? A ktora platforma?
                              • Re: Distro? 31.05.2007 | 21:32
                                Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                                Ak ho definujes ako Ubuntu na RPM balickoch, co potom ocakavas od Debianu? Ved Ubuntu z neho vychadza. Ked nainstalujes akekolvek distro, dostanes z toho ten isty system - GNU/Linux, to iste KDE, Gnome, XFce a pod... Lisit sa bude len balickovaci system, sposob instalacie a spravy linuxu. Takze toto by mohli byt ukazovatele, ktore by ta mohli nasmerovat na to spravne distro...
                              • Re: Distro? 31.05.2007 | 21:44
                                --   Návštevník
                                ak mas dobre pripojenie na net tak si stiahni netinstall cd a z neho nainstaluj system - zvysok je v repozitaroch na nete (aptitude install nazovbalika :-) a nainstalujes podla potreby. ak by si mal zle pripopjenie na net tak si zozen 3 dvd.

                                platforma: i386 ti pobezi na 32bit (tj. x86) aj 64 bit systemoch; amd64 je pre 64bitove systemy (tj. amd64 a x86_64)

                                po instalacii si nastav nejaku peknu temu, ikony (napr tango - su v non-free sekcii repozitarov)... aby to lepsie vyzeralo - http://www.debian-art.org/, http://www.gnome-look.org/...
                      • Re: Distro? 31.05.2007 | 21:08
                        Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                        Ak nechces sustavne kompilovat, tak Gentoo radsej nie. Co sa tyka jeho instalacie, podla handbooku by to mal zvladnut takmer kazdy. Mna pomerne presvedcilo jedno distro - pristupoval som k nemu s nedoverou, nesie punc lamackeho distra, ale momentalne som stale v nom. Vychadza este z filozofie stareho Mandraku, ma specialne opatchovane jadra, centricke KDE, 3D desktop podla vyberu, je velmi rychle, takmer som nezaznamenal rozdiel v rychlosti Gentoo a tohoto distra. Pouziva RPM balicky, na ktore nasadzudzuje apt a Synaptic, ziadne urpmi ako u Mandrivy. Ozaj skoro by som zabudol jeho nazov - PCLinuxOS ;) Vybrat si musis sam.
                      • Re: Distro? 31.05.2007 | 21:15
                        archlinux   Návštevník
                        Tvuj problem je, ze jsi teoretik, bez zkusenosti (s jinymi distribucemi ) a cekas ze nekdo rekne to je ono ta distribuce je pro tebe (to je jak by ti nekdo vybral babu a rekl, s touhle budes stastny..muze se to povest ale..)
                        ja byl treba 2 roky na slackware ( debian mi tehdy neucaroval) a slackware byl docela aktualni , vse co jsem potreboval jsem do nej dostal (i kdyz swaret nektere zavislosti nenasel) , chtel jsem zkusit gentoo (kvuli udajnemu skvelemu balickovacimu systemu) ale taky mi nesedlo, vadila mi nekonecne dlouha instalace-kompilace a pomerne velka slozitost systemu , neprehlednost konfiguraku (oproti slackware) a pak jsem zkusil arch a spokojenost , vse funguje, balicku je spousta, rychlost, aktualnost, jednoduchost_prehlednost v konfigurakach
                        muzu se zeptat co Ti schazi na archu?
                        • Re: Distro? 31.05.2007 | 21:40
                          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                          Arch ked nainstallujem je len v shelly. tahat KDE atd si na mojom nete nemozem dovolit. Ja si vyberam Distribuciu, ktora je plne na grafickom prostredi od installacie. Arch je super OS. Jedina vec, preco si ho nedam je prave tato :-(
                          • Re: Distro? 31.05.2007 | 22:00
                            archlinux   Návštevník
                            arch jde stahnout i full tedy cd s grafickym desktopem (duke je 2-3 tydny stary) a nainstalovat ho, fakt je, ze se doporucuje base protoze pak stejne aktualizujes a muzu rict, ze jsem dnes aktualizoval system a tahal jsem pres 60MB a pocatkem tydne 100mb (ale je faktem, ze mam spoustu balicku , editace videa, fotek, a dalsich , proste okolo 10Gb softu :)
                        • Re: Distro? 31.05.2007 | 22:18
                          Avatar srigi   Používateľ
                          Heh dalsi Slackwarista co presiel na Arch. Patrick Volkering musi byt velmi nestastny z tejto distr.
                          • Re: Distro? 31.05.2007 | 22:53
                            skywaker   Návštevník
                            niečo viac Hard:

                            http://www.lunar-linux.org/
                            http://www.archlinux.org

                            alebo ak chceš desktop:

                            http://www.fedoraproject.org
                            • Re: Distro? 31.05.2007 | 22:57
                              Avatar borg Fedora  Administrátor
                              nieco este viac hard: LFS. link najdes cez google
                              • Re: Distro? 31.05.2007 | 23:26
                                skywaker   Návštevník
                                skus "Zenwalk" -- je to distribucia ktora sa riadi principami "Keep Simple and Stupid = Kiss" - tento slogan prebralo od Slackware na ktorej je postavena. Je to super distro a odporucam. obsahuje Xnetpkg nastroj na dotahovanie balickov s repozitarov. www.zenwalk.org ak ti ovsem nevadi Xfce4 ako default..

                                alebo skus Fedoru 7 ktora prave dnes 31.5 vysla a je to vraj celkom povedene distro.. tiez sa idem presvedcit.
                              • Re: Distro? 31.05.2007 | 23:27
                                skywaker   Návštevník
                                skus "Zenwalk" -- je to distribucia ktora sa riadi principami "Keep Simple and Stupid = Kiss" - tento slogan prebralo od Slackware na ktorej je postavena. Je to super distro a odporucam. obsahuje Xnetpkg nastroj na dotahovanie balickov s repozitarov. www.zenwalk.org ak ti ovsem nevadi Xfce4 ako default..

                                alebo skus Fedoru 7 ktora prave dnes 31.5 vysla a je to vraj celkom povedene distro.. tiez sa idem presvedcit.
                                • Re: Distro? 31.05.2007 | 23:29
                                  skywaker   Návštevník
                                  este dodam k tej Fedore 7 ze je dostupne aj Live CD s KDE teda budes mat aj KDE..
                                  • Re: Distro? 31.05.2007 | 23:35
                                    Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                                    No Fedora má teraz už pri inštalácii "normálnu" podporu KDE. A má tiež dosť prepracovaný inštalátor. Pre niektorých je to vraj dosť komplexná a fajn distribúcia.
                                    • Re: Distro? 11.06.2007 | 19:30
                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                      fedora nie je vhodna pre kazdeho, napriklad pre mna urcite nie. dobra volba pre desktop je podla mna ubuntu, mint, pclinuxos... a veci s tym suvisiace...
        • Re: Distro? 01.06.2007 | 02:01
          Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
          ahoj teraz som čítal na boku tuto www.linuxmint.com skús tento ... vyzerá to byť ako ubuntu len už s troška novšími baličkami defaultne aj s berylom aj compizom by default ... možno stojí za check ;)
          ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
          • Re: Distro? 01.06.2007 | 02:12
            Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
            resp. šak skús to gentoo ja ako úplný lama som sa s ním začal hrať asi po 3 mes. skúseností s linuxom a za cca 1 mesiac som ho celkom slušne rozbehal ... momentálne "najnovšie" (je viem že gentoo-isti mi povedia že gentoo je nové vždy) má grafický inštalátor s tým to možno pôjde na začiatok ľahšie (nepoznám ho ale neskúšal som ešte či je funkčný a na linuxsoft nejak ignorujú túto distribúciu momentálne takže recenzia nieto) ako krok po kroku z textovým... ale zase pri textovom sa toho viac naučíš ... otvoriť handbook a ideš + keď niečo nijak raz nevieš na stránkach gentoo je tam niekde slovensko-český irc kanál kde ťa sem tam vysmejú ale nakoniec poradia ... ;)
            ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
            • Re: Distro? 01.06.2007 | 02:20
              Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
              a ešte raz si odpoviem ... tá komilácia gentoo nie je až taká dlhá ... ja som to prežil na NB o 1,6 procáku a 380 RAMkou a 4200 ot. Hdd... tak by som sa nejako nebál zdĺhavosti ... to len na začiatku ... troška potrvá ... potom nie ...
              ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
              • Re: Distro? 04.06.2007 | 10:35
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                mint pouzivam dlhodobo a aj v tejto chvilke. je to 1CD kde mas uz uplne vsetko, netreba nic doinstalovat... no dobre tak kusok slovencinu no... ale aj to nie kazdemu...
        • Re: Distro? 01.06.2007 | 13:16
          Tomáš Hanzel   Návštevník
          Požiadavky na distro...to si môžeš nielen v Debiane spraviť sám...aj ked Debian to má "pokope"...a to že na nom visí alebo vychádza z neho Ubuntu..vieš. mal som Live CD Ubuntu, ale Debian od inštalácií je zdá sa mi privetivejší a lepší..čisto môj názor....

          Gentoo som mal tiež, taktiež kvalitné distro, ktoré sa kompiluje na tvoju mašinu, čo však v Debiane nieje tiež problém a vlastne v žiadnom distre, no nemal som net, takže som mal prosté základy ktoré mi nevyhovovaly....Teraz Debian 4 DVD a nič absolútne nič mi nechýba...Ostáva ti asi jediné. Skúsiť aj jedno aj Druhé a nakoniec možno ostaneš pri niečom inom...A som i za Slackware...Ale Debian radím ako jednotku...
          • Re: Distro? 01.06.2007 | 17:29
            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
            Mno na Gentoo nemam cas. Bez pochyby je to super distro, ale koli tej kompilacii - hlavne zdlhavej ho necham na pokoji (zatial) Debian je tiez fajn, ale nakoniec som sa rozhodol pre Arch. Je to asi nieco pre mna - mrzi ma len to, ze budem tahat KDE. Neviete niekto kolko MB ma KDEmod - base? Ak to nebud nejako vela bude asi je rozhodnute ;-)
            • Re: Distro? 03.06.2007 | 13:18
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              Arch je dobra volba ako zacat s pokrocilim linuxom ;) Nie je az taky tazky ako sa hovori
              • Re: Distro? 03.06.2007 | 23:02
                Xfridex   Návštevník
                Mno a som asi skoncil...pri nastaveni siete sa newem pohnut. Skusal som uz hocico, ale sa mi to nejako nedari rozdupat...a to je dost podstatny problem...hlavny bude asi v tom, ze newem aku mam IP...ci DHCP alebo statiku....pozeral som navod na wiki je to vsetko pekne,ale ked newem, taq newem. Mohol by som asresare, s ktorymi sa edituje net /etc/rc.conf a /etc/hosts odpisat z nainstallovaneho Kubuntu?Inak si newem rady...v Kubu mi net automaticky detekovalo pri installacii...(inac mam rychly internet od t-mobilu)...mno dufam, ze ma toto nakonec neodradi od tejte distribucie...
                • Re: Distro? 03.06.2007 | 23:19
                  archlinux   Návštevník
                  nevim jake ma podminky t-mobil ,ale smlouvu bys snad s nema mel mit a tam by ta IP mohla byt popr. to musi jit zjistit u nich
                  moje pasaz NETWORKING z rc.conf (archlinux) nastavenou na dhcp
                  lo="lo 127.0.0.1"
                  eth0="dhcp"
                  #eth0="eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255"
                  INTERFACES=(lo eth0)
                  gateway="default gw 192.168.0.1"
                  ROUTES=(!gateway)
                  
                  
                • Re: Distro? 03.06.2007 | 23:26
                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                  pre zistenie IP-cky mozes ist mrknut aj sem na mojeIP.

                  Prvy krat ti vypise urcitu IP, ktoru si zapis. Potom skus odpojit kabel (internetovy nie kabel od zehlicky) a znova zasunut a chod znova na mojeIP. Ak budes mat IP-cku taku istu ako pri prvom pozerani, tak mas staticku IP. Ak sa zmeni tak mas dynamicku IP.

                  No a potom ti uz iba staci zozbierane informacie o tvojej IP natasať do /etc/rc.conf a mozes ficat na nete.

                  Priklad nakonfigurovania statickej IP:

                  lo="lo 127.0.0.1"
                  eth0="eth0 82.137.129.59 netmask 255.255.255.0 broadcast 82.137.129.255"

                  INTERFACES=(lo eth0)
                  gateway="default gw 82.137.129.1"
                  ROUTES=(gateway)
                  dolezity je zvyrazneny riadok
                  --------------------------------------------------------------------
                  Priklad nakonfigurovania dynamickej IP:

                  lo="lo 127.0.0.1"
                  eth0="dhcp"

                  INTERFACES=(lo eth0)
                  ROUTES=(!gateway)
                  • Re: Distro? 04.06.2007 | 18:54
                    Xfridex   Návštevník
                    IP sa mi nezmenila, tak asi mam staticku...
                    ostatne podrobnosti som si pozeral na WinXP - ovladaci panel - Sietove pripjenia - vlastosti pripojenia. Je to tam vsetko rozpisane, ale ja mam ceske WinXP takze som kus lama.
                    Moze byt Vychozi brana Gateway?
                    Netmask moze byt maska podsiete?
                    Broadcast - poslední možná IP v rozsahu vaší sítě som tam nenasiel a IP uz viem :-)
                  • Re: Distro? 04.06.2007 | 19:10
                    Xfridex   Návštevník
                    Este dodatok: Ked spustam ArchLinux, tak mi v bootovacej obrazovke objavy veta so znenim: Mounting network device [FEILED] a v zmluve som udaje nenasiel...
                    • Re: Distro? 04.06.2007 | 20:02
                      Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                      Radsej ten Arch zabal a nainstaluj si tam nejake user-friendly distro, kde nebudes potrebovat anglictinu a zakladne znalosti o sietovani. Resp. kde ti to vsetko system sam zedituje... Na Arch potrebujes mat aspon minimalne penzum znalosti o konfiguracii systemu, bez anglictiny sa v nom nepohnes, ziadne klikatka tam nie su.
                      • Re: Distro? 04.06.2007 | 20:59
                        Xfridex   Návštevník
                        S anglictinou nie su problemy :-) teraz mam na vysvecku 1 a ucim sa ju 6 rok..inac celkom v pohode jayzk...lepsi ako nemcina..ble :-P
                    • Re: Distro? 04.06.2007 | 20:12
                      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                      prelozil si to dobre ;) Arch ma dobre skomentovane konfiguracne subory takze kedykolvek ked budes xciet volakedy nieco editovat, urcite tam budes mat nieco popisane co a ako.

                      K tomu mounting network device -> ide ti internet?
                      • Re: Distro? 04.06.2007 | 20:57
                        Xfridex   Návštevník
                        Internet nefrci..newem co dat ya broadcast...to bude asi hlavne...inac na wiki v tom navode davaju aj nieco o nemaserveroch a konfiguraciu /etc/resolv.conf mam sa poyriet aj do toho?lebo tie domenz fakt newem :-D
                        • Re: Distro? 04.06.2007 | 21:16
                          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                          /etc/resolv.conf - tu su vlastne zoznamy DNS serverov. Ako mozes vidiet priklad z wiki ::
                          nameserver 61.23.173.5
                          nameserver 61.95.849.8
                          search example.com

                          no a co sa tyka broadcastu. Ten sa vzdy konci na 255. Vsimni si hore ten zvyrazneni riadok a porovnaj IP-cku eth0 s broadcastom. Dobre by bolo zistit aku triedu IP mas (A, B, alebo C) a podla toho si upravit broadcast.

                          Triedy IP a ich rozsahy ::
                          # trieda A – 1.x.x.x – 126.x.x.x
                          # trieda B – 128.0.x.x – 191.254.x.x
                          # trieda C – 192.0.0.x – 223.254.254.x
                          # trieda D – 224.0.0.x – 239.254.254.254 - tu nemusis kontrolovat ta sa malo pouziva vo verejnosti
                          
                        • Re: Distro? 05.06.2007 | 00:35
                          Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                          broadcast zadaj cislo tvojej IP len s tym rozdielom, ze posledne trojcislie musi koncit na 255. Teda ak mas napr.:
                          IP: 190.190.68.68
                          
                          broadcast: 190.190.68.255
                          
                          • Re: Distro? 05.06.2007 | 00:59
                            Avatar borg Fedora  Administrátor
                            hm, neni broadcast pre vyssie uvdenu IP 190.190.255.255?
                            • Re: Distro? 05.06.2007 | 01:14
                              Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                              Nie. V hanbooku ku Gentoo sa pise o poslednom trojcisli a tak mi to aj funguje, len som trochu zmenil svoju IPcku.
                              • Re: Distro? 05.06.2007 | 01:23
                                Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                                to borgcube, sorry mal si pravdu, trochu som to s modifikaciou svojej IP prehnal pricom som sa dostal rozsahom z triedy C do B.
                                • Re: Distro? 05.06.2007 | 18:43
                                  Xfridex   Návštevník
                                  195.91.xx.xx To je ktora trieda? :-)
                                  • Re: Distro? 05.06.2007 | 18:59
                                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                                    C, ale broadcast zavisi aj od masky siete
                                    • Re: Distro? 05.06.2007 | 19:53
                                      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                      Ked dam v Kubuntu so shellu ifconfig: Mask 255.0.0.0 a Bcast: 10.255.255.255(to sa hadam moze pisat ;-) mam to iste dat aj do /etc/rc.conf ?
                                    • Re: Distro? 05.06.2007 | 19:53
                                      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                      Ked dam v Kubuntu so shellu ifconfig: Mask 255.0.0.0 a Bcast: 10.255.255.255(to sa hadam moze pisat ;-) mam to iste dat aj do /etc/rc.conf ?
                                      • Re: Distro? 05.06.2007 | 19:59
                                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                                        ano. ale kubuntu pouziva rc.conf? to sa mi nezda.
                                        • Re: Distro? 05.06.2007 | 20:05
                                          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                          nie nepouziva...asi si zle precital, co som napisal, alebo som to ja zle napisal...v Kubu som dal do shellu ,,ifconfig,, a medzi inymi hodnotami mi napisalo aj Mask a Bcast. Tak ci to mam dat do /etc/rc.conf v ARCHu...
                                          • Re: Distro? 05.06.2007 | 20:08
                                            Avatar borg Fedora  Administrátor
                                            jaj v arch linuxe. ano, treba to dat do /etc/rc.conf
                                            • Re: Distro? 05.06.2007 | 20:21
                                              Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                              mno nejako nejde...a to gateway?tam mam dat co?na mna musite ako na lamu, bo ja som s netom este nic nerobil... :-)
                                              • Re: Distro? 05.06.2007 | 20:23
                                                Avatar borg Fedora  Administrátor
                                                "default gw IP_TVOJEJ_BRANY"
    • Re: Distro? 04.06.2007 | 19:13
      Avatar Marek Uhliar Ubuntu 8.04  Používateľ
      Je jedno aku ditribuciu pouzijes ci debian,suse,fedora,*ubuntu,......

      podstatné je aby ti podporoval hardware a ostatne pride samo a ak sa neprisposobis ty jemu tak sa prisposobi on tebe a beryl nemusi byt predinstalovany nainstaluj si ho sam
      1. naucis sa nieco nove
      2. nebudes prikotveny len k jednej distribici a budes sa vediet popasovat s ostatnymi

      A to podstatne treba mat chut sa nieco naucit , popasovat sa stym a nie utekat od jednej distribucii k druhej
      • Re: Distro? 04.06.2007 | 20:54
        Xfridex   Návštevník
        Mne na Kubuntu ide beryl..niekde hore som to pisal, ale hlavne preco idem na ine distro je hlavne naucit sa nieco ine...:-)
        • Re: Distro? 04.06.2007 | 22:40
          m6r3k   Návštevník
          vela toho sa nenaucis ja som mal od SuSe az po debian aj *BSD a nic som sa skoro nenaucil a len preto lebo som to striedal a mozno pisem blbosti ale nieje ostat lepsie u 1 a vediet tam robit ako "guru" ? aj ked vsedko ma zaklad rovnaky az na vzhlad a na meno popripade balicky (deb , rpm )


        • Re: Distro? 04.06.2007 | 22:43
          archlinux   Návštevník
          treba to muze taky nejak pomoci :
          http://forum.archlinux.cz/index.php

          http://bbs.archlinux.org/
          to Juraj: arch je "user-friendly distro" :) taky nejsem zadny guru 
          • Re: Distro? 04.06.2007 | 22:48
            archlinux   Návštevník
            sory jeste dodatek.. mozna , ze malo ctes: http://wiki.archlinux.org/
    • Re: Distro? 06.06.2007 | 18:33
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      Prave som skusal GENTOO minimalCD a net mi to automaticky detekovalo bez problemov cez DHCP...asi pojdem na Gentoo, lebo v Arch to asi nikdy nenakonfigurujem. Inac vie niekto, ci ma podobnu detekciu netu aj Debian (nieco take ako pri installacii *ubuntu)? Inac live distribucie to maju automaticky...(ale Kubuntu som installoval z alternate) Kompilacia KDE by mi kolko priblizne trvala na mojom procesore?
      • Re: Distro? 06.06.2007 | 20:56
        m6r3k   Návštevník
        ano ma taku detekciu netu
        • Re: Distro? 06.06.2007 | 21:34
          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
          Debian ma take nieco?
          Ako dlho trva installacia KDE-base (na mojom procesore - priblizne)?
          • Re: Distro? 09.06.2007 | 23:51
            m6r3k   Návštevník
            na 100% som si isty ze najviac 25min mozno aj to som prehnal 2-3 nasobne mne to nahodilo dost ryclo na pentium 4 531 3Ghz ramkach 2 X 512 cize ty to budes mat ties raz dva
    • Re: Distro? 09.06.2007 | 21:41
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      Viete mi niekto povedat, kolko bude trvat installacia Gentoo na mojom procesore?(priblizne - ale s KDE-meta)
      • Re: Distro? 10.06.2007 | 19:16
        Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
        ahoj, na vyššie spomínanom NB ... mi to trvalo asi ... cca pár hodín (robil som to ale cez príkazový riadok) ... + KDE síce zabralo dosť možno aj 3-5h ale treba breť do úvahy ten 4200ot. HDD ... nepýtaj sa stále a skús ho už ... ;-) veľa zdaru ... (+ ber do úvahy čas ktorý bude na tebe nie na kompíku ;-) )
        ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
      • Re: Distro? 10.06.2007 | 23:46
        Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
        A nezabudni si vytlacit handbook, lebo ked ti napr. nepojde sietovka ako na tom Archu, pravdepodobne si nemal zavedeny modul, za 2 dni sa tu budes pytat trebars na Slackware alebo FreeBSD ;)

        Preco na ten nb nedas nejaku distribuciu, kde sa o podobne veci nemusis starat? Namatkou, aby som nezakladal na flame *buntu, SUSE, Mandriva, PCLinuxOS, Fedora (poradie je ciste nahodne a nekopiruje poradie preferencii).

        Co sa tyka toho Archu, ktory si tak rychlo zanechal, skusal som ho pred tyzdnom a musim poznamenat, ze ak neodstrasi ncurses grafika v instalacnom procese, spojazdnit ho musi aj moja babka :D Tak priamociara a jednoducha instalacia sa len tak nevidi, teda ak poznas svoj comp a data na spojazdnenie netu....
        • Re: Distro? 11.06.2007 | 00:01
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          Arch je fantasticka distribucia! Presne ako povedal kolega. Ak prezijes uvodny ŠOK tak ťa čaká super odmena ;) Arch komunita a navody su proste uzasne

          :: este k tomu internetu volakde aby si vedel do buducna ::
          tieto moduly v Archovi su na NET

          dhcpcd (base) - Add if your machine is a DHCP client.
          isdn4k-utils (network) - Add if you use ISDN for dialup.
          ppp (base) - Add if you use an analog modem for dialup.
          rp-pppoe (base) - Add if you use DSL for pseudo-dialup.

          takze mozno si nemal len niektory z modulov nainstalovany. Ked som instaloval Archa tak som mal doškrkané CD. Inštaloval som teda z FTP zdrojov a medzi prvymi modulmi som mal zavedeny modul PPP
          • Re: Distro? 11.06.2007 | 17:28
            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
            dhcpcd to sa mi zobrazuje aj pri logine v Gentoo - nastavenie siete cez dhcpcd mhm...to som mal asi dat :-) ale uz mam Gentoo, tak mozno Arch pojde na druhu particiu disku, ale kedze je kompilacia v Gentoo na moj podiv kratka (relativne - lebo co som pocul 20 hodin...pfu :-) ..asi starsie masiny..) Najblizsiu dobu zostanem asi pri Gentoo. V Archu sa mi pacia pekne rozpisane subory - dokumentacia v nich...to je fakt super :-) ...takze zatial Gentoo a v buducnosti sa este uvidi... diki vsetkym...a tato tema je najdiskutovanejsia na celom fore...som rad ze nesiem rekord :-P
            :-D
            • Re: Distro? 11.06.2007 | 18:28
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              jasne, dhcpcd (base) a podla moznosti aj ppp (base). Potom povedy ake su tvoje pocity z Gentoo. Leb ja som ho chcel povodne tiez nainstalovat, ale nejako som nevedel zacat a hanbook bibliu sa mi nestelo citat :D Na Archovi sa mi lubi ze je vzdy aktualny, kazdy moment, kazdy den :) a rychly (boot, shutdown, restart, atd..a trocha menej zere ako ubuntu [GNOME]).
              • Re: Distro? 13.06.2007 | 19:37
                Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                Gentoo mi velmi nevonia. Spustanie nie je az take rychle, ako je o nom hovorene. Sa mi dokonca zda, ze startuje pomalsie ako *Ubuntu. Dlha compilacia nie je pre mna. Ja som z tych, co radi experimentuju a casto musim preinstallovat system. zakazdym cakat na kompilaciu grafickeho prostredia...mhm...nie najlepsie. Dlho u Gentoo nepostojim...to je 100% iste.(inac kde-meta s x.org nakompilovalo za 7 hodin) Toto nie je distro pre mna. Mno takze viem zase nieco viac.. :-) Najblizsie sa pozriem asi na Debian, ale musim este skolu napravit a tak, ale pustim sa do toho. (Slackware vypadlo, koli tym zavislostiam) Ma Debian autodetekciu siete (myslim, ze na moju treba dhcpcd),ako ma ubuntu? Ak ano tak skusam Debian... Je naozaj bootovanie systemu take dlhe pri Debiane??
                • Re: Distro? 13.06.2007 | 21:12
                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                  aj som si myslel to co si mi potvrdil. Sranda je, ked si linuxaci robia srandu sami zo seba :D ::
                  Gentoo je systém, který má pouze dva módy:
                  kompilujeme a vypnuto.


                  Jak strasi deti Billa Gatese? Bubububuntu! Jak mu nadava manzelka? Ty debiane! 
                  Jakou pohadku nema rad? O princezne a desetihlavem mandrakovi. Kdo bydli ve vedlejsim vchode? Zly sused.
                  Co Bill neni? Gentooleman. Kdo mu vozi postu? Fedorex...


                  Ubuntu je stare africke slovo a znamena "neumim nakonfigurovat debian"
                  nebo neumím nainstalovat gentoo
                  juhuuu: jasne nez dokompilujes update uz te prvni balicky zestarnou
                  UBUNTU DAPPER DRAKE - UPDATE DUE RANK BURP smile
                  UBUNTU BREEZY BADGER - TUBED ZEBU BRAYER GUN 
                  (případně ve formě objednávky ve fastfoodu: TUBED ZEBU, NAY BURGER!)
                  DEBIAN GNU LINUX - UNBENDING AUXIL (Neochvějný pomocník, to přece zní skvěle!)
                  MICROSOFT WINDOWS - CONFORMIST'S WIDOW
                  APPLE MACINTOSH - CHEAP PLATONISM smile


                  originaly vytiahnute z ubuntu fora
                • Re: Distro? 14.06.2007 | 19:32
                  Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                  Tomu sa hovori vyvoj :D Predpokladam ze u Debianu dlho nezosatanes, kedze ine distribucie obsahuju novsie balicky. Trochu zabrzdi, rozhliadni sa po systeme, je jedno na akej distribucii a nieco sa nauc na nom robit, pre zaciatok nieco co ta bavi. Lebo prejde nejaky cas, zistis ze si v znalostiach o systeme nijako nepokrocil a budes si pamatat iba nazvy distribucii, ktore si skusal.
                • Re: Distro? 15.06.2007 | 14:50
                  Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                  Heh Gentoo....treba ho len objaviť..ale tiež môžem povedať že je to dlhý čas čo som ho mal.

                  Debian je voľba, ktorú som ti odporúčal, a samozrejme aj odporúčam. Stále si stojím za svojím, že vôbec nieje náročné.

                  Len píšem kvôli tomu, že aké závislosti má Slackware? To počujem hádam prvý krát. Ved inštalácie z balíčkov *tgz je taká "superná"...Preto ma zaskočilo aké závislosti. Ked som si niečo na Slackware stiahol, nainštaloval, tak mi fakt stačil zväčša podla mojich odhadov na mojom PC s mojim používaním Slackware 90 percent jeden balíček, práve ten konkrétny.

                  Áno, Debian má automatickú detekciu siete a ohľadom boot...vieš ono aj tak trochu záleží, aké procesy sa ti spúšťajú ked tvoj systém bootuje, teda ty si ten kto tento proces môže ovplyvniť tým že dané služby si vypne.

                  Mne systém bootuje teraz do 20 sek, s automatickým prihlásením a nahodením Gnome s Compizom..

                  Prajem veľa úspechov v škole...
                  ps: pri Debiane nezabudni na príkazy ktoré môžeš zadať pred inštaláciou pred zahájením inštalačného programu. Ide o príkazy installgui a príkaz expertgui.
                  Close the Windows Open The Source
                  • Re: Distro? 16.06.2007 | 12:24
                    Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                    http://polishlinux.org/choose/comparison/?distro1=Slackware&distro2=Debian

                    Pozeral som toto. Sam sa newem rozhodnut. Zavazilo u mna to, ze Debian sa pouziva viac na serveroch. Ta zastaralost .deb balickov mi az tak newadi. Ved som mal *Ubuntu a tam to nejake strasne nebolo. Mno sice KDE bolo 3.5., ale na Debiane pracuje asi najvacsia komunita zo vsetkych distribucii. Ja som cital niekde recenziu Slackware, ale nepamatam kde a tam bolo pisane o hrozostrasnych zavislostiach. Udajne ten, co to pisal stravil niekolko hodin, kym nasiel zavislosti na banalny program.
                    • Re: Distro? 18.06.2007 | 13:17
                      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                      Nevidím problém v tom že sa debian používa na serveroch...práve naopak...asi je jedno z tých najstabilnejších distier.

                      A za daľšie obsahuje nespočetne veľa kvalitných balíčkov, teda samozrejmosť je pre hry, office, net, programovanie, najmä tie hry ťa môžu príjemne prekvapiť kedže debian obsahuje aj hry pre svoju distribúciu ktoré sa inak v inej distribúcií môžu len kompilovať + dáta...aj tieto dáta ku hrám obsahuje už v inštalačných DVD alebo repozitároch...A Slackware je brutus stabilné...ale skôr toto distro by som dával na server ja...ja mam tieto dve distrá hrozne rád

                      Všetko je na tebe...
                      Close the Windows Open The Source
                      • Re: Distro? 18.06.2007 | 17:54
                        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                        Mno ved prave preto by som ho chcel...koli pouzivanosti na serveroch....a tie hry :-D z toho som uz vyrastol....este ak sa fakt nudim zapnem PES 6...asi tak raz za 2 mesiace. Inac hry vobec nehravam. Sam sa newem rozhodnut....ale ked vravite, ze Debian je jednoduchy a na Slackware netreba riesit tak zavislosti...mhm Asi Slackware, ale este newem...Debian ma asi dost velku buducnost, ked sa od neho robi tolko distier...Ak tak to budem objednavat tu z e-shopu a dufam, ze mi to pride uz poriadne vypalene, bo ma potom slak trafi...inac mali by ste kontrolovat, ked nieco posielate....
                        • Re: Distro? 19.06.2007 | 00:08
                          Avatar srigi   Používateľ
                          Slackware (presnejsie installpkg a spol.) praveze neriesi zavislosti. Velmi nutne doinstalovat Swaret alebo este lepsie slapt-get.

                          BTW za posledne roky preslo vela Slackwaristov na Arch ==> musi to mat dovod, ze by pacman a AUR? Myslim ze ano, prave to!
                          • Re: Distro? 19.06.2007 | 04:03
                            Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                            To iste sa hovori aj uz o exUbuntistoch, ze zakotvili na Arch-u :D No, Arch je distribucia ktora ma vela stycnych bodov s viacerymi velkymi distribuciami ;)
                            • Re: Distro? 19.06.2007 | 10:48
                              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                              mozem len potvrdit :D ja bejvali Ubuntista. Myslim, ze casom kazdy zaciatocnik dospeje a bude sa chciet rozhliadnut po niecom SILNEJSOM, kde moze mat plnu kontrolu nad tym co robi a ako robi. Arch ho dost vela nauci. A sranda je kde dalej z Archu? Ja sa pokusam rozbehat FreeBSD, ale vyje**na ATI-na mi v brani v uspechu =(
                              • Re: Distro? 19.06.2007 | 11:01
                                Avatar srigi   Používateľ
                                Naco dalej? Ja potrebujem system na pracu a nie stale instalovat OS. Ako som uz davnejsie pisal, ked sa Linux dobre ponastavuje (na Archu to da trocha viac prace ako na napr. SuSE), dostanes krasny BLACK-BOX, ku ktoremu mozes posadit aj lamu-windowsaka a mozes si byt isty, ze ak mu spravis uzivatelsky ucet (nazval by som to navsteva), ze ti ten system nemoze rozos*at. Nie tak ako ked si lama sadne za widle (pozname to vo win je kazdy admin)
                          • Re: Distro? 19.06.2007 | 18:54
                            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                            Swaret este slapt-get - To som dobre pochopil, ze toto ked doinstallujem, tak to riesi zavislosti same?
                            • Re: Distro? 19.06.2007 | 21:20
                              Avatar srigi   Používateľ
                              Tak tak, naistalujes si balicek a mozes zacat vyuzivat komfortny balickovac. Len je treba nastavit repozitare (na zaciatok by mohol stacit napr. www.linuxpackages.net a www.slacky.it, ine si vyguugli).


                              Samozrejme prestudovat man slapt-get



                              Heh podarilo sa mi najst povodny clanok (eng) na zaklade ktoreho tu argumentujem. Maly vytah

                              Swaret is probably the most popular Slackware package management application. Like Slackpkg, it's designed to install, upgrade packages over the Internet and it can grab packages from the official repository. Furthermore, with swaret you can grab packages in third-party repositories like LinuxPackages.net. Swaret is also capable of installing missing libraries that an application depends upon.

                              .
                              .
                              .
                              But if you want true dependency resolution, there's no better tool than slapt-get. It works with multiple repositories and can resolve both libraries and application dependencies. I prefer slapt-get to swaret, since it has all of swaret's features, and its options are very similar to apt-get, and is scriptable too. Like slackpkg, slapt-get uses Slackware's native package management tools, installpkg, removepkg, and upgradepkg for managing packages. Slapt-get also has lots of usage-related documentation.
                              • Re: Distro? 19.06.2007 | 22:51
                                Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                Teraz si ma priklonil viac k Slackware. To distro ma asi viac nauci ako Debian...Alebo este poriesim 3boot...Ale asi Slackware. pozriem najprv ake su tam baliky. Hlavne moje najpouzivanejsie programy :-) Inac Diki :-)
                                • Re: Distro? 20.06.2007 | 14:22
                                  Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                                  Nech sa rozhodneš pre akýkoľvek, či Slackware, alebo Debian, vieš určite že máš dve kvalitné distrá, na ktorých sa môžeš veľa učiť, ale môžeš i ostať len ako klasický používateľ. Obe majú veľké výhody. Skús jedno, ak bude treba aj druhe.

                                  TripleBoot nieje záležitosť OS, ale správcu spúštania OS, GRUB, LILO, iný.
                                  Close the Windows Open The Source
                                  • Re: Distro? 20.06.2007 | 18:23
                                    Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                    Mno ved ked som daval Arch, tak vtedy som sa naucil robit s GRUB...to nie je problem...cize ma aj Arch nieco naucil :-)
                                    • Re: Distro? 20.06.2007 | 19:18
                                      Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                                      Na to aby si sa naucil niektoru vlastnost systemu ale nepotrebujes instalovat vzdy novu distribuciu, napodiv tu konfiguraciu grubu maju snad vsetky tie distribucie spolocnu. Ak chces vniknut viac do hlbky, nainstaluj hociktore distro, a zaoberaj sa radsej man strankami, textakmi a prikazmi. v konzole. Je lepsie byt znalcom na konkretnu distribuciu ako povrchnym uzivatelom vsetkych.
                                      • Re: Distro? 20.06.2007 | 19:37
                                        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                                        =) taka stiplava poznamka...ale nic v zlom! Tie distra ktore mas uvedene v profile, tak ty si na vsetky taky odbornik alebo ich vsetky pouzivas?
                                        • Re: Distro? 20.06.2007 | 20:41
                                          Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                                          Nie, vsetky tie distra pouzivam subezne, rozumej na roznych PC, a ci som odbornik, to musi posudit niekto iny, ja si to o sebe nemyslim...
                                        • Re: Distro? 20.06.2007 | 20:51
                                          Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                                          Tak uz je to snad v pohode :-)
                                          • Re: Distro? 20.06.2007 | 21:10
                                            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                                            =o) ale jedno maju spolocne skoro vsetky distra.. oznacenie LINUX (no...BSD je tiez distro.Aby som neuriazil pokrocilejsich userov)