triple-boot

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.05.2007 | 18:55
poldo23   Návštevník
mam taky problem, na mojom PC mam instalovane 2 windowsy (koli obnove pomocou nortona ghosta - ale to nie je dolezite preco ale oba chcem zachovat) a teraz by som chcel pridat aj linux konkretne som sa rozhodol pre openSUSE 10.2. To nie je vsetko este je to trosku zamotanejsie - ako vieme win pri instalacii rozlisuje 2 druhy systemovych diskov 1- zavadzaci(obsahuje NTLDR, boot.ini...) kt hovori kde je umiestneny win a systemovy disk na ktorom ten win je (zvacsa je to rovnaky disk pri 1 wine) ALE - ja mam tri 250 gb disky kazdy po tri particie 1. disk obsahuje 1 systemovu particiu a aj zevadzaciu a jednu nesystemovu, dalsi disk obsahuje sys particiu a 2 nesystemove a na treti chcem dat linux

a som linux lama skusal som linux pod vmware ale tam som si neodskusal instalaciu na uz zaplneny disk, chcem aby po instalacii zostali oba windowsy a pri zapnuti compu som mal moznost si vybrat z troch systemov, vie mi niekto poradit presne (ale uplne presne lebo oznacenia sda1,sdb5,sdc2 ci GRUB a LILO..... mi nic nehovoria)

vytvoril som si 17 Gb ext3 odiel na disku a 2 gb swap (partitition magic mi nechce sparvit viac ako 2gb swap)

co treba nastavit pri instalacii suse aby sa nainstaloval iba na pren vytvorene casti a nezasiahol do mojich dat a aby fungoval ten triple-boot

neviem ake ine informacie potrebujete snazil som sa napisat vsetko relevantne vopred dakujem za pomoc
    • Re: triple-boot 29.05.2007 | 19:08
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Mám pocit, že keď to necháš na inštalátore, tak nič nepokazíš. On si tie windowsy nájde a automaticky si ich zapíše do zavádzača
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: triple-boot 29.05.2007 | 19:12
        Avatar Peter Poldo (x/k)ubuntu 7.04  Používateľ
        no bohuzial ked som si pri instalacii ktoru som nedal zacat (skoncil som pri nastaveniach) pozrel ze startovanie alebo tak nieco tak tam bolo suse/windows/flopy/*este nieco nejaka blbost*

        a nebol som si isty na ktorom oddiely mam ten druhy win ako som uz napisal tie oznacenia sda1 atd. ma metu. tak som ho nevedel pridat a nechcel som to pustit len tak na blink

        nechem nic dodubat
        lama do linuxu, ale pomaly sa ucim (ale fakt pomaly)
        • Re: triple-boot 29.05.2007 | 19:17
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Ono windows položka bude zrejme len jedna. Ak máš teraz na výber medzi dvoma windowsami potom bude na výber medzi linux a windows. Ak vyberieš windows, budeš mať ďalší výber: windows 1, windows 2. Aspoň mne to tak kedysi spravilo
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: triple-boot 29.05.2007 | 19:30
            Avatar Peter Poldo (x/k)ubuntu 7.04  Používateľ
            tak presne toto som si myslel aj ja najprv ale potom som si vsimol ze ta particia oznacena win je 49 GB velka (take velke su particie kde su instalovane winy) zavadzacia ktoru by som cakal ze najde ma 97 GB keby naslo tu tak nevaham a instalujem ale prave koli tomu ze som si vsimol ze je 49 GB tak som zastal , a k tomu neviem ktory z tych dvoch winow to je a ani ako pridat dalsi


            pls poradte
            lama do linuxu, ale pomaly sa ucim (ale fakt pomaly)
    • Re: triple-boot 29.05.2007 | 19:33
      Avatar Peter Poldo (x/k)ubuntu 7.04  Používateľ
      este jedna vec ma napadla da sa to zmenit aj potom to ze ktore systemy ma bootovat ???

      ked tam budu zavadzacie subory ktore nainstaluje linux bude treba stale tie windowsacke (teda NTLDR a boot.ini) lebo raz som ich nechtiac zmazal a bez nich to neslo (potom som ich tam dal na diskete a islo to) teda moja otazka je ci linux spravi vlastne boot.ini (alebo take nieco) a windowsacka odroda bude zbytocna ????
      lama do linuxu, ale pomaly sa ucim (ale fakt pomaly)
      • Re: triple-boot 29.05.2007 | 21:05
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Pôjde to zmeniť. Tie windowsácke tam musia ostať. Linux si zapíše zavádzač do MBR disku a potom len predá riadenie windows zavádzaču, keď sa vyberie windows
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk