FreeBSD

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.06.2007 | 21:33
Avatar Tommy Angelo   Používateľ
Chcel by som prejst na FreeBSD. Podarilo sa mi ho nainstalovat (a mozno ho znova preinstalujem) :) ale nenabehlo mi GNOME, asi preto lebo tam chyba ovladac pre ATI...takze zatial mi bezia iba konzoli...podobne ako v Archovi. Vo FreeBSD sa este neviem orientovat. Instalacia bola podobna ako v Arch linuxe, len zlozitejsia! No a zakladne pohyby s BSD neviem...nefunguje mi TAB doplnovanie. Takze chcel by som poprosit skusenejsich o help (a lá zrychleny HOW TO), ako manipulovat s BSD ::
  1. ako nainstalovat program? (z netu)
  2. ako vyhladat program? (na nete)
  3. ako odinstalovat program?
  4. ako spustit program?
  5. ako editovat nejaky textovy subor
  6. da sa nejako upgradovat svet?
  7. mozem pustat win aplikacie? Napodobne ako v linuxe cez wine (napr. Dreamweaver a pod.)
  8. a co Apache + PHP + MySQL (+ phpMyAdmin) ?
  9. editacia zavadzaca (FreeBSD zavadzac) daju sa neskor pridat polozky ako Linux a XP?
  10. graficka karta! Ati radeon a ich bohovske ovladace...GNOME spojazdnenie.Ako na to?

FreeBSD som este nemal. Je podobny ako linux? Skusal som cez virtualny emulator spustit PC-BSD ktory mal graficke prostredie KDE. Celkom dobre to vypadalo ale nevedel som s tym robit a instalovat nejake veci...

Vychadzam z Arch linuxu, takze nastavovanie by nemal byt problem. Len zakladny pociatocny pohyb mi je neznami...ak mate cas, tak postnite sem nejake info o BSD. Je to zaujimava a mnou este neprebadana sfera, ktoru bych rad objavil ;)
    • Re: FreeBSD 03.06.2007 | 21:36
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      precitaj si najprv freebsd handbook, link najdes na hompage freebsd.
      • Re: FreeBSD 03.06.2007 | 21:43
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        no joo HANDBOOK som nasiel, ale na ten teraz nemam cas, lebo na pc musim nainstalovat este dalsie DVA OS...Handbook je strasne zdlhavy a popisuje sa tam skoro vsetko! Niektorym veciam tam ani poriadne nerozumiem...mne by stacilo vysvetlit iba tychto par veci a postupom casu sa praxou doucim dalsie veci...
        • Re: FreeBSD 03.06.2007 | 21:45
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ale nikto ti nekaze citat cely handbook, len precitaj potrebne kapitoly, subkapitoly, odstavce. mas tam aj priklady.
    • Re: FreeBSD 03.06.2007 | 21:42
      --   Návštevník
      ak chces doplnovanie v konzole tak si nainstaluj bash (freebsd ma predvolene myslim csh al tcsh)

      editovanie suboru: vi nazovsuboru
      zavadzac sa da editovat - myslim ze konfiguracny subor je niekde v /loader alebo tak nejako

      gnome nie je problem - len si skopiruj z nejakeho linuxu xorg.conf ak sa ti nechce ho nastavovat - ved aj v linuxe to ide bez fglrx ovladaca - teda s open source obvladacom ati, alebo radeon, pripadne vesa
    • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 14:59
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      chcem sa pytat, ze co si mam vybrat ked mam tuto obrazovku Nepotrebujem toho moc, len zaklad system, web server, Gnome a prikazovy riadok ako v linuxe...mozno aj nejake kompil. nastroje...ale uprimne poveda neviem o tom moc vela :/
      • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 15:14
        Tomáš Hanzel   Návštevník
        Tá 4, ti môže postačiť...ale v podstate nieje problém dať All, a keskôr pri reinštalácií už pokročilejšie vybrať čo chceš, čo vymažeš, čo doinštalujš...

        takto budeš mať X-ka, vyvojarske nastroje, bez hier
        • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 16:36
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          OK instalacia prebehla v pohode. Dokonca som si uz aj vygeneroval vlastny xorg.conf....ale narazil som na desivy problem. A co s ovladacmi od grafiky??? Mam grafiku Ati radeon 9000 PRO, pod linuxom ide super ale ako ju spojazdnit pod BSD? A da sa do buducnosti pocitat aj s niecim takym ako XGL + Compiz al. Beryl???

          p.s. po zadani prikazu startx sa mi spusti nejake strasne skarede prostredie so zelenymi okrajmi..chudobne, nema to ani start a vola sa to nejako ze :: Twm alebo xterm...proste nechapem de mam GNOME?? (ale vypada to ze grafika ide ked nabehla ta ozruta zelena)
          • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 16:44
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            gnome:
            http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/x11-wm.html

            xdm,kdm,gdm:
            http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/x-xdm.html

            ati driver:
            http://www.bsdforums.org/forums/showthread.php?threadid=37837
            http://www.fglrx-freebsd.com/index.php

            to je prekvapenie ze freebsd nerozmznava uzivetelov, ale treba citat aj dokumentaciu, ze? ;)
      • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 22:21
        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
        to zalezi od toho, "co" chces pouzivat. ci chces instalovat binarky alebo kompilovat zo zdrojakov. ci chces current alebo stable...

        je na case zacat citat manualy...
        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 22:30
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          kiezby malo *BSD-cko spravenu stranku formou wiki (podobne ako Arch) boli by zaciatky s nim omnoho jednoduchsie
          • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 22:54
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            mne sa zda ze freebsd handbook je ovela citatelnejsi, prehladnejsi ako wiki pre arch
    • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 16:47
      Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
      Ktore BSD je najlepsie a ktore by ste mi odporucili ako zaciatocnikovi?
      • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 16:48
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        treba vyskusat. skus najprv pc-bsd.
        • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 17:05
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          ano PC-BSD je lepsie pre zaciatocnikov. FreeBSD je viac na konfiguraciu a vyladovanie
          • Re: FreeBSD 04.06.2007 | 23:33
            tatar   Návštevník
            FreeBSD si este nemal handbook necital a uz vies toto o nom ?:))) tak naco sa tu pytas ?
            • Re: FreeBSD 05.06.2007 | 10:54
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              cital som handbook, ale nie cely! Namiesto toho aby si rypal do novacikov radsej helpni dopekla! A o BSD sa zcasti pise na www.abclinuxu.cz a tam je PC-BSD oznacene za jednoduchsie.
        • Re: FreeBSD 06.06.2007 | 15:44
          Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
          Nechcem Xka, len konzolu. chcem to na server. Je velky rozdiel medzi freebsd a netbsd? asi zacnem hladat nejaky sikovny handbook...xi
          • Re: FreeBSD 06.06.2007 | 15:48
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            freebsd podporuje viac hardwaru, obsahuje viac noviniek v sebe. na druhu stranu netbsd sa mi zda cistejsi a lepsie adminovatelny. treba skusit a uvidis
    • Re: FreeBSD 07.06.2007 | 02:14
      Avatar tristan FreeBSD  Používateľ
      1. ako nainstalovat program? (z netu)
      pkg_add -r nazov
      alebo kompilovat zo zdrojakov:
      # cd /usr/src/kategoria/aplikacia
      # make install clean
      alebo
      http://www.onlamp.com/pub/a/bsd/2003/08/28/FreeBSD_Basics.html

      2. ako vyhladat program? (na nete)
      http://www.freebsd.org/ports/

      3. ako odinstalovat program?
      pkg_deinstall -dir nazov

      4. ako spustit program?
      coze??:)))

      5. ako editovat nejaky textovy subor
      ...

      6. da sa nejako upgradovat svet?
      http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/makeworld.html

      7. mozem pustat win aplikacie? Napodobne ako v linuxe cez wine (napr. Dreamweaver a pod.)
      neskusal som

      8. a co Apache + PHP + MySQL (+ phpMyAdmin) ?
      http://www.mydigitallife.info/2006/04/14/installing-web-server-in-freebsd-60-with-apache-22-mysql-50-and-php-5-part-5/

      9. editacia zavadzaca (FreeBSD zavadzac) daju sa neskor pridat polozky ako Linux a XP?
      pripadne dat grub

      10. graficka karta! Ati radeon a ich bohovske ovladace...GNOME spojazdnenie.Ako na to?
      neriesil som

      Snad len dodam, ze odpovede na vsetky tieto otazky sa daju s prehladom najst na google.....za par minut....
      • Re: FreeBSD 18.06.2007 | 21:16
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        jasne cez google sa mi uz podarilo postupit do pokrocilejsieho stavu...ale ani za svet NEVIEM ROZBEHAT TEN VY****NY ATI ovladac! Please, ak by bol niekto taky ochotny a poradil mi nejaky navod ako pre idiota, jak nahodit driver...to je jedno aky, len nech to sakra ide...vesa nefunguje.

        btw. dakujem za help. Sorry za drzost, ale uz som v koncoch....
        • Re: FreeBSD 18.06.2007 | 22:48
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          1. # Xorg -configure
          2. # Xorg -config xorg.conf.new
          funguje GOTO 4
          nefunguje GOTO 3
          3. uprava xorg.conf.new
          GOTO 2

          4 # cp xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
          • Re: FreeBSD 19.06.2007 | 11:53
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            dik zabralo to...a vsetkym sa stem podakovat za ochotu....ale kaslem na TO. FreeBSD je jednoznacne velmi zaujimavy OS, ale kvoli hroznym ovladacom pre radeony idem radsej spet na Arch...mozno az budem mat lepsiu grafarnu tak znova ma to bude pokusat ;)
            • Re: FreeBSD 19.06.2007 | 11:59
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              nepouzivaj xka. ked chces bsd na desktop, pouzi pc-bsd, ci ine varianty. freebsd je predsa len o niecom inom ako linux