vela vela otazok

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.06.2007 | 00:11
Avatar Peter Poldo (x/k)ubuntu 7.04  Používateľ
1.) idem preinstalovat moje ubuntu za openSUSE cim mi vznikla moznost nanovo formatovat disk chel by som vediet aky suborovy system pouzit doteraz som disk rozdeloval v partition magicu a ten mal pre lin iba EXT2/3 a swap ale pri instalacii z lin dvd som si vsimol aj ine ako REISFERS(alebo tak nejak) a ine poprosil by som popis aka je vyhoda a nevyhoda kazdeho
dakujem

2.) pod mys sa mi dostalo live DVD Sabayon linuxu 3.4.Loop2b , velmi pekne a prijemne, vsimol som si ze je gentoo based a zaujima ma ake balicky pouziva (aj sabayon aj gentoo, ak je tam rozdiel) aky program na ne pouzit (typu YaSt... najma v sabayone) a ci sa mi ako linux totalnej lame oplati instalovat sabayon ako hlavny OS, mne sa zda aj ze hej (predinstalovany Beryl a 99% programov kt potrebujem), len sa bojim ze ked budem nieco potrebovat doinstalovat tak skoncim

3.) ked vyjde nova verzia linuxu napr SUSE existuje nieco ako aktualizacia z 10.2 na 10.3. ako sa to da ??? iba stiahnutim novsej verzie vypalenim a pri instalaci dat volbu aktualizovat ?? alebo aj pomocou aktualizacie staiahnutej a nainstalovanej pri spustenom SUSE.ide to tak aby zostali vsetky moje nastavenia a doinstalovane programy nezmenene ?? ide to aby sa zachovali moje udaje aj pri zmene distribucie

4.) ako je to s nastavovanim dvoch monitorov pod linuxom, byvaju nejake problemy rozpozna to sam ako win, mam nvidiu 6600gt a LCD pripojene cez DVI-D a CRT monitor cez klasicky D-SUB. Zaujimave je ze ked nabootujem live DVD Sabayonu a aktivujem AiXGL (ci ako sa to vola) tak mi zapne iba CRT monitor(kt je sekundarny) a v nastaveniach vobec nema druhy monitor ale ked LCD zapojim pomocou D-SUB tak to ide na nom

5.) co mam spravit zo suborom s koncovkou *.rpm.run pod SUSE a co je to za subor, *.rpm poznam ako balicky ale toto nepoznam


ZDORAZNUJEM ZE SOM LAMA A S PRIKAZOVYM RIADKOM NIE SOM VELKY KAMARAT a dakujem za obsirnea vycerpavajuce odpovede
lama do linuxu, ale pomaly sa ucim (ale fakt pomaly)
    • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 00:45
      Avatar Peter Poldo (x/k)ubuntu 7.04  Používateľ
      este jedno doplnenie k tomu Sabayonu, ked budem pozerat fora a dokumentaciu k gentoo je to to iste ako Sabayon ???
      lama do linuxu, ale pomaly sa ucim (ale fakt pomaly)
    • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 00:58
      --   Návštevník
      prva vec co by si mal ako lama urobit je zoznamit sa aspon so zakladmi prace v prikazovom riadku:
      Spriateľme sa s príkazovým riadkom
      Intenzívny rýchlokurz príkazov Linuxu

      o suborovom systeme ext3
      Porovnanie súborových systémov
    • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 01:49
      Elven   Návštevník
      1) ext3 je standard a uplne funkcne. bodka

      2) pozri si distrowatch - hlavne distribucie. uz to mas aj v slovencine

      3) toto je specialitka gentoo. ak menis na novsiu verziu u suse tak to mozno je ale neviem o tom, suse totiz vyrazne nemam rad :) ale tak ak si zachovas /home a mas to na samostatnom disku, tak sa toho pre teba vela nezmeni v systeme ked hlavny linuxovy disk formatnes....

      4) netusim, googli

      5) # ./lopticka.rpm.run
    • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 01:57
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      1.) Nedávno som mazal a prerozdeľoval disk nanovo aj preto, lebo distro ktoré som skúšal nepozná ReiserFS ale len Ext3. Takže ak počítaš len s openSUSE aj v budúcnosti kľudne nechaj ReiserFS, je to moderný a rýchly filesystem. Aj keď jeho tvorca vegetí v lochu :-)

      3.) Médium s novým openSUSE ti dá určite možnosť upgrade stávajúceho Linux distra, neviem či je to možné cez repozitáre tak ako napr. v Ubuntu.

      5.) Pravdepodobne soft s koncovkou *.rpm.run bude vyžadovať potvrdenie licencie, potom vygeneruje RPM balík. Najprv mu prideľ práva na spustenie a potom ho spusti: chmod +x *.rpm.run && ./*.rpm.run
    • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 10:12
      Avatar srigi   Používateľ
      SABAYONu sa vyhni, nie je to rovnake ako Gentoo!

      SuSE ide updatovat tak, ze prepnes repozitare na novu verziu a das update. Sanca ze sa to podari 50 na 50.

      Na desktop ReiserFS odporucam, zvlada pracu s malymi subormi lepsie ako EXT2/3 (rychlejsie, + male subory obsadia menej niesta na HDD ako pri EXT2/3)

      Pripona run je nieco ako exac vo widlach. Priamo spustitelny subor. Len mu treba dat eXecute priznak >> chmod 755 tvoj_subor.run. Spusta sa potom priamo z prikazovej riadky ./tvoj_subor.run


      Dva monitory >> vela, vela problemov, ako na ATI taq aj nVidia. Tu neexistuje univerzalna rada, ked nahodis Linux, daj konkretnu otazku co nejde.
      • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 11:57
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        > zvlada pracu s malymi subormi lepsie ako EXT2/3

        co by sa zislo tak na nejaky mail/news server, nie? nestras ho, to nikto nepostrehne.

        > male subory obsadia menej niesta na HDD ako pri EXT2/3)

        ale co? menej nez 4kB?
        Debian. apt-get into it…
        • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 12:10
          adsd   Návštevník
          použi FAT 16, mám to na svojom USB kľúči a som s ním spokojný :-D
        • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 15:20
          Avatar srigi   Používateľ
          Ak kce ist do Gentoo >> portage, jej obraz, zabaleny ma 30 - 40MB, obsahuje cca tisice malych suborov (ebuildov) - kratke textove subory do 20kB. Portage rozbalena na EXT3 (default inode - nie kazdy EXT3 tunuje) zabere viac ako 1GB a otvorenie toho adresara je velmi zdlhave. Na ReiserFS portage zabera 600MB a operuje rychlo.

          Anyway, Portage jednoznacne na samostatnu partisnu.
          • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 16:17
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            pokial pouziva 4kB sektory (a akoze pouziva, pretoze pre normalne pouzitie je to optimalna hodnota pre vsetky FS), nemoze to zaberat ani bajt viac. neverim (a idem sa na to pozriet: portage-2007.0.tar.bz2 03-May-2007 01:34 33M ).
            Debian. apt-get into it…
            • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 16:48
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              523M portage
              523M total
              Debian. apt-get into it…
          • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 16:19
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            inac na portage si moze pouzivat co chce, na vsetko ostatne osobne odporucam ext3 (na /boot staci ext2 a mountovat read-only samozrejme)
            Debian. apt-get into it…
    • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 10:41
      wolf09   Návštevník
      4. http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Dual_Monitors
    • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 13:27
      Tomáš Hanzel   Návštevník
      1, REISERFS je veľmi stabilný ss, OpenSUSE distribúcie tento používajú ako štandart, či prevolený. Určite nebude problém ostať pri ext2/3. Výber je na tebe.

      2, V prípade Gentoo a Sabayon-u, ak Sabayon naozaj vychádza z Gentoo-a, je dosť pravdepodobné že budú mať rovnaký balíčkovací systém, teda zdrojové kódy. Neposkytuju tu možnosť inštalácie rpm, deb či iné. až po nainštalovaní príslušných utilít na konverziu. Gentoo same o sebe všetko kompiluje. A čo chceš ako hlavný OS Sabayon či iný, záleží na tebe. Nieje problém vyriešiť túto otázku dočasným DUALBOOT, tj. aj Linux aj Windows.

      4, Pre inštaláciu NVIDIA ovládaču, budeš potrebovať ovládač pre Linux ktorý nájdeš na stránke výrobcu - nvidia.com. Ohľadom pripojenie zatial neporadím, ale vrátim sa k tejto téme.

      5, V prípade ak nájdeš typ súboru /inštalačného či spúštacieho/ z príponou *.run je potrebné otvoriť si konzolu, prihlásiť sa ako root, a spustiť príkaz začínajúci sa ./ teda ./nazov.run.

      ZDORAZNUJEM pracovat s prikazovym riadkom je niekedy ovela jednoduchsie, ako klikat a nepreklikat sa nikam.

      3, V prípade, že výjde nová verzia Linuxu OpenSUSE, nieje problém akejkoľvek aktualizácia na vyžšiu verziu. Nieje potrebné dokonca ani stahovať CD/DVD. Stačí si V YAST-e nastaviť upgrade z 10.2 na 10.3 prípadne inú. Osobne však odporúčam zdržať sa stabilnej opatchovanej verzie OpenSuSE minimálne 3 mesiace po vydaní. Výber je však len na tebe...
      • Re: vela vela otazok 07.06.2007 | 15:41
        Tomáš Hanzel   Návštevník
        Na to prepojenie či čo to...blabla..


        twinview + xinerama,

        A vlastne teraz čo používaš? ten suse?
        Ak áno, spusti Sax2 a skús sa poobzerať po možnostiach ktoré pootrebuješ...

        V Xorgu budeš možno tieť upravit BusID-čka a Optionsi,

        V šetko je v štádiu ked nieviem isto, až na sax2 prípadne xinerama a twinview, noi píšem to sem žeby si niekto spomenul a vyriešil skôr akoi ja :-D