openoffice WInXP a MDV2007

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.06.2007 | 22:29
Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
Mám zaujímavý problém. Spoľahlivo ho rieši fakt, že na desktope mám WinXP + Powerpoint, čo je moja záchrana. Ale i tak by ma zaujímalo, čo to môže spôsobovať.
Na notebooku mám MDV 2007 a Openoffice 2.1. Na desktope mám WinXP a okrem cracnutého MSOffice XP mám Openoffice 2.1. Teda ide o do bodky takú istú verziu Openoffice ako na notebooku. (Bolo to nutné pre zachovanie štandardných podmienok experimentu)
Doniesol som si jednu prezentáciu robenú v powerpointe teda vo formáte .ppt . V Powerpointe to podľa očakávania išlo bez problémov otvoriť - veď to bolo v tom robené. Chcel som to však otvoriť na notebooku, no a nastal problém. Prezentácia sa síce otvorila, no text bol zboku stlačený - znaky cez seba, ako keby mu nestačila šírka monitora :-) . O tom, ako boli zblbnuté grafy - teda na prezentácii výsledkov to najdôležitejšie, ani nehovorím. Niekde chýbali osi grafov, inde chýbali namerané dáta, teda hrôza. Bolo to nielen nepoužiteľné na verejnú prezentáciu, ale aj nepoužiteľné pre vlastné použitie. Grafy mali úplne iný tvar ! To som v živote nevidel.
Skúsil som to teda otvoriť v tom istom Openoffic ale na desktope pod WinXP. Výsledok bol taký, ak si odmyslíme, že som pri konverzii do Oooo skoro uvaril procesor, že texty boli v poriadku, teda žiaden prekryv (zmestili sa do monitora) a aj grafy boli niektoré lepšie, ale stále sa tam vyskytovali veľmi závažné chyby, takže na verejnú prezentáciu by som sa s tým neodvážil. Ako je možné, že ten istý software, tá istá verzia sa v dvoch rôznych OS chová rôzne ? Čo sa týka písiem, mám v Ooo napchané všetky písma z WinXP. Teda problém je niekde inde ako v písmach. Niekde to tam v zdrojakoch zahniva a to poriadne. Len neviem kde.
"Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: openoffice WInXP a MDV2007 12.06.2007 | 22:35
      WlaSaTy   Návštevník
      :Niekde to tam v zdrojakoch zahniva a to poriadne.

      Presné a výstižné. Powerpoint bol ako nástroj vyvinutý na to aby sa dalo 10 viet pohodlne napchať na 20 stránok formátu A4 a na to sa hodí vcelku perfektne. Iný spôsob využitia ma nenapadá.
      • Re: openoffice WInXP a MDV2007 12.06.2007 | 22:53
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Ušla ti podstata mojej otázky, ktorou nebolo to, že .ppt súbory sa nedajú poriadne otvárať v úplne inom programe, nez v ktorom boli vyrobené (Powerpoint), to by som pochopil, ale pýtal som sa na to, ako je možné, že dva úplne rovnaké programy pod dvoma rôznymi OS sa chovajú k tomu istému súboru rôzne. Teda keď viem, že Ooo na notebooku nevie použiteľne otvoriť .ppt formát, očakával by som to aj na desktope s tým istým Ooo. Ale na desltope to bolo oveľa lepšie. Čo si neviem vysvetliť.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: openoffice WInXP a MDV2007 12.06.2007 | 23:01
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          mne sa to tiez stalo...notas OO a v canone (bol som tlacit protokoly do skoly;) ) sa to zobrazilo uplne inak...pritom je to OO.
          • Re: openoffice WInXP a MDV2007 12.06.2007 | 23:10
            Avatar srigi   Používateľ
            Iste rozdiely asi vnesie kompilovanie pre LIN vs. WIN platformu. Jedine riesenie, urobit to v OO nativnom formate.
            • Re: openoffice WInXP a MDV2007 12.06.2007 | 23:16
              Avatar srigi   Používateľ
              Alebo dalsie riesenie je WINE + PowerPoint Viewer.
        • Re: openoffice WInXP a MDV2007 12.06.2007 | 23:34
          WlaSaTy   Návštevník
          Nie, neusla mi podstata tvojej otazky. Jej podstatou bolo porovnanie ako sa vysporiada opensource program s formatom ku ktoremu neexistuje okumentacia. Na to som odpovedal, tak ako to danemu formatu patri.

          Ak chces vyvolavat dalsi flame, tak kludne. Myslim ze budes dalsi do rozsiahlej zbierky. Ale ak mas akukolvek konstruktivnu otazku typu "aky prezentacny nastroj je vhodny na taky alebo onaky typ prezentacie" tak sem s nou.

          PS.: pokial sa snazis aby open office otvaralo formaty utajovanej struktury tak si mozes bud priplatit za jeho vyvoj alebo sa pridat k peticii za zverejnenie danej specifikacie. Spravil si aspon nieco okrem toho ze porovnavas stolicku s ciernou skrinkou od ktorej nemas kluc?
          • Re: openoffice WInXP a MDV2007 13.06.2007 | 00:02
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            Môžem len zopakovať čo som tu už povedal. Porovnával som dva identické verzie Openofficu 2.1, ktoré sa líšili iba tým, pre aký OS boli vytvorené.
            Keď som na začiatku uviedol, že Powerpoint otvára svoje súbory dobre, je to fakt. Cieľom nebolo porovnávať Powerpoint a Openoffice, ale Openoffice a Openoffice. A obidva porovnávané Openofficy majú otvorený aj formát a aj zdroják, čo uznáš.
            Powerpoint a tú nešťastnú prezentáciu som na začiatku spomínal len preto, aby som objasnil ako k odhaleniu celého problému došlo. Teda ako som si to všimol. Teda ešte raz : na notebooku to bolo celé rozhádzané a na desktope to bolo síce rozhádzané, ale aspoň text sa dal čítať - nebol cez seba. Nečudujem sa, že Ooo nevie otvárať prezentácie uzavretého formátu, ale čudujem sa, že dva identické verzie Ooo ho otvárajú rôzne.
            Čo sa týka prezentácií, o tom, v akom formáte budú nerozhodujem ja, ale vedenie, ktoré určuje ešte aj to, či pozadie prezntácie bude žlté s čiernym pruhom, alebo čierne so žltým pruhom. Je to kvoli kompatibilite medzi všetkými počítačmi na našom oddelení. Dizajn prezentácií je presne nadiktovaný vedením. Vlastne ja iba určujem čo do nej dám, inak to ako to bude vyzerať, na to sú smernice a papier na 3 A4 od vedenia, kde sa rozoberajú úplné kraviny ohľadom spoločného dizajnu materiálov na zverejnenie. Ja s tým rovnako nesúhlasím ako s tým nič nenarobím. Okrem toho na tých niektorých muzeálnych počítačoch, čo máme v niektorých labákoch by sa aj tak nedalo niečo tak systémovo náročné ako Openoffice spustiť.
            Mňa teda zaujímalo ako je možné, že na desktope to blbne menej ako na notebooku. A stáva sa to aj s .odt formátom (aby som stále nespomínal MS formáty) keď to uložím na desktope, tak na notebooku je text poprekrývaný cez seba.
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
            • Re: openoffice WInXP a MDV2007 13.06.2007 | 00:38
              WlaSaTy   Návštevník
              Môžem len zopakovať, prezentáciu si robil v MSO PPT a v tom bol počiatočný problém.

              Áno, uznám zdroják je zdanlivo ten istý až na to že sa pre zobrazovanie na GDI a X používajú iné funkcie ktoré vyžadujú iné .... takže: jadro programu áno, grafický interface nie. Nakoľko máš dané zdrojáky k dispozícii, tak si môžeš moje slová overiť alebo vyvrátiť.

              Navyše, ak nie je známa štruktúra formátu, tak môžu nastať zlé interpretácie jeho hodnôt a objektov. A to sa môže vo zvýženej miere prejaviť ak je výstupné interface riešené multiplatformne (po novom pribudla aj aqua pre OS X).

              PS.: Pokiaľ je formát a vzhľad dokumentov nadiktovaný vedením, tak je vedenie povinné zabezpečiť zodpovedajúce výrobné nástroje a ty ako zamestnanec si povinný ich v zodpovedajúcej miere používať na určenú prácu či sa nám to obidvom páči alebo nie. A tým pádom je diskusia o nedokonalej podpore utajovaného formátu v hociktorom programe zbytočná.

              ---
              :A stáva sa to aj s .odt formátom

              yep, konečne niečo konštruktívne a ak hovoríš že to bolo rovnaké aj s odt, tak si skús predsa len skontrolovať či máš všetky použité fonty na obidvoch platformách a či majú všetky použité rezy. Dosť často sa stáva že sa niektoré písma nahrádzajú podobnými písmami ktoré však nie sú zhodné.
              • Re: openoffice WInXP a MDV2007 13.06.2007 | 01:16
                karol   Návštevník
                Niečo na tom bude, na tom type písma. Stáva sa to vtedy, keď text povedzme Arial mám štandardný aj na Openoffice na WinXP niečo uložím do .odt a potom to otvorím v Openoffice na notebooku, kde síce tiež mám písma ako Arial, ale teraz neviem, či sa to čtandardne otvorí a identifikuje ko Arial. Ale logika mi napovedá, že keď vie, že to bolo písané v Ariale a Arial má medzi svojimi fontami, tak to neotvorí v niečom inom.
                • Re: openoffice WInXP a MDV2007 13.06.2007 | 12:09
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Špeciálne Arial je na free OS nahradzovaný písmom Helvetica ktorá má mierne odlišnú metriku vo všetkých rezoch. Toto sa prejavuje najmä pri použití extrémnej veľkosti a hrúbky (bold) ktorú s obľubou používajú ľudia pri prezentáciách aby to bolo viditeľné na projektore aj zo zadných lavíc.

                  Takže sme doma, skús nájsť konfiguráciu pre substitúciu fontov pre OO a fontserver a skontroluj si či používaš naozaj Arial.

                  PS.: cena a kopyrajt sú sviňe, a licencia pre Arial dodávaný s windows je len pre danú inštaláciu windows a oficiálne nie je možné použiť dané písmo v inom OS. Asi si pamätáš ohradzovanie sa MS voči zneužívaniu jeho font packu v iných OS, najmä v linuxoch. Je to smutné, ale MS na to mal, má a bude mať právo. A málo kto je ochotný zakúpiť si zodpovedajúce rezy písiem pre potrebnú kódovú stránku, predsa len k písmam sa pristupuje u užívateľov ako k súčasti systému.
    • Re: openoffice WInXP a MDV2007 13.06.2007 | 00:01
      Avatar Martin Smatana Mandriva 2008  Používateľ
      No ja mám tiež MDV 2007 a OpenOffice a zatiaľ každú prezentáciu mi Impress otvoril v pohode a v normálnej kvalite.
      Skús si stiahnuť novší Openoffice.
      Som také malé a hlúpe linuxácke embryo, ale rastiem a vyvíjam sa. Len prečo tak pomaly...
      • Re: openoffice WInXP a MDV2007 13.06.2007 | 11:32
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        Suhlasim, ja mam Spring a zatial som tiez nespozoroval dake problemy .. vsetko slape ako ma, sem tam daky milimetrik odchylka ... a to plati pre notebook aj desktop s dual boot
    • Re: openoffice WInXP a MDV2007 13.06.2007 | 13:20
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      Zeby problem s odlisnymi fontami? Mas na linuxe nainstalovane MS fonty?
      • Re: openoffice WInXP a MDV2007 13.06.2007 | 13:20
        Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
        sorry nedocital som do konca :)
    • Re: openoffice WInXP a MDV2007 13.06.2007 | 13:21
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      skus niekde tu prezentaciu zavesit na net.
      • Re: openoffice WInXP a MDV2007 14.06.2007 | 13:37
        karol   Návštevník
        Ešte tie vysledky neboli publikované v časopise, takže zverejniť to nechcem, ale možem ti to poslať na nejaku mailovu schranku, ktoru pouzivas napriklad na registracie.
    • Re: openoffice WInXP a MDV2007 06.07.2007 | 13:34
      pistiacik   Návštevník
      mozno od veci dotaz ale pokial si pametam tak s tymto ma problem aj offis nehovorim ze prave powerpoint ale word urcite ze ked mas na jednom compe nastavenu taku a taku tlaciaren tak ti to s formatuje inak ako na druhom kompe s inou tlaciarnou. inak mne openoffice otvara prezentacie v poho aj linux aj win s tymto som sa fakt nestretol
      • Re: openoffice WInXP a MDV2007 06.07.2007 | 16:27
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Problem bol vo fontoch. Je to vyriesene. Ktosi mi tu predvcerom poradil v uplne inej diskusnej teme, ze kam treba napchat fonty z windowsu. Vraj niekde do fonts:/ ani neviem co to je, kde to je, ale cez konquerrora som tam nakopiroval vsetky fonty z winXP. Na vsetky licencie a take somariny kaslem. Konecne mi to funguje tak ako ma - zobrazije to text rovnako dobre ako openoffice na windowse a ked to robi chyby (v niektorych originovskych grafoch robi) tak pod linuxom aj pod windowsom rovnake. Tak sa mi to paci. Je to OK.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>