detekcia monitora

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.07.2007 | 20:42
Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
Zdravím

Existuje nejaká možnost ako zistit veľkosť uhlopriečky monitora z konzole? a ako zistit či sa jedná o LCD alebo CRT monitor?
Je na to daaký príkaz?

ďakujem

tomolc
tomolc
    • Re: detekcia monitora 05.07.2007 | 20:53
      WlaSaTy   Návštevník
      áno, pokiaľ to podporuje monitor a použtý kábel zrovna nemá precvaknutý ten drót čo sa používa na prenosy i2c. nebavili sme sa už o tom?
      • Re: detekcia monitora 06.07.2007 | 00:16
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        áno už sme to tu riešili ale nič sme neporiešili....

        Keď doma spustím X server na fglrx ovládači tak podla logu som si všimol že prebehne detekcia monitora a monitor funguje správne. Problém je že na iných monitoroch to nefunguje a večšinov nabehne maximálne rozlišenie a 60 Hz bez možnosti to zmeniť za behu (napr cez KDE aplikáciu na lište).

        Minule som bol za strojom s LCD a musel som ručne editovať xorg.conf. Rzmýšlal som aj o tom že by užívatel sám zadal prametre lcd - crt a rozlíšenie. Ale rád by som to spravil tak aby to fungovalo bez účasti užívatela.

        Prípadne by sa to možno dalo okašlať v xorg.conf daakým nastavením ale zatial som nič nevymyslel - skúšal som modeline - ale tie sú špecifické pre daný monitor...

        tomolc
        tomolc
        • Re: detekcia monitora 06.07.2007 | 12:49
          WlaSaTy   Návštevník
          :áno už sme to tu riešili ale nič sme neporiešili....

          A toto je jediný dôvod prečo som si to pamätal. Pripadalo mi to mierne zvláštne keďže sa niekto chcel spoliehať na negarantované informácie. V prípade CRT ktoré pomaly odchádza do ústrania to nezvykne byť problém (pokiaľ sa nekúpi kábel lacnejší o mincu - teda bez daného drótu) ale pri LCD už samotný výrobcovia kašlú na i2c pretože tieto typy monitorov zvyknú fungovať cez DVI (odpadá laborovanie s frekvenciou) a ich optimálne rozlíšenie je fixné (takže odpadá výber rozlíšenia) bez ohľadu na to či majú aj VGA konektor. No a preto niektorý výrobcovia neposkytujú uvedenú funkcionalitu pri niektorých lacnejších modeloch, veď pri dodaní informácii (*.inf alebo dva riadky v príručke) je to zbytočné a dá sa ušetriť nejaká minca z ceny.

          No ale tiež mám rovnaký názor na takéto šetrenie. V prípade lacných TV kariet ktoré trpia podobným šetrením som ho už niekoľko krát vyňadril.
          • Re: detekcia monitora 07.07.2007 | 00:54
            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
            Nuž čouž, tak to budem musieť spraviť za spoluúčasti užívatela alebo to nejak okašlem :-).
            Narúša to síce celkovú myšlienku ale človek nmôže chcieť všetko :-).

            tomolc
            tomolc
            • Re: detekcia monitora 07.07.2007 | 15:51
              WlaSaTy   Návštevník
              :Narúša to síce celkovú myšlienku ale človek nmôže chcieť všetko :-).

              Tú myšlienku si narušil užívateľ sám keď kúpou neplnohodnotného produktu podporil výrobcu v nepatričnom sporení na nesprávnych miestach. Niektorý z nás nie sú tak bohatý aby si mohli dovoliť kupovať lacné veci, človek síce ušetrí mincu ale pri výške jeho hodinovej mzdy vynásobenej strateným časom zistí že je v bohapustej strate.
              • Re: detekcia monitora 07.07.2007 | 16:58
                Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                100% pravda. Začínam to v živote pociťovať aj ja a to aj mimo IT.

                tomolc
                tomolc