internet banking + linux

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.07.2007 | 16:52
peto   Návštevník
Chcem sa spytat, mozem pouzivat linux pre internet banking bez obav? Ak idem nieco riesit cez i-banking stale sa prepnem radsej do linuxu s vedomym ze som v bezpeci.
    • Re: internet banking + linux 06.07.2007 | 17:11
      Avatar marallo Ubuntu  Používateľ
      urcite ano...
    • Re: internet banking + linux 06.07.2007 | 17:12
      WlaSaTy   Návštevník
      závisí od banky a typu IB, u mňa v TB to ide bez najmenšieho problému už veľa rokov ale na autorizáciu nepoužívam kryptokartu vyžadujúcu tie sprosté ActiveX.
    • Re: internet banking + linux 06.07.2007 | 17:32
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      klasicky i-banking je vecou weboveho prehliadaca, teda ci stranky i-bankingu su spravne zobrazovane a podporovane prehliadacom
      • Re: internet banking + linux 06.07.2007 | 19:11
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        firefox zvlada asi cokolvek a opera je tiez OK v tomto... mam ubuntovite systemy, ff a operu, a nemam najmensi problem. banka dexia
    • Re: internet banking + linux 06.07.2007 | 22:18
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Ja som tento jeho príspevok pochopil skôr tak, že sa pýta, či je Linux bezpečný na to, aby v ňom mohol bez obáv používať internet-banking.
      Domnieva sa totiž, že Linux je na to vhdonejší...
      • Re: internet banking + linux 07.07.2007 | 00:09
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        A ja si zase myslím, že samotný OS s bezpečnosťou internet-bankingu až tak moc nesúvisí - je to skôr vec bezpečnosti pripojenia, šifrovaného spojenia (musí ho dobre podporovať prehliadač) a podobne. Výhoda linuxu ako OS tu spočíva asi len v tom, že tu nieje také riziko všelijakých spywarov a keyloggerov ako pod windowsom.

        Iba môj osobný názor, keďže som paranoidný, internet banking vôbec nepoužívam, transakcie robím osobne v banke a peniaze vyberám na hotovosť, platím všade v hotovosti. Nemám rád, keď sa niekde zhromažďuje príliš veľa údajov o mne a mojej činnosti. A tento fakt neovplyvní ani môj OS ani nič iné.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: internet banking + linux 07.07.2007 | 01:58
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          Však ja som nikde nenapísal, že OS súvisí s bezpečnosťou internet-bankingu.
          Ale ten, kto zakladal túto tému, sa pýtal práve na to, či Linux alebo nejaké jeho súčasti majú vplyv na zvýšenú bezpečnosť spomínaného internet-bankingu...no a na toto si mu v ďalšej časti svojho príspevku viac-menej aj odpovedal ;).
          • Re: internet banking + linux 07.07.2007 | 10:30
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ano maju...

            predvoleny prehliadac vo windows je explorer, v linuxe firefox. tak neajko to zacina a aj konci...
            • Re: internet banking + linux 07.07.2007 | 16:02
              WlaSaTy   Návštevník
              :ano maju...

              Ale len nepriamo. Proti phistingu sa dá brániť iba autorizovanými certifikátmi a bordel ktorý sa dá nachytať cez prehliadač je doménou os ktorým sa tento portál nezaoberá. Problém ale môže nastať pri autorizácii keď chce človek riešiť online transakcie s 6 a viac nulami.

              No ale presne toto všetko súvisí s štandardnými bezpečnostnými návykmi ktoré chýbajú u niektorých jedincov a aj u niektorých bánk. Bezpečný OS, prehliadač ktorý neakceptuje online inštalácie bez vedomia užívateľa, bezpečnostné záplaty na systém, služby a používané programy. Vhodným doplnkom je aj platená podpora ale to už zaváňa flame :-)
    • Re: internet banking + linux 07.07.2007 | 16:22
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      TB - OK, SLSP - OK, VUB - OK, viac som zatial neskusal :)
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: internet banking + linux 07.07.2007 | 16:37
        Avatar marallo Ubuntu  Používateľ
        CSOB - OK...
        • Re: internet banking + linux 07.07.2007 | 16:42
          Meno   Návštevník
          UnicreditBank - OK
          • Re: internet banking + linux 27.03.2012 | 17:22
            jjom   Návštevník
            zuno problem
            ><
            • Re: internet banking + linux 27.03.2012 | 18:42
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              dexia (prima) - OK
              • Re: internet banking + linux 27.03.2012 | 20:09
                tomy   Návštevník
                je úplne jedno čo použiješ, je však podstatné, či v danom systéme nerobíš hokusy-pokusy ......