rozbabras som si konqueror

Sekcia: Aplikácie & Desktop 19.07.2007 | 20:44
Martin   Návštevník
Zdravím. Mám menší problém - skúšal som cez Ovládacie centrum nastaviť rôzne vzhľady prac. prostredia a keď som klikol na OK tak sa mi síce zmenil vzhľad, ale z Konqueroru aj z iných prehliadačov mi úplne zmizla horná lišta s názvom prehliadača a s ikonami na minimalizáciu, maximalizáciu a zavretie okna. Okrem toho oknám sa stratili aktívne okraje, nedajú sa mi posúvať a zmenšovať pomocou myši. Okrem toho Konqueror sa mi zobrazí len na štvrtine obrazovky vpravo dole a keď si otvorím "Nastavenia", tak všetky ikony na odkliknutie sa dostanú mimo obrazovky, takže sú nedostupné. Poradí niekto, ako sa to všetko dá obnoviť? Nerád by som celý systém znova preinštalovával, ak to nie je nevyhnutné.

P.S.: Ja viem, netreba sa vŕtať vo fungujúcom systéme, tak mi treba, ale chcel som si len poprezerať, aké mám možnosti a dopadlo to zle...
    • Re: rozbabras som si konqueror 19.07.2007 | 21:10
      Martin   Návštevník
      Doplním, že tie ikonky na minimalizáciu, maximalizáciu a zavretie okna a tiež "aktívne okraje" na zmenu veľkosti okna mi chýbajú na všetkých aplikáciách.
    • Re: rozbabras som si konqueror 19.07.2007 | 21:40
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Predpokladám, že to prestalo fungovať po zapnutí transparentnosti a predpokladám, že to je chyba driverov ATI. Malo by stačiť zmazať ~/.kde/share/config/kwinrc.
      • Re: rozbabral som si konqueror 19.07.2007 | 23:24
        Martin   Návštevník
        Jediné, čo som urobil, je to, že som ako normálny užívateľ (nie ako root) otvoril Ovládacie centrum - Vzhľad a témy - Správca tém a prepol som z témy "Mandriva" na tému "Plastik". Takže nič som neinštaloval, nič som neuberal.

        A ako práve zisťujem, zmizla mi horná lišta na všetkých oknách, aj aktívne okraje, keď otvorím Ovládacie centrum, je mimo stredu, takže spodný a pravý okraj a všetky klikátka OK, Použiť a Zrušiť sú mimo obrazovky, keď otvorím Kmail a chcem zadať heslo, aby som stiahol poštu, tak sa mi nedajú vpísať žiadne znaky, ako keby vôbec nereagoval, a nefunguje to ani v KMail - Nastavenia.
        Asi skúsim aktualizovať KDE a ak to nepomôže, asi to celé preinštalujem. Čo už...
        • Re: rozbabral som si konqueror 20.07.2007 | 05:14
          --   Návštevník
          nic nepreinstalovavaj - toto nie je windows kde sa pri kazdej hluposti vsetko preinstalovava - snaz sa veci riesit bez preinstalacie :-)

          prinajhorsom zmaz adresar ~/.kde (tam su ulozene vsetky nastavenia kde) a predtym ho zazalohuj (mv ~/.kde ~/.kde-zaloha). a okna by sa mali dat posuvat aj tak ze stlacis lavy alt a na okno kliknes mysou (aspon tak to je v gnome) a presunies ho.
          • Re: rozbabral som si konqueror 21.07.2007 | 18:56
            Martin   Návštevník
            Veci sa majú takto: do ničoho som sa nemohol dostať, do príkazového riadku som nemohol absolútne nič napísať, lebo neprijímal žiadne znaky, ani do konzoly sa nič nedalo vpísať, časť ovládacích prvkov z obrazovky úplne zmizla.
            Jediné riešenie som videl v preinštalovaní a keď aj potom pretrvávalo divné správanie systému, usúdil som, že chyba asi bude v HW.
            Dnes ráno som ešte Mandrivu zapol ale stále robila tie blbosti, fungovalo mi aj live CD Knoppix (hneď prvý riadok bolo hlásenie nejakého erroru súvisiaceho s procesorom, aj keď rozbehlo sa to), ale na poludnie som mal už len čiernu obrazovku. Takže možno odišiel procesor, možno niečo iné.
            Keď som zháňal servisáka, ktorý by sa mi na to pozrel ukázalo sa, že všetci síce o Linuxe počuli, ale nikto s ním nerobol a jediné, čo by som dosiaho, by bolo nanúten ie Win a strata asi 60% dát, lebo mám zálohované len niečo. Až syn dobrej známej mi poradil servis, kde sú schopní robiť aj s Linuxom, tak v pondelok im tam mašinu zanesiem a uvidíme. Ja som záhradník, nie informatik, v tomto sa musím spoľahnúť na odborne zdatnejších.
            A toto píšem z internetcafé, takže prípadné odpovede a rady si budem môcť prečítať ktovie kedy...
            • Re: rozbabral som si konqueror 21.07.2007 | 20:38
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Konzola sa zapína pomocou CTRL + ALT + F1, konzolový prehliadač je napr Links. Akosi sa mi nechce veriť, že by to bola HW chyba, ale keby predsa odporúčam strčiť do mechaniky memtest (je štandardne na cd od rôznych distribúcii, napr slax). Testuje sice RAM, ale málokedy je chybný CPU.
              • Re: rozbabral som si konqueror 29.07.2007 | 00:25
                Martin   Návštevník
                Problém je už pár dní vyriešený, bola/je to chyba v systéme. Už viem, čo nemám nastavovať :)
                Problémy riešim na úrovni svojich vedomostí a skúseností, preto som to skúsil preinštalovať, ale systém si aj tak pamätal všetky staré nastavenia.
                Tá čierna obrazovka - to bola pokazená RAM-ka, už mám novú a väčšiu, a poznať to.
                Všetko som si potom zálohoval (k3b sa dalo v pohode spustiť klikaním) a preinštalovanie celého systému som zveril známemu, aby sa na to pozrel a našiel chybu, mne na jej odhalenie nestačia vedomosti, nemám sa od koho učiť.
                Po preinštalovaní to fungovalo úplne normálne, potom nám obom napadlo, že by sme skúsili ešte raz zopakovať to, pri čom sa mi systém rozsypal - zmenu témy z Mandriva na Plastik. A rozsypal sa opäť. Známy je skúsený linuxák (Knoppix, Debian), urobil presne to, čo si písal Ty - Ctrl+Alt+F1, tam čosi povpisoval, potom zadal príkaz rm -rf/.kde (neviem, či si ho dobre pamätám) a systém sa umravnil.
                Takže je to chyba v systéme, napísal som o tom aj do fóra na mandrivalinux.cz, aby sa na to niekto pozrel. MDV 2007 už o pár mesiacov síce nebude aktuálna, ale treba predísť tomu, aby sa takéto chyby prenášali ďalej do aktuálnych verzií.
                Takže tak...
                A už len znova nainštalovať všetky aplikácie, čo som mal predtým.

                P.S.: Vďaka za ochotu pomôcť :)