mesa-demos

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.07.2007 | 21:34
jojo   Návštevník
Ahoj,

chcel som rozbehat 3d desktop, ale zacne to pytat mesa-demos /to uz sice mam/, ale tie ostatne subory sice najdem, ale problem, ze neviem si ich vybrat.
mam mandrivu spring
    • Re: mesa-demos 20.07.2007 | 22:41
      WlaSaTy   Návštevník
      mandrivu som síce nikdy neskúsil (leda tak mandrake), ale nemá náhodou už zánovná mandriva priamo v sebe 3d desktop (napríklad cez metisse)? myslím že by bolo vhodnejšie použiť návod.

      PS.: mesa demos sú ukážky technológie mesa a neverím že by ich vyžadoval nejaký program. to už dkôr programy vyžadujú 3d podporu prezentovanú akcelerovanými ovládačmi pre grafiku alebo balíkmi mesa-libs.
      • Re: mesa-demos 20.07.2007 | 23:52
        jojo   Návštevník
        ano, kupil som si knihu "Instalacni a uzivatelska prirucka", ale ked sa pokusim spojazdnit 3d desktop tak najprv schytam odpoved (to je nastavit vas pocitac) je potrebne nainstalovat mesa-demos?!? odpoved dam ano odpoved stroja je "nie mozne ...." - a tiez mi to neni jasne
        no mesa-demos som tam dostal. Ale:
        Dam opat "configure 3d desktop" a odpoved stroja: je "nasledovne baliky je potrebne nainstalovat:"
        compiz
        compiz-decorator-gtk
        gset-compiz
        compiz-decorator-kde
        (toto je pri zvoleni 3d cube workspace)
        .....nie je mozne instalovat

        ak zvolim metisse:
        je nutne instalovat x11-server-metisse, ale odpoved znie "...nie je mozne instalovat"

        Co som zbabral, alebo preco je tento problem, ked grafika (HW) to musi zvladat
        • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 00:01
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Máš správne nastavené repozitáre?
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 00:30
            WlaSaTy   Návštevník
            skôr by som sa opýtal či je dostupný internet počas inštalácie, nie?

            repozitáre budú asi nastavené od výroby keďže ako som písal tak metisse je prístupné priamo v repozitároch pre 2007.1. tak aspoň približne písali na tých linkoch, ale môžem sa mýliť. neštudoval som to do detailov.
            • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 00:53
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              No ja som mal v Mandrive problém aj s originál repozitármi. V novšej verzii je to snáď už lepšie. Ale ktovie.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 10:20
                jojo   Návštevník
                Repozitáre správne (neviem o chybe)

                Internet mám dostupný 24hodín
                Cesty k súborom na dvd správne - nastvené "ako zdroj" vrátane ďalších ftp, veď ak dám niečo pridať, tak sa mi objaví hláška "pre zabezpečenie závislostí je potrebné nainštalovať......." - samozrejme, ak nechcem nejaký iný soft (to riešim inak)
                pripomenul si mi niečo - ale s mesa-demos som mal problém aj pri inštalácii systému bez ohľadu na to, či som mal osobitný výber balíkov (takto instalujem standardne), alebo inštalácia typu "prásk tam dvd a rob"
                • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 15:04
                  WlaSaTy   Návštevník
                  a inštaluješ to cez rpm, urpmi alebo drak3d (či iný drakokontrolpanel)?

                  • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 15:59
                    jojo   Návštevník
                    cez drak3d
                    Skúšal som aj cez graf. prostredie
                    rpm? bol som na rpm.pbone.net, ale to je "HELL" na dlhe zimne vecery
                    mimochodom na dvd s knihou dodavanom je vsetko aj tak nechapem - uz som aj nastavenie grafiky kontroloval

                    V literatúre sa uvádza: zatial je to len pre gnome a kde a ja mám kde.
                    Pýta to libgnome a este xyz súborov

                    doplním: kým som nepridal mesa-demos, tak ani obrazovka s možnosťami voľby 3d nebola. Teraz však je problém ten:
                    1.
                    vybrali ste si pre instalaciu *.rpm, nemôze byt instakovane koli neuspokojenemu **.rpm.
                    2.
                    vybrali ste si pre instalaciu **.rpm, nemôze byt instakovane koli neuspokojenemu *.rpm.

                    No humor
                    • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 18:01
                      WlaSaTy   Návštevník
                      myslel som príkaz rpm, nie anamorfný vyhľadávací portál rpm.bone.net

                      ale stále mi chýba informácia či sa jedná o 2007.0 kde je to nepodporované alebo o 2007.1 kde by to malo ísť a tam môže byť chyba, rovnako ako môže byť chyba v znehodnotení návezností pomocou inštalácie software zo zdrojov ktoré nespravuje mandriva.
                      • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 18:31
                        jojo   Návštevník
                        2007.1

                        odtial som to neskusal len pozrel
                        vsetko co mam a zaujima ma je z dvd knihy a aktualizacii, otazka ako to moze ovplyvnit video editor, alebo nieco ine - neviem.
                        Inak samozrejme ze som skusil aj rpm.

                        Zaujimavostou je, ze som to dvd pridal do zdrojov podla navodu - takze je tam doslova 3-krat, ale nic na nom "nevie" najst (cez gr. prostredie).
                        zasmial som sa, ked som dal vyhladat v menach suborov "compiz" a ono to naslo nejaky -doc- a co je vtip: chyba vam locales-it

                        Kompaktnost systemu je si myslim dobra
                        • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 19:15
                          WlaSaTy   Návštevník
                          :otazka ako to moze ovplyvnit video editor, alebo nieco ine
                          jednoducho. video editor alebo niečo iné môže požadovať knižnice a doplnkové balíky ktoré nevznikli pre danú distribúciu a po ich nainštalovaní sa znehodnotí to, v čom Linux vyniká. balíčkovací systém.

                          :Zaujimavostou je, ze som to dvd pridal do zdrojov podla navodu - takze je tam doslova 3-krat, ale nic na nom "nevie" najst (cez gr. prostredie).
                          to môže byť jeden zo zdrojov problému.

                          :Kompaktnost systemu je si myslim dobra
                          podľa nielen tohoto príspevku musím polemizovať.
                          • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 19:38
                            jojo   Návštevník
                            moze byt
                            cinelerra je sucastou dvd aj ostatne co som tam daval je jeho sucastou pre 2007.1 32bit
                            v poriadku dvd pozostava z casti - i586 a extra
                            ten balickovaci system je to mozne, ale pokusil som sa pridat nieco ine - v zaujme vyriesenia zavislosti su potrebne.... a instalovalo sa to ok

                            a polemika kompaktnosti neviem - povedz ako to vidis, z toho mozem vela usudit a pripadne aj opravit
                            • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 21:31
                              WlaSaTy   Návštevník
                              :povedz ako to vidis
                              Vzhľadom na to že je kompaktnosť systému dobrá, repozitáre nastavené správne (ako som pochopil z príspevkov) tak to vidím v poriadku. Škoda že to nerieši problém nemožnosti inštalácie 3d desktopu.

                              Viac skutočne neviem, chýbajú informácie čo bolo zmenené a či to po zmene aj funguje (napríklad repozitáre).
                              • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 21:48
                                jojo   Návštevník
                                Každá inštalovaná aplikácia funguje a nevyhadzuje chybovú hlášku, ani nepadá

                                čo sa týka zmien - interné nastavenia čo sa týka sietí, pridaný wireshark

                                S čím sa neustále potýkam a aj otázok je tu - vypnutie - hibernácia to nejde, ale to je súčasť
                                pridané bolo konkrétne - cinelerra a audacity inak v podstate nič - to v podstate sa týka wiresharku.
                                Každú aktualizáciu si pozerám detaily a súbory - a prišiel problém zrovna teraz
                                " 1 inštalačná transakcia zlyhala
                                vyskytol sa problém počas inštalácie balíkov:
                                package chrpath-0.13-4mdv2007.1 is already installed"
                                keď to tam je tak potom čo
                                A zostal mi svietiť červený výkričník v syst. riadku
                                Jediná aplikácia, ktorá je problémová a inštaluje sa "automaticky" je KTorrent, ale nepoužívam to (verzia 2.1.2 - existuje novšia tuším 2.1.4 ale to ma neťaží)

                                A EŠTE - toto je POWERPACK
                                • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 22:09
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  :Každá inštalovaná aplikácia funguje a nevyhadzuje chybovú hlášku, ani nepadá

                                  aj nástroje na inštaláciu sú aplikácie ktoré sa inštalujú a tie podľa príznakov správne nefungujú. podľa toho čo som tu čítal, tak sú správne nakonfigurované takže by mali aj správne fungovať. nepredpokladám že by mandriva zrazu znefunkčnila balíčkovací systém, také niečo by bolo asi už dávno v desiatkach e-zinov.
                                  • Re: mesa-demos 21.07.2007 | 22:44
                                    jojo   Návštevník
                                    Tak to by bolo fakt veľmi divné a myslím si že nepoužiteľný systém

                                    Doteraz som to nijako nepostradal, len mam cas a tak som chcel nieco viac.
                                    "a je to"
                                    neviem o niecom co by neslo,
                                    Len mne chyba cele toto prostredie a doslova. teraz som skusal aj beryl, ale ani to (zufalost)
                                    Zrejme tu asi bude vseobecny nejaky problem s inst. grafiky - pozrel som aj hcl, ale mala by - asus en 7600gt, zakl doska je "nezavisla na platforme", dve sietovky atd, vsetko pozna a nema problem - neviem o nom
                                    Proste hladam, kde som to zbabral
                                    o co sa pokusim ide , pripadne je tam nejake neuspokojene lib-
                                    Ale vsade sa uvadza, ze to tam je "primarne", preco to tam nemam, neviem
                                    • Re: mesa-demos 22.07.2007 | 15:44
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      prestávam tomuto vláknu už úplne rozumieť, asi sa stiahnem do úzadia nakoľko na túto diskusiu moje znalosti nestačia.

                                      už len tá veta:
                                      :zakl doska je "nezavisla na platforme"
                                      je pre mňa viac ako nepochopiteľná. Do dosky pre Itanium sa nedá dať PowerPC procesor, podobne ako Mips sa nedá dať do dosky pre x86 takže základná doska JE Závislá na platforme (vynecháme doplnkové karty s cpu inej architektúry známe z MAC alebo SUN).

                                      no a o tom ako su nastavené repozitáre pomlčím. myslím že i keď som nepredpokladal tak zlý zásah do danej konfigurácie, tak bol priznaný nevhodný zásah o ktorom sa tvrdilo že bol ok. no, v tomto vlákne sa asi nerieši problém, len diskutuje na teoretickej báze.