Pomoc z ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.07.2007 | 11:35
Avatar ido66   Používateľ
zdravim

viem mi niekto prosim povedat ako nastavim frekvenciu monitora v ubuntu lebo som to nasiel ale je tam iba 60Hz a viac to nechce ist
    • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 11:49
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      mas CRT alebo LCD monitor? (teda klasicky alebo ten tenky?)

      nastavenie je v xorg.conf

      dostanes sa tam takto:
      ALT+F2 => gksu gedit /etc/X11/xorg.conf
      • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 12:05
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        som presvedčený, že má CRT, pri LCD by si tých 60 Hz nevšimol
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 12:15
          Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
          chod do system>predvolby>rozlisenie obrazovky>zmen si frekvenciu na napr75Hz
          Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
          • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 12:57
            Avatar ido66   Používateľ
            jj...presne to som skusal a tam mam iba 60Hz nic viac
        • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 13:10
          WlaSaTy   Návštevník
          :pri LCD by si tých 60 Hz nevšimol

          nebol by ani prvý a ani jediný kto žije v svete LCD a pozná len CRT, myslím že to nie je ani tak dávno ako sa to tu rozoberalo minimálne raz za týždeň. síce som neskúšal hľadať kombináciu slov "60 Hz" na tomto portáli ale neverím že by tie diskusie nenašlo.
      • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 13:49
        Avatar ido66   Používateľ
        skusil som to ale otvorilo iba prazne okno
    • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 14:25
      Avatar Peto Arch Linux  Používateľ
      Napriklad gtf 1024 768 85 a to co dostanes vloz v /etc/X11/xorg.conf do sekcii Monitor. Samozrejme ten prikaz pouzi s rozlisenim a frekvenciou akou ty chces.
      • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 14:41
        Avatar ido66   Používateľ
        skusim to dik
        • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 14:54
          Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
          ja som mal ten isty problem ze som si nevedel nastavit vyssiu frekvenciu LCD.Ale zistil som ze som nemal nainstalovany ovladac na grafiku akonahlesom ho nainstaloval tak to pekne slo.skus sa pozriet ci mas spravny alebo vobec nainstalovany ovladac na grafiku
          Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
          • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 15:10
            Avatar ido66   Používateľ
            hej len LCD a CRT je kus rozdiel....a ako to mam zistit?
            • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 15:54
              Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
              http://wiki.ubuntu.cz/Ovlada%C4%8De_grafick%C3%BDch_karet
              Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
              • Re: Pomoc z ubuntu 26.07.2007 | 21:48
                Avatar ido66   Používateľ
                ved kukam moje jadro je full support ale aj tak je to cudne ked mam CRT ktory nad 60Hz v ubuntu skusal som mandrivu live a tam to islo sice 1024x768 na 70Hz
                • Re: Pomoc z ubuntu 27.07.2007 | 00:14
                  Avatar rado_shadow Debian  Používateľ
                  ja som si v xorg.conf nastavil frekvencie podla typu monitora a uz som tam mal ponuku 100Hz pri 1024 x 768. menil som fH: 30-92 a fV na 50-160. mam 17" Eizo. si kukni podla svojho monitora cast

                  Section "Monitor"
                  Identifier "EIZO"
                  Option "DPMS"
                  HorizSync 30-92
                  VertRefresh 50-160
                  EndSection

                  si to ale nastav podla TVOJHO TYPU nieze ho posles do vecnych lovist :-)
                  • Re: Pomoc z ubuntu 27.07.2007 | 00:19
                    Avatar ido66   Používateľ
                    hej hej....ale ako si sa dostal do toho xorg.conf mozes popisat presnu cestu / postup
                    • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 00:24
                      Avatar rado_shadow Debian  Používateľ
                      však hore ti to Stano Hoferek napisal.
                      • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 00:30
                        Avatar ido66   Používateľ
                        ved hej ja som to otvoril a prezne okno...tak neviem
                        • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 00:39
                          Avatar rado_shadow Debian  Používateľ
                          skusim to postupne a snad sa neseknem. tak otvor terminal. v nom cd .. cd .. cd etc cd X11 sudo gedit xorg.conf zadaj heslo a snad sa ti to otvori. heh
                          • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 01:34
                            Avatar ido66   Používateľ
                            no a to mam teraz vlastne prepisat ten tzv.. textovy subor zo 60 napr. na 75 potade by som sa aj dostal ale potom to chcem ulozit a bac daka chyba tak uz neviem
                            • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 01:47
                              Avatar rado_shadow Debian  Používateľ
                              mno tam nenastavujes 60 na 75 Hz ale frekvencie monitora co moze pouzivat. otvaral si to v konzole cez sudo gedit xorg.conf a potom heslo? a potom frekvenciu zmenis v system - predvolby - rozlisenie obrazovky. ale medzitym restart.
                              • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 01:52
                                Avatar ido66   Používateľ
                                no idem to odskusat
                              • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 10:39
                                Avatar ido66   Používateľ
                                spravil som to ako si vravel za co ti patri moja vdaka ale....ale aj tak je tam iba 60Hz
                                • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 11:48
                                  Avatar Peto Arch Linux  Používateľ
                                  Ved urob tak ako som ti ja hore napisal, ale bude este na to treba ovladac na grafiku. Nic zlozite.
                                  • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 12:36
                                    Avatar ido66   Používateľ
                                    ok.......ovladace som uz stiahol ale .rum a .rpm neviem co stim dalej neviem ako sa to instaluje
                                    • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 13:20
                                      Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
                                      .rpm si stiahol zle, to je pre ine distribucie (mas ubuntu ze? )
                                      Ovladace na tvoju kartu by mali byt aj v repozitaroch ( teda pohladaj v synapticu, nemusis stahovat cez net). Pozri si Stanov manual ubuntu.kayle.sk

                                      .rum treba vypit :-)
                                      A ked myslis .run tak v konzole musis pridelit skriptu prava na spustanie: chmod +x nazov_skriptu.run
                                      a potom ho spustit: ./nazov_skriptu.run
                                      Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
                                      • Re: Pomoc s ubuntu 27.07.2007 | 23:05
                                        Avatar ido66   Používateľ
                                        "prava na spustanie: chmod +x nazov_skriptu.run
                                        a potom ho spustit: ./nazov_skriptu.run"

                                        som skusil ale nenaslo alebo nieco take

                                    • Re: Pomoc s ubuntu 28.07.2007 | 03:04
                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                      ovladace su v repozitaroch... vyhladaj si v synapticu ati driver alebo nvidia driver a mas to...

                                      alebo ak mas nove ubuntu, tak mozes niekde v menu system najst tzv. restricted manager...
                                      • Re: Pomoc s ubuntu 28.07.2007 | 12:21
                                        Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
                                        aku mas graficku kartu?
                                        Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
                                        • Re: Pomoc s ubuntu 28.07.2007 | 12:46
                                          Avatar ido66   Používateľ
                                          ...ATi radeon 9250.......jadro....RV280
                                          • Re: Pomoc s ubuntu 28.07.2007 | 13:03
                                            Avatar ido66   Používateľ
                                            ked spustim tu instalaciu cez terminal tak sa to rozbehne az po "./ati-instaler.sh: syntax error: bad sucstituion"
                                            • Re: Pomoc s ubuntu 28.07.2007 | 20:22
                                              Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
                                              ja mam tiez ati a vsetko to fungovalo.skusil si si stiahnut original ovladace z ati.com?http://ati.amd.com/support/drivers/linux64/linux64-radeon-prer200.html .nainstalujes ten balik prikazom :sh ./ati-driver-installer-8.28.8.run skus toto vyskusat
                                              Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
                                              • Re: Pomoc s ubuntu 29.07.2007 | 14:15
                                                Avatar ido66   Používateľ
                                                presne toto som spravil a toto mi napisalo sh can't open ./ati-driver-installer-8.28.8.run
                                                • Re: Pomoc s ubuntu 29.07.2007 | 14:18
                                                  xx   Návštevník
                                                  ma ten tvoj ovladac presne tento (ati-driver-installer-8.28.8.run) nazov? Nepokusas sa spustit nieco co nemas?
                                                  • Re: Pomoc s ubuntu 29.07.2007 | 16:17
                                                    Avatar ido66   Používateľ
                                                    a kebize ho jednoducho premenujem na napr.: ati ???
                                                    • Re: Pomoc s ubuntu 29.07.2007 | 17:11
                                                      Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
                                                      mozes ho premenovat aj na ati to by nemal byt problem
                                                      Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
                                                      • Re: Pomoc s ubuntu 29.07.2007 | 17:12
                                                        Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
                                                        ale tam si zabudol dat dolezitu vec nie je to ./ati..... ale: sh ./ati.....
                                                        Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
                                                        • Re: Pomoc s ubuntu 29.07.2007 | 17:14
                                                          Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
                                                          este jedna vec mas 64 bit alebo i386 verziu Ubuntu?
                                                          Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
                                                          • Re: Pomoc s ubuntu 31.07.2007 | 16:26
                                                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                            podla mna je problem s pravami ked to nechce otvorit...

                                                            sudo chmod 777 a*

                                                            a az potom spustat ./a*
    • Re: Pomoc z ubuntu 29.07.2007 | 17:33
      Avatar ido66   Používateľ
      i386
      • Re: Pomoc z ubuntu 29.07.2007 | 20:18
        Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
        tak to ti potom preto neslo,lebo ja som ti dal adresu na 64bit.napisem ti presne postup jak by ti to malo ist hadam.

        1.staihni ovaldac z: http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon-prer200.html
        2. daj ho trebars na plochu
        3.zapni si terminal a napis: cd /home/tvoj user/Desktop/
        4.dalej napis do terminalu : sh ./ati-driver-installer-8.28.8.run
        5.mala by sa ti zobrazit ta uvodna tabulka
        6.restartni pocitac
        .
        .
        .
        PS:ak nahodou mas nainstalovany ovladac z restriced driver manager tak ho odinstaluj najprv a potom az chod od prveho kroku.napis ze co a jak
        Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
        • Re: Pomoc z ubuntu 29.07.2007 | 21:03
          Avatar ido66   Používateľ
          .....a ako sa dostanem do restriced driver manager?? ak sa smiem spitat??

          ...spravil som tich 6krokov a vypisalo ./ati-installer.sh: 165: syntax error: bad subtitution
          • Re: Pomoc z ubuntu 30.07.2007 | 11:56
            Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
            system>sprava>restricted drivers manager.
            tu by ti malo nainstalovat samo ovaldac.staci len kliknut nato.
            Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
            • Re: Pomoc z ubuntu 30.07.2007 | 12:19
              Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
              http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Feisty_Installation_Guide
              toto by ti malo pomoct.tu je ten problem rieseny
              Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
              • Re: Pomoc z ubuntu 30.07.2007 | 14:48
                Avatar ido66   Používateľ
                ked otvorim restricted drivers manager tak napise:

                You hardware dose not need anyrestricted drivers.
                • Re: Pomoc z ubuntu 30.07.2007 | 15:32
                  Avatar Peto Arch Linux  Používateľ
                  Ved pouzi googli a najdi navod ako nainstalovat ovladace na tvoju graf. kartu.
                  • Re: Pomoc z ubuntu 31.07.2007 | 16:21
                    Avatar ido66   Používateľ
                    DIK UZ TO FRCII
                    • Re: Pomoc z ubuntu 01.08.2007 | 13:22
                      Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
                      neni zac
                      Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
                      • Re: Pomoc z ubuntu 06.08.2007 | 14:02
                        Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
                        anhodou ked tu niekedy prides napis mi prosim ta ako si vyriesil svoj problem
                        Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
                        • Re: Pomoc z ubuntu 11.08.2007 | 13:49
                          Avatar ido66   Používateľ
                          no skoncili to tak ze sa ta grafika nedala nainstalovat ale podarilo sa mi nastavit tu frekvenciu konecne idem to skusit na nejakej hre a informujem ta O.K.
                          • Re: Pomoc z ubuntu 03.05.2008 | 15:53
                            Je to cele somarina   Návštevník
                            Mam win2000 , cpu 1G , ram 1GB, gr. kartu ATI RADEON 9250, 2x zvukovu kartu - sound blaster live 5.1 a sound blaster live , satelitnu kartu skystar 2,samozrejme vselijake usb zariadenia a pod. Aby vsetko behalo ok vratane tych dvoch zvukoviek tak mi to trvalo vo windowse 3 dni. ked som nainstalovaj popri windozu aj ubuntu bol som z toho hotovy. Chvali som to do neba. Vsetko islo ihned po , okrem toho ze grafika stale ide pomaly. Tyzden som sa stym zabaval aby som tam dal original driver od ATi , skusal vselijake navody nielen na tomto fore a vysledok je stale rovnaky - ani za svet nemozem presvedcit ubuntu aby zobral tuto kartu a isla na plny vykon s hardware akceleraciou. Ked to aj vyzeralo lepsie - pri starte ma to hodilo znova do nejakej ponuky aby som vybral grafiku lebo je zle nastavena ....

                            Nerad sa vzdavam ale zatial koncim s linuxom - este stale ma od windows hodne daleko . Co z toho ze vie rotovat desktop ako kocku a vselijake ine efekty (ktore mimochodom isli rychlo) , ked cely system ide ako lekvar. To nevie nijaky programator spravit nejaku utilitu co preinstaluje ovladac ?. Takto si linux nikdy nikdy nikdy neziska vela pouzivatelov. S pocitacmi robim 15 rokov , ale moj cas je drahy aby som sa s takou malickostou zaoberal tyzdne. Tento system staci pre obycajnych users co pouzivaju pc v kancli. Ked do pc nahadzete spustu inehoi hardware tak je v prdeli. No co budem nadavat - aspon je to zadara
                            • Re: Pomoc z ubuntu 03.05.2008 | 17:04
                              Avatar m4rtin.m   Používateľ
                              1) preco vytahujes temu z augusta 2007. zaloz si vlastnu temu
                              2)
                              To ne
                              vie nijaky programator spravit nejaku utilitu co preinstaluje ovladac ?. Takto si linux nikdy nikdy nikdy neziska vela pouzivatelov.

                              cielom vyvojarov gnu/linuxu je, aby vsetok hardver fungoval hned po spusteni systemu (bez akejkolvek konfiguracie). ak sa tak nestalo, zrejme nie je dostupny GPL ovladac. na vine je vyrobca lebo nedodal gpl ovladac alebo aspon dokumentaciu hardveru (aby si linuxaci spravili driver sami).

                              • Re: Pomoc z ubuntu 04.05.2008 | 01:21
                                windoz profik = uplna lama linux   Návštevník
                                Nechcel som zakladat novu temu - (vetsinou je zvykom na inych forach nezakladat inu temu) ale pokracovat v danej teme dalej. Po tyzdni serinkania sa , som dost nasraty a znechuteny . Napriek tomu fandim linuxu aby porazil windoz na plnej ciare . Mimochodom ati driver pre linux , pre moju kartu je na stranke ATI. Ale nezakryvajme problem - rozbehat ATI v linuxe je velky problem - staci si pozriet rozne fora .
                                Ako som pisal - vyrobca dodal driver - ale sposob jeho integracie do linuxu bezny uzivatel NEMA ABSOLUTNU SANCU ROZBEHAT. Nezakryvajme preto tento problem. Preinstalovanie noveho driveru je par sminut vo windovse co zvladne aj obycajna lama. V linuxe bud sa uzivatel uspokoji s tym ze mu pc bezi ako pc s pred par rokov dozadu alebo sa vrati k windows. Jednoducho si priznajme - s takymto pristupom sa nepohne linux nikdy dopredu.
                                • Re: Pomoc z ubuntu 04.05.2008 | 01:38
                                  Avatar m4rtin.m   Používateľ
                                  rozbehat ATI v linuxe je velky problem

                                  ano to je pravda. a rozbehat nvidiu tiez nie je prechadzka ruzovou zahradou. spominam si ako som ju rozbehaval na mojom starom kompe na debiane.. boli to krusne chvile editovania xorg.conf v terminali. ani nevies aku radost som mal ked som objavil prikaz sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg. :-)

                                  Problem ktory ty popisujes--- standardna nedostupnost ovladacov na rozsirene karty nvidia a ati, a zlozita instalacia neoficialnych ovladacov----Ano ten problem tu je. Ano vsetci o nom vedia. Nie, nezakryvame ho. Mas pocit ze keby sa ten problem dal tak jednoducho vyriesit ze by to uz davno komunita nevyriesila?

                                  Navrhujes vytvarat rozne instalatory, klikatka a sprievodcov na zjednodusenie instalacie. To nevyriesi podstatu problemu a tou je ze je to closed-source ovladac. Ano, teoreticky by sa dal tento ovladac distribuovat zo systemom ale prakticky je to neslobodny softver bez zdrojoveho kodu-!!!

                                  ---

                                  mimochodom, odkedy AMD odkupilo ATI, veci sa zlepsuju. Mozno si pocul ze v spolupraci z Novellom pripravuju celkom novy GPL ovladac menom RadeonHD. Zatial nepodporuje 3D akceleraciu ale uz sa na tom pracuje. Pocas tohoto roka by ju mali dokoncit. Tento ovladac sa uz nachadza v najnovsie vydanych distribuciach menovite ubuntu 8.04 a fedora

                                  Ak sa zaujimas ako je na tom tento ovladac odporucam sledovat phoronix.com

                                  starsie ati karty podporuje GPL ovladac Radeon

                                  oficialny ovladac tusim podporuje vsetky karty ale ako si uz asi zistil, tazko sa instaluje.. ale ak si zalozis vlastnu temu, mozno ti miestni ATI-ckari poradia.
                                  • Re: Pomoc z ubuntu 04.05.2008 | 01:59
                                    skusime nabuduce   Návštevník
                                    Na to nemam cas. Mam este stale objednavky na tvorbu software pre win. Ale myslim si ze sa tieto veci vyriesia behom par rokov. Pripada mi kedze linux asi nechce konkurovat windozu ,keby chcel , tak si uz davno by boli instalacky poriesene , ale stale sa drzia slobodneho software - ako keby na tom zalezalo ci driver sa da upravovat alebo nie. Ja som programator 15 rokov a v zivote by ma nenapadlo a ani to neviem aby som vedel upravit driver
                                    • Re: Pomoc z ubuntu 16.05.2008 | 02:10
                                      len tak   Návštevník
                                      dost tomu nerozumiem, ved nvidie a ati behaju v debiane dobre, dokonca na debian som presiel okrem ineho kvoli tomu ze mi nebehala nvidia korektne v XP na pojektore a doteraz mi nebeha v XP korektne na LCD (od lacakoveho vyrobcu).
                                      Ale pravdepodobne je to tym ze niekdo ma v "oku" lepsie XP a niekto unix, takze sa neda jednoznacne povedat co je lepsie, proste 100 ludi 100 chuti