bash: ./xyz: No such file or directory

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.08.2007 | 23:31
shade   Návštevník
Zdravim, mohol by mi niekto vysvetlit nasledujuci jav? Pri pokuse o spustenie programu, mi bash vypise spominanu hlasku. To co je na tom zaujimave (aspon pre mna), je ze program existuje (teda aspon podla mna :)). Stava sa to aj pri spustani z okna mc, dokonca ked do premennej PATH pridam cestu do adresara kde sa program nachadza tak v chybovom hlaseni sa zobrazi plna spravna cesta k nemu (find ho tiez najde).
    • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 01.08.2007 | 23:33
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Má ten program právo x?
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 01.08.2007 | 23:33
      Avatar nardew debian  Používateľ
      nepise to nahodou permission denied? inak si to neviem vysvetlit ze pustis z mc subor ktory vidis a ono napise no such file V directory...

      ak by to bolo permission denied, tak chmod +x subor
    • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 01.08.2007 | 23:44
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      mas tam spravnu cestu k interpreteru?
      Debian. apt-get into it…
    • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 01.08.2007 | 23:45
      shade   Návštevník
      -rwxr-xr-x 1 shade shade 88153 2002-04-23 18:01 lua
      -rwxr-xr-x 1 shade shade 17845 2001-05-13 01:37 more
      -rwxr-xr-x 1 shade shade 124 2001-05-13 01:37 pwd
      shade@shade-desktop:~/xx$ ./lua
      bash: ./lua: No such file or directory
      shade@shade-desktop:~/xx$ ./more
      bash: ./more: No such file or directory
      shade@shade-desktop:~/xx$ ./pwd
      /home/shade/xx
      • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 01.08.2007 | 23:46
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        vytvor test case a pastni
        Debian. apt-get into it…
        • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 01.08.2007 | 23:58
          shade   Návštevník
          Obavam sa ze nerozumiem.
      • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 01.08.2007 | 23:47
        shade   Návštevník
        Este doplnim ze lua, more a pwd su normalne ELF a system je Ubuntu 7.04
        • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 02.08.2007 | 00:14
          WlaSaTy   Návštevník
          to ze su tie programy z tohoto tisicrocia a ze su elf znamena prd. co pise file more a ldd ./more?
          • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 02.08.2007 | 00:28
            shade   Návštevník
            Ze su z tohoto tisicrocia nedodam lebo neviem ale je dost mozne ze nie (su z tomsrtbt). ELF pokial viem znamena, ze sa jedna o systemom (interpreterom loadovatelny) spustitelny subor, nieco ako MZ v dose (to bola reakcia na to ci mam spravnu cestu k interpreteru).
            file more pise:
            more: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs), corrupted section header size
            ldd ./more pise:
            /usr/bin/ldd: line 117: ./more: No such file or directory

            Ze by bola na vine corrupted section header size?
            • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 02.08.2007 | 12:47
              WlaSaTy   Návštevník
              :ELF pokial viem znamena, ze sa jedna o systemom (interpreterom loadovatelny) spustitelny subor, nieco ako MZ v dose (to bola reakcia na to ci mam spravnu cestu k interpreteru).

              si na omyle, je to :
              Executable and Linking Format (ELF)
              a pouziva sa to nielen pri programoch ako pises, ale aj pri zdielanych objektoch (shared objects, nieco podobne ako *.dll ale moze to byt sucastou aj *.exe)

              :Ze by bola na vine corrupted section header size?

              pri 6 rocnych binarkach by som sa ani nedivil. ten disk alebo pasku si odkial vyhrabal? ja si totizto uz roky rokuce davam na dlhodobo skladovane archivy aj kontrolny sucet (napriklad cez md5sum) pre vsetky subory. a ty uz tiez teraz vies preco.

              PS.: este sa moze jednat o nieco ine, program moze byt linkovany tak starym linkerom ze to dnesne distribucie ani nespoznaju (datum a pouzitie glibc vs. libc s tym nic nemaju). takze si urob image disku a ak z toho nabootujes, tak si za vodou. inac si v pr... aj s binarkami ale data budu mozno pouzitelne.
              • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 03.08.2007 | 01:46
                shade   Návštevník
                Stiahol som to tu: http://www.ibiblio.org/pub/Linux/system/recovery/tomsrtbt-2.0.103.tar.gz. Po nabootovani z tej diskety programy funguju. To ze mi to na ubuntu nejde ma moc netrapi, len som to nahodou skusil spustit a prekvapilo ma chybove hlasenie, podla ktoreho by som cakal skor chybu file systemu. Ak sa dobre pamatam tak v MS DOS sa stavalo nieco podobne prave pri poruseni filesystemu, ked sa do mien suborov dostali specialne (zakazane) znaky. Program dir ich vypisal ale pri pokuse o ich spustenie command.com vratil: "bad command or file name".
                V kazdom pripade sa mi zda toto chybove hlasenie zavadzajuce az klamlive.
                • Re: bash: ./xyz: No such file or directory 03.08.2007 | 11:56
                  WlaSaTy   Návštevník
                  jaj, tak to je ina vec, holt predsa len bitka medzi glibc a libc.

                  ked to spustis tak je tam zobrazeny obsah dostupnych nastrohov a podla FAQ by to malo zobrazit aj libc. ta kniznica sa pouzivala v minulom storoci a je nekompatibilna s glibc, cize programy na nej zavisle jednoducho na novom systeme nespustis. toto bolo v davnych dobach stale vytykane linuxakom ktory na to z vysoka kaslali a kaslat budu, pokial su k programu zdrojaky tak to nie je problem prekompilovat. pokial niesu zdrojaky a firma ho neportovala, tak je ajtak out of support. ano, vytykanie islo zo slovami "mne funguju na systeme ... aj 10 rokov stare programy a tebe nie". no po prve uz to neplati a po druhe koho to zaujima.

                  ps.: libc a jej derivacie (uclibc, klibc a podobne) sa pouzivaju v specialnych pripadoch ked sa setri na pameti ako zachranna disketa, firmware do routra, telefonu, pda ...