prihlasenie ako ROOT

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.08.2007 | 14:16
Avatar traktorista   Používateľ
Nemozem sa prihlasit ako root. system vypise ze prihlasenie ako spravca nieje mozne... co s tym??? dik
    • Re: prihlasenie ako ROOT 05.08.2007 | 14:18
      Avatar traktorista   Používateľ
      aby som to este uptesnil. mam mandrivu. na konzole to ide ale do KDE uz nie... :(
      • Re: prihlasenie ako ROOT 05.08.2007 | 16:42
        still   Návštevník
        V manazerovi prihlasenia by mala byt moznost povolit, resp. zakaazat prihlasenie sa rootovi do grafickeho prostredia. Asi to mas zakazane, co je len dobre, pretoze sa absolutne neodporuca prihlasovat sa ako root a pracovat v tomto rezime dlhsie ako je nevyhnutne potrebne. Cokolvek tam robis, robis s absolutne neobmedzenymi pravami a mozes velmi lahko poskodit system.
        Ak len potrebujes nieco spustit ako root, odporucam
        kdesu program
        kde program je lubovolny program, ktory chces spustit. Zobrazi sa ti dialog s vyzvou na zadanie hesla a mas program v rootovskom rezime.

        Pracovat stale ako admin s neobmedzenymi pravami je zlozvyk zo zle navrhnutych operacnych systemov, ktoreho by si sa mal co najskor zbavit, inak budes mat obrovske problemy.

        Rozhodne nespustaj KDE ako root!!!
    • Re: prihlasenie ako ROOT 05.08.2007 | 14:18
      WlaSaTy   Návštevník
      naštudovať si príkazy su a sudo.
    • Re: prihlasenie ako ROOT 05.08.2007 | 20:34
      Avatar Tomáš Mandriva 2007.1 Spring  Používateľ
      Do grafického rozhrania sa prihlásiť dá ako root, ale nemal by si to robiť a povenuj sa príkazu su
      Povoliť to neviem, ale ide to takto:
      ctrl+alt+F1 potom do loginu napíšeš "root" a potom do hesla !tvoje heslo! a potom keď už si [root@localhost] napíšeš startx (xinit)
      no ale načo?
      nechcem dýchací prístroj s windowsom
      • Re: prihlasenie ako ROOT 06.08.2007 | 01:27
        marian34   Návštevník
        Traktorista môj,nedaj sa ojebať,do roota v grafike sa dá,pohľadaj na abc....
        • Re: prihlasenie ako ROOT 06.08.2007 | 10:40
          Avatar Tomáš Mandriva 2007.1 Spring  Používateľ
          to marian34 - kto tu o......a? a keď už, tak nenadávaj a povedz ako, aby človek zistil niečo nové, ale nič som tu nenašiel
          (samozrejme že som vedome pred startx neuviedol príkaz telinit 3, ale keď niečo chce, tak by sa mal pozrieť do základov)
          nechcem dýchací prístroj s windowsom
        • Re: prihlasenie ako ROOT 06.08.2007 | 15:35
          Avatar nardew debian  Používateľ
          ty puk sak pise ze sa to da, ale neodporuca
    • Re: prihlasenie ako ROOT 06.08.2007 | 13:23
      Matkoo   Návštevník
      Ahoj,
      takze v Mandrive:
      najdi subor /etc/kde/kdm/kdmrc V nom najdi tuto konfiguracnu volbu" # Allow root logins?
      # Default is true
      AllowRootLogin=true

      Teraz ti uz pojde prihlasit sa ako root :)

      Ci je spravne prihlasovat sa ako root tu nebudem riesit :)

      Pekny den vsetkym :)
      • Re: prihlasenie ako ROOT 06.08.2007 | 13:27
        Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
        pekne, ze tam je comment # Default is true, ale asi tam je defaultne false ze? ;-)
        Everything is proceeding as I have foreseen.
      • Re: prihlasenie ako ROOT 06.08.2007 | 21:57
        Avatar traktorista   Používateľ
        Matkoo dik to som potreboval.... :)
        • Re: prihlasenie ako ROOT 06.08.2007 | 22:17
          --   Návštevník
          ale ajtak sa nauc pouzivat prikazy su, sudo, gksu, kdesu (pomocou tychto prikazov mozes spustat hocijaky - aj graficky! - program - napr. aj konqueror alebo nautilus)

          prihlasovanie do grafickeho prostredia ako root je v unixovych systemoch nezmysel; nanestastie je to vzita predstava pouzivatelov ktori prechadzaju z windowsu, cim skor sa to odnauc
          • Re: prihlasenie ako ROOT 06.08.2007 | 23:11
            Avatar srigi   Používateľ
            uplne zbytocne sa tak vytvoria desiatky suborov v /root koli konfigurakom DE.
            • Re: prihlasenie ako ROOT 06.08.2007 | 23:48
              --   Návštevník
              pre zaciatocnikov je najdolezitejsie aby sa naucili ten princip, ze systemove veci sa robia cez su a spol. (nech si takto spusta aj graficke aplikacie - ved je zaciatocnik takze na to ma plne pravo :-) az ked zaciatocnik pochopi toto a nebude sa prihlasovat ako root tak moze rozmyslat o mnozstve konfigurakov... :-)