Problém so spustením počítača

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.08.2007 | 11:28
Avatar lúvaran   Používateľ
Dobrý deň, som tu nováčik, a mám takýto problém:
Kvôli častým chybám v XP som sa ho rozhodol nahradiť Linuxovou Distribúciou, Ubuntu. Avšak zároveň som aj pridával novú 128MB Ram-ku, ktorá sa my v čerstvo nainštalovanom Ubuntu aj Biose hlásila ako 20MB. A tak som ju z PC vyhodil. V Ubuntu som vyhrabal perfektný programček, Synaptik. Tak som si stiahol najnovší Blender 2.44(Grafický prog.), a ktomu ešte nejaké hračičky. Reštartoval som počítač. Zatiaľ bolo všetko v poriadku. Potom som trochu pracoval v Blendery s videom, a dosť sa my zahltila pamäť. Reštartoval som PC a nechcel my nabehnúť monitor, nefungovala ani CD-ROM všetko ostatné fičí. Tak som otvoril skriňu, no na nič som nedošiel. Pc bol chvíľku odpojený z elektriky, a nabehol. Hňeď som išiel do biosu, pre istotu som ho nastavil na defaultné nastavenia, tie sa uložili do C-mosu, a zase nenabehol. Na starom PC som mal Reštart C-mos pomocou Jumperu pri batérii. Tak som inštinktívne ten Jumper skúsil prehodiť aj na terajšej doske, tiež bol pri hodinách. Pc nabehol, znova som ho vypol jumper dal do pôvodnej polohy, a však asi to nebol jumper ktorý reštartováva c-mos pamäť, pretože možno je blblosť to čo teraz napíšem ale pri kolíčkoch s jumperom by mala byť napísaná že sa jedná o c-mos pamäť. A chvíľku zase išiel. Neviem čo to bol za jumper ale na chvíľku my pomohol. Teraz my PC ide asi podľa toho ako sa cíti :)). Sem tam nabehne, sem tam nie, inokedy keď nabehne tak aj zmrzne. Neviem či to je spôsobené nejakou Hardware chybou, alebo tým že som inštaliróval Ubuntu. Ale väčšia pravdepodobnosť je asi na tú Hardvare chybu. Zatiaľ som toho moc o Unixových systémoch neprečítal, no čo o ňom všetci hovoria, sa my celkom pozdáva. Inštalácia prebehla hladko. Je síce pravda že je to zložitejší systém, ale celkom ma to aj začalo baviť, všetky tie konfiguráky, nastovavačky, príkazový riadok......no ale to som už odbočil riadne od témy. Chcel by som len poprosiť nejakú dobrú dušičku, keby poradila....
Veľmi pekne ďakujem
    • Re: Problém so spustením počítača 07.08.2007 | 14:05
      WlaSaTy   Návštevník
      Zruš pretaktovanie, skontroluj chladenie a zdroj. Ak by to bolo ok, tak otestuj stroj cez stress linux.
    • Re: Problém so spustením počítača 07.08.2007 | 14:31
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      Už som to tu niekoľkokrát písal, mne sa na desktope stalo niečo podobné. Teda po poradí : Keď nenabehne, znamená to, že nenabehne ani chladenie, teda zo zdroja nejde prúd ? Proste stlačíš vypínač a nič sa nedeje, inokedy to zas normálne nabehne ? Ak je to tak, potom je na 99% chyba v zdroji, ATX zdroje sú svine, chcú byť inteligentné až tak moc, že sa na nich môže veľa vecí pokaziť. Mne sa raz rozbehol a inokedy nie, tak som zdroj rozobral, elektronickú závadu som meraním nenašiel, už mi bolo z toho zle, a nakoniec bola chyba v chladiacom ventilátore priamo v zdroji bola vadná jedna cievka elektromotora, stačilo vymeniť ventilátor a zdroj je OK doteraz. Zistíš to tak, že do toho ventilátora niečim ťukneš - snažíš sa ho umelo rozbehnúť, ak by bola tá istá chyba, rozbehne sa ventilátor a aj celá zdroj.

      Ak by ale sa to prejavovalo tým, že zapneš zdroj a niečo nabehne a niečo nie, doporučoval by som premerať výstupy zo zdroja (5V a 12V, je to symetrický zdroj, takže aj -5V voči čiernemu). Najlepšie by bolo merať tie napätia osciloskopom, kde by sa mohli ukázať vadné vyrovnávacie kondenzátory - keď je zdroj v poriadku, musí sa na obrazovke ukázať pri všetkých frekvenciách iba rovná čiara, nezvlnená, bez ostrých výstupkov, proste čiara. Ak nemáš osciloskop, každý má doma bežný voltmeter, z,eraj teda aspoň napätie, či vychádza zo zdroja. Meraj voči čiernemu vodiču (je to jedno, voči ktorému, všetky červené, všetky žlté a všetky čierne sú vnútri spojené). Ak je zdroj v poriadku, chyba je asi v doske.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: Problém so spustením počítača 07.08.2007 | 16:36
      Avatar tomi_li   Používateľ
      mam podobny problem, ked zapnem pc tak mi bios [award] 1pipnutim hlasi ze kontrola hw prebehla a vsetko je v poriadku. Ale niekedy sa stane ze bios nepipne... proste nic ticho... chladice bezia aj zdroj, je novy kupovany minule leto.... bios mam nastaveny deflautne...... nefunguje ani cd rom[neda sa otvorit] ... ani rr ... musim ho jednie vytiahnut zo zastrcky..... proste pc nedokaze bootovat system a nezapne sa ani monitor.. [btw-grafika je integrovana ], a ten problem zacal cca pred 2dnamy. Mozno to znie hlupo ale zeby bol procesor studeny a pc sa nedokazal zapnut ?
      • Re: Problém so spustením počítača 07.08.2007 | 17:19
        kubik   Návštevník
        presne toto mi robi vyse roka...v poslednom cas to robi uz len obcas...a nikto mi s tym nevedel poradit...tak s tym proste fungujem :(
        • Re: Problém so spustením počítača 08.08.2007 | 12:19
          Avatar tomi_li   Používateľ
          a teraz musim ma zapnuty pc nonstop [ to mi nevadi :) ] az po kial nebudem mat novy notebook pretoze nechcem prist o data na hda :(
          skusil som aj iny zdroj a ste to iste roby :(
          • Re: Problém so spustením počítača 10.08.2007 | 01:01
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            Ak to robi aj iny zdroj, chyba moze byť kdekoľvek. Poďme na to pekne po poriadku. Odpoj z počítača všetko nepotrebné, teda nechaj iba disk, grafiku, RAM, CPU a zdroj, klávesnicu, myš. Skús či to robí, ak nie, chyba je v práve nezapojenom zariadení. Mne občas tlačiareň blbla tak, že púšťala do PC signál 2V na jeden kontakt v LPT konektore, nejak sa to dostalo do zdroja z opačnej strany (z dosky) a zdroj sa nechcel zapnúť. Stačilo dať LPT prepínač a pri štarte tlačiareň odpojiť.
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: Problém so spustením počítača 10.08.2007 | 11:43
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      Mne presne to iste robilo pri instalacii Ubuntu :) Proste ked bola instalacia a restartoval sa comp, taq ani za ten svet nabuhnut. Nepiplo, obrazovka cierna...a nervy...Taq to bolo par dni. Obcas isiel, obcas nie. Tiez som skusal ze kde moze byt problem v hardware a nakoniec som vytiahol RAM-ky a zapol som ho bez Ramiek. Vypol som ho a Ram-ky zapojil. A ide ako hodinky. Myslim, ze sa mi to od tych cias stalo este raz, pri installacii Kubuntu, ale znova som sa pohral s ramkamy ako je vyzsie spominane a od vtedy nemam (poklepat na drevo zuby, a pomodlit sa) ziadne problemy ;-)