instalacia zip

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.08.2007 | 01:45
Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
potreboval by som nainstalovat externu zip-100 mechaniku ale oficialne drivery na to pre linux niesu a ani v synaptics som nic podobne nenasiel tak by som uvital nejaky napad ktory by mi mohol pomoct... skusal som jazip ale ked som napisal do konzoly make tak vyhodilo same chyby. poradte pls.
    • Re: instalacia zip 11.08.2007 | 01:46
      Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
      len keby niekoho zaujimali chyby z jazip-u:

      gcc -O -m486 -c -o main.o main.c
      main.c:13:19: error: forms.h: No such file or directory
      In file included from main.c:17:
      jazip.h:46: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
      jazip.h:47: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
      jazip.h:48: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
      jazip.h:49: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
      jazip.h:50: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
      jazip.h:51: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
      jazip.h:52: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
      jazip.h:53: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
      jazip.h:54: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
      jazip.h:55: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
      jazip.h:61: error: expected specifier-qualifier-list before ‘FL_FORM’
      main.c: In function ‘main’:
      main.c:30: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
      main.c:33: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘exit’
      main.c:39: warning: assignment makes pointer from integer without a cast
      main.c:40: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strlen’
      main.c:46: error: ‘FL_NORMAL_STYLE’ undeclared (first use in this function)
      main.c:46: error: (Each undeclared identifier is reported only once
      main.c:46: error: for each function it appears in.)
      main.c:46: error: ‘FL_NORMAL_SIZE’ undeclared (first use in this function)
      main.c:52: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
      main.c:53: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘exit’
      main.c:57: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
      main.c:67: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
      main.c:68: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘exit’
      main.c:72: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
      main.c:76: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘exit’
      main.c:78: error: ‘FD_jazip’ has no member named ‘info’
      main.c:79: error: ‘FD_jazip’ has no member named ‘mount_z’
      main.c:80: error: ‘FD_jazip’ has no member named ‘umount_z’
      main.c:81: error: ‘FD_jazip’ has no member named ‘eject_z’
      main.c:82: error: ‘FD_jazip’ has no member named ‘ro_z’
      main.c:83: error: ‘FD_jazip’ has no member named ‘rw_z’
      main.c:84: error: ‘FD_jazip’ has no member named ‘file_menu’
      main.c:85: error: ‘FD_jazip’ has no member named ‘tools_menu’
      main.c:86: error: ‘FD_jazip’ has no member named ‘help_menu’
      main.c:88: error: ‘FD_jazip’ has no member named ‘jazip’
      main.c:88: error: ‘FL_PLACE_CENTER’ undeclared (first use in this function)
      main.c:88: error: ‘FL_FULLBORDER’ undeclared (first use in this function)
      make: *** [main.o] Error 1

      robilo mi to aj pri inych aplikaciach
    • Re: instalacia zip 11.08.2007 | 14:12
      WlaSaTy   Návštevník
      :potreboval by som nainstalovat externu zip-100 mechaniku ale oficialne drivery na to pre linux niesu a ani v synaptics som nic podobne nenasiel.

      síce nechápem čo znamená externá zip mechanika (scsi, paralel, plus) a čo znamená že oficiálne drivery niesú keďže zip mechaniky fungovali v Linuxe už v minulom storočí ale nevadí. neskúsiš to popísať nejakou rozvitou vetou, napríklad podľa tohoto?:
      http://tldp.org/HOWTO/ZIP-Drive.html
      • Re: instalacia zip 11.08.2007 | 15:40
        Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
        je to paralel:
        <a href="">https://iomega-na-en.custhelp.com/cgi-bin/iomega_na_en.cfg/php/enduser/cci/platform.php?p_prod_lvl1=1&p_prod_lvl2=17&p_sid=lB5htTIi</a>
        podla tohoto oficialne drivery pre linux nie su. a tu stranku som skusal no nefunguje odkaz na David Campbell's page takze mi je ta stranka zatial nanic...alebo som to tam mozno nenasiel...tak keby si vedel nejako poradit aspon s tym jazipom bol by som povdacny :)
        • Re: instalacia zip 11.08.2007 | 16:49
          WlaSaTy   Návštevník
          Chýbajú klasické informácie, presne tie ktoré nechýbajú Tebe a bez nich si vieš pomôcť len sám. Presne tak ako by si nechcel poradiť ale len sa pochváliť čo si našiel niekomu v skrini.

          Pre začiatok, funguje ešte stále daný kus hardware? ako sa prejavuje nefunkčnosť, je čokoľvek čo súvisí z daným hardware v dmesg, sú načítané ovládače pre rozhranie na ktorom je to zapojené a má systém aj dostatok prostriedkov (irq,dma,..) aby s tým vedel robiť systém?

          toto sú dosť dôležité informácie nakoľko staré zariadenia odchádzajú, zipky ktoré nemajú v sebe médium hlásia kraviny, rezdelovanie média je nežiadúce, paralelný port nie je plug and play tak ako napríklad usb a tak ...

          • Re: instalacia zip 11.08.2007 | 16:58
            Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
            som v linuxe zaciatocnik a o polovice toho co si pisal nemam sajn :( ale vo wine mi fungovala chcem len nainstalovat driver ale asi to nestaci :( mohol by si mi prosim popisat ako zistim tie veci?
            • Re: instalacia zip 11.08.2007 | 19:35
              WlaSaTy   Návštevník
              V každom operačnom systéme potrebuješ mať načítané ovládače nielen pre dané zariadenie ale aj pre všetky zariadenia cez ktoré je dané zariadenie pripojené. Takže sa pozri príkazom dmesg | tail spusteným v termináli alebo emulátore terminálu (napríklad cez xterm) či to píše niečo o ovládači paralelného portu. Ak áno, tak je dosť pravdepodobné že za tým bude niečo o danej zipke. ak by to nenašlo paralelný port, tak je potrebné načítať daný ovládač pre ten port a možno aj pre zipku.

              ps.: paralelný port sa už moc nezvykne používať takže je len pochopiteľné že ho občas linuxy ignorujú. momentálne sa preferujú iné typy rozhraní.
              • Re: instalacia zip 12.08.2007 | 11:59
                Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                ne, ziadny paralelny port ani scsi
                [kubik@localhost ~]$ dmesg | tail
                eth0: RealTek RTL8139 at 0xf99e0000, 00:40:95:0a:82:2e, IRQ 20
                eth0: Identified 8139 chip type 'RTL-8100B/8139D'
                eth0: link up, 100Mbps, full-duplex, lpa 0x45E1
                fuse init (API version 7.7)
                ACPI: PCI Interrupt Link [APC3] enabled at IRQ 18
                ACPI: PCI Interrupt 0000:01:00.0[A] -> Link [APC3] -> GSI 18 (level, low) -> IRQ 21
                PCI: Setting latency timer of device 0000:01:00.0 to 64
                NVRM: loading NVIDIA UNIX x86 Kernel Module 100.14.11 Wed Jun 13 18:21:22 PDT 2007
                bootsplash: status on console 0 changed to off
                eth0: no IPv6 routers present
                aaa

                tak som pod rootom dal modprobe ppa podla internetovych zdrojov by to malo instalovat paralelny port ale neviem kam do rc.d to mam pridat aby sa to pustalo po starte. po modprobe som dal znova dmesg | tail a vypisalo
                [root@localhost kubik]# dmesg | tail
                sdc: cache data unavailable
                sdc: assuming drive cache: write through
                SCSI device sdc: 196608 512-byte hdwr sectors (101 MB)
                sdc: Write Protect is off
                sdc: Mode Sense: 25 00 00 08
                sdc: cache data unavailable
                sdc: assuming drive cache: write through
                sdc: sdc4
                sd 5:0:6:0: Attached scsi removable disk sdc
                sd 5:0:6:0: Attached scsi generic sg2 type 0

                vyzera to dobre alebo nie?mohol ten rozdiel sposobit root? nasiel nieco na sdc to by mohla byt zip ale neviem co dalej :(
                • Re: instalacia zip 12.08.2007 | 13:14
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :ale neviem kam do rc.d to mam pridat aby sa to pustalo po starte.

                  kam chceš, ja by som to riešil inak. /etc/mod*

                  :SCSI device sdc: 196608 512-byte hdwr sectors (101 MB)
                  :vyzera to dobre alebo nie?

                  nakoľko nepredpokladám že by si mal iné pamäťové médium o danej veľkosti tak áno.

                  :nasiel nieco na sdc to by mohla byt zip ale neviem co dalej
                  tá zipka by mala byť až sdc4, takže sudo mount /dev/sdc4 /mnt/zip ak to chceš pripojiť do /mnt/zip. a prečo až štvrtá partícia ak sa zipky nerozdelujú? to je otázka na koalíciu MS a Iomega ktrú máš z polovice zodpovedanú. čítal si predsa tie linky s ktorými si niekto dal tú námahu, nie?
                  • Re: instalacia zip 12.08.2007 | 16:35
                    Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                    dal som to do rc.0 lebo modprobe* priecinky tam boli 2 ale funguje to. uz po starte je tam sdc4. dal som sudo mount /dev/sdc4 /mnt/zip anic to nespravilo tak som skusil sudo mount -t vfat /dev/sdc4 /mnt/zip skusil som to dat aj do fstab ale nic to nerobi. to o tom rozdelovani zipiek som moc nepochopil... ale mam teraz v /dev/sdc1-15
                    • Re: instalacia zip 12.08.2007 | 18:43
                      WlaSaTy   Návštevník
                      ide o to že sa iomega rozhodla pristupovať na zip cez štvrtý oddiel na disku a microsoft zasa že nebude rozdelovať disk na partície pokiaľ o sebe zariadenie prehlási že spadá pod floppy. to preto sa pripája /dev/sdX4 ako bolo písane v tom howto ktoré si už určite čítal a ja ti ho nemusím prekladať.

                      ale k veci, ak ten príkaz nič nevypísal, tak to z najväčšou pravdepodobnosťou pripojilo dané médium do daného adresára. ak sa ti nevytvorila ikonka na ploche tak nemusíš zúfať, stačí ak si otvoríš akýkoľvek súborový manager a pozrieš sa či tam niečo vidíš a koľko je v danom prípojnom bode voľného miesta.
                      • Re: instalacia zip 12.08.2007 | 19:39
                        Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                        neukazalo :( mam tam disketu na ktorej uz urcite nieco nahrate je ale v tom priecinku to neukaze.
                        • Re: instalacia zip 12.08.2007 | 20:29
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Neukázalo a príkaz zbehol bez chýb v tomto kontexte kolidujú. Si si istý že ten mount zbehol? Skús to overiť cez príkaz mount bez parametrov a aj cez príkaz df -h. A over si či ej to skutočne zapísané na danom médiu, niektoré magnetické médiá totižto strácajú informácie o dátach a tak isto aj niektoré operačné systémy občas mažú informácie z FAT ako napríklad NT4.
                          • Re: instalacia zip 12.08.2007 | 20:49
                            Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                            [kubik@localhost ~]$ sudo mount /dev/sdc4 /mnt/zip
                            [kubik@localhost ~]$ mount
                            /dev/sda5 on / type ext2 (rw)
                            none on /proc type proc (rw)
                            none on /dev/pts type devpts (rw,mode=0620)
                            none on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
                            /dev/sda7 on /home type ext2 (rw)
                            none on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw)
                            none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
                            [kubik@localhost ~]$
                            [kubik@localhost ~]$ df -h
                            Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
                            /dev/sda5 7.7G 4.5G 2.9G 62% /
                            /dev/sda7 8.8G 1.7G 7.1G 19% /home
                            [kubik@localhost ~]$

                            nejde a ziednu chybu neukazuje. uz fakt neviem...
                            • Re: instalacia zip 12.08.2007 | 22:08
                              WlaSaTy   Návštevník
                              divné, jediné čo ma ešte napadá je či nie je niečo v dmesg.
                              • Re: instalacia zip 13.08.2007 | 03:04
                                Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                                ppa: Version 2.07 (for Linux 2.4.x)
                                parport: PnPBIOS parport detected.
                                parport0: PC-style at 0x378 (0x778), irq 7 [PCSPP,TRISTATE]
                                ppa: Found device at ID 6, Attempting to use EPP 32 bit
                                ppa: Communication established with ID 6 using EPP 32 bit
                                scsi5 : Iomega VPI0 (ppa) interface
                                Vendor: IOMEGA Model: ZIP 100 Rev: D.13
                                Type: Direct-Access ANSI SCSI revision: 02
                                SCSI device sdc: 196608 512-byte hdwr sectors (101 MB)
                                sdc: Write Protect is off
                                sdc: Mode Sense: 25 00 00 08
                                sdc: cache data unavailable
                                sdc: assuming drive cache: write through
                                SCSI device sdc: 196608 512-byte hdwr sectors (101 MB)
                                sdc: Write Protect is off
                                sdc: Mode Sense: 25 00 00 08
                                sdc: cache data unavailable
                                sdc: assuming drive cache: write through
                                sdc:<7>eth0: no IPv6 routers present
                                sdc4
                                sd 5:0:6:0: Attached scsi removable disk sdc
                                sd 5:0:6:0: Attached scsi generic sg2 type 0
                                bootsplash: status on console 0 changed to off


                                dal som si cely dmesg a tam na konci vypisu (pri pouziti tail je to uz orezane) je ze je to pre lin kernel 2.4.x ale pclinuxos 2007 neni nahodou uz 2.6? moze v tom byt problem? da sa to nejako upgradnut?
                                • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 15:07
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  SCSI device sdc: 196608 512-byte hdwr sectors (101 MB)
                                  sdc: Write Protect is off

                                  toto vyzerá že je vložené médium o veľkosti 101MB, odomknuté proti zápisu. Skús pripojiť postupne sdc1 až sdcneviemkoľko, možno sa to chytí.

                                  Či je to spôsobené použitým jadrom 2.4 alebo je potrebné 2.6 si netrúfam tvrdiť ale môžeš skúsiť aj novšie jadro. V novinkách pre danú distribúciu (ktoré si určite čítal) je písane že PCLOS 2007 mal 2.6.18.8 priamo na inštalačnom médiu. Ale na novšie jadro nemusí podporovať tak starý HW, niekedy sa podpora vyhadzuje tak ako to bolo hoci aj s floppy tape support.
                                  • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 15:18
                                    Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                                    skusil som okrem sdc4 pri kazdom sdc pise
                                    mount: /dev/sdcx is not a valid block device

                                    pri sdc4 nenapise nic ale ked dam k tomu parameter -o force vypise
                                    mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdc4,
                                    missing codepage or other error
                                    In some cases useful info is found in syslog - try
                                    dmesg | tail or so


                                    • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 15:43
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      skús otestovať zápis na nejaké čisté médium či to nie je nejakou nekonzistenciou na FAT, niektoré windows systémy sú s tým povestné.
                                      • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 16:09
                                        Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                                        no skusil som ale nie som si isty ci je to prazdne
                                        [root@localhost kubik]# mount -t vfat /dev/sdc4 /mnt/zip
                                        mount: block device /dev/sdc4 is write-protected, mounting read-only
                                        mount: /dev/sdc4 is not a valid block device

                                        s dalsim som mal ten isty vysledok ako s prvym a tretie sa uz neda vytiahnut :)
                                        • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 17:10
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          a nezabudli sme na 6.5 The ZIP Tools disk z toho howto?
                                          • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 17:13
                                            Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                                            nic take som si tam nevsimol a doteraz to tam nejako nevidim...pozrem google...ale ak myslis te david campbels page tak to mi nejde otvorit...
                                            • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 17:22
                                              Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                                              ehm neviem o to mze by som mal nejaku zip write protected takze tym to asi nebude...a kedze sa mi tie dve zip podarilo raz spustit a potom uz nie tak som si skoro isty ze to tym nebude...ale skusim to
                                              • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 17:42
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                čítal si to?

                                                6.5 The ZIP Tools disk

                                                There is some extra work to be done if you want to use the disk that comes with the ZIP drive. As shipped, the software controlled write protection is enabled. Most people have unlocked the disk under DOS before ever trying to use it with Linux. Linux cannot access a locked disk, and it must be unlocked with Iomega's tools.
                                                tak nič, asi to môžeme nehať tak.
                                                • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 18:09
                                                  Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                                                  cital...a ako som pisal tie media nie su zamknute kedze sa mi ich podarilo uz raz pripojit a otvorit;)
                                                  • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 18:17
                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                    ak si si istý s tým že si ich odomykal, tak už fakt neviem. ale skúšal si aspoň testovací zápis a čítanie na nejaké prázdne?
                                        • Re: instalacia zip 14.08.2007 | 17:11
                                          Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                                          lol ja to nechapem tu zipku som vybral tak ze som ju dal odpojit...potom sa mi ju (a este jednu) podarilo nejako namountovat a cez qtparted mi ju ukazalo pekne s vfat aj k datam som sa dostal a po tychto dvoch mi to zase nejde ani tie dve :D