linux na stary comp

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.08.2007 | 11:09
-ufo-   Návštevník
aky linux by ste odporucili na pentium 83MHz s 16MB ram?
    • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 11:31
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      16 MB ram? fuuuuu... tak to prakticky nic... myslim ze nech tam hodis cokolvek, windows 95 tam pojde lepsie...

      mozno, opakujem mozno by nieco bez grafickeho rozhrania islo...
    • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 11:56
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      No teda, take muzeum sa dnes uz len tak nevidi, 83 MHz by sa mozno dalo este nejak pretaktovat na inej doske, ale tá RAMka, to je málo na linux. Linux je všeobecne náročný na systémové prostriedky, tam kde sa Windows uspokojí s 256 MB potrebuje linux na rovnakú svižnosť najmenej 512 MB. Ale na 16 MB asi fakt len Win95. My máme v labáku 200 MHz pentium a 32 MB RAM, win98, no je to rozbité, ani sa nedá defragmentovať disk, chodí to veeeeľmi pomaly, zvykne tomu padať sieť, ale na naše účely (merania UV-VIS) to stačí. Ale na nejakú výpočtovo zložitejšiu prácu, no neviem. Ono je to v podstate ako náhrada XY zapisovača, na to je to dobré. Ak to chce pouzit na nejake merania, ktore povedzme prebiehaju velmi dlho a raz za cas stiahnes data, na to je to dobre, ale pod windows.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 12:10
      Avatar srigi   Používateľ
      Stary Slackware, ak to teda kces na browsovanie a nejake pisanie. Ako prehliadac pouzit graficky Dillo alebo konzolovy Links.
    • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 13:12
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
    • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 14:51
      WlaSaTy   Návštevník
      v pohode ale *.doc od MS, flash a podobné ftákoviny si na tom nepozrieš.

      Damn Small Linux
      Puppy linux
      a množstvo ďalších

      áno, ešte stále sa robia kompletné i keď vyklieštené distribúcie aj pre takéto staré desktopy (poprípade notebooky). žere to málo elektriky a na občasné pozretie pošty, čítanie kníh alebo mini vývoj je to úplne dopohody.
      • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 17:58
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        mozno este deli linux... ale ja lamer som nevedel spustit X-ko...

        btw na damn small sa odporuca az 64mb ram... mozno pojde ale tak neviem neviem...
        • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 18:28
          WlaSaTy   Návštevník
          Spustenie xwindows závisí od podpory pre grafiku ktorá je v danom počítači. Ak je v danom PC voľný PCI slot tak by som odporučil pozrieť haraburdáreň s nejakou PCI kartou čo je plne podporená pod linuxom a ktorá zvláda prenosy podľa špecifikácie danej dosky ale to v tomto prípade môžeme asi vylúčiť. Zostavy s P1 nezvykli mať PCI, a o AGP sa vtedy ľuďom ani nesnívalo :)
          • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 20:40
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            nahodou ja som na staruckom pentiu PCI slot mal :)
            • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 21:04
              WlaSaTy   Návštevník
              jéminkote, jasné že boli aj dosky na socket7 ktoré mali aj PCI a niektoré aj AGP (verzie 1) ale tie boli dimenzované nad 200MHz. Cena za taký procák či už AMD K6 (hoci aj druhej alebo tretej generácie) bola už pred pár rokmi pár korún a teraz je to skoro zadarmo (za odvoz alebo za drink). Nechci vedieť za čo som sa ja zbavoval takej haraburdy :) teda malo to myslím že 32Mb RAM a na tú foxpro pokladňu to bolo do pohody, vtedy sa hromadne upúšťalo od LPT portov takže nám to všetkým prišlo vhod. Aj v šenku dostala čašníčka tringelt, aj ja som sa toho zbavil a aj majiteľ ušetril za novú tlačiareň aj zo softwérom.

          • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 21:54
            Avatar srigi   Používateľ
            >Spustenie xwindows závisí od podpory pre grafiku ktorá je v danom počítači


            Kazdopadne myslis ze na X-ko je 16MB RAM dost? Podpora HW je jedna vec, dostatok RAM zase druha. Aj ked uznavam, reagoval si na nieco ine.
            • Re: linux na stary comp 21.08.2007 | 14:02
              WlaSaTy   Návštevník
              Myslím že sa stotožňujem s príspevkom od Sirgiho ohľadne možnosti spustiť xwindows (aj) na 16M RAM a mám s tým osobné a praktické skúsenosti. Využil som jednu zo spomenutých distribúcií, ak máš nejaký podobný stroj, tak to môžeš skúsiť aj ty. Dokonca to bolo aj relatívne použiteľné.
    • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 22:30
      -ufo-   Návštevník
      ja by som potreboval ten comp len na internet. a hlavne ten linux aby bol jednoduchy a mal graficke rozhranie. vyskusam asi damm small linux. na ofic stranke som nasiel ze ide aj na 16MB ram.

      <a href="">http://www.damnsmalllinux.org/486.html</a>
      • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 22:35
        Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
        na tom compe nerozchodíš žiadne graf. prostredie....iba ak ho budeš používať bez grafiky čo je pri deskope oničom ...
        ked nevieš, tak nefušuj
        • Re: linux na stary comp 20.08.2007 | 22:38
          Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
          pravdaže som myslel graficke prostredie s Xserverom :)
          ked nevieš, tak nefušuj
          • Re: linux na stary comp 21.08.2007 | 00:02
            Avatar srigi   Používateľ
            No v tom clanku co som linkoval je X-ko rozbehane na i386-ke s 8MB RAM.
            • Re: linux na stary comp 21.08.2007 | 00:14
              Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
              hh lenže na akej VGA?
              ked nevieš, tak nefušuj
              • Re: linux na stary comp 21.08.2007 | 13:26
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                najnovsi radeon alebo geforce s pci express asi nebude brat zakladna doska pre 486 :) alebo ano? :)
                • Re: linux na stary comp 21.08.2007 | 14:38
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Asi tak, ak ma taky stary komp co zere PCI karty, rozbeha X s vesa driverom, ak zozenie nejakeho Trident-a alebo Cirrus-a, mozno pojde nativne.
              • Re: linux na stary comp 21.08.2007 | 14:58
                WlaSaTy   Návštevník
                zrejme takej čo je podporená kernelom (vga) alebo daným xwindows systémom (vga, frame buffer cez kernel, vesa). Vzhľadom na vtedajšiu rôznorodosť grafických kariet sa môžeš akurát tak pozrieť na danú kartu a pozrieť sa čo je to za čip alebo to rovno vyskúšať čo si asi už urobil.


                ~/1diskxwin-cashcowmoos $ ls -+ linux-lite-v1.00/drivers/video/*c
                linux-lite-v1.00/drivers/video/vgacon.c
                ~/1diskxwin-cashcowmoos $ ls -1 X11/programs/Xserver/hw/kdrive/fbdev/*c
                X11/programs/Xserver/hw/kdrive/fbdev/fbdev.c
                X11/programs/Xserver/hw/kdrive/fbdev/fbinit.c
                ~/1diskxwin-cashcowmoos $ ls -1 X11/programs/Xserver/hw/kdrive/vesa/*c
                X11/programs/Xserver/hw/kdrive/vesa/randr.c
                X11/programs/Xserver/hw/kdrive/vesa/vbe.c
                X11/programs/Xserver/hw/kdrive/vesa/vesa.c
                X11/programs/Xserver/hw/kdrive/vesa/vesainit.c
                X11/programs/Xserver/hw/kdrive/vesa/vga.c
                X11/programs/Xserver/hw/kdrive/vesa/vm86.c
                ~/1diskxwin-cashcowmoos $


                PS.: iné ako štandardné ovládače som nepozeral