Namakaný deň 2018

06.05.2018 | 18:04 | tomas | Novinky

Namakaný deň 2018

Namakaný deň (www.namakanyden.sk) je podujatie, ktoré je súčasťou každoročnej oslavy narodenín prototypovacej dosky Arduino. Okrem nej však na akcii dávame priestor aj iným "krabičkám", akými sú Raspberry Pi, micro:bit alebo ESP a hlavne makačom, ktorí vedia s týmito krabičkami "čarovať".

Namakaný deň je domácou akciou, ktorú vo svete nájdete pod názvom Makers Day (z toho vznikol voľný preklad - namakaný deň). Vypukne už túto stredu (9. mája 2018) o 11:00 v Univerzitnej knižnici Technickej univerzity v Košiciach. Počas dňa sa môžete zúčastniť rozličných sprievodných akcií, ktorými sú semináre a tvorivé dielne alebo môžete len tak pokecať s inými makačmi.

Ak pochádzate zo školského prostredia, odporúčame Vám navštíviť časť s názvom Edu Track. V rámci nej vám naši namakaní prednášajúci predstavia zaujímavé nástroje, ktoré môžete použiť priamo vo výučbe. Iní sa zasa pochvália tým, ako vyzerajú hodiny informatiky u nich, keď na nich začali používať IoT technológie. Na tvorivých dielňach si zasa pod odborným dozorom našich makačov môžete mnohé veci vyskúšať sami. Počet miest na tvorivé dielne je však obmedzený, preto sa nezabudnite prihlásiť.

Vlani sa akcie zúčastnilo vyše 250 ľudí. Tento rok to bude zrejme minimálne toľko. Ak sa rozhodnete prísť, nezabudnite so sebou zobrať aj svojich študentov, kolegov alebo spolužiakov.

Zdroj: Namakaný deň

  • RE: Namakaný deň 2018 07.05.2018 | 10:45
   Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

   Edit: upravená URL

   Veľmi zaujímavá akcia, akurát v stredu nemôžem :(

   Len taká offtopic otázka. Chcel by som také malé zariadenie pripojené na wifi s diaplayom. V podstate by som tam chcel jednoduchý OS (RTOS alebo niečo podobné) s programom vo flash, ktorý by sa akurát pripojil na wifi, stiahol by binárku a spustil ju priamo z RAM, takže by vzniklo nebricknuteľné zariadenie, ktoré nemusím ďalej pripájať k notebooku. Účel zariadenia - zobrazovanie rôznych údajov - aktuálne správy, počasie, cena kryptomien, upozornenia ... (také niečo ako v prílohe, zdroj)

   Teda hľadám mikrokontrolér s veľkou RAM, von neumanovou architektúrou a wifi rovno na vývojovej doske. Poškuľoval som trochu po mikrokontroléroch rodiny STM, ale tie majú (okrem najnižších modelov) harvardskú architektúru. Ďalej je tu ESP32, ale 512kB sa mi zdá na dáta a program trochu málo a hlavne si nie som istý, či je možné kód normálne spustiť z SRAM.

   Ďalej by som rád použil pekný energetický nenáročný display, ale keď som videl ceny za sharp memory LCD (inak tie potvory odrážajú 50% svetla, čo je lepšie než e-ink), tak som radšej kúpil klasický TFT. Napájanie z baterky by bolo určite pekné, ale to som asi vzdal. Ešte otázka teda kúpil som paralelný display so 16 dátovými vodičmi a nie som si istý, dá sa to pripojiť na SPI cez 16-bitový posuvný register?

  • RE: Namakaný deň 2018 07.05.2018 | 20:08
   Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

   Zaujímavá akcia, škoda, že je to od Nitry tak ďaleko a v pracovnú dobu. Ak by to bolo bližšie a cez víkend, zúčastnil by som sa.

  • RE: Namakaný deň 2018 07.05.2018 | 21:37
   Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

   Vyzerá to moc dobre, ale spraviť akciu vo štvrtok mi nepríde ako dobrý nápad.

   Taký Veľkonočný piatok je vždy v piatok a vymysleli to aj bez výpočtovej techniky :)

   Inak veľa zdaru.

   Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
   • RE: Namakaný deň 2018 07.05.2018 | 21:59
    Avatar WlaSaTy   Návštevník

    V piatok sa obvykle týždňovkári vracajú domov. Štvrtok je preto neoficiálne braný ako termín na podobné akcie.

   • RE: Namakaný deň 2018 07.05.2018 | 22:09
    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

    O akom štvrtku to hovoríte? Táto akcia je v stredu, pokiaľ dobre čítam.

    • RE: Namakaný deň 2018 07.05.2018 | 22:30
     Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
     Vypukne už túto stredu (9. mája 2018)

     Dobre píšeš, ja som sa o deň sekol a to je ešte o deň horšie :)

     Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org