Audacity - prvé skúsenosti s nahrávaním z kazety

06.11.2007 | 22:29 | Aplikácie & Desktop | Martin Smatana
Nahrávanie hudby z magnetofónových kaziet a úprava záznamu

Potrebujeme kábel s dvoma rovnakými koncovkami - jednu do magnetofónu do otvoru pre slúchadlá a druhú do počítača do modro označeného otvoru.

Postup nahrávania:
- spustíme program audacity
- zapneme magnetofón
- v audacity kliknutím na červenú ikonu v paneli s ovládacími prvkami spustíme nahrávanie zvuku
- v okne uvidíme oscilujúci stereo záznam
- po skončení záznamu na kazete zastavíme nahrávanie audacity (hnedý štvorček)
- v menu File zvolíme Export as... a v ponuke si vyberieme čo nám vyhovuje, odporúčam nekomprimovaný bezstratový formát .flac, alebo kto chce, nech použije komerčný .wav a uložíme do priečinka Hudba (malo by to prednastavené)

Úprava - odstránenie šumu zo záznamu
- pomocou audacity otvoríme záznam vo formáte .flac, prípadne.wav, ale neprehrávame ho
- nájdeme čo najdlhšiu pauzu medzi skladbami a klikom priamo do oscilujúceho záznamu v pauze a druhým klikom o pár sekúnd ďalej vyznačíme šum
- pomocou voľby Effects - Noise Removal (prvý krok) najprv získame záznam šumu z pauzy
- pomocou Ctrl + A vyberieme všetko
- pomocou voľby Effects - Niose Removal (druhý krok) odstránime šum - neosvedčilo sa mi odstaňovanie všetkého šumu, stačí tak 50%, aby záznam nebol príliš skreslený
Okrem toho, ak je kazeta ošúchaná alebo dokonca "požutá", treba počítať s tým, že sa nepodarí odstrániť všetky nepatričné zvuky a záznam nebude mať požadovanú kvalitu. Na to by bola potrebná nová, čo najmenej používaná kazeta.

Strih záznamu
- skladbu vyberieme v okne s oscilujúcimi krivkami záznamu pomocou kliku priamo do okna tesne pred skladbu a pomocou Shift + klik tesne za skladbu
- v menu File - Export selection as... vyberieme napr. MP3 (ak máme nainštalované balíčky) alebo Ogg Vorbis (ako otvorenú alternatívu k mp3)
- ak treba, výber premenujeme, najlepšie podľa zoznamu skladieb na obale kazety (však to je logické :)))))
- záznam uložíme do príslušného priečinku

Upozornenie - ak pomocou audacity otvoríme už skomprimovaný záznam a po nastrihaní chceme uložiť jednotlivé skladby, tak pri voľbe Export selection as.. sa výber z už skomprimovaného záznamu znova ešte raz skomprimuje, takže miesto normálnej veľkosti, napr. 4 MB, bude mať dvojnásobne skomprimovaný záznam asi tak 80 - 100kB a tomu zodpovedajúcu "kvalitu". Preto odporúčam ukladať surový záznam ako .flac (.wav).