Ubuntu 13.10 & GNOME 3.10

24.10.2013 | 10:06 | Ostatné | matt.deb

Hurra! Konečne nám vyšla nová, už druhá oficiálna verzia Ubuntu GNOME 13.10. Nuž, mnohí sa už nevedeli dočkať aj nového Gnome-u 3.10, ktorý vyšiel pred necelým mesiacom. Tí, ktorí sa už tešili na nový Gnome v novom Ubuntu sa asi veľmi nepotešia. Chlapci z Canoncial to žiaľ nestihli a dali tam 6 mesiacov starý Gnome 3.8(.4). Ale nemusíte smútiť. Ak chcete to najnovšie zo sveta Gnome, prinášam kratučký návod, ako si na Ubuntu Saucy Salamander užiť naplno novinky Gnome 3.10. :)

Pre checknutie aktuálnej verzie Gnome Shell-u použite:

          $ gnome-shell --version

Obrázok


A prečo vlastne Gnome 3.10?
No tak citujem z original webu gnome.org: 

„Projekt GNOME je hrdý na to, že môžeme predstaviť GNOME 3.10. Verzia prichádza do šiestich mesiacov po verzii 3.8 a obsahuje 34 786 zmien približne od 985 prispievateľov. Obsahuje významné nové funkcie, rovnako ako rozsiahlu zbierku menších vylepšení. Gnome 3.10 poskytuje lepší zážitok pre používateľa, rovnako ako nové možnosti pre vývojárov aplikácií.“

Nooo. Takže či ste kóder alebo obyčajný user, a možno len „windows positive“ :) tieto slová vás mali presvedčiť. Aaale dosť bolo rečí, poďme makať.
Ešte jedna maličkosť. Keďže to chlapci ešte nedali priamo do systému, nový Gnome nie je úplne vyladený. Takže môžu nastať nejaké komplikácie, no ale dnes už aj tak nikto nič negarantuje... :0 Napriek tomu niektoré balíčky v spomínanom PPA už sú považované za stabilné...

Takže čo vlastne upgrade-ujeme:
okrem toho, že upgrade-neme GNOME Shell (a jeho rozšírenia), GDM, GTK, GNOME Control Center a množstvo knižníc, aj tieto appky budú upgradnuté na verziu 3.10.0: Cheese, Eye Of GNOME, Evince, Gedit, Boxes, Clocks, Contacts, Documents, Font Viewer, System Monitor, Terminal, Tweak Tool, Weather and Files (Nautilus).

Ak by niekto nerozumel anglickým názvom, checknite Google Translate :D


A teraz samotný postup pre upgrade...

1. Prepnite na GDM, ak ju zatiaľ nepoužívate

Množtvu ľudí po použití rôznych Gnome3 PPA nefunguje LightDM, takže nainštalujte GDM, ak už nie je nainštalovaný

          $ sudo apt-get install gdm

Po zobrazení výzvy zvoliť GDM namiesto LightDM.

2. Pridajte si GNOME2 Next a GNOME3 Staging PPA pre upgrade na 3.10

Pre tých, ktorí sa radi hrajú na právnikov, môžu checeknúť popis k GNOME3 Staging PPA. A my ostatní môžeme pridať všetky PPA a prejsť na upgrade:

          $ sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3-next
          $ sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3-staging
          $ sudo apt-get update
          $ sudo apt-get dist-upgrade

Keďže Gnome 3.10 nefunguje správne s Unity, tak nainštalujte Gnome Shell (ak ste ho ešte nenainštalovali):

          $ sudo apt-get install gnome-shell

Pre inštaláciu Gnome appiek a Gnome rozšírení, ktoré nie sú default v Ubuntu, tak past-nite do terminálu nasledovné:

          $ sudo apt-get install gnome-documents gnome-contacts epiphany-browser gnome-boxes gnome-shell-extensions gnome-tweak-tool bijiben gnome-clocks


Ak sa chcete vyhnúť problémom s čiernymi prvkami v rôznych aplikáciách (a chcete získať základné GNOME 3.10 posuvníky, ktoré podporujú jemné rolovanie) odstránime prekrytie posuvníkov:

          $ sudo apt-get remove overlay-scrollbar


3. A nakoniec reštartnite PC (a potom sa nečudujte :D)

Nemusíte sa báť, comp by vám nemal vybuchnúť... Tí, ktorý radšej klikajú, môžu klikať... a ostatní môžu použiť:

          $ sudo reboot

Pri prihlasovacej obrazovke nezabudnite zvoliť „Gnome reláciu“.

Don't like it – chcem to dať späť:

Nooo... Ako to bežne chodí, mohlo sa niečo pototo... :D Alebo sa vám možno novinka od Gnome-u nepáči... Tak sa vrátime k Gnome-u 3.8:

          $ sudo apt-get install ppa-purge
          $ sudo ppa-purge ppa:gnome3-team/gnome3-staging
          $ sudo ppa-purge ppa:gnome3-team/gnome3-next

Ak ste použili aj odstránenie prekrytia posuvníkov, tak použite aj:

          $ sudo apt-get install overlay-scrollbar

A nezabudnite potom reštartnúť...

Ak by si niekto chcel pozrieť en verziu podobného návodu, pozrite tuČo GNOME 3.10 prináša

Keďže sme sa už dostali k tomu novému Gnome 3.10, pozrime sa, čo zaujímavé tu ešte máme (priamo z gnome.org)...

Wayland

Wayland je ďalšou generáciou technológie pre zobrazenie a vstup na Linuxe. To sľubuje hladšiu grafiku, so zlepšenými animáciami a prechodmi. Wayland je moderná architektúra, ktorá poskytuje väčšiu flexibilitu pre vývojárov a umožní bezpečnejšie karanténne aplikácie. GNOME 3.10 prináša experimentálne podporu Wayland, ktorý umožňuje GNOME-u rovnako ako GNOME App-kám spustenie pomocou Wayland. Ide o dôležitý míľnik na ceste k plnému Wayland prijatiu a umožní vývojárom testovať ich softvér s Wayland.

Integrovaný stav systému

GNOME 3.10 obsahuje nový, prepracovaný systém stavovej oblasti. V predchádzajúcich verziách bola oblasť stavu systému pozostávajúca z radu ponúk v rohu hornej lišty. Nový systém stavu nahradí všetko jedným menu. To vám umožní rýchlo získať prehľad o stave zariadení a poskytuje konkrétnejšie info, ktoré zobrazí len informácie, ktoré potrebujete. Okrem mnohých vylepšení, nové menu ponúka jednoduchšiu interakciu myši, vylepšenia súkromia, nový posuvník jasu obrazovky a lepší režim „V lietadle“.

Obrázok

Hlavičky okien

Nové rozhranie bolo zavedené v hlavičke. Tá zlučuje titulky a panely nástrojov do jedného prvku, dáva väčší priestor na obrazovke pre obsah okna. Nová hlavička navyše umožnila dynamické rozhranie aplikácií, ktorých ovládacie prvky umožňujú prispôsobiť aktuálne zobrazenie a zabezpečiť, aby tlačidlo „Zavrieť okno“ bolo vždy k dispozícii bez ohľadu na to, či je okno maximalizované alebo nie.

Obrázok

Nová kategorizácia nastavení a nové možnosti

Obrázok

A samozrejme množstvo nových aplikácií, ktoré nájdete tu