V akom programe píšete textové dokumenty a do akého formátu najčastejšie ukladáte?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
(25 / päť = (číslom), kedy stihlo pribudnut overovanie? nebola by lepsia captcha? Na mna je to
prilis tazka matematika)
Keď niečo uložím ako MS formát alebo ODF tak to už nie je textový dokument, alebo sa mýlim?
(Viem, ze to je v cestine ale vhodnejsie slovo ma nenapadlo)
Nie je dolezite, do akeho formatu ludia najcastejsie ukladaju. Dolezite je, aky format najcastejsie zdielaju s inymi ludmi - cize v akom formate dokumenty odosielaju e-mailami a roznymi inymi sposobmi.
Ja napriklad vytvaram mnozstvo dokumentov, avsak nikomu ich neposielam. Pri vlastnych dokumentoch vacsinou pouzivam ODF. Pri odosielani dokumentov inym vsak vzdy zvazujem, aky format pouzit ... a pri obavach o kompatibilitu zvazujem hlavne PDF a DOC (ak je nutne dalsie upravovanie suboru).
Myslim, ze by bola uzitocna anketa s otazkou - aky format upravovatelnych textovych suborov najcastejsie zdielate s inymi ludmi? RTF, DOC, ODF, DOCX, TXT .... ?
Zaujimava by mohla byt aj anketa zahrnajuca PDF format, ale myslim si, ze tento format je inej kategorie - pretoze je najcastejsim textovym formatom na internete - avsak je urceny vacsinou len na citanie. Jeho konkurentom by skor mohol byt XPS a mozno HTML.
Taktiez by bola uzitocna anketa o upravovatelnych tabulkovych formatoch - XLS, ODS, CSV, XLSX.
otazka mnou navrhnutej ankety by skor mala zniet:
aky format upravovatelnych textovych dokumentov najcastejsie odosielate inym ludom, zverejnujete na internete alebo zdielate?
RTF, DOC, ODF, DOCX, TXT ....