Tak deturence, po dlhom case slubovania som sa dostal k tomu, aby sa taky mensi serial o Solaris OS (10) zmenil z obycajneho slubu na skutocnost.
Planujem vytvorit mensi serial, ktory pokryje mnohe temy tejto problematiky, zatial nemam premyslene dalsie diely, uvidime podla ziadosti uzivatelov, popr. mojho uvazenia. Zatial len taky hruby nacrt, k comu sa casom dopracujeme:
Instalacia, manazovanie lokalnych diskov, manazovanie suborovych systemov, mounty, balickovaci system Solaris10, patchovanie, uzivatelska administracia, system security, kontrola procesov, backup&restore pomocou toolov obsiahnutych v solaris 10 a podobne.. Casom sa dostaneme k chutovkam ako sietove sluzby, hlbsie do administracie, planujem clanok o veritas volume manageri, mozno SUN Cluster, resp veritas cluster .. Uvidime
Po kliknuti na obrazok sa zobrazi vo (nemnoho) vacsom rozliseni :-)
Podme sa teda pozriet na samotnu instalaciu:
Instalacne medium si stiahneme zo stranky SUN (pozor na x86/sparc verziu), napalime, vlozime do mechaniky alebo inym sposobom masinu nabootujeme.
Budem sa venovat instalacii cez command linu, existuje aj graficka metoda instalacie ktora sa da uplne v pohode odklikat na zaklade nizsie uvedeneho.
Zakladne ovladanie instalatora
pohybujeme sa sipkami,
oznacuje a odznacujeme pomocou medzernika
v dolnej liste vidime moznosti, ktore si mozme vybrat funkcnymi klavesami F
pre pripad ze nam funkcne klavesy nefunguje, mozme moznost vybrat pomocou [esc] a nasledne cislo
(F2 = [esc],[2])
Ako prva obrazovka, ktora sa nam zobrazi je vyber sposobu instalacie:
Je zrejme, ze mame na vyber viacero metod. Vyberieme default volbu 1. (jumpstart je metoda pri ktorej mame na tzv. jumpstart (instalacnom) serveri nahodene profily pre jednotlive masiny + answer file na kazdu otazku co sa nas instalator pyta. Tymto sposobom sa da nainstalovat solaris10 na masinu v podstate bez zasahu administratora s pridanymi preinstall, postinstall skriptami. Budeme sa venovat v niektorom z dalsich dielov.
Ako dalsiu volbu tu mame vyber keyboard layoutu, ziadna veda, oznacime medzernikom US-English, potvrdime F2 a hor sa dalej.
Ako dalsiu moznost nam instalator ponuka Jazykovu mutaciu s ktorou chceme pracovat.
Traditional Chinese je sice lakava volba, vyberame ale 0 -> English
Instalator nas poinformuje ohladom jeho ovladania, v skratke som ovladanie vypisal uz vyssie.
Nasleduje faza identifikacie systemu:
Vyber podory sietovania, jasna volba:
Podpora DHCP, v nasom pripade sa ochotne vzdavame moznosti prenechat konfiguraciu spolubyvajucim hacknutym dhcp serverom, vyberame z druheho vykladu: dakujem neprosim
Vymyslime si nejaky zaujimavy hostname pre nasu solarisovsku masinku a vyplnime do jedineho policka, ktore mame k dispozicii:
Mame moznost si nakonfigurovat aj IPv6 podporu, v nasom pripade zatial neziaduce.
(ipv6 konfiguracia sa bude preberat neskor)
Nastavenie default routy; mame moznost prenechat instalatoru sa porozhliadat a zistit si default router, pre paranoikov jasna volba, vyberame rucnu definiciu.
A mame tu prvy summary dialog, skontrolujeme, ci sa nasa konfiguracia zhoduje so suhlasnym prikyvkanim prisediacich a elegantnym oblukom stlacame F2
Radi by sme Kerberos? Zatial nepotrebujeme:
Druhy confirmacny dialog, mnoho sme toho nezadali, takze suhlasime aj za protestu prisediacich kolegov:
Dalsia moznost su menne sluzby, ako vidime, solaris si v pohode rozumie s NIS, NIS+, DNSkom, LDAPom, a s NONE-om. NIS, NIS+, LDAP su pre nase ucely zatial trocha mimo misu (budeme sa v buducnosti venovat aj konfiguracii NIS, a LDAP clienta), zatial nam bohate staci DNS:
Vyberame si domenu do ktorej nasa solarisovka masinka bude patrit, tiez mame na vyber az jedno policko tak bez hanby piseme a mackame F2:
Vybrali sme DNS ako defaultnu sluzbu, nech sa paci upresnit: IP spriateleneho DNS servera
Ak by sme radi vyhladavali aj v domenach, mozme zadat viacero "search" domen:
A treti summary dialog. Mackame F2:
Domenu pre NFS (network filesystem) - konfiguracii sa budeme venovat v buducnosti:
Dalsia polozka je vyber casovej zony myslim ze komentovat nieje potrebne:
Zadame svoje krstne meno:
(zartujem!)
Mame zaujem o poskytovanie viacerych sietovych sluzieb?
Volim ano, mozte si potom doma napr pomocou NMAPu popozerat co to tam vsetko bezi a pokusit sa hacknut (ha-ha-ha):
Dalsia volba, vyber instalacie: volime Standardnu. Flash instalacii sa budeme venovat neskor, zvedavci mozu skusit installovat F5_Exit alebo F6_Help:
Tutok mame na vyber, ci sa nam paci DVDcko vyberat manualne alebo ho nechat systemom ejectovat.
Pre tych, co chcu vidiet vysuvaci ISO image DVDcka, odporucam volit auto:
Instalator sa nam rebootne po skopirovani vsetkych instalacnych suboroch:
(mo mozno ten ISO mage nevysunie ...)
Inicializacia, zacina sa proces instalacie SW sucasti:
Ak by sme na nasu masinku zabudli a o 5-6 rokov potrebovali zistit, kde sme ju dali, zadame geograficku lokalitu:
Locales nechame POSIX C (zalezi od vyberu keyboard layoutu na zaciatku):
Ak mame nejake speci produkty od tretich stran (nie CDcko s NERO Burning ROM co si dostal k notebooku nemozes pouzit):
V tomto kroku mame na vyber Software ktory sa nam nainstaluje, volba ktora nic nepokazi: Entire Distribution:
V tejto casti mame na vyber viacero HDD, na ktore chceme instalovat nas system. (name convenciu si preberieme v dalsiom dieli o manazovani lokalnych diskov). Podotykam, ze solaris pouziva vlastny format particii a organizacie disku, velmi sa nezamyslajte budeme preberat dalej.
Oznacime prvy disk (resp ktorykolvek iny, ale prvy je prvy ;-)) medzernikom a F2:
Tu nas instalator upozorni ze ten disk je nejaky divny (rozumej nieje poznaceny solarisom)
V tomto kroku davame suhlas aby si instalator s diskom zrobil co potrebuje, v nasom pripade vyhovujuce:
Ako vidime, disk sa nam objavil s priatelnejsou kapacitou ako 0MB, mozeme pokracovat:
Dalsia volba je rozdelenie disku, mozme nechat instalator, aby nam sam rozdelil podla uvazenia, comu venuje kolko mesta a ake oddiely vytvori (mala info: particia sa v solarise volaja slice - budeme sa venovat v niektorom z dalsich dielov). Vyberieme Auto_Layout:
Okontrolujeme rozdelenie auto layoutu, suhlasne prikyveme a stlacime F2:
Ohodnotime rozdelenie disku, ktore je len tak medzi nami trocha nestastne. Nevadi ukazeme si v niektorom z dalsich dielov, co robit pri plom roote:
Este nevieme co to je, mackame F2:
Summary konfiguracie, poradime sa s pravnikom a mackame F2:
Nezabudnite ze uz chceme stale bootovat z disku a nie z CD/NFS/a pod:
Instalacia prebieha, v priemere mate cas fyfajcit tak 4 cigy, uvarit si kavu, vypit ju, umyt hrncek, zjest sestre cokoladu co dostala od frajera:
Po dobehnuti instalacie nam zbehne zopar post-install skriptov, mozme so zaujmom sledovat:
Po tomto kroku sa nam masinka rebootne (ak sme nenastavili manual reboot, potom treba o jeden F2 naviac) a nastartuje nam nas milovany solaris 10 OS.
Ak sme z tych stastnejsich (ze mame pripojenu grafiku k stroju) privita nas privetivy login screen:
Okej, instalsaciu mame za sebou, z velkej casti som pouzil metodu (default; next, next, next, next, OK, I Agree, Install). Dufam ze vas neodradil pocet screenshotov ale nenapadol ma ziaden iny sposob ako co najnazornejsie ukazat, ako sa taka sranda ako solaris 10 instaluje.
Ak by som na nieco zabudol, nech sa paci ozvat sa mi do diskusie. Instalacia samotna je dost neprijemna procedura v podstate skoro pri kazdom OS a je nutne si ju odtrpiet. Ak vydrzite a budete trpezlivi caka nas este kopec zaujimavych clankov.
pozeram, ze toto sa netvari ako opensolaris, ale ako true fully solaris. jake su medzi nimi vlastne rozdiely? plus by ma zaujimalo, ako to je v solarise s gnu tools a beznymi nastrojmi, na ktore je clovek zvyknuty. mna to zaujima, ako cloveka, ktory videl solaris len na predinstalovanom serveri, takze do criev tomu vobec nevidim.
---
Cuchat s nadchou, to je ako sniffovat bez promiscu.
Podotykam ze s OpenSolarisom som v zivote nerobil.
Solaris 10 je v podstate oficialne podporovana SUN distribucia. Stiahnutelna zadarmo, plati sa za support. Ma binarny kernel, zaplaty (aj novy kernel) sa distribuuje pomocou patchov a pod.
Co sa tyka GNU, je hafo freewaru pre solaris ako taky (x86/sparc), bez problemov nainstalujes gimp, nmap a bohie co este. Je pravda ze v zakladnych tooloch, (ls, cat, find a pod.) najdes mnoho rozdielov ako v GNU ekvivalentoch.. Solaris OS by som prirovnal k BSD Mozno k enterprise linuxovym rieseniam(z isteho hladiska)
OpenSolaris obsahuje jadro z kernel.org, zda sa mi ze o vyvoj sa stara komunita ako u lin. distier
V Solarise (10) by som videl stabilitu ale mensiu flexibilitu ktora jej ide na ukor. Osvedcene postupy a fungujuci model co bezi, do toho nedzub.
V OpenSolarise si prides na svoje s najnovsim kernelom, so softom ktory sa tak skoro do solarisu nedostane a pod.
Solaris 10 som uz mal zo dva krat zo zaujimavosti nainstalovany, na dvoch roznych strojoch. V prvom pripade ma odradili psychedelicke farby (nepochopenie sa driverov s GK), v druhom som to ako tak spustil a po piatich minutach pozerania a la rybicky na konci Finding Nemo "And now what?" som to odinstaloval... :)
Len tak dalej, som nachylny dat tomu systemu este jednu sancu.
jj pravdupovediac nepoznam cloveka (okrem jedneho pana co uci na CVUT), co by mal nainstalovany (open)solaris na sukromon HW. Mojim cielom je dojst dalej do hlbky solarisu a clankami pomoct uzivatelom (zacinajucim adminom) ziskat informacie konkretneho problemu konkretnej problematiky tykajucej sa solaris OS.
ja presne tak isto.. nainstaloval som, ale co dalej? :-), chybal mi nejaky howto na systemove nastroje, balickovaci system, atd.
no mozno to s tymto serialom skusim znova, asopn vo vmware :-)
A ako je to s HW podporou? Myslim, ze solarisy skor patria na server ako na desktop (alebo sa mylim?), ale predsa keby ho chcem hodit na desktop alebo na nb, bol by velky problem s hardwarom?
Btw videl som nejake screeny teraz neviem ci solarisu alebo opensolarisu a bol tam Gnome. Ako je tu tuto?
Inak taketo typy instalacie sa mi pacia viac ako tie *buntu like. Vsetko pekne naconfigurovat podla obrazu svojho.
----------
tommyhot@hackingmachine:~$ microsoft &> /dev/null
Co sa tyka SUN politiky - robia hardware pre potreby softwaru. Takze sa ocakava, ak mas solaris v produkcnej prevadzke, mas ho aj na SUN zeleze. Samozrejme, nieje to nutnost. Na strankach SUNu iste najdes HW compatibility list, resp, existuje 1 softik od SUNu, napisany, ako inak, v jave, ktory ti ocheckuje HW a oznami ti, s cim je ochotny spolupracovat a s cim nie.
Dik. Vidis ked uz sme pri jave, je solaris az moc prepchaty java aplikaciami? Akosi nemam rad ked mi vypekaju procak..
----------
tommyhot@hackingmachine:~$ microsoft &> /dev/null
java je hlavne pri GUI kokocinkach, ktore s vysokou uspesnostou nepouzivam. Rozhodne nieje OS framework zalozeny na jave, je to UNIX fungujuci ako UNIX
Kazdopadne by som sa na OS od Sun-u nebal Javy od Sun-u, myslim ze ta kompatibilita a optimalizacie budu lepsie nez na akomkolvek inom systeme. Okrem toho, najnovsie verzie Sun Java maju Just-in-Time kompilaciu na takej urovni, ze vykonnostny prepad je na lubovolnom systeme voci nativnym aplikaciam povedzme do 10%.
no na dnesnych procakoch je 10% nic. ale takemu 400 mhz strongarmu by asi tych 10% dost chybalo.
---
Cuchat s nadchou, to je ako sniffovat bez promiscu.
nezabudajme, ze sice java je produktom SUNu a bezpochyby mozme hovorit ze na SUNackom zeleze a SUNackom OS to pobezi bezkonkurencne, nikdy nemozme tvrdit ze java app bude lepsia ako hocico nativne.
v solarise najdes zopar app v jave a to vacsinou administratorske klikatka pre adminov co nevedia kam s konopi. gui klikatko som pouzil raz a aj to pri migracii konfiguracie jednej aplikacie beziacej pod SUN Cluster frameworkom z jedneho clustru na iny. Takze javy sa neobvavat, ak sa s nou stretnete, mozete si za to sami.
A ak java app podla vektora bezi na sun platforme s max 10% nizsim vykonom ako hociaka nativna aplikacia ... tak to povazujem za obdivu hodny vykon, ja osobne mam na java app. len velmi zle spomienky (na neSUNoch)
no ja som pocul nazor, ze pomalsie od javy by muselo stat a po istych skusenostiach s niektorymi vyvojovymi prostrediami a s garbage collectorom sa s tym nazorom do istej miery aj stotoznujem.
---
Cuchat s nadchou, to je ako sniffovat bez promiscu.
Defaultne je na Solaris 10 nastaveny JavaDesktop. Nie je problem nainstalovat KDE a pod... Ale to uz potom vyzera ako Linux :)
tak ja len dufam ze sa na to nevykasles niekde v polke, lebo ma to ozaj zaujima :)
Clanok naozaj velmi strohy :). Kludne si mohol miesto clanku napisat odporucanie na instalaciu Solarisu 10 pre pripadnych zaujemcov. Ostatne by zistili aj sami :). Uz sa tesim na pokracovanie...
Jedna poznamka k instalacii: Instalacia Solaris 10 z CD/DVD trva straaasne dlho. Odporucam instalaciu po sieti.
Instalacia Solaris 10 z CD/DVD trva straaasne dlho. Odporucam instalaciu po sieti.
Podobný problém s dľžkou inštalácie som mal na Solaris-e 8. Bola spôsobená tým, že Solaris mi pri inštalácii vypol DMA. Mala by pomôcť zmena parametru
ata-dma-enabled=0
naata-dma-enabled=1
pri boote systému.Tento problém má hlavne hardware, ktorý Solaris priamo nepodporuje.
Viac o tejto problematike, ako aj o jej riešení, nájdete tu a tu.
________________________________________________________________________
Ak nájdeš v živote cestu bez prekážok, určite nevedie nikam...