Ako si preklepnúť firmu

27.08.2008 12:45 | vid

V tomto článku popíšem mne známe metódy ako si pomocou verejne prístupných informácii a databáz preklepnúť existujúcu Slovenskú firmu.

Tento článok som pôvodne umiestnil na svojej stránke: http://vid-site.sk/ako-si-preklepnut-firmu, ale rozhodol som sa dať kópiu aj sem - myslím si, že sa to dotýka zamerania Blackholu. Určite existuje tých spôsobov aj viac, takže budem rád, keď pridáte svoje skúsenosti.

Metodika

K celému postupu opísanému ďalej sa samozrejme treba vrácať pre každý ďalší dôležitý subjekt, pokiaľ nás zaujíma jeho prepojenie na skúmanú firmu a utvorenie komplexného obrazu.

Najvhodnejšie je asi kresliť si vzťahy do grafu, aby sme rýchlo vedeli vyhľadať, kto má na koho prepojenie a aké. Okrem toho si viesť kompletnú “databázu” poznatkov o každom subjekte.

Samozrejmé spôsoby

Najzákladnejším spôsobom je googlenie. Začíname googlením mena firmy, kde máme možnosť nájsť stránky firmy, ponuky na prácu (pomôže google cache a archive.org), zmienky o firme v novinách, “príbuzné” firmy ktoré sa môžu na firmu odkazovať, atď. Základom je poriadne prejsť stránky firmy (a pozrieť aj staršie verzie na archive.org), nech nestratíme množstvo času hľadaním údajov, ktoré máme priamo na dlani.

Pri malých “internetových” firmách je dobrým nápadom skúsiť googlit, prípadné telefónne čísla, alebo kontaktné emaily. Stáva sa totiž, že zakladatelia týchto firiem majú viacero firiem a/alebo používajú ten istý kontakt na iných miestach, kde je možné o nich zistiť viac. Pri telefónnom čísle použiť viacero foriem (napríklad: 0912345678, 421912345678, “0912 345 678”, “421 912 345 678”). Tiež nám niekedy môžu niečo prezradiť WHOIS údaje firemných domén, tie zistíme napríklad na http://who.is .

Obchodný register

Základom je vyhľadať firmu na stránkach Obchodného Registra (http://www.orsr.sk), prípadne Živnostenského Registra (http://www.zrsr.sk). Tu nájdeme zoznam a históriu majiteľov firmy, podiely jednotlivých vlastníkov, vývoj základného imania, atď.

Najmä mená majiteľov a konateľov, keď ich dáme na týchto stránkach vyhľadať, často jednoducho prezradia náväznosť na iné firmy.

Obchodné vestníky

Podľa zákona majú väčšie firmy povinnosť zverejňovať štatistiky o svojom hospodárení : buď v celoslovenských novinách (zvyčajne Hospodárske Noviny), alebo vo väčšine prípadov v tzv. Obchodnom Vestníku. Toto je “časopis” Ministerstva vnútra, kde tieto materiály každodenne zozbierava a zverejňuje.

Informácie tu obsiahnuté sú nesmierne bohaté a prezradia veľmi mnoho faktov, ktoré by inak firma považovala za tajné. Najzaujímavejšie sú Účtovné závierky, kde nájdeme konkretné štatistiky za posledný rok, z ktorých sa dá veľa ďalšieho domyslieť.

Jednotlivé obchodné vestníky od roku 2004 nájdeme na stránkach Ministerstva spravodlivosti. Tieto stránky bohužiaľ neposkytujú fulltextove vyhľadávanie, to nájdeme napríklad na stránke http://www.epi.sk/Obchodny-vestnik/Default.aspx (ktorá ich zase ironicky nedovoľuje zadarmo stiahnuť). Zatiaľ neviem, kde sa dajú voľne stiahnuť vestníky zpred roku 2004, ale v prípade veľkého záujmu je možné zakúpiť si ich na viacerých miestach.

Treba spomenúť, že mnoho firiem túto svoju povinnosť neplní a účtovné závierky nezverejňuje, často možno práve zo strachu o únik podstatných informácii.

Ostatné

Na stránkach Katastrálneho Portálu (http://www.katasterportal.sk) je po registrácii možné bezplatne získať výpis nehnuteľností v majetku firmy. Bohužiaľ najprv treba dosť presne zadať oblasť, v ktorej hľadáme, takže “celoslovenské prehľadávanie” je robota na deň.

Na stránkach Daňového Riaditeľstva (http://www.drsr.sk) zistíme, či firma platí odvody do sociálnej poisťovne, a ak nie, tak zistíme výšku dlhu. Pre tých, ktorí takéto “preklepnutie firmy” robia častejšie, by asi nebolo od veci robiť si pravidelne zálohu tohoto zoznamu, aby poznali aj narastanie dlhu (niesom si istý, nakoľko je archive.org použitelný na tento účel).

V krajnom prípade je možné napísať na Register občanov SR, kde
za stovku môžeme zistiť adresy pobytu konkrétnych občanov.

“Neštandardné” spôsoby

Existujú aj nejaké kontroverzné spôsoby na hrane legálnosti, ktoré sú ale realitou a dejú sa, preto ich v článku aspoň spomeniem. Nebudem ich nijako do hĺbky rozoberať, sú dostatočne opísané inde a nie sú predmetom tohoto článku.

Social Engineering: V podstate to znamená zblbnúť niekoho, aby spravil/povedal to, čo chceme. Vyskytli sa prípady, keď niekto charizmaticky vyzerajúci, sebavedome prešiel cez vrátnicu bez toho, aby ho niekto zastavil a odniesol si, čo chcel. Ďalší spôsob je priamo zatelefonovať do firmy a opýtať sa, prípadne predstierať nejaký dotazník alebo sociálny výskum.

Trashdiving: Mnoho firiem si nedáva pozor na to, čo vyhadzuje medzi odpadky. Preto sa niekedy ľudia idú vŕtať do odpadkového koša pred sídlom firmy v nádeji, že nájdu zaujímavé informácie a často sa im to aj podarí.

    • Re: Ako si preklepnúť firmu 27.08.2008 | 17:24
      Avatar lekvar   Používateľ

      Odporucane citanie:
      1. vestnik verejneho obstaranania
      2. registre na http://www.civil.gov.sk/p12/p12.shtm
      3. moj tajny dennicek :)

      ---
      Zerte lequar, je kua zdravy !

      --- Zerte lequar, je kua zdravy !
    • Re: Ako si preklepnúť firmu 05.09.2008 | 20:37
      rohff1   Návštevník

      pekné celkom:) využívam asi všetko , momentálne riešim problém ako zistiť kde človek pracuje, v akej firme? kto mi to môže zistiť? socka,zdrav. a možno aj U-práce:) ale asi to dám na soc.inž. lebo ináč to nepôjde! a najlepšie ujo v O2: ,,sú to osobné údaje,blabla,, a ja že: je to napísané na X Y? A on: ,,áno,, :) ďakujem
      __________________________
      http://www.youtube.com/watch?v=5a4ZMoEc1VU

    • Re: Ako si preklepnúť firmu 18.11.2008 | 13:48
      Avatar vid   Používateľ

      Nasiel som peknu stranku, ktora moze trochu ulahcit pracu s ORSR: http://foaf.sk/