Porovnanie teplotnych rozdielov pevnych diskov pri pouziti EXT 3 a EXT 4 suborovych systemov

28.05.2009 00:14

Zdravim,
Nadpis hovori jasne a zretelne o com bude pojednavat tento mini clanok. Pouzivam vzdy najnovsi stabilny kernel. Prichodom kernelu rady 2.6.28 sa suborovy system EXT 4 stal stabilnym, resp. lepsie povedane, dostal toto oznacenie. Oblasti, kde je vhodne ho nasadit a kde pockat este nejaky ten cas, je v rukach vacsich odbornikov.
Na zaciatku su tu zmeny, ktore nam prinasa “novy” suborovy system:

Takze sa vratme spat k mojim zisteniam. Nainstaloval som si Debian na moj laptop. Po instalacii vsetkeho potrebneho este Conky. Aplikacia sluziaca na monitorovanie roznych udalosti v systeme. Debian poskytuje pri instalacii kernel rady 2.6.26. Jednotlive particie boli naformatovane suborovym systemom EXT 3. Tu som si vsimol, ze teplota HDD je v stave “necinnosti” okolo 42 °C a pri zatazi neprekroci okolo 46-47 °C. Po nejakej dobe som si stiahol novy kernel rady 2.6.28, skompiloval s podporou EXT 4 priamo do kernelu. Odpojil vsetky disky a root remountol akoread-only. Dalej som postupoval podla mnozstva navodov na webe, ktore hovoria o tom istom a pomocou tune2fs zmenil suborovy system a pridal potrebne atributy. Po nejakom case som si vsimol teplotu disku v klude dosahujucu uroven okolo 35 °C a v zatazi do 42 °C. V systeme som neaplikoval ziadne zmeny, ci uz dosahom na predlzenie moznosti chodu na bateriu ci akykolvek ine zmeny, ktore by mohli mat dopad na teplotu HDD. Neskor doslo na preinstalovanie systemu, pretoze som chcel vyuzit moznosti LVM a napadla ma myslienka, ze by som to dako zdokumentoval. Takze zase to bol Debian Lenny s vychodzim kernelom a particie naformatovane na EXT 3. Napisal som si aj taky jednoduchy skript v bashi, ktory som spustil a po niekolkych cykloch mi zacal kopirovat data pozostavajuce zo suborov o velkostiach od par MB az po niekolko sto MB v celkovej velkosti cca 40 GB. To si myslim na zatazenie HDD postacuje. Tu je skript, keby mal niekto chut moje slova vyvratit alebo potvrdit / co by ma viac potesilo ? :D /

# !/bin/bash
#
# created by pato83
# set -xv                                      # uncomment, if you want/need to see, what's going on.
FILE="$HOME/hddtemp.log.$(date +%s)";
COUNT=0;                                     
while [ 1 ]; do
        sudo hddtemp /dev/sda | awk '{ print $4 }' | sed -e "s/°C//" -e "s/°F//" >> "$FILE";
        let COUNT++;
        if [ $COUNT -eq 20 ]; then
                # cp -r /mnt/data/movie /mnt/data/test & > /dev/null ;  # edit and uncomment before use
        fi;
        sleep 30;
done;
exit 0

Toto som zopakoval s oboma suborovymi systemami. Vysledok je graf na konci clanku. :)

Premyslal som nad riesenim, preco je tomu tak. Ako horucim kandidatom na toto by mohlo byt prave pouzitie extentov. Ak spravne rozumiem, ich vysledkom je podstatne nizsia fragmentacia a suvislejsie usporiadanie dat na disku/particii. To by mohlo viest k tomu, ze sa nemusia prehladavat a nasledne citat z rozdielnych oblasti disku, ale je presne urcene, kde hladat ten ktory subor, kde je jeho zaciatok a koniec. Mensia namaha pre disk, mensia spotreba a teda menej vyprodukovaneho tepla. Tento clanok, pozorovanie mozno vhodnejsi nazov, dava viac otazok ako odpovedi. Bol by som nesmierne vdacny, keby niekto zodpovedal tieto otazky a vniesol viac svetla do tejto problematiky.

p.s.: Co je dost zaujimave, vysledok v podobe znizenia teploty sa nedostavil okamzite ale az v priebehu nasledujucich dvoch dni. Teda, po instalacii s EXT 4 som skontroloval teploty a bol som sklamany, zabudol a az po dvoch dnoch som si vsimol, ze teplota je taka, aku som sledoval v predchadzajucej instalacii s EXT 4.

p.s.2: Ospravedlnujem sa, ak to vyzera ako citanie dakeho romanu, je to moj prvy clanok kdekolvek uverejneny, vsetky namietky a navrhy prijimam s otvorenou narucou. :)

source : http://en.wikipedia.org/wiki/Ext4

    • meranie 31.05.2009 | 02:29
      ultramage   Návštevník

      Hm? Pokles o 7°C pri _nečinnosti_ len výmenou filesystému? By definition pri 'nečinnosti' by disk nemal vôbec pracovať, a teda obsah disku by nemal mať na teplotu žiaden dopad. Dosiahnuteľné napr. v BIOS menu (ale zas tam ti ide procesor na 100%). Ak myslíš beh systému bez užívateľskej aktivity, tam treba zaručiť konzistentné merania (napr. Windows po pár minútach 'nečinnosti' spúšťa defragmentáciu :).

      Navyše máš rôzne vedľajšie faktory ako zavretá|otvorená bedňa, prúdenie vzduchu, počasie / izbová teplota, atď. Pri zavretej bedni bez úber vetrania vzniká jav kde s dlhodobejšou záťažou na CPU+grafiku (hranie) postupne stúpa teplota vzduchu v bedni, až kym nedosiahne rovnovážny stav - a zároveň ohrieva všetky súčiastky naokolo.

      Takže konštatovanie - nezdá sa mi že by typ filesystemu mohol nejak ovplyvniť teplotu disku v pokoji. Pri záťaži to už dava zmysel, ale iba pri vhodne zvolených a hlavne konzistentných testoch, keďže disk na rozdiel od CPU nemá 12mm chladič s celomedeným heatsinkom s MX2 pastou, a teda zahriať/vychladnúť mu nejaký čas trvá.

      PS: ten obrázok grafu nejde zväčšiť, asi má zlý link.
      PS2: smartmontools mi tvrdí že moj Samsung má momentálne 33°C (Vista NTFS, 2 hodiny 'idle').

      • Re: meranie 31.05.2009 | 18:11
        pato83   Návštevník

        Hej, cim dalej nad tym uvazujem, tym sa priklanam k tomu, ze suborovy system s tym ma asi najmenej spolocne. Este sa s tym skusim pohrat a snad pridem na to, co to sposobilo. Veci, co si opisoval, plne chapem a suhlasim s nimi. Co sa tyka tej necinnosti, mal som na mysli, ze sa nekopirovali ziadne objemy dat na disk, no som mal spusteny prehravac, browser, im, pocas doby testu. Taktiez co sa tyka toho grafu, pokial by bolo v spicke pri zatazi rozdiel 7 stupnov a v klude dajme tomu 2, tak by bolo o dost zrejmejsie, ze s tym ma docinenia prave suborovy system. Ved uvidime.

    • Re: 31.05.2009 | 10:34
      srigi   Návštevník

      Mam taky pocit, ze nizsie teploty sposobil novy kernel, krory lepsie podporuje PM funkcie booku a napr. posiela CPU do hlbsieho spanku pocas IDLE.

      ----------------------
      while (2*2 == 5) {
      echo "If you're reading this, something is definitely wrong";
      }

      • Re: 31.05.2009 | 14:47
        Avatar casso   Používateľ

        Z casti sa priklánam k tomuto názoru ale nevylucoval by som ani faktor efektivnejsieho planovania diskovych operacii pri pouziti noveho FS a kernelu.

        • Re: 31.05.2009 | 18:15
          pato83   Návštevník

          to Srigi: Skusim to s niektorymi polozkami v kerneli. Som si totiz tiez vsimol, ze tam pribudli moznosti konkretne pre Dell. Skusim bez nich a este dalsich kandidatov si tam najdem a uvidim.

          to casso: Stiahnem aj kernel, ktory je momentalne v Debiane ako default a pouzijem config terajsi z noveho a uvidime. V najblizsich dnoch az samozrejme, praca nepusti.