LinuxOS novinky 46. týždeň 2015

14.11.2015 | 15:32 | Mirecove dristy | Miroslav Bendík

Ovládaš slovenčinu? Potrebujeme ťa! Alebo trošku menej bulvárny titulok: napíšte mi niekto stemmer, ja som moc dutý zo slovenčiny.

Fulltextové vyhľadávanie je skoro vždy celkom tricky záležitosť. LinuxOS používa pre fulltext vyhľadávací engine Xapian (pozostatok z dôb MySQL, TSearch v PostgreSQL je omnoho lepší než MySQL fulltext, ale aj tak sa mi nechce migrovať).

Prečo vlastne xapian? V podstate nepotrebuje žiaden proces, má minimálnu spotrebu RAM (LinuxOS beží na zdieľanom stroji, nemôžeme používať lucene, elasticsearch a podobné javovské obludy) a má podporu pre to, čo potrebujeme (vrátane chuťoviek ako je skloňovanie).

Práve skloňovanie je vec, ktorá ma už dlhšie trápi. Xapian pri indexovaní osekáva slová o rôzne prípony, predpony a podobné nechutnosti. Zostane tak len koreň slova (zo slova Linuxová urobí napríklad Linux). Pri vyhľadávaní potom nájde všetky výskyty nech sú v akomkoľvek tvare.

Stemmer

Ako stemmer (odstraňovač nechutností) sa používa snowball. Pre každý podporovaný jazyk má algoritmus napísaný v sbl scripte. Pre inšpiráciu takto vyzerá čeština.

Podrobnosti ako rozbehať snowball a užitočné odkazy som zverejnil priamo v repozitári.

  • RE: LinuxOS novinky 46. týždeň 2015 14.11.2015 | 17:48
   Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

   Tak jediné čo by som dokázal je upravenie Češtiny do Slovenčiny v tom odkazovanom skripte.

   Návrh na upozorňovanie na nové články je hotový, teda sú vlastne tri.

   Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
   • RE: LinuxOS novinky 46. týždeň 2015 14.11.2015 | 18:14
    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

    Môj kód je jednoduchší než český, ale je totálne totálne stupídny (len vyhadzuje prípony). Český som neupravoval pretože mu nerozumiem :\ Existoval ešte nejaký slovenský, ale ten bol zabalený v rar a nevedel som ho rozbaliť. Neviem či bol vadný archív, alebo bol potrebný unrar z dosu.

    Čo sa týka návrhu ... rád by som vedel čo by vyhovovalo najviac návšetevníkom.