Mirecove dristy
Blog o všetkom možnom aj nemožnom ;)
Uwsgi multihosting s monitoringom cez grafana
Nastavenie webového servera pre python aplikácie môže byť celkom náročná úloha hlavne kvôli nedostatku dostatočne komplexných návodov. V tomto článku skúsim vysvetliť ako ja nastavujem servery.
Úprava klávesovej mapy v X11
Pri programovaní používam paradoxne slovenskú klávesnicu. Pozícia väčšiny špeciálnych kláves mi vyhovuje viac na Slovenskej klávesnici, ale nájdu sa tu výnimky. Preto som sa rozhodol o malú úpravu klávesovej mapy.
(Ne)povinný socializmus
Takto pred voľbami opäť premýšľam nad politikou. Tentoraz má moje zamyslenie formu myšlienkového experimentu typu čoby-keby. Čo by sa stalo, ak by náš sociálny systém mal parametre komerčného poistenia?
Trable s klávesnicami
Po fiasku s reklamáciou klávesnice na Thinkpade som sa rozhodol problém vyriešiť vlastným spôsobom. Teda troma spôsobmi. Naraz.
Skúsenosť s reklamáciou klávesnice na Lenovo Thinkpade
Dnešný blog bude o záručnej oprave klávesnice na notebooku Lenovo Thinkpad, keď klávesa vypadla pri bežnom používaní.
Fulltext v databáze prakticky, alebo čo vám nadšenci nepovedia
Tento článok sa bude o možnostiach využitia databáz PostgreSQL a MySQL (MariaDB) pri fulltextovom vyhľadávaní. Článok je rozdelený na 2 časti - výkon a kvalita. Obe časti sú na sebe nezávislé a kvalita vyhľadávania prakticky nespomaľuje vyhľadávanie. Oproti iným tutoriálom sa nevenujem len základnej funkcionalite použiteľnej maximálne tak v anglicky hovoriacich krajinách.
Rýchle stránkovanie v relačných databázach
Tento článok rozoberá rôzne spôsoby stránkovania v databáze, ich nevýhody a dôvody, prečo sú pomalé. Nakoniec predstavím aktuálne riešenie, ktoré používam pre stránkovanie vo veľkých tabuľkách.
Predstavujem wisdomtech blog
Môj najnovší open source projekt je jednoduchý publikačný systém založený na django frameworku. V tomto článku predstavím projekt a niektoré netradičné technické riešenia.
Prečo som napísal vlastný konzolový nástroj na ovládanie hlasitosti
Niekedy jednoduchá chyba vo zvukovom serveri vedie ľudí k divným činom. Napríklad napísanie vlastného nástroja pre ovládanie hlasitosti. Práve o tom bude dnešný blog.
Ovládanie počítača ľavou prednou
Dnešný blog bude o tom, ako som sa vysporiadal s jednou malou nehodou, pri ktorej som si zlomil záprstnú kosť za malíčkom, kvôli čomu som musel určitú dobu ovládať počítač iba ľavou rukou.
Audio spektrogram pod linuxom
Dnešný zápis bude o softvéri pre generovanie / prehliadanie spektrogramov. Zápis samozrejme skončí ako vždy naprogramovaním vlastného skriptu :)
Oprava nepoužiteľného memcache v Django frameworku
Nedávno ma prekvapila nedostupnosť jedného z mojich serverov pri miernom zvýšení záťaže. Chyba bola prekvapivo v zle implementovanom cachovacom backende. V dnešnom článku ukážem diagnostiku chyby a moju opravu.
Používanie WiFi routra Xiaomi AX3600
Dnešný článok bude obsahovať malú recenziu routra Xiaomi AX3600 (pst je to sračka, ale nikomu to nehovorte) a pár trikov, ktorými sa z neho môže stať celkom civilizované a použiteľné zariadenie na domácej sieti.
QR kódy v PDF
Cez víkendy robievam rôzne mini projekty. Jedným z nich je môj malý generátor QR kódov použiteľný či už v Reportlab dokumentoch, alebo aj samostatne ako nástroj pre príkazový riadok.
Prečo nemám rád Ameriku
Môj dnešný blog bude neobvykle politický. Nezvyknem o svojich politických názoroch písať verejne aj keď o politiku sa zaujímam a s ľuďmi bežne hovorím. Dnes teda urobím malú výnimku.
Magnetické USB-C konektory
Od kedy mám notebook s nabíjaním len cez USB-C, znervózňuje ma vysoká pravdepodobnosť zničenia konektoru napríklad v dôsledku zakopnutia o kábel. Problém som sa pokúsil vyriešiť magnetickým konektorom.
Shadertoy - medzi matematikou a umením (2D grafika)
Dnešná časť seriálu o OpenGL shaderoch je venovaná vykresľovaniu 2D grafiky. V tejto časti ukážem ako vykresliť niektoré geometrické tvary, predstavím SDF funkcie, spôsob vyhladzovania (antialiasing) a vykreslenie matematických funkcií.
Shadertoy - medzi matematikou a umením (úvod)
Umenie často nie je len o výsledku, ale aj o spôsobe realizácie a obmedzeniach, ktoré sa museli brať do úvahy. Shadertoy je nástroj, ktorý umožňuje vytvárať obraz a zvuk pomocou malých programov bežiacich na GPU s dosť prísnymi obmedzeniami.
Denník „kernel developera“
Článok bol prvý kárt uverejnený na wisdomtech.sk.
Tento príbeh je o riešení jednej nepríjemnej vlastnosti trackpointu a o zdĺhavej premene jedného obyčajného web developera na kernel developera. V článku sú opísané čiastkové kroky, ale aj slepé uličky, ktorými som sa nakoniec dostal k funkčnému riešeniu.
Slnečné kolektory na staršom rodinnom dome
Čoraz viac ľudí si na strechu montuje solárne panely. Väčšina ľudí bude hľadať skôr ekonomické dôvody. Mojim motívom je skôr ekológia, závery sa však väčšinou prekrývajú (čím menej spotrebujem, tým menej zaplatím).