Brave vs Zen browser
Brave a Zen- oba prehliadače kladú dôraz na súkromie a bezpečnosť, ale majú odlišné prístupy a funkcie. Takže dnes také rýchle predstavenie a porovnanie.
Zen Browser je open-source prehliadač postavený na základoch Mozilla Firefox. Jeho cieľom je poskytovať prispôsobiteľný a na dizajn orientovaný zážitok pri zachovaní súkromia.
Brave Browser - je postavený na open-source projekte Chromium, rovnako ako Google Chrome, zameriava sa na rýchlosť, blokovanie reklám a sledovačov hneď po inštalácii a ponúka aj kryptomenové funkcie.
A prečo zrovna tieto dva prehliadače?
Nuž z jednoduchého dôvodu, Brave je môj každodenný prehliadač na mobile, notebooku aj desktope a to jak v Linuxe tak vo Windows.
Zen browser som objavil len nedávno a je plne využiteľný ako náhrada Mozilla Firefox ale bez sledovacích funkcií a bez odosielania štatistík do Mozilly.
Oba prehliadače sú dostupné pre hlavné operačné systémy - Windows, macOS, Linux, Android a iOS. Oba prehliadače sú voľby s dôrazom na súkromie.
Takže ideme na to podľa abecedy.
Brave browser.
Brave Browser je bezplatný webový prehliadač s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý sa zameriava na súkromie a bezpečnosť používateľov. Jeho hlavným cieľom je poskytnúť rýchlejší a čistejší zážitok z prehliadania tým, že automaticky blokuje reklamy a sledovacie prvky tretích strán.
Funguje v ňom Youtube bez otravných reklám.
Kľúčové vlastnosti Brave:
1. Vstavaný blokátor reklám a sledovacích prvkov Brave Shields - Toto je najvýraznejšia funkcia Brave. Predvolene blokuje väčšinu reklám, analytických nástrojov, sledovacích pixelov a iných metód, ktoré webové stránky používajú na sledovanie vašej aktivity online.
2. Zvýšená ochrana súkromia:- Okrem blokovania reklám a sledovačov Brave obsahuje aj funkcie na ochranu pred fingerprintom, čo je metóda identifikácie používateľa na základe konfigurácie jeho prehliadača a zariadenia, automaticky vynucuje HTTPS pripojenie, kde je to možné, a blokuje súbory cookie tretích strán.
3. Súkromné okno s podporou siete Tor pre prístup do siete Onion. Samozrejmosťou je aj štandardné súkromné okno pre anonymnejšie prehliadanie.
4. Rýchlosť prehliadania, ktorá je, vďaka blokovaniu reklám a sledovačov, výrazne rýchlejšia v porovnaní s prehliadačmi, ktoré tieto prvky načítavajú. To tiež šetrí dáta a batériu na mobilných zariadeniach.
5. Brave Rewards - nepovinný program, ktorý používateľom umožňuje zarábať Basic Attention Tokens (BAT) za prezeranie reklám rešpektujúcich súkromie (Brave Private Ads). Tieto tokeny môžu byť použité na podporu obľúbených tvorcov obsahu alebo ich vymeniť za iné veci.
6. Brave Search. Brave má aj svoj vlastný vyhľadávač zameraný na súkromie, ktorý nezaznamenáva vaše vyhľadávania a nesleduje vás. Môžete si ho nastaviť ako predvolený vyhľadávač.
7. Integrácia Web3 technológií. Brave má vstavanú podporu pre kryptomeny a technológie Web3, vrátane Brave Wallet pre správu kryptomenových aktív.
8. Leo AI. Integrovaný AI asistent, ktorý dokáže odpovedať na otázky, sumarizovať webové stránky, prekladať text a generovať obsah priamo v prehliadači s dôrazom na súkromie.
9. Brave VPN a Firewall. Platené VPN a firewall služby priamo v prehliadači pre zvýšenú ochranu súkromia a bezpečnosti na celom zariadení.
Výhody Brave:
+ Silný dôraz na súkromie a bezpečnosť hneď po inštalácii.
+ Rýchlejšie načítavanie stránok vďaka blokovaniu reklám a sledovačov.
+ Vstavaný blokátor reklám a sledovačov, takže nie sú potrebné žiadne ďalšie rozšírenia.
+ Dostupnosť na rôznych platformách.
Nevýhody Brave Browsera:
- Niektoré webové stránky môžu mať problémy s funkčnosťou, ak sú závislé na sledovacích prvkoch alebo reklamách. Možné je ale povoliť blokovanie pre konkrétne stránky.
- občasné problémy s kompatibilitou niektorých rozšírení z Chrome Web Store.
Neutrálne:
o Brave Rewards a BAT ekosystém sú relatívne nové a nemusia byť pre všetkých používateľov zaujímavé.
o Možnosť zarábať kryptomeny za prezeranie reklám (voliteľné).
o postavený na Chromium
Zen browser
Zen Browser je webový prehliadač, ktorý je založený na Mozille Firefox a zameriava sa na poskytnutie prispôsobiteľného a súkromie rešpektujúceho zážitku pri prehliadaní internetu. Je to open-source projekt.
Kľúčové vlastnosti Zen Browseru:
1. Ochrana súkromia. Zen Browser kladie dôraz na súkromie používateľa. Nezbiera údaje o vašej aktivite, blokuje sledovacie prvky, reklamy a iný nežiaduci obsah. Automaticky vynucuje používanie zabezpečeného pripojenia HTTPS a má predvolene zapnutú rozšírenú ochranu proti sledovaniu.
2. Prispôsobiteľnosť. Ponúka rozsiahle možnosti prispôsobenia vzhľadu a funkcií. Súčasťou je obchod s témami nazývaný "Zen Mods", kde si používatelia môžu meniť vzhľad prehliadača a pridávať nové funkcie.
3. Používateľské rozhranie - je to iné rozhranie než bežné prehliadače. Tu sú karty typicky umiestnené vertikálne na ľavej strane obrazovky. Medzi zaujímavé funkcie patria:
4. Pracovné priestory (Workspaces). Toto je asi najlepšia vec na Zene, umožňuje organizovať karty do oddelených skupín pre lepšiu prehľadnosť.
5. Kompaktný režim (Compact Mode). Tento režim skryje časti používateľského rozhrania, čím poskytne viac priestoru pre samotnú webovú stránku.
6. Rozdelený pohľad (Split View). Dovoľuje zobraziť dve karty vedľa seba v jednom okne. Je to podobné ako na Brave ale zdá sa mi to použiteľnejšie.
7. Zen Glance. Ide o rýchly náhľad na odkaz bez nutnosti otvorenia novej karty.
Výhody Zen:
+ Otvorený zdrojový kód.
+ ochrana súkromia.
+ postavené na Firefoxe
Nevýhody Zen:
- občasné drobné nedostatky alebo zlé vykreslenie.
- nemá vstavaný blokovač reklám, takže pre blokovanie reklám je potrebné doinštalovať rozšírenia ako napríklad uBlock Origin.
- problémy s prehrávaním obsahu chráneného DRM (napr. Netflix, Skyshowtimes).
Neutrálne:
o Inovatívne používateľské rozhranie a funkcie zamerané na produktivitu.
o nástroje pre vývojárov sú založené na Firefoxe.
Zen Browser sa snaží odlíšiť od bežných prehliadačov tým, že ponúka iný prístup k prehliadaniu webu s dôrazom na minimalizmus, sústredenie a kontrolu používateľa nad svojím online prostredím.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Dobré zhrnutie. Ja osobne preferujem Zen, hlavne kvôli tomu, že ak „padne“ Firefox a jeho klony, tak zostane len jedno použiteľné renderovacie jadro a to bude na škodu všetkým.
Posledná aktualizácia Zen mi ale trochu pokazila dizajn - niektoré tlačidlá nie sú zarovnané, tak zostávam pri predposlednej.
no ja som na zen presiel z LibreWolf.
ten mi ale v poslednom case rozbija stranky a par krat aj padol. Zen zatial nie. Tak uvidime
No problem s Firefoxom zacal po zmene vedenia a v podstate ocakavam kedy zacne pouzivat chromium ako zaklad.
ten BAT este funguje ? mal som nasyslene nieco, ale potom to chcelo aby som si urobil sw penazenku samozrejme s KYC a vysral som na na to