Monitorovanie počítača v termináli
Dávno som nepozeral utility na univerzálne monitorovanie počítača.
Štandardom je htop, atop alebo top.
Štandardom je htop, atop alebo top.
Ale okrem nich, je pre linux, množstvo zaujímavých utilít a vybral som štyri.
BPYtop, btop (bashtop), nmon a glances.
Každý z nich je niečím zvláštny a má niečo naviac oproti htop / top aplikácií.
Dôvod použiť iný systémový monitor môžu byť rôzne. Napríklad viac procesorový procesor alebo manažovateľné zobrazenie.
RH: odporúčam pri ich používaní nainštalovať utility lm-sensors, iperf3.
top je v podstate jedna zo základných unixových (aj linuxových) utilít na monitorovanie procesov v systéme.
top značí table of processes a v roku 1984 ho vytvoril William LeFebvre. je strohý ale prehľadný a ľahko konfigurovateľný.
Linuxová verzia top je súčasťou programového balíka procps-ng
htop je asi najznámejší a najpoužívanejší v moderných distribúciách. Na rozdiel od top zobrazuje informácie farebne. Je navrhnutý ako alternatíva k unixovému programu top. Zobrazuje zoznam procesov bežiacich na počítači, štandardne zoradených podľa množstva využitia CPU.
Existuje od roku 2004.
Interaktívne príkazy v htop
Šípky, Page Up, Page Down, Home, End: Rolovanie v zozname procesov. Medzerník: Označte alebo zrušte označenie procesu. U – Zrušte označenie všetkých procesov (odstráňte všetky značky pridané klávesom Space). s – Sledovanie systémových volaní procesov. F1 – Pomocník F2 – nastavenie F3 – vyhľadávanie F4 – filtrovanie: zadajte časť príkazového riadku procesu a zobrazia sa iba procesy, ktorých názvy sa zhodujú. F5 – Stromový pohľad. F6 – Triedenie. F7 – Zvýšte prioritu vybraného procesu. To môže urobiť iba superužívateľ. F8 – Znížte prioritu vybraného procesu. F9 – Proces zabitia. F10 – Ukončite.
nmon (Nigel's Monitor) je nástroj na monitorovanie výkonu počítača pre operačné systémy AIX a Linux. Nástroj nmon má dva režimy:
1. zobrazuje štatistiku výkonu na obrazovke v zhustenom formáte
2. rovnaké štatistiky sa ukladajú do súboru s údajmi oddelenými čiarkou (CSV) na neskoršie vytváranie grafov a analýzu, aby sa ľahšie dalo zobraziť využitie, možnosti ladenia a úzke miesta v systéme.
nmon pre Linux je open source a je dostupný pod GNU General Public License. Zatiaľ čo nmon pre AIX je proprietárny softvér integrovaný do AIX.
nmon vytvoril Nigel Griffiths z IBM v roku 1987 a od roku 2009 bol uvoľnený ako opensource pre linux. Má veľmi dobre spracovanú wiki stránku aj s popisom ako zanalyzovať výstupy
Glances je open-source systémový multiplatformový monitorovací nástroj. Umožňuje monitorovanie rôznych aspektov systému v reálnom čase, ako je CPU, pamäť, disk, využitie siete atď.
Umožňuje sledovanie bežiacich procesov, prihlásených používateľov, teploty, napätia, rýchlosti ventilátorov atď.
Podporuje tiež monitorovanie kontajnerov, podporuje rôzne systémy správy kontajnerov, ako je Docker, LXC.
Informácie sú prezentované na ľahko čitateľnom dashboarde a možno ich použiť aj na vzdialené monitorovanie systémov cez webové rozhranie alebo rozhranie príkazového riadku. Ľahko sa inštaluje a používa a možno ho prispôsobiť tak, aby zobrazoval iba informácie, ktoré vás zaujímajú.
Glances je bezplatný nástroj s licenciou GPL na monitorovanie operačných systémov GNU/Linux a FreeBSD.
Jednou z hlavných funkcií, ktoré vidí Glances, je, že môžeme nastaviť prahové hodnoty (opatrné, varovné a kritické) v konfiguračnom súbore a informácie sa zobrazia vo farbách, ktoré označujú úzke miesto v systéme.
Jeho veľkou výhodou je aj možnosť zobrazenia v prehliadači, pomocou parametru glances -w.
Na rozdiel od vyššie uvedených (nmon, top, htop) má vysokú škálovateľnosť.
V režime klient/server je možné vzdialené monitorovanie vykonávať cez terminál, webové rozhranie alebo API (XML-RPC a RESTful). Štatistiky možno tiež exportovať do súborov alebo externých databáz času/hodnoty, CSV alebo priamy výstup do STDOUT.
btop, alebo aj Bashtop, je monitor prostriedkov pre terminál. Ponúka vizualizáciu štatistík využitia CPU, pamäte, diskov, siete a procesov vášho počítača v reálnom čase.
Používateľské rozhranie TUI, je napísané v C++, predstavuje jasné, interaktívne a podrobné grafy a zároveň je ale veľmi citlivé.
Dokáže filtrovať procesy alebo zobrazovať procesy ako stromové zobrazenie, zobrazuje graf automatického škálovania pre využitie siete, I/O aktivitu pre aktivitu disku a zobrazuje ďalšie užitočné informácie.
btop je ideálny, keď potrebujete analýzu systémových štatistík na mieste, najmä na monitorovanie aktivít náročných na zdroje.
Podporuje užívateľské témy.
btop je dostupný pre Linux, macOS, FreeBSD a Windows.
BPYtop je zaujímavý a univerzálny nástroj s veľkou škálou funkcií.
Extrémne jednoduché použitie so systémom menu v hernom štýle.
Ide o vylepšenú verziu btop napísanú v pythone.
Okrem plnohodnotného ovládania skratkami je možné aj použitie myši ma ovládanie a nastavenie.
Je možnosť priradenia vlastných funkčných kláves a skratiek.
Do zvoleného procesu môžeme posielať aj príkazy na správu.
Všetky utility sú v Debian 11 a 12 dostupné priamo v repozitároch.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
by ma zaujimalo ci existuje nejaky "tiling" monitorovaci tool ,kde si mozem napchat viac monitorovacich tools naraz. napriklad bwm-ng, nyx a htop dokopy.
Pokiaľ oblubuješ "tiling" zobrazenie, tak používaj "tiling" windows manažér a do každého okna si otvor monitorovací program, aký chceš.
netreba WM. staci emulator terminalu s podporou multi okien. terminator, byobu, tmux atd. menej vytazuju cpu a ram
funguju aj bez de a ovladaju sa skratkami.
Vyťažujú menej cpu a RAM než čo? Podľa mňa tilling WM obecne vyťažujú menej RAM a CPU než klasické WM. Ale o tom to nie je, pretože obecne sú terminálové utility menej náročné na zdroje.
ide to napriklad v terminatore alebo byobu
je to jedna z veciktore sa pouzivaju pri sprave serverov. zapnute monitory + analyzator a k tomu nagios na dalsom monitore.
v terminatore vid obr.
Len na doplnenie pre kamarátov Emacsu: ten má vlastný mode s názvom proced, ktorý je najpodobnejší top-u.
Je samozrejme v eLispe, celý skript má menej ako 2000 riadkov. Využíva internú emacsovú knižnicu (process.c), ako hovorí názov, spravenú v C. Z nej sa dá vytiahnuť množstvo informácií, takže ak má niekto chuť a čas, môže si spraviť vlastnú verziu nejakého monitoru, už len dolovaním hodnôt z výstupov funkcií tejto knižnice a ich nejakým pekným zobrazením.