Post Scriptum: Linuxové distribúcie
Nedeľné zamyslenie sa nad (ne)logickosťou linuxového sveta.
Dnešný post dozrieval od októbra 2023.
Aj tu v diskusiách sa x krát preberalo, čo človeka láka používať danú distribúciu.
Väčšinou zvyk alebo nutnosť.
Ale nie je v podstate žiadny dôvod, pokiaľ distribúcia nezanikne, prechádzať inde. Proste väčšina je, okrem grafického rozhrania a základu, generická.
Podľa distribúcií evidovaných na distrowatch je 128 distribúcií postavených na Debiane, 52 na Ubuntu, 23 na Arch, 14 na Fedore, 10 na Slackware a 53 ich je nezávyslých, a tam sú zarátane aj kmeňové distribúcie ako Fedora, Debian, Slackware, Arch, TCL, Haiku, LibreELEC či Void.
A to je evidovaných len 275 aktívnych distribúcií z 958 evidovaných.
Všetky majú veľmi podobný výber programov a líšia sa, vo väčšine prípadov, len windows manažérom / desktopovým prostredím a vizuálom.
Posledným takým špendlíkom do môjho vnímania linuxového sveta bol DSL (Damn Smal Linux), ktorý ožil po 15 rokoch. Bohužiaľ spôsobom, že vzal distribúciu, v tomto prípade antix, spravil pár zmien a je z neho distribúcia.
Je dobre, že je distribúcií viac a nejde o monolitický svet ako vo svete MS Windows.
Niektoré totiž, aj keď vychádzajú z iných distribúcií, majú totiž význam.
Príkladom môže byť Q4OS alebo POP_OS. Naopak Také Ubuntu a deriváty by mohli byť radšej zlúžené.
Ale to je v podstate na vývojároch.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Tak ako sme to už rozoberali v pár blogoch, výber je dobrá vec a tiež mi vyhovuje, že som si mohol zvoliť Debian základ a KDE core desktop, ale keď je výber už veľký, je to už viac na škodu ako na osoh. Sledujem Distrowatch a distribúcie a ako si písal, zmenia plochu alebo tému desktopu, upgradnu verzie programov alebo pridajú dva programy a už je z toho nové distro.
Podľa môjho názoru by bol optimálny jeden spoločný inštalátor typu: Zvoľte 32/64bit > Zvoľte balíčkovací systém (možno alebo jednotný) > Programový výber (skupiny s popisom prípadne screenom) > Výber plus (voliteľné po programoch) > Voľba hardvér (napr grafika, tlačiareň, nonfree) > Inštalácia na disk (plus rozdelenie dskov) alebo vytvorenie iso obrazu inštalačky. Ale to je len moja ilúzia :-)
keď si to tak zoberieš tá tvoja ilúzia je reálne dostupná
okrem krokov, vyber si balíčkovací systém a 32/64bit, ktoré musíš urobiť osobitne, čistá inštalácia debianu a archu ponúka presne čo píšeš a v určitej miere aj formou GUI
to mozes cez linux from scratch.
o to mi nejde, skor som sa rozculil, ze je x klonov, a ani jeden poriadne nedorobeny. kym debian vychadzal v 2-4 rocnych intervaloch bol cas to odladit, teraz maju bugy a tie sa prenesu dalej a forky kricia ze je debian zabugovany.
rovnako sa skratila podpora na 2 roky. a to ma byt stable pre servery...
úplne tomu rozumiem a je veľká škoda že rozšiepenosť v konečnom dôsledku škodí linux ako takému a možnosti jeho prijatia väčšinovým obyvateľstvom
no a podpora (a časté vydávanie nových verzií) je za mňa asi najväčší problém väčšiny distribúcií
robiť veľký upgrade každých 6 mesiacov, je podľa mňa nonsense, najmä ak úspešnosť takéhoto upgradu je často otázna (a aj úspešný upgrade vie riadne spomaliť celý systém)
preto som sa vždy držal LTS vydaní a debianu a posledne archu/manjara, lebo ja PC nemám ako hobby ale nástroj
to je prave o tom.
PC mám ako nástroj, ak sa chcem zabávat nemám problém ist na testing / sid alebo vo windows na insider. Len mi to pripada ako by vyvojari, a casto nie len pri OS, hladali testerov a nie uzivatelov.
Pár rokov dozadu, keď som sa prvý krát stretol s linuxom, som inštaloval Mandrake Linux, ktorý mal veľmi blízko k tvojej predstave urobený inštalátor. Prostredie sa síce nedalo vybrať, pretože tam bolo natvrdo KDE ale boli tam okruhy inštalovaného softvéru podľa použitia - iba základ, internet, vývojár, kancelária ... Tam si si naklikal, čo z toho chceš a to ti aj nainštalovalo.
S Mandrake som začínal ale už si nespomínam, či tam bol výber desktopu. openSUSE má alebo mal tiež podobný inštalátor ak sa nemýlim, ale stále dosť chaotický a horší nástroj na rozdelenie disku som ešte nevidel.
Prostredie sa dalo vyberať (sekunda 55).
Ako vidím, naozaj sa dalo vyberať. To už som si za tie roky nezapamätal.