Programy ktoré používam v 2023-2024
Skladba mojich programov na linuxe.
V podstate sa mi ustálilo programové vybavenie.
Webový prehliadač:
Brave - Brave je open source webový prehliadač vyvinutý spoločnosťou Brave Software, Inc. založený na webovom prehliadači Chromium. Brave je zameraný na ochranu osobných údajov, ktorý vo svojich predvolených nastaveniach automaticky blokuje väčšinu reklám a sledovačov webových stránok. Zaujímavosťou je, že Youtube nedetekuje štíty Bravu ako adblock.
Používané rozšírenia pre Brave:
(všetky su z google store bez prihlásenia do google konta)
SidePanel for Bard and GPT-4 - rozšírenie pre používanie AI Bard (Google) a GPT-4 od Open AI. Bard je postavený na menej výkonnej verzii LaMDA, ktorá je upravena tak, aby nezaťažovala procesory uživatelských zariadení
Prekladač Google - Google translátor pre preklad textov
Windscribe - komerčný multiplatformový poskytovateľ virtuálnych privátnych sieťových služieb so sídlom v Kanade. Predtým som používal Proton ale Windscribe mi viac vyhovuje kvôli voľnému prístupu aj na ruské a čínske stránky
xBrowserSync - synchronizácia záložiek
Bitwarden - je bezplatná služba na správu hesiel s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá ukladá citlivé informácie, ako sú napríklad poverenia webových stránok, v šifrovanom trezore.
Harpa AI - je AI agent pre prehliadanie webu a automatizačné úlohy. Poskytuje prístup k AI na akejkoľvek webovej stránke.
Wayback Machine - Ide o digitálny archív World Wide Web. Službu založila nezisková organizácia Internet Archive so sídlom v San Franciscu. Webová stránka je archive.org.
Chrome remote desktop - vzdialená plocha cez konto google.
Programy:
Element - bezplatný a otvorený softvérový klient na odosielanie okamžitých správ implementujúci protokol Matrix. Element podporuje end-to-end šifrovanie, súkromné a verejné skupiny, zdieľanie súborov medzi používateľmi, hlasové hovory a videohovory a ďalšie funkcie spolupráce s pomocou robotov a widgetov. Priamo podporuje protokoly Gitter, IRC, Slack/Mattermost, XMPP a cez komunitu Apple iMessage, Discord, Facebook Messenger, Google Chat/Hangouts, GroupMe, Mastodon, RSS/Twitter feeds, Signal, Skype, Telegram, WeChat, Whatsapp.
Freetube - Opensource prehliadač Youtube bez reklám a s podporou sťahovania videí.
LinSSID - skener wifi sietí.
Megasync - klient pre cloudové úložisko Mega.
ksh93 - Korn shell plne kompatibilný s POSIX štandardom. Je súčasťou repozitáru Debian.
Shortwave - klient pre internetové rádia. Používa stránku radio browser ako zdroj.
VS Code - IDE používané hlavne pre Arduino projekty. Lepšie sa s ním pracuje ako s arduino IDE či Fritzingom.
No a samozrejme štandardné programy v MX linuxe. Darktable, Filezilla, GIMP, gThumb, htop, LibreOffice, MC, PDF arranger, qbittorrent,
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
dík za inšpiráciu, mnohé poznám a používam ale niektoré určite vyskúšam - napr. ten linSSID
otázka: tú windscribe VPNku používaš za akým účelom ? anonymizácia ? alebo fakovanie lokácie ? či obchdázanie nejakých obmedzení providera/zamestnávteľa ?
neda sa dostat napriklad na ruske fora (IT/bastl) a taktiez napr. niektore USA stranky su pre EU blokovane.
Kedze Rusko je nepriatel a USA priatel, tak treba pouzit VPN.
Zamestnavatel vyzaduje len EU IP a provider neblokuje nic okrem niektorych stranok ako RT ci Russia One ale to mi nevadi
add. Freetube
nemám g účet na yt a nemienim ho zakladať, cez Freetube viem "odoberať" kanály bez neho
super vlastnosť (funkcia?)
určite odporúčam
je to funkcia, rovnako ako adblock
O Freetube som nevedel, takže vďaka red.