Ak sme sa už rozhodli vyskúšať Linux, bude potrebné zodpovedať si na dôležitú otázku - akú distribúciu Linuxu si zvoliť?
Distribúcia je súbor kernelu a programov (drvivá väčšina je pod licenciou GNU/GPL). Vytvoriť distribúciu si môže prakticky ktokoľvek - od jednotlivca až po veľkú firmu, a preto je ich tak veľa. Vyžaduje si to však určitú znalosť systému, takže my, obyčajní užívatelia to radšej necháme na odborníkov ;) Distribúcie sa navzájom od seba líšia:
- nadstavbami pre konfiguračné nástroje a súbory
- balíčkovým systémom, správcom balíkov
- obsahom komerčných aplikácií (potom sa zvýši cena a zmení sa status distribúcie na "komerčná")
Možno ste sa už pokúšali hľadať pre vás tú pravú distribúciu, ale zmiatlo vás ich veľké množstvo, pričom v rôznych fórach a diskusiách si vychvaľuje každý tú svoju. Pokúsim sa vám preto poskytnúť na to, verím, že objektívny pohľad, pričom sa zameriam na začínajúceho používateľa Linuxu.
Na začiatok, na vyskúšanie, odporúčam skúsiť niektorú z tzv. Live distribúcií. Live distribúcie majú tú výhodu, že pred ich spustením nemusíte nič inštalovať, rozdeľovať ani formátovať disky. Stačí iba vložiť CD do mechaniky, v BIOSe nastaviť bootovanie z CD a jednoducho ho nabootovať. Live distribúcie slúžia na demonštrovanie krásy a programovej vybavenosti Linuxu, ale aj na záchranu dát spadnutého Windowsu :). Z Live distribúcií je najobľúbenejší a pravdepodobne aj najlepšie vybavený Knoppix, ktorý obsahuje takmer 2 GB softwaru v komprimovanej podobe na 1 CD. Knoppix lokalizovaný do češtiny je Danix. Veľmi vydarenou distribúciou je aj Slax, postavený na Slackware Linuxe. Slax zaberá iba 170 - 180 MB, takže sa zmestí aj na mini CD. Navyše je veľmi často aktualizovaný, takže v ňom nájdete stále najčerstvejší software.
Mandrake Linux
Mandrake je pravdepodobne najpoužívanejšou distribúciou. Obsahuje Ovládacie centrum Mandrake (Mandrake Control Center), kde si môžete nakonfigurovať hardware, spravovať užívateľské účty či inštalovať software, čiže jeho správu zvládne aj neskúsený užívateľ. Samozrejme, všetko sa dá nakonfigurovať aj v konzole. Mandrake používa systém balíčkov rpm, ktorý spravuje pomocou svojich nadstavieb - urpmi a rpmdrake. Podrobný návod na inštaláciu Mandraku nájdete v samostatnom článku.
+ podpora zo strany vývojárov - takmer všetky nové programy majú hneď aj predkompilovaný balík pre Mandrake
+ Mandrake Control Center
+ urpmi, rpmdrake
+ jednoduchá inštalácia
- drobné chyby
- nedostupnosť najnovšieho KDE, hneď po vydaní, v Mandrake balíkoch
Homepage: http://mandrakelinux.com/en/
Slovenská stránka: http://www.mandrake.sk
Download: ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrakelinux/
SuSE Linux
Vynikajúca distribúcia. Krabicová verzia sa dá kúpiť približne za 2500 Kč, obsahuje navyše inštalačnú podporu a niekoľko komerčných programov. SuSE je však dostupné aj zadarmo inštaláciou z FTP alebo z DVD SuSE FTP Edition. SuSE takisto ako Mandrake využíva balíčkový systém RPM, ale program pre správu balíkov - YaST - je oveľa prepracovanejší. YaST je komplexné ovládacie centrum, o niečo bohatšie na funkcie ako Mandrake Control Center.
+ stabilita a vyladenosť
+ YaST
+ podpora zo strany vývojárov
+ jednoduchá inštalácia
- licenčná politika
- nedostupnosť CD ISO obrazov zadarmo (iba DVD)
Homepage: http://www.suse.com
Česká stránka: http://www.suse.cz
Download: http://www.suse.com/us/private/download/suse_linux/index.html
Fedora Core
Po tom, čo sa RedHat zameral na vývoj serverových riešení, predal žezlo desktopovej verzie RedHatu projektu Fedora Core. Fedora sa vyznačuje ako aj jej predchodca RedHat jednoduchou inštaláciou. Zaujímavou novinkou je aplikovanie rovnakej témy - Bluecurve - tak v grafickom prostredí KDE ako aj GNOME, čo má za následok úplne identický vzhľad oboch prostredí. Fedora využíva tak ako prv menované distribúcie systém balíkov RPM, avšak nemá tak prehľadne urobený grafický nástroj na ich správu.
+ jednotný vzhľad KDE a GNOME
+ jednoduchá inštalácia
- nie je tu komplexný konfiguračný nástroj pre správu systému
- trochu neprehľadné grafické konfiguračné programy a nástroj na správu balíkov
- fakt, že je to americká distribúcia => nezahrnutá podpora mp3 a DVD v distribúcii, kvôli licenčným obmedzeniam
Homepage: http://fedora.redhat.com
Download: http://download.fedora.redhat.com
Nespomenul som ešte iné, obľúbené a skvelé distribúcie ako Slackware, Debian či Gentoo, ale tie sa hodia skôr pre skúsenejšieho používateľa, ktorý už má základy Linuxu zvládnuté.
Ak by som mal určiť konečné poradie týchto distribúcií, tak po dôkladnom zvážení kladov a záporov by som dal na prvé miesto SuSE, z ním by nasledoval Mandrake a s väčším odstupom by sa umiestila Fedora Core. Ale to je už na zvážení každého samostatne.
Ale naor. SUSE 10.0 ma problem s VGA Nvidia 6X00 - rady. Problem spociva v zlej podpore 3D buffera, co ma za nasledok mnoho krat aj pad Xiek, ihned po instalacii.
Problem by sa mal vyriesil nahradou prednastavenych driverom distribucie za originalne Nvidie ovladace.
Popr. vypnut 3D buffer manual (napr. v xorg.conf)... viac info na strankach jednotlivych distibucii v sekcii Poznamky k verzii.
k Vášmu mailu som sa dostal náhodou prostredníctovm internetového vyhľadávača google s tým, že
som hladal programátora, ktorý programuje na objednávku.
Neviem, či také služby poskytujete, preto sa chcem na to spýtať.
Potreboval by som naprogramovanú vo Visual C++ Expres Edition 2005 jednoduchú hru piškvorky.
Ak by ste náhodou programovali na objednavku, tak sa mi prosím, ozvite!
S pozdravom
Tomáš Kováčik
Ak vsak chces experimentovat, vyskusaj gentoo. To je skorej taka kultova distribucia. K/Ubuntu su o tom istom, Solaris je OK, ale ja osobne som nemohol rozbehat sietovky na doske, free bsd vychadza z unixu a tak dalej...
Skus na to is inak. Nemusis si nic formatovat, instalovat, ked pokazis nic sa nestane - virtualizuj, spusti si linux pod inym systemom. Mozes spustit cez vmware, vyskusat si instlalaciu, a ked to nejde zahodis subor a koniec. Pokial mas aspon priemernu masinu tak spustit dva OS bez zataze nie je nemozne. Co ty na to?
dik vsem
pc Athlon 3500+ 64,1GB RAM,250 GB HDD
a chcem mat pri tom nainst aj win aspon na zaciatok
dufam ze tu najdem clanok ktory my v tom poradi ;)
Ale odkazy uvedené v tomto článku pod Mandrake Linux už nefungujú.
http://digg.com/linux_unix/Manhattan_OS_Makes_It_Easier_To_Convert_Users_To_Linux
http://www.manhattanos.com/
Dakujem
chcel by som nejaku verziu linuxu ale neviem sa rozhodnut ktoru si vybrat .... v prvom rade chcel by som sa naucit poriadne pracovat s linuxom ako takym (nie nejakymi odnozami) hlavne prostrednictvom terminalu ... graficke prostredie ma velmi nezaujima ... tak co by ste mi poradili??