Arch Linux (2) - inštalácia X-serveru, GNOME a iné

28.10.2005 16:53 | Distribúcie | Samuel Cengel
Pokračovanie článku o Arch Linuxe je venované balíčkovému systému pacman, inštalácii GNOME, detekcii hardwaru a konfigurácii súboru /etc/rc.conf.

Po rozhovore s pánom Ondrejom Hučkom sme dospeli k spoločnej dohode ohľadom pokračovania článkov týkajúcich sa tejto distribúcie. Kedže táto distribúcia nie je veľmi rozšírená a sú námety na články, ktoré čitateľov a používateľov Linuxu zaujímajú určite viac, vyjde tento článok z mojej strany bez nároku na honorár. Jedinou mojou odmenou bude, že som dostal od pána Hučka povolenie uviesť možnosť napálenia inštalačného disku mojou osobou a zaslania prípadným záujemcom za určitú finančnú odmenu + poštovné, ktoré samozrejme musím zaplatiť pošte (čiže to je k otázke zaradenia Arch linuxu do obchodu). Týmto by som chcel vyzvať záujemcov o inštalačné médium, nech do komentárov alebo na môj email napíšu, akú sumu by boli ochotní zaplatiť za toto médium (cena za CD + napálenie). Samozrejme, že ďalšou odmenou je váš záujem o ďalšie články a tá je najdôležitejšia.

Balíčkový systém pacman

Na inštaláciu a aktualizáciu balíčkov v Arch Linuxe slúži systém pacman. Pred samotnou inštaláciou alebo upgradovaním je nutné zosynchronizovať databázu dostupných balíkov príkazom #pacman -Sy. Znak # znamená, že tento príkaz je potrebné zadať ako root.

Rozoberieme si niektoré príkazy systému pacman:

pacman -S názov balíka - nainštaluje potrebný balíček
pacman -R názov balíka - odinštaluje balíček
pacman -Sy - aktualizuje databázu dostupných balíčkov
pacman -Syu - aktualizuje databázu a následne upgraduje celý systém
pacman -Su - upgraduje systém bez aktualizácie

názov balíka - može ich byť aj viac, oddeľujú sa medzerou
napr.: pacman -S xmms evolution opera
pacman a parameter -S rieši potrebné závislosti, nainštalujú aj súvisiace balíky

Ďalšie parametre je možné zistiť prečítaním manuálu systému pacman man pacman.

Inštalácia X-serveru

Ukážeme si, ako nainštalovať xorg a vytvoriť súbor xorg.conf metódou generovania pomocou programu hwd (hardware detection). Predpoklad je, že nie je nainštalovaný žiadny iný X-server. Ak máme už nejaký nainštalovaný, vypneme ho pomocou ctrl+alt+backspace a tak prejdeme do textového režimu. Následne zadáme:

#pacman -Sy xorg - y možeme vynechať, pokiaľ nechceme aktualizovať databázu

Teraz si nainštalujeme program hwd (hardware detection).

#pacman -S hwd

Po nainštalovaní hwd si vygenerujeme súbor xorg.conf príkazom:

#hwd -xa - vygeneruje súbor /etc/xorg.conf            
prípadne
#hwd -x - vygeneruje súbor /etc/xorg.conf.hwd  

V podstate je jedno, ktorý príkaz zvolíme, lebo vygenerovaný xorg.conf môžeme následne editovať a upraviť na naše požiadavky a hardware prítomný v počítači.

Inštalácia GNOME

Pre inštaláciu GNOME zadáme:


#pacman -S gnome - nainštaluje základ GNOME desktop
#pacman -S gnome-extra - rozšírenia (programy pre GNOME) - nie je nutné inštalovať	       
#pacman -S gdm - login manager - nie je nutné inštalovať

Spúšťanie GNOME

Vysvetlíme si jednotlivé možnosti spúšťania GNOME:

Po úspešnej inštalácii a nabootovaní do Arch linuxu sa nám zobrazí príkazový riadok, do ktorého je možné prihlásiť sa ako root (bez udania hesla). To platí, pokiaľ sme postupovali podľa návodu na inštaláciu, ktorý tu bol prezentovaný nedávno. Čiže pracujeme v textovom móde bez x-serveru (runlevel 3). Heslo pre používateľa root je možné zmeniť príkazom #passwd.

GNOME
GNOME

Vytvorenie a zmazanie používateľa

Vytvorenie nového používateľa sa realizuje príkazom #adduser. Postupne budeme vyzvaní na zadanie mena používateľa, zaradenie do skupín a vytvorenie jeho hesla. Pokiaľ sme si nie istí, čo všetko máme vyplniť, udáme iba meno používateľa a heslo. Ostatné potvrdíme klávesom ENTER bez vypísania údajov. Môžeme ich doplniť neskôr.

Zmazanie používateľa je možné pomocou #userdel -r meno používateľa. Parameter -r znamená, že sa zmaže aj adresár tohto používateľa v /home. Parameter -r možno vynechať, ak nechceme adresár zmazať.

Textový a grafický mód (runlevel)

Pokiaľ sa chceme naďalej prihlasovať do systému z príkazového riadku a odtiaľ spúšťať aj X-server a winmanager, nie je potrebné nič meniť. V opačnom prípade treba urobiť zmeny v súbore /etc/inittab a nainštalovať login manager GDM hore uvedeným spôsobom.

Editujeme súbor /etc/inittab
zmeníme riadok id:3:initdefault: na id:5:initdefault:
x:5:respawn:/usr/X11R6/bin/xdm -nodaemon na x:5:respawn:/opt/gnome/sbin/gdm -nodaemon
pokiaľ dané riadky neexistujú, musíme ich vytvoriť.

Teraz sa vrátime k problematike spúšťania GNOME.

Pokiaľ sa rozhodneme pre spúšťanie v grafickom režime (runlevel 5), musíme urobiť zmeny v súbore /etc/inittab, ktoré tu boli popísané a pri následnom nabootovaní nás privíta grafický prihlasovací manager GDM. Ak chceme naďalej spúšťať X-server aj winmanager z príkazového riadku (runlevel 3), musíme editovať súbor /home/meno používateľa/*.xinitrc. Spustenie winmanagera GNOME sa realizuje vytvorením riadku exec gnome-session. Podotýkam, že ak máme nainštalovaných viac winmanagerov (napr.: kde, xfce, fluxbox a iné), v súbore /home/meno používateľa/*.xinitrc musí byť iba jeden platný riadok začínajúci exec. Čiže, ak chcete spúšťať GNOME, tak tam bude iba riadok exec gnome-session. Napr.: pre fluxbox iba riadok exec fluxbox.

V textovom móde sa winmanager spúšťa prihlásením ako používateľ (meno, heslo) a následným zadaním príkazu startx.

Poznámka: ku koncu tohto článku si ešte rozoberieme konfiguráciu súboru /etc/rc.conf, pretože pre správne fungovanie GNOME je nutné pridať jednotlivé démony (portmap, fam, dbus a hal) do tohto súboru a celkovo je dôležitý pre správny beh systému.

Detekcia zariadeni - hotplug alebo lshwd

Hotplug je démon slúžiaci na detekciu hardwaru a zavádzanie potrebných modulov, používaný v mnohých linuxových distribúciach. Často prezentovaným problémom hotplugu je, že zvyšuje dosť značne čas bootovania (niekedy až 10 sekúnd a viac). Tiež niektorí užívatelia zaznamenávajú ťažkosti so zavedením konkretného modulu pri zavádzaní viacerých potrebných modulov (či už v Arch linuxe alebo iných distribúciach). Arch linux umožňuje zameniť hotplug za automatický systém detekcie hardwaru, ktorý je súčasťou distribúcie (hwd).

Pre inštaláciu tohto systému zadáme:

#pacman -S hwd lshwd

V súbore /etc/rc.conf je nutné pridať nový démon hwd a zabráníť zavádzaniu hotplugu. Znak výkričník ! znemožňuje spustenie démona. Napr.: !hotplug - hotplug sa pri bootovani nespustí.

Riadok by mal pre správnu funkciu hwd vyzerať takto: !hotplug hwd. Môžu tam byť prítomné ďalšie démony. /etc/rc.conf si ešte rozoberieme.

Konfiguračný súbor /etc/rc.conf

HARDWARECLOCK
Možnosť nastaviť čas na UTC alebo localtime. Ak je čas nastavený 
v BIOSE na UTC alebo GMT, použijeme UTC. Pokiaľ máme nainštalovaný 
operačný systém, ktorý nenastavuje UTC BIOS čas korektne (napr.: Windows), 
použijeme localtime.

TIMEZONE
Nastavenie časovej zóny. Jednotlivé časové zóny sú uvedené v 
/usr/share/zoneinfo. Napr.: Canada/Pacific, Europe/Bratislava alebo 
Europe/Berlin.

KEYMAP
Nastavenie mapovania klávesnice. Možné mapovania nájdeme v 
/usr/share/kbd/keymaps. Toto nastavenie neplatí pre winmanager ani 
X-server.

CONSOLEFONT
Nastavenie písma pre konzolu. Zoznam je v /usr/share/kbd/consolefonts.

USECOLOR
Povolenie alebo znemožnenie farebných výstupov počas procesu bootovania.

USELVM
Povolenie alebo znemožnenie spustenia vgchange počas sysinit - aktivuje 
LVM skupiny. Prednastavená je možnosť NO.

HOSTNAME
Nastavenie mena počítača.

MODULES
V tomto riadku je možné zadať moduly, ktoré sa majú zaviesť počas procesu 
bootovania. Moduly sa oddeľujú medzerou. Pridaním znaku výkričník pred 
názov modulu sa zabráni zavedeniu modulu.

INTERFACES
Nastavenie pre sieťové rozhranie.

ROUTES
Nastavenie rútrovania.

DEAMONS
V tomto riadku sa zadávajú názvy démonov, ktoré sa majú spustiť počas 
procesu bootovania. Démony nainštalované v systéme najdeme v /etc/rc.d/. 
Zápis démonov a ich spustenie alebo zakázanie je rovnaké, ako v prípade modulov.

Záver

Po prečítaní tohto článku by ste mali bez väčších problémov nainštalovať X-server a winmanager GNOME, ktorý je veľmi rozšírený medzi používateľmi linuxových distribúcii. Pripadné otázky adresujte do komentárov.

Do tohto článku som nezahrnul spojazdnenie pripojenia do internetu. Hlavne z dôvodu značného množstva zariadení, ktoré umožňujú toto pripojenie a časovej náročnosti písania postupov na ich zfunkčnenie. Túto otázku vám určite pomôžu vyriešiť skúsení užívatelia, ktorí navštevujú tento portál a prispievajú do fóra.

Súvisiace články

  • Dodatok k systemu pacman 28.10.2005 | 16:23
   Avatar Samuel Cengel <b>Archlinux</b>  Používateľ
   Po zosynchronizovani dostupnych balickov #pacman -Sy je dobre upgradovat system pacman prikazom #pacman -S pacman. Konfiguracny subor systemu pacman je /etc/pacman.conf, kde sa nastavuju sekcie balikov (ked navstivite www.archlinux.org, uvidite, ze baliky su rozdelene na: community, current, extra, release, unstable. V /etc/pacman.d/ su jednotlive subory curent, extra......, v ktorych su nadefinovane http a ftp zdroje balikov.
   • Re: Dodatok k systemu pacman 28.10.2005 | 17:04
    skywaker   Návštevník
    mna by zaujimala jedna vec ... moj problem je ze musim vzdycky znovu po starte spustit alsamixer a nastavit prisl. hodnoty na [on] skusal som aj alsacfg store ale nepomohlo to. dakujem lukas.
    • Re: Dodatok k systemu pacman 01.11.2005 | 10:49
     Avatar Samuel Cengel <b>Archlinux</b>  Používateľ
     velmi dobry clanok o filozofii arch linuxu najdete tu
     • Re: Dodatok k systemu pacman 01.11.2005 | 11:12
      Avatar Samuel Cengel <b>Archlinux</b>  Používateľ
      dobry clanok najdetetu
  • Super! 29.10.2005 | 12:17
   Dash   Návštevník
   Super clanok, opet som sa nieco noveho naucil. Len tak dalej! :) Este by som uvital clanok na rozne konfiguracne subory v linuxe. Btw kto by chcel instalovat KDE nieje problem. Je to lahke. Ale myslim ze asi ostanem pri blackboxe... :)
   • Re: Super! 29.10.2005 | 12:34
    Avatar Samuel Cengel <b>Archlinux</b>  Používateľ
    Vyskusal som si to gnome 2.12 aj ked ho nepouzivam. Po nastartovani mi vyhodilo hlasku ze treba upravit /etc/hosts je tam potrebne napisat meno ktore mate nastavene v /etc/rc.conf ako HOSTNAME. Takisto som mal problem s xkblayout pri nastavovani rozlozenia klavesnice, treba upravit v /etc/X11/xorg.conf v sekcii kde je klavesnica xkb rules na hodnotu xorg
  • gdm 29.10.2005 | 12:56
   petryk   Návštevník
   na automaticke pustanie do grafickeho modu netreba editovat ziadny subor , staci do rc.conf pridat daemona gdm , resp xdm
   • Re: gdm 29.10.2005 | 13:20
    Avatar Samuel Cengel <b>Archlinux</b>  Používateľ
    Vdaka za pripomienku. Ano je to dalsia moznost ako spustit graficky rezim.
  • chybna cesta v clanku 17.02.2008 | 13:02
   sQuo   Návštevník
   ahoj,
   mozno sa mylim, ale u mna je cesta /etc/X11/xorg.conf; cize si zrejme tam zabudol vsunut X11 :)