Bootsplash
Svojou flexibilnosťou sa Linux prezentuje v plnom rozsahu vo všetkých svojich kútikoch. Výnimkou nie je ani jeho zavádzanie. Teda samotný štart. Inšpirovať sa môžeme Bootsplashom, ktorý nám robí štart zaujímavejším. Bootsplash (http://www.bootsplash.org/) je vlastne grafický štart systému s množstvom podôb, teda je skinovateľný. Bootsplash má dva módy: Verbose mode a Silent Mode.
Verbose mode
Už názov nahovára o čo asi ide. Mód Bootsplashu, kde grafický obrázok sa nachádza pod správami zo štartu systému. Používateľ vidí aj správy, ktoré Linux vypisuje pri štarte.
Silent Mode
Ide zas o mód, kde grafické pozadie pokrýva celú obrazovku a systémové správy sa nezobrazujú. Namiesto správ je zobrazený progressbar, ktorý nás informuje v akom pokrokovom stave sa nachádza spúšťanie nášho Linuxiku.
Samozrejme nemôže chýbať animácia. Bootsplash podporuje MNG (Multiple-image Network Graphics) čo nám animáciu zaisťuje :) Animované prvky celkom spríjemnia samotný boot. Podpora nechýba ani pre antialiasing písmen.
Inštalácia
Ingrediencie sú takéto: zdrojové kódy ku Kernelu a Bootsplash patch. Patch si stiahneme z ftp://ftp.suse.com/pub/people/stepan/bootsplash/kernel/ na výber je toho tam viac, vyberieme si podľa verzie Bootsplashu a kernelu. Zdrojový kód kernelu musí byť nainštalovaný v /usr/src/linux. Nainštalujeme stiahnutý patch
user:~ # cd /usr/src/linux
user:/usr/src/linux # patch -p1 < /cesta_k/bootsplash-X.X.X-X.X.X.diff
patching file drivers/char/console.c
patching file drivers/char/keyboard.c
patching file drivers/char/n_tty.c
patching file drivers/video/Config.in
patching file drivers/video/Makefile
patching file drivers/video/fbcon-jpegdec.c
patching file drivers/video/fbcon-jpegdec.h
patching file drivers/video/fbcon-splash.c
patching file drivers/video/fbcon-splash.h
patching file drivers/video/fbcon-splash16.c
patching file drivers/video/fbcon.c
patching file include/video/fbcon.h
patching file kernel/panic.c
user:/usr/src/linux #
Zmeníme konfiguráciu jadra jedným z príkazov make config, make menuconfig alebo make xconfig. Potom vstúpime do Console drivers -> Frame-Buffer support a vyberieme VESA VGA graphics console. Taktiež "Initial Ramdisk support" v "Block Devices". Uložíme konfiguráciu a skompilujeme jadro. Po kompilácií jadro skopírujeme do /boot.
Utilitku k tomu Splash ftp://ftp.suse.com/pub/people/stepan/bootsplash/rpm-sources/bootsplash/bootsplash-3.0.7.tar.bz2, ktorú stačí len skompilovať. Splash používame v takejto syntaxi
/sbin/splash -s -f /etc/bootsplash/themes/yourtheme/config/bootsplash-1024x768.cfg >> /boot/initrd.splash
Ďalšia dobrá utilitka s názvom KBootSplash http://kbootsplash.sourceforge.net/ nám uľahčí život grafickým výberom bootsplash tém.
Tisíc tvárí plochy - Superkaramba
superkaramba /cesta/k_teme/nazov.theme
alebo samotný program nám dá na výber otvoriť tému alebo stiahnuť novú tému.
Inštalácia
Základná inštalácia pozostáva z inštalácie zo zdrojového kódu
tar -xzvf superkaramba-0.33.tar.gz
cd superkaramba-0.33
./configure --prefix=/usr
make
su -c "make install"
alebo z binárnych balíkov
Odkazy na Superkarambu
Zopár screenshotov http://www.lynucs.org/?superkaramba
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.