Môžu mať vo svojej podstate niečo spoločné moderný operačný systém a prastarý ekosystém Zeme? Evolúcia nesleduje žiadny pevný cieľ, a tak možno nájsť v našich životoch i vo výtvoroch našich rúk obraz prírody.
Dva neporovnateľné systémy a predsa majú niečo spoločné. Jeden neživý zhluk 2-bitového kódu vzniknutý rukou človeka s cieľom vytvoriť univerzálny operačný systém. Druhý, živá časť prírody, kódovaný 4-bitovou genetickou sekvenciou bez vopred daného cieľa, rozvíjajúc život v celej jeho hĺbke a kráse.
Oba prešli dlhou evolúciou, prvý informačných 35 rokov, ten druhý biologických 350 miliónov rokov. Dnes sú z nich stabilné, zložito štruktúrované systémy majúce mnoho tvárí, no pritom spoločnú bázu. Ich základom je jadro resp. pôda s baktériami plniace hlavné funkcie nevyhnutné k "životu". K nim sa vývojom pripojili prvky vyšších úrovní. Vytvorili tak svet navzájom previazaných častí, kde každý z nich má svoje miesto, funkciu i dôležitosť - tak shell, gcc alebo x window, ako aj chvostostok, podpňovka či medveď.
Pekným príkladom spoločnej črty je aj symbióza. V živom systéme sa prejavuje spoluprácou či dokonca zlúčením rôznych organizmov, ako je to napr. pri rybách čističoch alebo mykorízach. V Linuxe je to práve obdoba symbiózy (aj keď vyjadrená myslením ľudí), ktorá spojila jednotlivé funkcie do utilít, knižníc či celých desktopových prostredí a posunula tak tento systém o ďalší krok dopredu.
Ako evolúcia pracuje, opravuje chyby, vytvára nové vetvy a ukončuje niť neprispôsobivých či už nepotrebných súčastí. Všetko v neustálom cykle zrodu a zániku.
Linux nie je pracovná plocha ani príkazový riadok, rovnako ani stromy nie sú les. Oba sú omnoho zložitejšie než sa na prvý pohľad zdá. A i keď sú tu dva zásadné rozdiely - jeden je neživý, druhý živý, jeden obsiahnuteľný ľudským poznaním, kdežto druhý nie, oba si zaslúžia pozornosť a úctu k tomu, čo všetko je v nich zahrnuté. Celé je to totiž o evolúcii, slobode a rozmanitosti života. A tak občas, keď budeme sedieť za klávesnicou, pomyslime na spoločnú podstatu všetkého - nás i lesa.
Foto: wolf.sk
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.