Len prednedávnom vyšla najnovšia verzia Greenie Linux 2.0 s označením Gerfihellania, ktorá vychádza z obľúbenej distribúcie Ubuntu Gutsy. Za touto mladou distribúciou stojí jej kontroverzný zakladateľ a tvorca Stanislav Hoferek, ktorého určite viacerí poznajú aj z fóra na LinuxOS.sk. Keďže v poslednej dobe sa veľa diskutuje o tom, či má zmysel táto distribúcia ako aj o použiteľnosti zo strany bežného používateľa, rozhodol som sa Greenie Linux nainštalovať a vyskúšať.
Inštalácia
Inštalačné CD si môžete stiahnuť zo stránky distribúcie. Rýchlosť a vyťaženosť servera nepoznám, inštalačné CD mi zaslal samotný autor, keďže mám pomalé internetové pripojenie. Po vložení CD vás privíta modifikovaná plocha Ubuntu, na pozadí s horami v zelenej farbe. Pravdepodobne sú to naše Tatry, nepýtal som sa autora. Nad možnosťami bootovania neprehliadnete logo "Dajte slobodnému softvéru zelenú!", z čoho vyplýva, že celé distro je zamerané na zelenú farbu. Pomenovanie tejto verzie distra - Gerfihellania bolo taktiež ako u väčšiny Linux distier prevzaté zo zvieraciej ríše, vygooglil som, že sa jedná o muchu.
Pri bootovaní máte tieto možnosti:
- Greenie Gerfihellania
- Spustiť Greenie v grafickom 'safe' móde
- Inštalovať s ovládačom obnoviť CD
- Inštalácia v textovom režime pre výrobcov
- Greenie>HDD(256RAM)
- Kontrola CD média na chyby
- Test pamäte
- Štart systému z pevného disku
Po výbere prvej voľby začne distro z Live CD bootovať. Počas zavedenia celého systému vás sprevádza pozadie, v ktorom sú v kontraste zelené lúky, suchý strom a zvieratá. Sprievodná informácia vás upozorní, že ak chcete vidieť výpisy, môžete stlačiť ALT+F1. Po chvíli vás privíta samotný desktop Greenie, ktorý môžete následne po odskúšaní nainštalovať na disk kliknutím na ikonu Inštalovať. Celý inštalačný proces je zhodný s Ubuntu, na mojom notebooku trval približne 13 minút. Počas inštalácie som dostal upozornenie že "Zlyhal pokus o nastavenie apt pre inštaláciu ďalších balíkov z CD" ako aj upozornenie o chybe prístupu k bezpečnostným aktualizáciám. Po odklikaní upozornení inštalácia normálne pokračovala. Keďže som neinštaloval vo virtuálnom PC, screenshoty z inštalácie neposkytnem.
Desktop
Už som spomenul, že Greenie vychádza z Ubuntu, ako primárny desktop je použité GNOME 2.20. Všetky súbory spravuje gnomovský Nautilus. Ovládacie prvky sú sústredené do jedného panela umiestneného dole. Nájdete tu hlavné menu, niekoľko zástupcov programov, systémový monitor, zoznam okien, prepínanie plôch, hodiny a oblasť upozornení. Na ploche nenájdete žiadne ikony, nie je však problém cez editor konfigurácie povoliť zástupcu počítača, domovského priečinku alebo koša. Štandardne je predvolené zobrazenie pripojených zariadení na ploche, čo nie je na škodu. Pri prezeraní menu som nikde nenašiel voľbu pre zmenu témy desktopu ani nastavenie šetriča obrazovky. Témy sa však dajú prispôsobiť cez zmenu pozadia. Chýba tu šablóna pre predvolenú tému Greenie, ktorá by po zmene nastavila všetky vizuálne prvky naraz. Odporúčal by som pridať ešte kompletnú sadu ikon Tango v kombinácii s Murrina engine.
Programy
Všetky verzie programov sú totožné s Ubuntu 7.10, prípadne s jeho aktualizovanými verziami. Programový výber je asi najväčšie plus celej distribúcie, preto sa budem tejto oblasti venovať dlhšie. Predsalen inštalácia vychádza z Ubuntu, vizuálne modifikácie Gnome desktopu sa dajú zmeniť. Naviažem na to a začnem 3D desktopom, nájdete tu Emerald Theme Manager, GL Desktop a Správcu neslobodných ovládačov. Týmto vizuálnym "zábavkám" sa nebudem dlhšie venovať, samotné efekty vie zapnúť aj voľba vo vizuálnych efektoch cez nastavenie plochy. Mne na rozdiel od Ubuntu 3D efekty v Greenie nešli správne, vlastním Intel grafiku.
V menu Grafika nájdete asi najznámejší pixmapový editor Gimp, maľovanie v štýle Paintbrushu GNU Paint, kreslenie zo sady OpenOffice.org a prehliadač fotiek gThumb. Ak si chcete zahrať jednoduché hry, nájdete v Greenie kompletnú sadu Gnome hier.
Programy pre prácu s internetom zahŕňajú asi tie najpoužívanejšie programy, ktoré budete potrebovať. Nájdete tu Firefox s predvolenými záložkami a niektorými rozšíreniami. Ako e-mailový klient je zvolený Thunderbird. Kvôli rýchlejšej kontrole e-mailov môžete použiť Mail notifikáciu. Ak niekomu nevyhovuje Firefox najmä kvôli rýchlosti, môže vyskúšať Operu. Sťahovanie súborov zabezpečujú programy Bittorrent, Downloader For X, gFTP umožní prístup k ftp-čkam. Okrem iných programov v tejto oblasti tu majú zastúpenie asi najlepší GTK "kecálkovia" Pidgin a Gajim.
Kancelárske aplikácie zastupuje OpenOffice.org, môžete vytvárať a prehliadať texty, tabuľky a prezentácie. PDF dokumenty číta Evince. Príslušenstvo je obohatené o GNOME Commander, ktorý je vynikajúci správca súborov. Desktop si môžete skrášiť v gDesklets. Menu Vývoj ponúka web editor Bluefish a programátorský nástroj Nedit.
Obrovským lákadlom v tejto distribúcii sú najmä multimédiá, čo je vhodné najmä pre začiatočníkov. S prehrávaním zvuku a videa by ste nemali mať väčší problém už od základnej inštalácie Greenie. Testované video prehrali všetky tri prehrávače, Totem, MPlayer a VLC aj vďaka balíku w32codecs. Čo sa týka hudby, v distribúcii nájdete rôzne programy: zástupcu legendárneho XMMS Audacious, editor zvuku Audacity, počúvanie stream rádií zabezpečí Streamtuner, hudobne nadaným sa hodí TuxGuitar. Dátové a hudobné médiá môžete napaľovať s Gnomebakerom.
Greenie Linux používa pochopiteľne správcu balíkov Synaptic, čo je grafická nadstavba pre konzolový Apt. Keď som prehliadal zdroje, ktoré sú totožné so základnou inštaláciou Ubuntu, určite by sa hodili ako predvolené repozitáre v sources.list odkomentované všetky Ubuntu repozitáre plus napríklad podpora multimédií Medibuntu. Taktiež kvôli začiatočníkom by bolo vhodné zakomentovať opis repozitárov v rodnom jazyku, keď už máme to slovenské distro ;-).
Ubuntisti postrehnú niektoré zmeny, v menu Root nájdete GNOME Commander, Poznámkový blok, Prehliadač súborov, Midnight Commander, Terminál, Textový editor. Čo ma dosť zaskočilo bolo, že okrem konzolového MC žiaden program nevypýtal heslo roota, čo považujem za nevhodné, keďže všetky spomínané aplikácie sprístupňujú súbory pod rootom. Taktiež neprehliadnete Greenie ovládacie centrum. Môžete v ňom priamo editovať pripojenie diskov, zdroje softvéru, zavádzač, jazyk a sieť. Nie som programátor, preto neviem posúdiť kvalitu tejto aplikácie, len by som prijal počiatočné root heslo, možno nejaké jednotné upozorňovacie ikony.
Zhrnutie
Ako som už spomínal, okolo Greenie Linuxu je pomerne veľká búrka. Otázkou je, či má táto mladá distribúcia budúcnosť, či je vhodná pre širšiu verejnosť. Určite každý postrehol, že Greenie vychádza z Ubuntu, čo bolo aj v tom článku spomenuté viackrát. Možno pre niektorých budú dostačujúce moje poinštalačné tipy k Ubuntu a budú brať Greenie len ako "ofarbené" Ubuntu s pár balíkmi navyše. Iným bude vyhovovať to, že majú množstvo programov na jednom CD vrátane podpory multimédií.
Z môjho pohľadu by som zmenil určite najmä vizuálne prvky, hneď pri pohľade na zelené hory v boot menu a na wallpaper som bol dosť odradený. Zvolil by som decentnejšie pozadie v rovnakom štýle. Taktiež zmena niektorých prvkov GNOME panelu a témy by určite prispeli k lepšej ergonómii. Čo ma vážne prekvapilo, bol zvuk fujary pri spúšťaní desktopu, hneď som si spomenul na humoresky od Stredoslovákov na salaši. Ako sa volá album radšej nebudem písať ;-). Celkový vizuálny dojem z tohto distra nemám zďaleka dobrý, určite je Ubuntu lepšie zladené s príjemnejším prostredím, aj keď hovoríme o inej farbe.
Výber programov ma naopak celkom prekvapil, až na pár aplikácií, ktoré by som vyhodil, prípadne zamenil, je to celkom dobré. Samotný výber je zameraný najmä na internet a multimédiá, čo je celkom vhodné. Samozrejme nechýbajú rôzne systémové nástroje. Čo dáva dobrý štart pre Greenie Linux ako vlastné distro je aj taká maličkosť ako Greenie ovládacie centrum. Určite to je ešte v plienkach ale je vhodné vytvárať vlastné GUI nástroje charakteristické len pre túto distribúciu. Je však otázne, či sa nájde skupina linuxových používateľov s chuťou a s vedomosťami, ktorí budú ďalej rozvíjať túto distribúciu.
Hodnotenie
+ programový výber
+ podpora multimédií
+ vlastné prvky
- vizuálna stránka
- repozitáre
- drobné nedostatky
dam na greenie.sk zbalene ako tar.gz vsetky pozadia, a verejnost bude hlasovat ktore sa hodi ako default. co ty na to?§
je tam aj dost hor samozrejme
Nebolo by vhodne zapracovat do CMS nejaku obstrukciu, aby sa neprihlasenym nedal pouzit uz registrovany nick? Predislo by sa tym mozno roznym nedorozumeniam.
riesenie - prida sa do greenie control centra klikatko, ktore jednym klikom nastavi repozitare
root: staci zadat raz, a uz je vsade. ked nie je ani raz predtym, tak ho pri vsetkom pyta. mozno s tym ale budem moct nieco urobit...
prosim ta mozes sem napisat co pridat a co vyhodit? zacina totiz praca na greenie 2.0.1 :)
- web prehliadace by som chcel nechat. dovod:
* firefox je najcastejsi a opensource, ten nechcem vyhodit
* opera je tiez dost oblubena, rozhodne je to lepsie ako ked bolo predtym epiphany
* dillo by som chcel nechat, jednak jeto malicke, a jednak to ma vyuzitie len na pomalych pc a pi napalovani DVD.
kedze v sekcii internet je toto: opera, firefox, pidgin a thunderbird, a tiez sekcia "pokrocile", kde je par dalsich programov a dillo medzi nimi... tak myslim ze na tom nie je vobec nic zle...
guitar pro je dobry program pre hracov na gitare, pre klavir ci cokolvek ine. vyborne tiez ako len taka zabavka. tento program je tiez v menu date ako "pokrocile", a rozhodne to nechcem vyhodit. navyse sa poznam s autorom tuxguitar :)
3 video prehravace su totem, mplayer a VLC. tu privitam radu. ktore dat prec? rad by som totem zachoval a jeden z nich tiez
guitar pro - detto
opera - diskutabilne
video - nemenit
guitar pro preco vyhodit? co je zle na tom ze tam je? argument prosim... zaujimave, ze napriklad audacity nikto vyhodit nechce :)
opera: predvoleny je firefox. opera je preto, lebo vela ludi ma jednoducho radsej operu. a kedze je tu bluefish a budu greenie pouzivat aj tvorcovia stranok, odi sa im, ked budu vidiet obidva prehliadace
ak tam nieco treba a mas to, posli mailom
inak beriem to ako nezodpovednost predajcu. vacsinovym systemom je stale win xp, tak by tam mali byt ovladace minimalne este pre tento os
:)
Ak uz robis nejaky fork malo by to mat aj cast originalnej funkcnosti. Aspon par skriptov. Videl som uz viac forkov Ubuntu, ale v kazdom z nich bolo nieco aspon trochu naviac. Ako priklad by som mohol uviest specialne upraveny fork pre genealogov. Instalacne CD obsahovalo predovsetkym softver urceny pre tuto cielovu skupinu + rozne specialne fonty a aplikacie nenachadzajuce sa v standardnych repozitaroch Ubuntu.
Greenie sa akoby snazilo opat vynajst vynajdene koleso a orientuje sa vseobecne na tu istu cielovu skupinu ako hlavny tahun distribucia Ubuntu, podla mna takymto zameranim neprerazi, kazdy si nainstaluje radsej podporovany original. Vseobecne, podla mojej mienky fork by mal vznikat vtedy ak nie som s nejakou funkcionalitou spokojny a v distribucii sa neuvazuje o zmene takejto funkcnosti, preto autor vytvori distribuciu ktora sice vychadza z urcitych zakladav, ale dalej uz ide vacsinou sama. Ako priklad by som mohol uviest trebars Mandrivu a z nej vychadzajuci Texarov PCLinuxOS.
pekny a uspesny den prajem
olfi
A co tak Gerlach?
A kedze Gerfi vychadza s Gutsy Gibbona, tak by mohol nazov byt Giganticky Gerlach :P
ano, su tam casom vyskusane distra. teda take, ktore aj po 3 mesiacoch od pridania do vaiting listu su aktivne. greenie je zatial vo vaitingu, a bude tam este 4 dni :)
take distro moze mat uspech leda u 15 rocnych "velkych linuxakov".
ak xces robit distro, tak sprav nieco originalne a nie ze len zmenenie vzhladu...
postav si vlastnu architekturu distra... zober ciste jadro, sprav si balickovy system atd... ale nie takyto styl... tento projekt inak zakape skor ako sa dostane viac dopovedomia.
ale inak to nemoze ani vyzerat ked sa pusti rocny "ubuntu guru" do robenia distro... :)
skus sa zamysliet.
Chyba pri nastaveni APT
Zlyhal pokus o nastavenie APT
pre instalaciu dalsich balikov z CD.
inak ide v pohode...aspon zatial, ..neviete co ta chyba znamena?
http://greenie.datagen.sk
Bol som dost prekvapeny, ze nie je. Myslim tym torrent na Gerfihellania.
Dalej: preco sa to normalne nevola Gerfihellania jaunty, nech v tom nie je gulas? Verzie jaunty 01, 02... atd., alebo jaunty maj09, jun09, jul09... a hned je jasno.
http://greenie.datagen.sk
No linux Ubuntu aj aj kernel 4.4 je už davno v pase.Sranda je že aj niektore ubuntu distra ako Zorin ci ine sa už zobudili a funguje na jadre aspom 4.8 .Ja osobne použivam Antergos co je distro Arch linux a super rychla instalacia ziadne zasekavanie rychla aktualizacia z Arch repozitarov ci ine.Toto chyba Ubuntu and kompany a preto je tam kde je. bohuzial aj greenie tam speje aj po rokoch do zabudnutia treba sa uz zobudit!Napr:ked instalujem hru Cez playonlinux na Arch distre neni problem ale pri ubuntu distre hned nedokaze prisposobit velkost okna ci ine veci.Ak by som s linuxom zacinal urcite by som neodporucal na zaciatok ubuntu lebo to dokaze kazdeho odradit.keby niektore media netlacili do hlavy ubuntu a Trebars Arch distro ako Antergos ci manjaro verim ze window by uz davno zanikol,pretoze by ho už nikto nechcel.Treba sa zamysliet.