No lenže mýlia sa na celej čiare. Môžeme povedať, že aj ten príkazový riadok dokáže viac ako celý Windows. V tomto článku sa nebudem venovať príkazovému riadku ale iným grafickým programom, ktoré robia dnešný Linux zaujímavejším ako bol Linux pred 4 rokmi a lepším ako Windows. Veď, držme sa skutočnosti: zoberme si pokrok vo vývoji Linuxu a vývoj Windowsu. Pozrime si grafiku Linuxu pred rokom a teraz, a pozrime si grafiku Windows XP a plánovaného Windows Longhorn. Porovnajme nielen grafiku, ale aj výkon a kvalitu, ako sa zmenila...
Podľa plánov má mať Windows Longhorn priesvitné okná, ktoré Linux už ponúka dávno, bude mať aj dokonca virtuálne plochy a ďalšie veci, ktoré linuxáci používajú už od nepamäti... A to všetko by malo šľapať podľa Billa Gatesa na 4-6 GHz počítači s 2 GB RAM. Nebudem ani spomínať, že Linux s takýmito vlastnosťami beží na 300 MHz počítači s 64 MB RAM :-) No ale nič, to bola len taká mala autorská poznámka na úvod ;-)
Linux a prihlásenie viacerých používateľov naraz ???
Začal by som slávnym linuxovým multiuser mode. Je to veľmi zaujímavá vlastnosť Linuxu, ktorá dovoľuje naraz prihlásiť viac používateľov v jednom čase. Čo to znamená? Že nie je nutné sa odhlásiť, keď sa potrebuje prihlásiť iný používateľ. Pričom Linux rovnomerne rozdeľuje využitie výkonu procesora a pamäte.
O tom, že multiuser mode funguje sa môžeme presvedčiť príkazom su a login (login je použiteľný len v root). Teraz máme prihlásených dvoch userkov naraz :-) Celkom zaujímavé, že? Môžeme ich mať prihlásených samozrejme aj viac. Ale nebolo by zaujímavejšie grafické prihlásenie nového používateľa? Asi áno. Pokiaľ ste o tejto možnosti nevedeli, práve sa dozvedáte. Linuxový grafický server X-Server ponúka strašne veľa možností. Jednou z nich je aj viac graficky prihlásených používateľov. Na to tu je príkaz X. S jeho modifikáciou na X :1 -query localhost dostaneme nové prihlasovacie okno pre nového používateľa.
Ako na tento príkaz?
X :display -query IP_adresa
-
display je v skratke povedané ďalšia obrazovka. Každá obrazovka musí mať svoje číslo. Teda, pokiaľ by sme chceli prihlásiť troch používateľov naraz, tak potom každý musí mať iné číslo. Hlavná obrazovka ma číslo 0, takže toto číslo už nemôžeme použiť.
-
query IP_adresa ja osobne musím zadávať moju lokálnu IP adresu číselne, pretože mi neberie názov localhost. Ale to je len detail v konfigurácii systému. Používateľov prepíname medzi sebou klávesami Ctrl+Alt+F1 až F12. Hlavná obrazovka zvykne byť na klávese Ctrl+Alt+F7.
Príkaz X nie je jediný takéhoto druhu. A čo keby sme si povedali, že načo prepínať používateľov klávesami, prečo nemať používateľov prihlásených graficky na jednej obrazovke? Nie je problém. Tí, ktorí si mysleli, že sa to nedá, a že možnosti Linuxu tu končia, budú prekvapení :-) Vyskúšajme príkaz Xnest. Používa sa tak isto ako príkaz X, takže bude vyzerať Xnest :1 -query localhost.
Tieto príkazy môžeme nahradiť aj príkazmi od GDM login managera. Teda gdmflexiserver a gdmXnest. GDM už ponúka aj grafické vyhľadanie dostupných vzdialených hostiteľov, na ktorých sa môžeme prihlásiť.
Poďme prepínať plochy :-)
Však čo na tom môže byť zaujímavé? Asi nikoho by nebavilo bezdôvodné prepínanie virtuálnych plôch. Prečo si neurobiť efektné prepínanie plôch? Akurát k tomu potrebujeme malý programček 3D-Desktop, akceleráciu grafiky a deciliter chcenia. 3D-Desktop je OpenGL program na prepínanie virtuálnych plôch. Nájsť a stiahnúť ho môžete na stránke http://desk3d.sourceforge.net/. 3D-Desktop urobí ako keby screenshoty všetkých plôch, screenshoty sa potom plynulo zmenšia a pravidelne zoradia do nakonfigurovaného útvaru. Najčastejšie je to do kruhu.
Celý priebeh má ladné pohyby, otáčanie plôch, zmenšovanie a zväčšovanie. Defaultný štýl prepínania môžme nakonfigurovať v súbore /home/používateľ/.3ddesktop/3ddesktop.conf
alebo pridáme atribút do príkazu 3ddesk --view=< názov zobrazovania >.
Možnosť --view= vychádza zo súboru ddesktop.conf, kde sú nakonfigurované rôzne zobrazenia. Alebo použijeme možnosť --mode=, kde môžeme použiť niektorú z preddefinovaných zobrazení ako napríklad carousel, cylinder, linear, viewmaster, priceisright, flip a random.
Je to veľmi šikovná utilitka. Pre tých, ktorí by chceli prepínať plochy stále takýmto spôsobom, odporúčam nastaviť si klávesovú skratku na tento program, prípadne zmeniť na takú skratku aká bola na prepínanie klasickým spôsobom. Môj prvý dojem z tohto programu bol, ako keby to bol program zo sci-fi filmu, ako keby virtuálna vízia budúcnosti. :-) Je to fakt kvalitný a efektný program.
Čo na to všetko povedať... Žeby Linux - krajina neobmedzených možností? ;-)
Daniel Mičko
LinuxOS.sk
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.