Hitom posledných mesiacov v oblasti procesorov sa stala 64 bitová architektúra firmy AMD označovaná x86-64 alebo aj AMD64. Dominantný operačný systém je pre túto architektúru dostupný zatiaľ iba ako RC1. Celkom iná situácia je na poli Linuxových distribúcií. Aj tu sa ukazuje sila filozofie open-source :) My sa pozrieme ako na 64 bitoch beží distribúcia SuSE Linux 9.2 z pohľadu bežného užívateľa.
64 bitové procesory sú plne kompatibilné so svojimi 32 bitovými súrodencami, takže môžeme bez problémov použiť 32 bitový operačný systém. Oveľa výhodnejšie, hľavne z pohľadu výkonnosti, je ale použiť 64 bitový OS.
My sme siahli na 64 bitovú distribúciu SuSE Linux 9.2. Použili sme inštalačné DVD stiahnuté z internetu. Existuje aj možnosť zakúpiť si krabicovú verziu SuSE, ktorá obsahuje naviac nejaké (aj komerčné) programy. Inštalácia sa ničím nelíši od klasickej na 32 bitoch. Prebehla bez akéhokoľvek problému a vzhľadom na množstvo inštalovaného softvéru aj prekvapivo rýchlo. Po nastavení drobností ako je napríklad rozlíšenie monitora, pridaní užívateľov, nastavení hesla root-a nastal čas na prvé spustenie systému. Jednou z indikácií, že sa jedná o 64 bitový systém bolo označenie architektúry x86-64 namiesto klasického i686. Druhou, podstatne príjemnejšou bola rýchlosť celého systému. Bežné aplikácie sa spúšťajú prakticky okamžite, systém reaguje na užívateľove akcie bez omeškania. Dokonca aj OpenOffice.org, ktorého hlavnou nevýhodou bola jeho pomalosť sa stáva použiteľným bez akýchkoľvek obmedzení.
Ale aby sme neostali iba pri chválach, spomenieme si zopár problémov, na ktoré sme narazili pri používaní 64 bitového Linuxu.
Prvou, pre niekoho nepríjemnou, pre iného nepodstatnou záležitosťou je absencia 64 bitových pluginov Flash playera. Takto sme ochudobnený o možnosť prezerať si niektoré stránky. (Alebo ochránený pred otravnou reklamou :) Existuje síce možnosť použiť 32 bitovú verziu prehliadača, ale je to na úkor výkonnosti. Je to ale iba dočasný problém, v najbližšej dobe sa určite objavia aj 64 bitové modifikácie týchto pluginov.
Ďalší problém nastal pri kompilácii programov. Zdrojové kódy sú totiž pripravené na kompiláciu na 32 bitových systémoch, takže sa nemusí podariť skompilovať ich aj na 64 bitovej architektúre.
Takisto zabudnite na to, že na tejto architektúre spustíte nejaký DOS program pomocou emulátora dosemu. Nepodarilo sa mi dokonca rozbehnúť ani žiadnu aplikáciu pre Windows pomocou wine.
Napriek týmto drobným nedostatkom sa kúpa 64 bitového PC vzhľadom na pomer cena/výkon určite oplatí. Ak sa chystáte na upgrade svojho miláčika, obzerajte sa týmto smerom.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.