"Dynamický konkurenčný boj bude vždy charakteristickým znakom nášho odvetvia."
Microsoft
"Ako úspešná spoločnosť si plne uvedomujeme svoju zodpovednosť byť lídrom.."
Microsoft
"Keď počúvate Microsoft, máte dojem, že vo veku počítačov platia iné pravidlá obchodu. Predseda prestavenstva a výkonný riaditeľ Microsoftu Bill Gates tvrdí, že vláda sa usiluje ovplyvňovať štruktúru priemyselného odvetvia, o ktorom máločo vie. Je to nezmysel. To, o čo sa Gates snaží, nie je nič nové pod slnkom, a je obdobou dobre známych snáh o monopolizáciu ocele, železnice, ropy a telekomunikácií v ére zlodejských magnátov."
Robert Kuttner, Businessweek
Po intenzívnom vyšetrovaní praktík konkurenčného boja Microsoftu hlavne v deväťdesiatych rokoch, Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov a skupina generálnych prokurátorov 20 amerických štátov zažalovali v roku 1998 spoločnosť Microsoftu za hrubé porušovanie protimonopolného zákona.
Obvinili Microsoft, že potláča konkurenciu, čo doložili množstvom dôkazov. Išlo najmä o tieto obvinenia:
- Microsoft má monopol v oblasti operačných systémov
- Microsoft zneužíva svoj monopol a znemožňuje predaj konkurenčných produktov (ide predovšetkým o internetový prehliadač firmy Netscape, ktorej akcie klesli z 80% takmer na nulu.)
- Microsoft nelegálne začlenil vlastný internetový prehliadač Internet Explorer do operačného systému Windows 98, čo znemožňovalo kúpu produktu Netscape.
- Microsoft sa snažil roztieštiť trhy s konkurenčnými produktmi.
- Microsoft bojoval proti programovaciemu jazyku Java vyvíjanému spoločnosťou Sun Microsystems, ktorý považoval za hrozbu pre Windows. Java je programovací jazyk, ktorý umožňuje, aby v ňom napísané programy bežali na všetkých počítačoch bez ohľadu na nainštalovaný operačný systém. Java je hodne využívaná a dôležitá vo vývoji webových stránok a aplikácií. Microsoft chcel vytvoriť vlastnú verziu Javy pre Windows. Táto ich verzia môže bežať iba na operačných systémoch od Microsoftu, čím bola hrubo porušená práve táto základná vlastnosť Javy. Vďaka tomu môže Microsoft uplatňovať rovnakú kontrolu nad aplikáciami MS Java akú má nad aplikáciami Windowsu.
- obchodné praktiky Microsoftu majú negatívny dopad na zákazníkov
3. apríla 2000 sudca federálneho súdu Thomas Penfield Jackson rozhodol, že Microsoft porušil zákon svojím "dravým" monopolným správaním. Toto rozhodnutie malo za následok prudký pokles cien akcií spoločnosti o 80 miliárd dolárov a samotný Gates v ten deň prišiel o 12 - 14 miliárd dolárov. Napriek tomu novomenovaný minister spravodlivosti John Ashcroft z Bushovej vlády odmietol udeliť spoločnosti pokutu a vôbec sa neunúval prijať účinné opatrenia. Vďaka tomu Microsoft má voľné ruky a môže naďalej používať podobné metódy na elimináciu konkurenčných produktov na trhu. Samotní vedúci predstavitelia Microsoftu uznali, že vďaka dohode, ktorú sa im podarilo dosiahnuť s Bushovou vládou, majú teraz väčšiu moc, než ju mali pred začiatkom súdneho pojednávania. To nikoho neprekvapuje, keď si uvedomíme, že prakticky celú dohodu napísali ľudia z Microsoftu a Ashcroft (Bushov minister) ju iba prepísal na hlavičkový papier a dal pod ňu svoj podpis.
V auguste 2003 Microsoft súhlasil s vyplatením 18,33 milióna dolárov zákazníkom v Severnej a Južnej Dakote (ktoré však mali byť vyplatené vo forme kupónov na kúpu počítačového hardvéru a softvéru) na základe obvinenia, že predražuje svoje softvérové produkty. Microsoft k tomu láskavo dodal, že polovica kupónov, ktoré sa nevyužijú, bude využitá na kúpu počítačov a softvéru pre školy.
Dohody o vyrovnaní s troma štátmi a s Districtom of Columbia v októbri sú súčasťou ich úsilia o vyriešenie všetkých právnych záležitostí odvíjajúcich sa od prelomovej protimonopolnej dohody, ktorú v minulom roku uzavreli s vládou Spojených štátov.
Začiatkom tohto roku Microsoft oznámil vysporiadanie skupinovej žaloby podanej niekoľkými štátmi v USA v hodnote 200 miliónov dolárov. Táto žaloba obviňovala Microsoft zo zneužívania svojho monopolu v oblasti operačných systémov a z predražovania svojho softwaru.
Skupinové súdne procesy (procesy podané viacerými štátmi) stále čakajú na prerokovanie v piatich štátoch: Arizona, Iowa, Minnesota, New Mexico a Wisconsin. V minulom roku Microsoft urovnával spor v rámci desiatich skupinových procesov v celkovej hodnote 1,55 miliardy dolárov.
Na druhej strane Európska komisia v marci 2004 nariadila Microsoftu zaplatiť pokutu 497 miliónov eur, oddeliť aplikáciu Windows Media Player od operačného systému Windows a poskytnúť konkurentom informácie o tom, ako pracuje jeho serverový softvér pre zosieťované počítače.
Americká administratíva vyjadrila znepokojenie nad zásahom Európskej komisie proti spoločnosti Microsoft. Riaditeľ oddelenia amerického ministerstva spravodlivosti pre protimonopolné otázky Hewitt Pate označil rozhodnutie Európskej únie uvaliť rekordnú pokutu na Microsoft za "nešťastné". Iné sankcie voči spoločnosti by podľa neho mohli mať "nečakané a neželané dôsledky".
Právnici v USA urýchlene obhájili firmu Microsoft vyhláseniami, že proti verdiktu Európskej komisie budú protestovať. "Obávam sa, že USA a EÚ smerujú k novej obchodnej vojne a že verdikt Európskej komisie voči Microsoftu je prvým výstrelom," povedal jeden z amerických senátorov.
Európska komisia označila Microsoft za "takmer monopolnú firmu", ktorá svoje postavenie zneužíva na zastrašovanie a potlačovanie konkurencie. Európa tak rozhodla rovnako ako v predchádzajúcich rokoch americké federálne súdy v kauze, ktorú proti Microsoftu viedla administratíva prezidenta Billa Clintona. Práve preto, že USA po nástupe Georga Busha nešli proti Microsoftu cestou sankcií, ale uprednostnili dohodu z roku 2001, ktorá však logicky neviedla k posilneniu konkurencie, Európa na takýto zmier nepristúpila a uvalila sankcie.
Pri hlasovaní o direktíve, ktorá upravuje patentovú legislatívu, však rada ministrov Európskej únie presadila návrh direktívy, ktorý je v rozpore s tým, ktorý parlament EÚ schválil už skôr. Táto verzia direktívy poskytuje široký priestor softvérovým patentom prakticky bez akýchkoľvek obmedzení.
A my, obyčajní smrteľníci, sa môžeme iba domnievať, kto v tom má prsty :-(
Zdroje a súvisiace články:
http://www.corporatewatch.org.uk
SITA, ČTK
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.