Úvod
OpenOffice.org (práve toto je úplný názov programu) nielen že kvalitne "vyplnil" medzeru medzi predraženými (aspoň podľa mňa) balíkmi a rozbiehajúcimi sa free projektami (Gnumeric, KOffice), ale sprístupnil Linux naozaj mnohým používateľom. Dokumenty sa v Linuxe samozrejme dali písať (a kvalitne) aj predtým, no ktorý z používateľov MS Wordu si dal tú námahu a naučil sa pracovať s Emacsom, Vimom alebo LaTeXom? Určite nie príliš veľa (hoci tí to určite neľutujú :-). KOffice a spol. mali problémy s exportom do (zatiaľ) najrozšírenejších formátov textových súborov (doc, xls). Výhodou balíka OpenOffice.org (skrátime si to na OOo :) je to, že rieši takmer všetky predchádzajúce "problémy". Je šírený zadarmo (ak nerátame náklady na jeho získanie) a to aj v rámci rôznych organizácií, v 99,9% nemá problémy s inými podporovanými formátmi, (momentálne to vyzerá paradoxne tak, že konkurencia bude musieť podporovať jeho formát súborov :-) a používa sa takmer rovnako, miestami dokonca jednoduchšie ako konkurencia. OpenOffice.org však nie je určený iba pre používateľov Linuxu, "užiť" si ho môžu aj počítače s inými najrozšírenejšími OS (Windows, MacOS, Solaris atď.)
Nevýhody
Nevýhody a chyby sa samozrejme nájdu tiež. Medzi ne patrí veľmi často kritizovaný pomalý štart (a dokonca vraj aj beh) aplikácie (vo verzii 2.0 sa to podľa mňa zlepšilo, pomôcť si môžeme aj použitím "rýchlo štartérov"), "malý" počet riadkov v tabuľkovom kalkulátore ("iba" 65.536) a zlá podpora makier z balíka MS Office. Ostatné chyby (resp. vlastnosti) nie sú tak často spomínané (a pravdepodobne teda používateľom často ani nechýbajú), alebo sú "odstrániteľného" charakteru, teda sa s nimi v ďalších verziách (ne)stretneme.
Prvé stretnutie s OpenOffice.org u mňa prebiehalo dosť emocionálne :-). V novembri 2001 som si kúpil časopis s CD, na ktorom sa nachádzal "kancelársky balík zdarma". Bol to najnovší StarOffice 6.0. Okamžite som si ho obľúbil. Pracoval som s ním niekoľko mesiacov a vytvorené súbory som veselo ukladal do jeho natívneho formátu (sxw, vtedy som o ňom veľa nevedel). A potom, jedného sobotného marcového rána, som s hrôzou zistil, že výsledky mojej práce sa vôbec nedajú použiť. StarOffice mi totiž oznámil, že skúšobná lehota skončila a mám si ho zakúpiť. A odmietol štartovať. Bola to infarktová situácia, z ktorej ma zachránila CD príloha iného časopisu, na ktorom sa našťastie nachádzala verzia (tuším) 0.643 OpenOffice.org. Z tejto príhody teda pre mňa vzišli dve ponaučenia. Prvé: treba čítať licencie na používanie programov. Druhé: bez OpenOffice.org ani na krok :-). A naozaj, odvtedy je tento balík neoddeliteľnou súčasťou môjho harddisku :-)
História
Vývoj OOo začala nemecká firma Star Divison v 90- tych rokoch pod už spomínaným názvom StarOffice. V lete 1999 však Star Division z dôvodu posilnenia pozícií na poli kancelárskych balíkov odkúpila firma SUN. Tá ho naďalej vyvíjala a šírila až do verzie 5.2 celkom zdarma. V októbri 2000 však Sun uvoľnil zdrojové kódy programu a to okamžite prilákalo množstvo vývojárov, ktorým sa so Sunom podarilo vytvoriť nový projekt: OpenOffice.org. To najlepšie, čo sa v OOo podarilo vytvoriť, včlenil následne Sun do prelomovej, no už komerčne šírenej verzie StarOffice 6.0. Samozrejme, tento balík obsahoval niektoré vlastnosti naviac (podporu viacerých jazykov atď.) Teraz sú teda obe strany spokojné: firma Sun získala tisíce nadšených vývojárov bez obrovských nákladov pre StarOffice a OpenSource komunita získala "zadarmo" kvalitný kancelársky balík. Tento vzorec sa osvedčil, a tak Sun momentálne uvoľňuje zdrojové kódy aj svojho operačného systému. No na tomto poli je však konkurencie viac ako dosť... A podľa najnovších správ - srdečná vďaka, A.B. - sa na využitie akýchsi free licencií chystá aj ich zarytý, zrejme už len bývalý, nepriateľ - Microsoft. V polovici októbra 2005 (po rôznych peripetiách) vyšla dlho očakávaná verzia 2.0, na ktorú sa v tejto sérii článkov zameriame.
Výhody a novinky
Okrem ceny a krajšieho vzhľadu sú výhodami OpenOffice.org podpora
práce s
formátmi. Okrem skvelej podpory uzavretých, teraz už aj zaheslovaných
formátov (doc,xls) dokonale
využíva vlastnosti starého a ešte viac nového formátu
súborov (OASIS
OpenDocument Format for Office Applications, ODF). Všetky sú
založené na XML, z čoho
vyplýva viac výhod. Formáty *ott, *odt atď. sú totiž vlastne
"stlačené",
komprimované *.zip
súbory XML.
Čiže aj ich veľkosť je o desiatky
percent menšia ako u *doc atď.
Takéto súbory sa aj po prípadnom poškodení dajú relatívne ľahko opraviť, na rozdiel od uzavretých formátov. Konkurencia
začína využívať
výhody XML "až" teraz a robí samozrejme okolo toho veľký reklamný
hluk...
Prítulnosť prostredia tiež nie je na zahodenie, pripomína síce iné balíky (aby s ním neodmietli pracovať ich používatelia), ale pracuje sa s ním často jednoduchšie. OOo ako prvý kancelársky balík priniesol priamo v aplikácii možnosť tlače do súboru PDF (v. 1.1), v 2.0 je však export a aj bude oveľa viac prepracovaný.
Jazyky
V podpore svetových jazykov patrí táto aplikácia k absolútnej špičke, či písmo smeruje zľava doprava a naopak, zhora dole alebo naopak, OOo ich jednoducho vie (i keď nie vždy bez problémov :-). V prispôsobovaní OOo medzinárodným podmienkam, hrá otvorenosť kódov obrovskú úlohu. Vývojári sa nájdu všade (mometálne existuje podpora pre 60 jazykov :-) A vďaka tým našim, slovenským, máme k dispozícii nielen kompletnú slovenskú lokalizáciu, ale už aj thesaurus :-). Môžete ešte niečo viac dostať zadarmo? Do týchto aktivít sa samozrejme môžeme zapojiť aj my. Prispejeme tým spoločnej veci :-).
Ďalšia z veľkých výhod je stabilita. Musel by som si riadne zaspomínať, kedy mi naposledy OOo spadol (a aj to bola vývojová verzia). V Linuxe sa dajú využiť vymoženosti tohto OS na správu dokumentov. V 2.0 nájdeme aj nový nástroj na prácu s databázami: Base. Toto bol iba naozaj krátky prehľad výhod OOo, ďalšie si spomenieme priebežne v článkoch, ostatné budete musieť objaviť sami, resp. v zdrojoch k článku. A aby ma nikto neobviňoval z toho, že propagujem niečo, čo vôbec nie je dobré ;-), uvedieme si výsledok porovnania balíka MS Word 2003 a vývojovej (teda ešte nie finálnej) verzie OOo writera. Výsledok? Z 12 kategórií 2x remíza a 7x vyhral OOo Writer... (Jasné, MS to možno vidí naopak, posúďte však sami a naozaj nezaujato ;-).
OOo v podnikoch a na úradoch
Stretávam sa však čoraz viac s využívaním OOo v rôznych úradoch a firmách. Dôsledok to má aj v celej EÚ, ktorej niektoré orgány sa (samozrejme "na truc zaoceánskemu formátu dokumentov") rozhodujú o možnosti využívať na komunikáciu medzi jej kanceláriami práve formát OASIS OpenDocument XML, teda formát, ktorý OpenOffice.org ovláda dokonale :-)
T602
Pamätáte sa naň ešte? V posledných rokoch sa zmodernizoval a získal celosvetovo veľký počet používateľov pod novším názvom 602PC Suite. Prečo ho tu spomínam? Pretože v posledných verziách jadro tohto programu tvorí (s výnimkou databázy) práve OpenOffice.org.
HW nároky
Hardwarové požiadavky nie sú až také strašné. Podstatné je iba mať procesor Pentium 200 (a kompatibilný) a viac operačnej pamäte (min. 64 MB). Miesta na disku však budeme potrebovať aspoň 300MB. Aj po tejto stránke je to dosť obľúbený program.
Inštalácia
Jednou z noviniek OOo 2.0 je "natívny inštalátor", čiže balík je v takom formáte, aby sa dal inštalovať bežne používanými nástrojmi operačného systému. Pre Debian a jeho klony je tu súbor *.deb, pre RedHat a iné rpm distribúcie balíky v *rpm formáte. Stiahneme si teda "náš" balík rpm, resp. deb a rozbalíme si ho na disk (ako root) príkazom (za znakom # sú komentáre):
tar xzf OOo_2.0_LinuxIntel_install_sk_rpm.tar.gz # rozbalenie balíka
cd RPMS # prepneme sa do vzniknutého adresára
# ďalší príkaz vyberieme podľa našej distribúcie
rpm -Uvh *rpm # inštalujeme v systémoch s rpm (FC, RH, SuSE ...)
# ak chcete inštalovať inde ako do /opt, použite
rpm -Uvh --prefix=/cesta/k/adresaru/kam/chcete/instalovat *rpm
urpmi *rpm # v Mandrive/Mandrake
dpkg -i * # v Debiane a jeho klonoch (napr. Ubuntu, Kubuntu...)
# rovnakým spôsobom nainštalujeme balík na integráciu OOo do nášho systému z adresára RPMS/desktop-integration
Samozrejme, môžeme využiť aj grafické nástroje (Konqueror, KPackage). Inštalácia je teda jednoduchá.
Potom si už len spustíme požadovanú súčasť aplikácie (writer
, calc
atď.) a
otvorí sa nám sprievodca, ktorý
vytvorí každému používateľovi vlastný adresár s nastaveniami
(~/.openoffice.org2
). Pravdaže, ak sme používali staršiu
verziu OOo,
prevedie nás importom starších nastavení. Vyzve nás na registráciu
(je samozrejme zadarmo, ale môžeme ju vynechať :), vyplníme svoje
osobné
údaje (nemusíme sa obávať, budú využívané iba v našich dokumentoch ;-).
A môžeme začať objavovať...
Záver
OpenOffice.org 2.0 je po každej stránke reálnou konkurenciou zatiaľ najrozšírenejšiemu kancelárskemu balíku Microsoftu. Samozrejme, každučkú vlastnosť konkurencie tam nenájdete, vie však veľa iného, to, čo konkurencia pravdepodobne tak skoro nedokáže: napríklad podporovať cudzie (ale i vlastné ;-) formáty (pdf, doc atď.), stabilita, podpora jazykov a veľmi veľa ďalších vlastností.
Zdroje:
- http://openoffice.org - Domovská stránka projektu
- http://sk.openoffice.org - Stránky slovenských používateľov OpenOffice.org
- http://openoffice.cz - Stránky českých používateľov OpenOffice.org
- http://linuxsoft.cz - Vynikajúci zdroj software, článkov a noviniek
- http://software.newsforge.org
- http://602.cz - Domovská stránka 602Office
- http://europa.eu.int/idabc - EU a Free software
- http://linux-magazine.com - Niečo z histórie OpenOffice.org
- http://www.OASIS-open.org - Špecifikácie OASIS
- http://documentation.openoffice.org/ - Dokumentácia v angličtine
- http://www.bytebot.net/ - Neoficiálne FAQ
- http://prejdete.openoffice.cz/ - Základné informácie o OOo v kocke
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.