V poslednej časti série článkov o OpenOffice.org nám ostáva predstaviť už iba štyri zostávajúce (nie však významom) aplikácie: databázový program OOo Base, OOo Math; využívaný na tvorbu matematických vzorcov, OOo Impress na tvorbu prezentácií a napokon OOo Draw na kreslenie.
OOo base
Je novinkou číslo jeden v tejto verzii OOo. I keď väčšia časť OOo aplikácií vie minimálne vkladať do spracúvaných dokumentov dáta z databáz (a tie tiež nie sú v OOo novinkou), OOo Base prináša veľa noviniek:
- samotné vyčlenenie aplikácie na ľahké vytváranie/prácu s databázami;
- jednoduché, prehľadné prostredie;
- prístup podľa skúseností používateľa: Sprievodcovia (na všetko :) pre začiatočníkov, prostredie návrhu pre bežných používateľov a pre najnáročnejších ľahké využitie jazyka
SQL
; - ako základ Base slúži
HSQL
databáza, ukladajúca dáta do "nevyhnutného"XML
; - spĺňa požiadavky
ANSI-92,99 a 2003 SQL
; - Pracuje s väčšinou databáz, ktoré umožňujú prístup cez
ODBC
aJDBC
ovládače; - vytvára vlastné, vložené (embedded) databázy, ale vie pristupovať aj k
AdabasD
,dBase
,Oracle
a prirodzeneMySQL
databázovým súborom; - podporuje prácu s
CSV
,txt
súbormi a tabuľkami. Vie importovať databázy kontaktov zMozilly
a spol.;
Nastavenia
V nastaveniach OOo Base si môžeme vlastne upraviť iba zdieľanie pripojenia, na druhej karte sú zobrazené Registrované databázy, pričom si ich môžeme pridávať, odoberať či upravovať aj tu.
Niekoľko nasledujúcich obrázkov ukazuje, aké ľahké je vytvoriť v OOo Base vlastnú databázu (ak sú funkčné ovládače, napr. "javovské" JDBC). Samotné prostredie programu má na ľavej strane umiestnené jednotlivé časti databázy: Tabuľky, Dotazy, Formuláre a Správy. Po kliknutí na niektorú z nich sa nám vedľa hore ukážu možné úlohy (Vytvoriť tabuľku atď. ...) s ich popisom. Pod nimi sú tieto prvky zosumarizované (zoznam tabuliek atď.), pričom si vpravo môžeme zobraziť buď informácie o dokumente, alebo samotný náhľad dokumentu. K dispozícii máme samozrejme aj prehľad relácií (Nástroje-> Vzťahy) a veľa ďalších možností na prácu s databázami.
Pri pripájaní iných databáz pomocou JCDB
postupujeme tak, ako je znázornené na nasledujúcich obrázkoch:
OOo Math
OOo Math vlastne nie je samostatnou aplikáciou, využíva sa v kombinácii s OOo Writerom na zaznamenávanie matematických a iných vzorcov. Iba na ich zápis, výpočty je možné uskutočniť pomocou Calcu. Do dokumentu vložíme matematický vzorec z menu: Vložiť-> Objekt-> Vzorec. Práca s ním je jednoduchá, po chvíli tréningu si ju ľahko osvojí väčšina používateľov. Math exportuje súbory do formátov ODF
(natívny pre OOo 2), SXM
, StarMath SMF
a webový MathML- MML
.
OOo Impress
Je to aplikácia OpenOffice.org, ktorej hlavnou náplňou je vytváranie prezentácií. Môžete si všimnúť na paneli, že okrem ikoniek potrebných pre prezentáciu (prípadne ďalšie, nami doplnené), tam nájdeme aj ikony typické pre ďalší program z rodiny OpenOffice.org- Draw. Je to pochopiteľné, keďže práca s grafickými prvkami sa vyžaduje aj od nástroja na tvorbu prezentácií. Časť nasledujúcich odstavcov sa teda bude vzťahovať na oba programy.
Noviniek v takto kvalitne prepracovaných programoch už veľa byť samozrejme nemôže, vymenujme aspoň tieto:
- prepracovanejšie pracovné prostredie;
- zlepšenie práce s efektami z PowerPointu a pridanie nových efektov;
- automaticky dimenzované čiary;
- zlepšený prevod 2D objektov na polygóny, krivky a 3D objekty;
- no najmä používanie jazyka
SMIL
(Synchronized Multimedia Integration Language);
V Nastaveniach pre Impress máme možnosť zvoliť (karta Všeobecné), či má Impress spúšťať pri štarte Sprievodcu. Ten slúži na import, resp. vytvorenie novej prezentácie. Použiť pri tom môžeme samozrejme už vytvorené šablóny. Ostatné nastavenia sú plne individuálne a umožňujú nám úpravu prostredia pri práci: nastavenie mriežky, "lepenie bodov", zapínanie zobrazovania jednotlivých objektov a veľa ďalších vlastností na prispôsobenie OOo Impressu našim požiadavkám.
Prostredie Impressu je prehľadne rozčlenené na 3 časti. Vľavo nájdeme náhľady použitých snímkov, v strede je samotný spracúvaný snímok spolu s piatimi záložkami: Normálne (zobrazenie), Osnova, Poznámky (pre aktuálny snímok), Téza a napokon Zoraďovač snímkov (ten samozrejme podporuje drag'n'drop...)
V pravej časti, nazvanej Úlohy, nájdeme navigačné panely pre Predlohy stránok (Farby, História atď.), Vzhľady (tu vyberáme rozloženie grafických prvkov na nich), Vlastná animácia (vytvárame/meníme v nej animácie) a napokon tu je Prechod medzi snímkami. Na ňom si nastavujeme rýchlosť prezentácie, zvukové efekty, čas prechodu a tiež jeho spôsob. Z tohto panela prezentáciu môžeme tiež spustiť. Na to slúžia aj iné spôsoby (klávesové skratky, menu), no ja som si (v celom OOo) najviac obľúbil miestne (kontextové) menu, ktoré naozaj vždy presne vie, čo potrebujem a ponúka mi to po jedinom kliknutí :-).
Ešte dodám, že Impress vie exportovať prezentácie do formátov: ODP
, OTP
, SXI
, STI
, PPT
, POT
, SXD
, XHTML
; podporuje aj iné grafické formáty, no to by bol dosť dlhý zoznam :-). Spomenúť však musíme aspoň možnosti exportu (Súbor-> Export) do rôznych rastrových formátov- vrátane GIF
-u, no predovšetkým do flashového formátu SWF
(tu bol opäť OOo prvý :). Táto vlastnosť nám umožní ušetriť nie jednu korunku :-).
OOo Draw
Draw je určený na kreslenie a vytváranie grafických prvkov a animácií, a to predovšetkým vektorových obrázkov. Spomínali sme to už v článku o Gimpe. Novinky sú uvedené vyššie, len zopakujem, že Draw vie exportovať obrázky aj do viacerých rastrových formátov.
Nastavenia sú takmer totožné s Impressom. Prostredie programu sa skladá z dvoch okien. Vľavo sú náhľady otvorených obrázkov a vedľa sú upravované súbory. Draw vie pracovať s vrstvami, písmomaľbou, 3D efektami, priesvitnosťou, zarovnaním, ukotvením, obrázkovou mapou a mnohými ďalšími vlastnosťami grafických súborov. Niečo možno napovie nasledujúci obrázok a zvyšok naše kontextové menu. Takmer všetko, čo sa dá na aktívnom prvku upraviť, nájdeme v položke "Upraviť štýl". Práca v OOo Draw je opäť veľmi jednoduchá, jeho možnosti sú však také obrovské, že ich objavenie chvíľu určite potrvá.
Touto časťou sme sa dostali na záver série článkov o OOo. Naozaj zľahka sme si priblížili možnosti tohto kancelárskeho balíka. Nerozoberali sme však ešte niekoľko vecí. Pomocník, ako sme už spomínali, nie je ešte celkom preložený do slovenčiny. Ak ovládate angličtinu lepšie ako ja :-), môžete pomôcť pri jeho preklade, prípadne inak. Možno sa raz za čas oplatí stiahnuť si novšiu verziu balíka so slovenčinou a updatovať ho. Samozrejme, aj v OOo sa vyskytujú chyby. Ak nejaké objavíte, mohli by ste ich oznámiť vývojárom, aby sa do vydania ďalších verzií odstránili a tým prispeli k skvalitneniu (už aj tak špičkového) celého kancelárskeho balíka.
Na záver si ešte doplníme niekoľko odkazov na zaujímavé stránky, ktoré dokreslia to, čo sme mali možnosť vidieť pri používaní balíka OpenOffice.org. Z každého bitu OpenOffice.org totiž "kričí", že je to - ak aj nie najlepší - tak určite jeden z najkvalitnejších kancelárskych programov na svete. Alebo sa viac 50 miliónov ľudí, ktorí ho používajú, mýli?
Zdroje:
- http://www.linux.com - Vytváranie databáz s OOo 2.0 a Kexy
- http://www.unixodbc.org - Domovská stránka unixODBC
- http://searchopensource.techtarget.com - Návod experta na vytváranie prezentácií
- http://www.eweek.com - Alternatívy MS Office
- http://news.com.com - OpenSource a firmy
- http://www.eweek.com - Najlepšia voľba OpenOffice.org 2.0
- http://ooovidtutors.inf.sgsp.edu.pl/ - Výukové videá pre prácu s OOo
- http://www.602.cz/cz/produkty/602office_2_0 - 602office a OpenOffice.org 2.0
- http://www.reallylinux.com - Inštalácia OOo v Debiane
- http://oxigen.info/download.php - Šablóny pre OOo
- http://www.zdnet.co.uk/ - Francúzke dane v OOo
- http://news.com.com - OpenDocument a najväčšie IT firmy na ODF summite
- http://business.newsforge.com - Ďalšie videa na výuku práce s OOo
- http://news.ft.com - Otvorenie formátov Microsoftu
- http://www.groklaw.net - Porovnanie MS XML a ODF
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.