Podobný seminár plánujú aj esperantisti v ďalších krajinách, ide teda pravdepodobne o prvý seminár v medzinárodnej sérii. Vyšla tiež príručka o tvorbe článkov vo Wikipédii, napísaná v esperante.
Jan Urbánek, jeden z administrátorov českej Wikipédie, predstavil myšlienku a históriu tejto slobodnej internetovej encyklopédie, vysvetlil ako funguje, aké má opravné mechanizmy, a že aj sloboda má svoje hranice. Veľký priestor venoval zásadám Wikipédie, najmä zásade objektivity, a načrtol aj problematiku autorských práv a otvorených licencií.
Slovák Viliam Búr naopak svoj výklad zameral na to, čo Wikipédia nie je, a ako ľahko môžu tí, čo jej myšlienku zle pochopili, naraziť na „cenzúru“.
Marek Blahuš prednášal v esperante. Spomenul papierové aj internetové encyklopédie, z ktorých esperantská Wikipédia na začiatku čerpala a vysvetlil čím sa líši od ostatných jazykových verzií (napríklad x-systémom - náhradným zápisom bez diakritiky, ktorý Wikipédia „prekladá“ do Unikódu, takže sa esperantské články dajú písať na ľubovoľnej klávesnici). Informoval tiež o esperantistoch, ktorí zohrali v histórii slobodnej encyklopédie významnú úlohu. Brion Vibber zaviedol vo Wikipédii Unikód a otvoril tak bránu pre väčšinu jazykov, Miroslav Malovec založil českú verziu encyklopédie a Vilam Búr lokalizoval slovenskú.
Tak ako sa slovenčina, čeština a esperanto stretli v Partizánskom, susedia aj vo Wikipédii. Esperantská verzia je v počte článkov na 15. mieste, tesne nasleduje slovenská na 16. a česká na 17. mieste. Českí prednášajúci upozornili, že náskok slovenskej verzie nie je celom férový - veľkú časť tvoria články o malých objektoch v slnečnej sústave, tvorené štatistickými údajmi a jednovetovým komentárom. Pozornosť teda treba venovať nielen počtu, ale aj kvalite článkov.
Účastníci seminára sa dozvedeli, ako tvoriť články, ako ich editovať a obohacovať o obrázky, aj ako využívať diskusiu v prípade sporných otázok. Svoje poznatky si prakticky vyskúšali vo wikii vytvorenej na tento účel. V živej Wikipédii opravili niekoľko preklepov.
Každý účastník získal diplom, ktorý potvrdzuje, že sa zúčastnil seminára a „pod vedením školiteľov z radov skúsených wikipedistov získal znalosti o poslaní, štruktúre a používaní tejto slobodnej internetovej encyklopédie a oboznámil sa teoreticky aj prakticky s tým, ako je do nej možné prispievať vlastnými kvalitnými článkami.“
Najskor som trosku lutoval, ze to nebolo ani uvedene, ze nejake take stretnutie bude, no ked som videl, ze "prednasal v esperante", tak.. ;)
Možno keby bola pozvánka aj na linuxos.sk...
PS: Libero por cxiuj! Uzu la liberan lingvon... :-)
Vieš, okrem programovacích jazykov, existujú aj takzvané ľudské jazyky. Tie používajú na komunikáciu obyčajný smrteľníci. Nemajú síce niektoré dobré vlastnosti programovacích (doplň si podľa vlastného gusta), ale dokážu vyjadriť významy, ktoré sa v programovacích jazykoch vyjadriť nedajú. Skús napríklad v C++ vysvetliť zásadu nezaujatosti... :-)