Správca súborov Worker

11.12.2004 13:37 | Články | Marián Ščerbák

Skúšali ste už Gentoo, šikovného "súborového šéfa"? A čo takto pozrieť sa pre zmenu na "súborového robotníka"; File managera, ktorého zhodou okolností pomenovali Worker? Obaja autori (Workera napísal Ralf Hoffmann) sa nechali "uniesť" stále inšpirujúcim programom pre Amigu DirectoryOpus. Tieto FM majú preto veľa spoločného. Vlastne, "akoby ich jedna mater mala" :-)

Stiahnutie

Worker nájdeme (už klasicky) na stránkach linuxsoftu, alebo na domovskej stránke programu http://www.boomerangsworld.de/worker, kde sú okrem balíkov so zdrojovým kódom aj odkazy na stiahnutie rôznych verzií rpm balíkov. Sú tam aj hotové balíky pre Slackware, Debian a Gentoo Linux, no aj pre FreeBSD a Mac OS X. Posledná verzia Workera má označenie 2.8.5.

Inštalácia

Inštalácia programu mi nerobila najmenšie problémy, takže postačí iba poklikať na napr. rpm balík. Na stránke nájdeme aj odporúčanú knižnicu XLI iných autorov, ktorú si môžeme (ale nemusíme, mne robila pri kompilácii problémy) nainštalovať.  XLI totiž zobrazuje obrázky v paneli FM. No dokumentáciu si odporúčam stiahnuť v každom prípade, tá sa naozaj zíde :-) Po ukončení inštalácie si ešte skopírujeme do ~/.worker/ súbor config (ak tam už nie je). Pri prvom spustení programu (príkazom worker) sa nás Worker ešte opýta na jazyk, akým s nami bude komunikovať. Slovenčina ani čeština však zatiaľ k dispozícii nie sú :-(

Choose language

 

Opis programu

 

Worker je, rovnako ako Gentoo, dvojpanelový súborový manager. V dolnej časti sa nachádzajú funkčné tlačidlá a ďalšie pre rýchly prístup k obľúbeným adresárom (všetko samozrejme konfigurovateľné). Nad nimi je riadok na rýchle prechádzanie súbormi: vpísaním cesty alebo klikaním na ikony. Celkom hore je lišta, ktorá zobrazuje niektoré údaje o vybraných súboroch/ adresároch a vľavo sú ikony A (About, O programe) a C (Configure) kde si môžeme Worker nastaviť. Ak mám porovnať grafický vzhľad Workera (dá sa do určitej miery nastaviť) a jeho "dvojčaťa", zdá sa mi druhý z nich prepracovanejší. Chýbajú mi tu totiž predovšetkým ikony, ktorými sa pýši Gentoo a sú aj významnou vizuálnou pomocou pri práci so súbormi.

screenshot

 

Práca s Workerom

 

Výber súborov je klasicky jednoduchý. Akciu so súborom/ adresárom vykonáme buď určenými klávesami (hotkeys), alebo tlačidlami (nie však cez miestnu ponuku). Ak sa nám na prvý pohľad zdá, že defaultnych funkcií je primálo, mýlime sa. Ďalšie panely tlačidiel totiž uvidíme po kliknutí na dolnú lištu. Pre niektoré tlačidlá je zadefinovaná iná akcia pre kliknutie ľavým a iná pre aktivovanie pravým tlačidlom myši. Všetky tlačidlá si môžeme upraviť sami, alebo si môžeme nejaké už hotové stiahnuť zo stránky autora programu. Vlastnoručne vytvorené funkcie tlačidiel naopak môžeme exportovať a ich zverejnením tak pomôcť iným užívateľom :-)

Práca s programom je jednoduchá, naopak nastavenie programu možno bude robiť začiatočníkom ťažkosti. Defaultne funkcie by mali na bežnú prácu postačovať, bude však pravdepodobne potrebné upraviť programy na otváranie jednotlivých typov súborov (napr. webové stránky tu otvára netscape ...). O tom, že program je určený skôr skúsenejším užívateľom svedčí to, že defaultným programom na editovanie textových súborov je nedit (resp. hexedit) ako aj editor pre nesmrteľný mc (resp. Emacs).

O šikovnosti Workera ma presvedčilo napr. veľmi správne určovanie typu formátov súborov, pričom prísne dbá na dodržiavanie príslušných štandardov. Vyplývajú z toho však aj drobné nepríjemnosti. Ak si napr. napíšeme nejaký skriptík, v ktorom "zabudneme" uviesť #!/bin/bash, FM súbor nespozná. Po oprave ho však Worker jednoznačne určí ako Shell script a po kliknutí naň sa sám spustí v nastavenom termináli; defaultne xterm. Ak Worker nejaký súbor nerozpozná, (alebo iba nepresne, hoci spĺňa štandardy), môžeme mu pomôcť ručným určením charakteristických znakov (napr. prípona názvu), alebo jednoducho vyberieme 3 súbory toho istého typu a necháme to na "robotníka".  Napr.  súbory formátu sxw, sxc, sxd si musíme pre otváranie v OpenOffice.org nastaviť, inak ich po poklikaní program iba rozbalí ako zip archív, ktorým vlastne aj sú.  Teda klikáme na C->Filetypes->New/Edit type->Filecontent->Use Filecontent (začiarkneme) a Filecontent->Automatic creation, kde uvedieme 3 súbory, z ktorých si Worker vyberie potrebné bajty na určenie typu súboru. Vyplníme (ak treba) aj záložku Pattern (napr. *.sxw). Vlastné príkazy (pre určitý typ súborov, alebo tlačidlo ...) si definujeme na podobných záložkach (Add Command-> own command a potom po ňom poklikáme). Podrobnosti vidíme na obrázkoch.

 

Vytvorenie/ editovanie  Filetypu

 

 

Okno na pridanie príkazu

 

 

 

Automatické zisťovanie FiletypuVýsledok  zistenia vlastnosti Filetypu

 

 

Z toho samozrejme vyplýva to, že si môžeme "vymyslieť" vlastné Filetypy a priradiť im nejakú akciu. A tá nemusí byť iba jedna... Čiže, rovnako ako Gentoo, aj Worker úspešne pracuje s rôznymi typmi súborov.

Ďalšie vlastnosti

Náš "robotník" si ľahko poradí aj s archívmi (tvorba, prehliadanie, rozbalenie) rôznych typov. Vytvorenie, prelistovanie a rozbalenie archívu je záležitosťou jediného kliknutia myšou. Program vie pracovať aj s RCS, CVS, DIFF. Roztriedi súbory podľa veľkosti, názvu, dátumu a samozrejme typu. Páčila sa mi aj možnosť zobrazenia obrázkov (po vybratí súborov klávesou F3) a možnosť grabovania CD priamo z prostredia programu, prevody obrázkov atď. Musíte však mať nainštalované príslušné programy (napr. RAR, prehliadače obrázkov, rippery atď.).

Ostatné funkcie opisovať nebudem (je ich veľa, pričom silnou stránkou programu je práve pridávanie vlastných). Nájdeme ich veľmi pekne (i keď iba anglicky a nemecky) opísané v dokumentácii k programu. Ešte poznámka k FTP: práca s ním sa plánuje implementovať do niektorej z ďalších verzií. Zatiaľ môžeme použiť vytvorenie vlastného tlačidla s preddefinovaným príkazom, alebo využijeme služby externého FTP klienta (napr. gFTP).

Pekné veci sa dajú dosiahnuť použitím aj tzv. hotkeys, čo sú vlastne definované klávesové skratky na rýchlu akciu (napr. Ctrl+i ukáže v druhom okne všetky dostupné informácie o súbore). Samozrejme si môžeme nastavovať vlastné. Rovnako to platí aj pre prístup do obľúbených adresárov...

Informačný mód

Iné nastavenia

Časť Configure sme už krátko navštívili (vytvorenie Filetypov). Z ostatných upozorním napríklad na Button Settings, kde si upravíme funkčné tlačidlá (podobne ako pri Filetypoch). V Path Settings si nastavíme často navštevované adresáre. Tu sa mi zapáčila práve možnosť vytvorenia viacerých panelov (prepínajú sa pravým tlačidlom myši). Umožnilo mi to všetky spolu súvisiace adresáre (práca, systém, zábava atď.) roztriediť na jednotlivé panely, čím mi odpadlo veľa hľadania v paneli adresárov alebo záložkách :-) "Nevýhodou" programu je to, že defaultne nemá nastavené stredoeurópske kódovanie fontov (iso8859-2). Vo Font a Font requester-> klikneme na pridanie a vpíšeme napríklad niečo takéto:

-adobe-courier-bold-i-normal--0-0-0-0-m-0-iso8859-2

A na záver tu je Import/Export. Spomínal som už skôr, že je možné stiahnuť si nejaké skripty- funkcie tlačidiel, tzv "Add Onn" (archív, médiá atď.). Práve cez túto voľbu sa dajú importovať (t.j. nainštalovať) do Workera, prípadne exportovať naše vlastné.

Celkovo možno povedať, že Worker je veľmi dobrý správca súborov. "Nedostatkom" je snáď iba chýbajúca podpora Drag'n'Drop (to však nie je nedostatok autora programu) a trochu zložitejšie nastavovanie v porovnaní s inými FM (napr. Krusader, Nautilus; v Gentoo FM je na tom rovnako). Dôvodom je dosiahnutie vynikajúcej prispôsobivosti oboch programov. Dajú sa pridať mnohé potrebné funkcie (na rozdiel od Gentoo na jednom mieste), čím môžeme sčasti nahradiť príkazový riadok. Ak sa vám Worker zapáčil a obetujete nejaký čas na jeho nastavenie, ušetrí vám naozaj veľa práce.

    • FM 13.12.2004 | 20:45
      troby   Návštevník
      Neviem o com tu pisete, ved najlepsi FM je command line a bodka.
      • Re: FM 14.12.2004 | 23:06
        Marián Ščerbák   Návštevník
        Povedal by som, že začiatočník v Linuxe uprednostní skôr prácu v GUI. Ale prirodzene je to vec názoru, skúseností a aj pohodlnosti :-)